Главная страница
Навигация по странице:

  • Основні поняття теми

  • Формы

  • Параметр ы текстового поля

  • Параметр ы флажка

  • Параметры поля со списком

  • Зміст модуль I. Основи інформаційних технологій в системі охорони здоровя. Обробка та аналіз медикобіологічних даних 4


    Скачать 4.71 Mb.
    НазваниеЗміст модуль I. Основи інформаційних технологій в системі охорони здоровя. Обробка та аналіз медикобіологічних даних 4
    АнкорMed_Informatika_navch_pos.doc
    Дата10.03.2017
    Размер4.71 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаMed_Informatika_navch_pos.doc
    ТипДокументы
    #3627
    страница2 из 16
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16

    Створення і ведення медичної документації засобами текстового процесора

    Інформаційний медичний документ: його створення та редагування


    Конкретні цілі заняття: демонструвати вміння створювати, редагувати і форматувати текстову медичну інформацію.

    Основні поняття теми

    Інформація, види інформації, медична інформація, дані, медичні дані, особливості медичних даних, інформаційні процеси в охороні здоров’я, прикладне програмне забезпечення, медичні інформаційні системи.

    Короткі теоретичні відомості



    Значна частина медичних даних фіксується в різноманітних документах (історія хвороби, направлення на дослідження, результати аналізу, рецепт, звіт про діяльність медичного закладу, реферат статті медичного журналу тощо). Звичайні медичні документи не придатні або мало придатні для автоматизованої обробки.

    Будь-який документ має складну структуру: багато розділів, пунктів, графіків тощо. Фахівець повинен уміти заповнити відповідні стандартні форми медичних документів. Медичні документи створюються у вигляді стандартизованих історій хвороб, карт етапних епікризів, карт за окремими видами досліджень, паспортів закладів охорони здоров’я. Усі ці документи мають певну форму, тобто внутрішню структуру, що відтворює будову, зв’язок і спосіб взаємодії частин елементів об’єкта або явища, інформація про які фіксується в цьому документі.

    Як правило, у медичних документах фіксуються:

    • паспортно-демографічні дані – прізвище, ім’я, по батькові хворого, рік і місце народження, характер професійної діяльності, родина;

    • дані про структуру і функцію медичних закладів, що відтворюють основний процес лікувального закладу, як , наприклад, дані щодо застосовуваних у цьому закладі лабораторних та інструментальних досліджень;

    • статистично-управлінські дані, що становлять основу для подальших розрахунків показників державної медичної статистики (наприклад, структура закладу) і показників, що характеризують роботу лікаря або відділення та закладу в цілому; сюди належать показники точності встановлення діагнозів (відповідно до класифікації ВООЗ), тривалості перебування в стаціонарі, ступеня відновлення працездатності, розбіжності в діагнозах;

    • планові показники, дані про господарську і бухгалтерську діяльність медичних закладів.

    Бланки медичних інформаційних документів звичайно містять дві частини: пояснення і зміст. До частини пояснення включено описову і пояснювальну інформацію, що полегшує заповнення документа, але не вводиться в персональний комп’ютер (ПК). До змістової частини – дані, коди, службові знаки, відведені поля для внесення необхідних записів. Для зручності роботи обидві частини в документі розділено. Документ заповнює лікар.

    Інформаційні документи як носії інформації, що містять початкові дані у впорядкованому вигляді і придатні для звичайного використання та для підготовки даних до введення в ПК, формують основу інформаційної бази різних систем. Інформаційний документ відрізняється від звичайного медичного документа тим, що в ньому поєднуються дві функції: функція звичайного документа та функція збирання і підготовки даних для введення в комп’ютер. Серед беззаперечних переваг таких документів: скорочується час підготовки початкової інформації, виключається додаткова робота з її переписування; зменшується кількість помилкових записів; спрощується контроль за проходженням документа в процесі його обробки.

    Однією з найважливіших умов, що забезпечують ефективність обробки медичної інформації, є її уніфікація.

    Робота з медичними документами

    При створенні медичних документів найчастіше використовують текстові редактори та процесори. Підготовка документа включає створення нового або редагування існуючого документа.

    Документ, створений у текстовому редакторі, може містити зовсім різні об’єкти, наприклад, текст, таблиці, малюнки, діаграми. Створення і редагування цих об’єктів може здійснюватись без виходу із середовища текстового редактора за місцем розташування об’єкта в документі. При цьому можуть використовуватись не тільки власні засоби текстового редактора, а й засоби інших програм-додатків.

    Одночасне функціонування різноманітних програм із можливістю доступу до функцій одне одного без виходу зі своїх середовищ передбачено одним із найпоширеніших стандартів інтеграції OLE (Object Linking and Embedding – зв’язування і вставка об’єкта), покладеним в основу розроблення сучасних програмних систем. Об’єктами можуть бути малюнки, діаграми, таблиці, а також інші елементи документа. Сучасний варіант технологій OLE дає змогу при створенні документів у середовищі текстового редактора (OLE-клієнта) використовувати дані і функціональні можливості інших програм.

    У більшості документів можна виділити стандартні складові: заголовки, основний текст, підписи тощо, які мають свої різні параметри форматування. Стиль – це набір параметрів форматування, пов’язаний із конкретним ім’ям і повністю описує зовнішній вигляд абзацу (для стилів абзацу) або символу (для стилів символу). Усі стилі документа складають його таблицю стилів, яку користувач може модифікувати: додавати і вилучати стилі, редагувати їх, копіювати стилі в шаблони документів.

    Практичні завдання


    Завдання 1. Створення медичної документації засобами текстового процесора.

    Створити епікриз за поданим нижче зразком

    ЕПІКРИЗ

    Пічкур Данило, 6 міс., перебував у нейрохірургічному відділенні з 30.11. 2007 р. по 15.12.2007 р.

    Дs: Перинатальна енцефалопатія. Виявлено змішану гідроцефалію у стадії компенсації. Стадія реконвалесценції обструктивного бронхіту.

    Переведено планово з пульмонологічного відділення для обстеження з приводу прогресуючого гідроцефального синдрому. Хлопчик з перинатальною енцефалопатією, спостерігається невропатологом у зв’язку з патологічним приростом окружності голови. При госпіталізації стан середньої тяжкості, притомний. У загальносоматичному статусі – залишкові явища обструктивного бронхіту. Голова гідроцефальної форми, окружність – 48 см, переднє тім’ячко – 3×3 см, помірно напружене. Зіниці ODOS з живою фотореакцією, рух очних яблук у повному обсязі, лице симетричне, ковтання і фонація не порушені, рухи кінцівок у повному обсязі, глибокі рефлекси пожвавлені D=S, менінгеальної симптоматики немає, психомоторний розвиток з помірною темповою затримкою. Оглянутий нейрофтальмологом. Виявлено часткову первинну атрофію зорових нервів OU. ЕЕГ (5.12), помірні дифузійні зміни, що переважають у лівій півкулі. Зроблено комп’ютерну томографію головного мозку (13.12). Виявлено змішану гідроцефалію, помірні атрофічні зміни лобних часток головного мозку.

    Лікування: діакарб, аспаркам, люмінал; мікстура від кашлю, масаж грудної клітки. Виписано в задовільному стані.

    Група крові В(III)Rh+ позитивна. Аналіз крові (4.12): Нb 135 г/л; L 5,5109/л; ШОЕ 2 мм/год. Аналіз сечі (4.12): солом’яно-жовта, прозора, лужна, сліди білка, цукор – 0.
    Завдання 2. Створення схеми лікувально-діагностичного процесу.

    Засобами текстового процесора MS Word намалювати схему взаємодії лікаря з пацієнтом при обстеженні та встановленні діагнозу відповідно до ситуаційної задачі.

    Ситуаційна задача.

    До лікаря звернувся пацієнт із такими скаргами: після вживання їжі з’являється біль у правому боці, відчуття важкості в шлунку, інколи спостерігаються алергійні реакції у вигляді почервоніння різних ділянок шкіри та свербіння.

    Після отриманої від пацієнта інформації лікар призначає такі обстеження:

    • аналіз крові;

    • УЗД органів черевної порожнини;

    • проби на різні алергени.

    Пацієнт проходить обстеження. Лікар отримує результати досліджень:

    • кількість тромбоцитів у крові перевищує норму;

    • УЗД показало, що жовчний міхур неправильної форми, деформований (з перегином);

    • алергійні проби не виявили реакції на відомі алергени.

    Проаналізувавши отримані дані, лікар зробив наступні висновки і встановив діагноз:

    • пацієнт страждає на хронічний холецистит;

    • у зв’язку із деформацією жовчного міхура – застій жовчі, який спричинює різного роду алергійні реакції.

    Після встановлення діагнозу лікар призначає пацієнту комплексний курс лікування.

    На рис.1 відображено основні етапи лікувально-діагностичного процесу: збір та інтерпретація даних, встановлення діагнозу; призначення лікування.





    Рис. 1. Схема лікувально-діагностичного процесу

    Завдання 3. Створення бланків медичної документації

    Створити бланк консультативного висновку спеціаліста за поданим нижче зразком (рис. 2).


    Рис. 2. Бланк консультативного висновку спеціаліста

    Тестові завдання для самоконтролю


    1. Результати спостережень, що використовуються для інтерпретації і обробки, називаються:

    • даними;

    • інформацією;

    • зв’язком;

    • шумом.

    2. Важливі і корисні факти, отримані з даних, або власне інтерпретовані дані називаються:

    • поняттям;

    • інформацією;

    • зв’язком;

    • шумом.

    3. Процес, за допомогою якого здійснюється обмін інформацією між індивідуумами або комп’ютерами за допомогою звичайно використовуваного набору символів, це:

    • поняття;

    • інформація;

    • зв’язок;

    • шум.

    4. Якими властивостями володіє інформація:

    • цінністю;

    • достовірністю;

    • матеріальністю;

    • не матеріальністю;

    • суб’єктивністю;

    • об’єктивністю;

    • не комутативністю;

    • комутативністю.

    5. Інформація, виражена за допомогою літер, чисел, математичних символів, звуків називається:

    • знанням;

    • повідомленням;

    • кодуванням.

    6. Кількість інформації – це:

    • міра збільшення невизначеності у повідомленні;

    • міра зменшення визначеності у повідомленні;

    • міра зменшення невизначеності у повідомленні.

    7. Накопичення даних, з метою забезпечення їх повноти для прийняття рішень, називається:

    • перетворенням даних;

    • збором даних;

    • формалізацією даних;

    • фільтрацією даних.

    8. Комплекс заходів, спрямованих на запобігання втраті, модифікації або відтворенню даних, називається:

    • сортуванням даних;

    • перетворенням даних;

    • захистом даних;

    • формалізацією даних.

    9. Закінчіть речення: «Повідомлення зменшують рівень невизначеності користувача, який називається…»:

    • ентропією;

    • кількістю інформації у повідомленні;

    • величиною, оберненою до величини шуму у повідомленні.

    10. Серед перерахованих прикладів носіїв інформації вкажіть ті, які є письмом:

    • запах;

    • азбука Морзе;

    • амбулаторна картка пацієнта.

    11. Біль, підвищення температури тіла, колір шкірних покривів відносять до:

    • одиничних числових даних;

    • якісних ознак;

    • динамічних даних;

    • статичних картин;

    • динамічних картин.

    12. Маса тіла, артеріальний тиск, температура тіла, кількість лейкоцитів, ШОЕ відносять до:

    • одиничних числових даних;

    • якісних ознак;

    • динамічних даних;

    • статичних картин;

    • динамічних картини.

    13. Назвіть види програмного забезпечення ПК:

    • базове;

    • прикладне;

    • системне;

    • спеціальне.

    14. Операційні системи, системи програмування, сервісні програми належать до:

    • прикладного програмного забезпечення.

    • системного програмного забезпечення.



    Завдання для самостійного виконання


    Завдання 1-С. Засобами текстового процесора створити «Направлення на консультацію, у діагностичні кабінети, у лабораторії. Результат обстежень» за поданим нижче зразком (рис. 3).


    Рис. 3. Бланк направлення на консультацію

    Завдання 2-С. Засобами текстового процесора створити схему комп’ютерної фіброскопії виразкового дефекту слизової оболонки шлунка за поданим нижче зразком (рис. 4).


    Рис. 4. Схема комп’ютерної фіброскопії виразкового дефекту слизової оболонки шлунка

    Завдання 3-С. Створити бланк про оплату послуг лікувально-діагностичного центру «Надія» за поданим нижче зразком (рис. 5).


    Рис. 5. Бланк про оплату послуг

    Створення електронних форм і бланків медичної документації


    Конкретні цілі заняття: демонструвати вміння проектування, створення, редагування електронних форм і бланків медичної документації засобами текстового процесора.

    Основні поняття теми

    Шаблон документа, форма, поля форми, тип поля, поле зі списком, прапорець, текстове поле, захист форми, електронний бланк.

    Короткі теоретичні відомості



    Одним із можливих варіантів безпаперової технології документообігу є застосування електронних бланків. Розглянемо технологію створення електронних форм і бланків медичної документації засобами текстового процесора MS Word.

    Проектування форм

    Оскільки передбачається неодноразове використання електронної форми, необхідно створити шаблон (див. додаток3). Шаблон визначає основну структуру документа, зокрема його макет, і містить параметри форматування (символів, абзаців, сторінок) та параметри інших настройок користувача (параметри захисту, збереження, редагування тощо). Форма, додатково до шаблону та певного тексту, містить порожні поля для заповнення їх визначеними значеннями з деякого списку. Інакше кажучи, форма – це тип документа, у якому користувачеві дозволено вводити інформацію тільки до спеціально відведених областей документа, називаються полями. Поле є набором спеціально вбудованих кодів, що забезпечує вставення до документу деякого значення (тексту, номерів сторінок тощо). Полями форм у процесорі Word можуть бути такі елементи, як поля для введення текстових фрагментів, прапорці ввімкнення режимів, списки можливих значень деякого параметра. Створеною формою можна користуватися як у надрукованому вигляді, так і в діалоговому інтерактивному режимі.

    При розробці власної форми прокресліть її на папері або використайте вже існуючу форму як модель. Це допоможе створити кращу електронну форму, збереже час і позбавить від необхідності переробляти структуру форми під час роботи. Для початку активуйте панель інструментів Форми (рис. 6).

    Р
    ис. 6. Панель інструментів Формы


    Поля форми

    Панель інструментів Формы містить кнопки, призначені для вставлення полів, створення таблиць і рамок, засоби захисту форми, які дають змогу користувачам вводити дані тільки у відведені для цього поля. Призначення інструментів панелі інструментів Формы відображено в табл. 1

    Таблиця 1. Призначення інструментів панелі інструментів Формы

    Інструмент

    Назва

    Призначення



    Текстове поле

    Вставлення текстового поля



    Прапорець

    Вставлення поля типу Прапорець



    Поле зі списком

    Вставлення поля зі списком



    Параметри поля форми

    Викликання діалогового вікна, яке відповідає типу виділеного поля форми та дає змогу задати його параметри



    Намалювати таблицю

    Малювання таблиці довільної структури



    Вставити таблицю

    Добавлення таблиці до форми



    Додати рамку

    Добавлення рамки



    Затемнення полів форми

    Відображення або приховування сірої заливки полів форми для спрощення їх пошуку в документі



    Очистити поле форми

    Видалення введених користувачем даних у поле форми



    Захист форми

    Встановлення захисту форми для від зміни її формату, зовнішнього вигляду та інших параметрів

    Для вставлення поля до форми слід розташувати текстовий курсор у потрібному місці документа, а потім клацнути курсором миші на відповідній кнопці панелі інструментів. Кожне з полів має низку параметрів, які можна встановити в діалоговому вікні Параметри формы (рис. 7).


    Рис. 7. Діалогове вікно Параметры текстового поля

    Тип текстового поля:

    • обычный текст – у поле можна ввести будь-який символ (у сусіднє поле Текст по умолчанию можна ввести значення, що відразу пропонуватиметься користувачеві у полі форми);

    • число – у поле можна ввести лише цифри;

    • дата – вводять лише дати;

    • текущая дата; текущее время – при створенні документа з шаблону до поля вставляють поточна дата або поточний час. Ці поля не можуть бути змінені;

    • вычисления – обчислюють деяке значення за формулою, яку потрібно ввести у сусіднє поле, що для цього типу матиме назву Выражение замість Текст по умолчанию.

    Поле Максимальнаядлина призначене для обмеження кількості символів, що можна ввести.

    У полі Формат текста (або Формат числа, Формат даты тощо) встановлюють параметри форматування даних уведених користувачем. Вибраний формат застосовують після переміщення текстового курсора з поля в інше місце.

    За потреби, можна призначити виконання макросів при активації поля і виході з нього, встановити закладки чи обраховувати значення при виході. Для обмеження доступу користувачів до поля слід зняти прапорець Разрешить изменение.

    Параметр Текст справки надасть допомогу більшості користувачів. При використанні цього параметру можна додати текст в рядок стану, а при натисненні клавіші F1 користувачу надаються детальні інструкції. Встановіть перемикач Текст справки і введіть довідковий текст, який з’явиться при активізації цього поля.

    Для елементів керування типу «Прапорець» можна встановити такі параметри:

    • Размер флажка: авто (встановлює такі самі розміри прапорця, як і текстового поля) або точно (встановлює виставлений користувачем розмір прапорця);

    • Состояние по умолчанию – визначає, чи буде встановлений прапорець при відкритті форми;

    • Выполнить макрос – поле для призначення макросів, що будуть виконуватися при активізації прапорця та при виході з нього (рис. 8).



    Рис. 8. Діалогове вікно Параметры флажка

    Елемент Поле со списком дає змогу вибрати потрібний елемент із заздалегідь складеного списку. Максимальна кількість елементів списку не може перевищувати 25. Перший елемент у списку є варіантом за замовчуванням.

    Список створюється за допомогою діалогового вікна Параметры поля со списком (рис. 9).



    Рис. 9. Діалогове вікно Параметры поля со списком

    Уведіть текст у поле Элемент списка і натисніть на Добавить. Для впорядкування елементів використайте кнопку Порядок. Виділіть елемент і натисніть на Удалить для його видалення зі списку.

    Захист форми і її застосування

    Останнім кроком, який гарантує незмінність шаблону і відкриє користувачам доступ лише до елементів форми, є її захист. Увімкнення захисту форми дає можливість також активізувати поля форми, зокрема розкриття поля зі списком.

    При відкритті захищеної форми користувачі можуть лише переміщуватися її полями. Клавішею Tab або комбінацією клавіш SHIFT+Tab здійснюється перехід по полях (вперед чи назад). При цьому доступ до панелі інструментів та інших засобів не забезпечується.

    Друк даних на готових стандартних бланках

    При створенні шаблону форми для документів, які будуть друкуватися на готових стандартних бланках, необхідно сформувати шаблон форми так, щоб поля роздрукованої форми точно співпадали з полями стандартного бланка. Потім для того щоб надрукувати заповнену форму на бланку слід вибрати вказівку Сервис/Параметры/Печать. Далі потрібно ввімкнути опцію Печатать только данные для форм. У результаті Word надрукує тільки ті дані, які було введено до полів форми, при цьому не друкуючи самого шаблону.

    Практичні завдання


    Завдання 1. Створення електронного бланку медичної документації

    За поданим нижче зразком створити електронний бланк талону на прийом до лікаря (рис.10).


    Рис. 10. Електронний бланк талону на прийом до лікаря

    Порядок виконання завдання

    1. Створіть шаблон документа. Розмістіть у шаблоні базову структуру форми (постійний текст).

    2. Вставте до форми поля відповідного типу.

    3. Для кожного з полів задайте розмір, значення за замовчуванням, довідкову інформацію.

    4. Захистіть форму. Заповніть її даними відповідно до зразку.

    Завдання 2. Заповнення електронного бланку медичної документації.

    За поданим нижче зразком заповнити електронний бланк талону на прийом до лікаря (рис. 11).


    Рис. 11. Заповнений електронний бланк

    Завдання 3. Друк на готових стандартних бланках.

    Створіть електронний бланк довідки для одержання путівки за зразком, поданим на рис. 12. Заповніть її даними. Надрукуйте ці дані на стандартному бланку.



    Рис. 12. Електронний бланк довідки для одержання путівки

    Тестові завдання для самоконтролю



    1. Вибрати правильні твердження:

    • перехід по полях форми здійснюється комбінацією клавіш Alt+Tab;

    • увімкнення захисту форми дає змогу розкрити поле зі списком;

    • форма визначає основну структуру документа;

    • блокування поля забороняє поновлення, доки його не буде розблоковано.

    2. Встановити відповідність між кнопками панелі інструментів Формы та їх призначенням:


    а) добавлення таблиці до форми

    1)

    б) увімкнення/вимикання затемнення поля

    2)

    в) видалення введених користувачем в поле форми даних

    3)

    г) виклик діалогового вікна Параметры поля формы

    4)

    ґ) вставлення поля типу Прапорець

    5)

    д) добавлення рамки

    6)

    е) вставлення поля зі списком

    7)

    є) малювання таблиці довільної структури

    8)

    3. Вказати правильну послідовність дій для заповнення форм:

    • вибрати вказівку Файл/Создать;

    • заповнити поля форми;

    • зі списку шаблонів вибрати потрібний;

    • вибрати вказівку Файл/Сохранить;

    • натиснути на ОК.

    4. Вибрати типи полів, які можуть бути вставлені до шаблону форми:

    • текстовий;

    • формула;

    • дата;

    • список;

    • числовий.

    5. Вказати правильну послідовність дій для створення шаблону форми:

    • вибрати вказівки Файл/Создать;

    • створити структуру форми;

    • вставити до форми поля, у які користувач повинен ввести інформацію;

    • активізувати опцію Шаблон;

    • вибрати за основний потрібний шаблон;

    • вибрати вказівку Файл/Сохранить та зберегти шаблон;

    • вибрати вказівку Сервис/Установить защиту;

    • вибрати Ввод данных в поле формы і натиснути на ОК.

    6. Встановити відповідність між назвою комп’ютерних інформаційних систем та їх призначенням:


    а) системи, призначені для пошуку і видачі медичної інформації за запитом користувача;

    1) інформаційно-довідкові системи;

    б) системи, призначені для діагностики патологічних станів, включаючи прогноз і вироблення рекомендацій;

    2) скринінгові системи;

    в) системи, призначені для інформаційної підтримки та/або для автоматизації діагностичного і лікувального процесів;

    3) персоніфіковані регістри;

    г) системи, призначені для автоматизації всього технологічного процесу лікаря відповідної спеціальності;

    4) банки інформації медичних закладів і служб;

    ґ) системи, призначені для забезпечення функціонування відповідних підрозділів та інформаційної підтримки лікарів;

    5) автоматизовані робочі місця (АРМ) спеціалістів

    д) системи, які містять дані про якісний і кількісний склад працівників закладів, прикріплене населення тощо;

    6) приладо-комп’ютерні системи;

    е) системи, призначені для проведення долікарського профілактичного огляду населення;

    7) консультативно-діагностичні системи.



    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


    написать администратору сайта