Зміст модуль I. Основи інформаційних технологій в системі охорони здоровя. Обробка та аналіз медикобіологічних даних 4
Скачать 4.71 Mb.
|
Кодування та класифікаціяКонкретні цілі заняття: класифікувати види та методи обробки медичної інформації; розуміти принципи кодування медичної інформації. Основні поняття теми Класифікація, тезаурус, приклади, кодування, код, види кодів (мнемонічний код, ієрархічний код, коди зіставлення). Короткі теоретичні відомостіМіжнародна статистична класифікація хвороб (МКХ) є основним інструментом статистичних розробок інформації про здоров’я населення і діяльності закладів охорони здоров’я. Її застосування забезпечує єдність збирання і можливість порівняння даних про здоров’я населення, поширеність захворювань і їхню епідеміологію як у межах однієї країни, так і в різних країнах світу. На сьогодні діє Десятий перегляд Міжнародної класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям (МКХ-10). МКХ-10 дає можливість перетворювати словесні формулювання діагнозів у буквено-цифрові коди, які забезпечують зручність збирання, зберігання, добування й аналізу даних і забезпечує комп’ютерне зберігання й аналіз інформації. Тобто є можливість одержання й аналізу даних про широкий спектр ознак, симптомів, відхилень, виявлених у процесі досліджень, скарг, соціальних обставин, які можуть реєструватися в медичній документації. Застосування МКХ-10 дає змогу проводити всебічний поглиблений порівняльний аналіз даних, у тому числі оцінити якість медико-санітарної допомоги в різних регіонах країни. Основою МКХ-10 є використання алфавітно-цифрової системи кодування, що припускає наявність чотиризначного коду, у якому перший знак позначається буквою, три наступних – цифрами. Така система дає можливість збільшити можливості кодування. Програмне забезпечення. «Махаон МКБ-10» – безкоштовна електронна версія Міжнародного класифікатора хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям 10-го перегляду (МКХ-10) компанії Махаон. Програма «Махаон МКБ-10» є інформаційно-пошуковою системою, призначеною для працівників системи охорони здоров’я. Програма містить повний перелік шифрів і найменувань хвороб з коментарями. У програмі передбачений швидкий перехід до будь-якого класу, блоку або окремої нозологічної одиниці. У програмі реалізовано пошук за довільно заданим зразком (наприклад, назвою хвороби) з метою визначити весь спектр шуканої патології. Для роботи з програмою її необхідно завантажити (рис. 26, 27). Рис. 26. Вікно програми «Махаон МКБ-10» Рис. 27. Структура вікна програми класифікатора Вікно програми має таку структуру:
Структура меню: 1. Файл містить команди зміни шрифтів у вікні та виходу з програми. 2. Правка дає можливість скопіювати вибрані результати в буфер обміну для подальшого використання іншими документами і програмами. 3. Помощь містить посилання на веб-сторінку компанії «Махаон» з описанням інших програмних продуктів, а також інформацію про версію завантаженої програми. Розглянемо, як працює класифікатор на прикладі діагнозу «стенокардія». Демонстраційний приклад 1Визначимо код за класифікатором для діагнозу «стенокардія». Перший спосіб. У вікні класифікатора відкриваємо потрібні розділи – Хвороби системи кровообігу Ішемічна хвороба серця (рис. 28): Рис. 28. Вікно класифікатора з відкритим розділом «Стенокардія» З рис. 28 бачимо, що стенокардії відповідає код І20. Причому класифікується 4 підкласи хвороби. Другий спосіб. Уведемо в рядок пошуку слово «Стенокардия», отримаємо результат (рис 29): Рис. 29. Вікно результатів пошуку за запитом «Стенокардия» Серед отриманих кодів знаходимо, що стенокардії відповідає код І20. Демонстраційний приклад 2Визначимо код за класифікатором для наступного діагнозу: «ІХС: Хронічна аневризма лівого шлуночка». У вікні класифікатора відкриваємо потрібні розділи: Виконавши пошук за словом аневризма, отримуємо результат, представлений на рис. 30. Рис. 30. Вікно результатів пошуку за запитом «Аневризма» Практичні завдання Завдання 1. Користуючись класифікатором, визначте кодування (класи, підкласи) групи хвороб:
Завдання 2. Користуючись класифікатором, закодуйте перераховані нижче діагнози. Результати роботи подайте текстовим файлом.
Завдання 3. Користуючись класифікатором, розкодуйте перераховані нижче коди діагнозів. Результати роботи подати текстовим файлом.
Тестові завдання для самоконтролю1. Класифікація – це:
2. На чому базується класифікація:
3. Мета класифікації полягає в:
4. При класифікації поняття впорядковують за:
5. Тезаурус – це:
6. Кодуванням називається:
7. Закінчіть речення: «Коди можуть бути позначені…»:
8. Числові коди можуть надаватися:
9. Мнемонічний код формується :
10. Вкажіть мету формування ієрархічних кодів:
11. Коди зіставлення – це:
12. Таксономією називається:
13. Нозологія – це:
14. Нозографією називається:
Завдання для самостійного виконання Завдання 1-С. Користуючись класифікацією ушкоджень у системі S.A.T. (табл. 15 ), розкодуйте наведені нижче травми: S2-A3-T1-I; S1-A2-T3-II a; S3-A2-T2-I b. Завдання 2-С. Використовуючи класифікацію S.A.T, закодуйте подану інформацію:
Таблиця 11. Класифікація ушкоджень (система S.A.T..)
Завдання 3-С. У фрагменті одного ланцюга молекули ДНК нуклеотиди розміщені в такій послідовності: ТТГ-АГЦ-АЦГ-ГТА-ААТ-ЦГА. Побудуйте схему дволанцюгової ДНК. Завдання 4-С. Один із ланцюгів фрагмента ДНК має таку послідовність нуклеотидів: АГТ-АЦЦ-ГАТ-ЦЦТ-ЦГА-ТТТ-АЦГ. Визначте послідовність нуклеотидів і - РНК, закодованої в цьому фрагменті ДНК. Завдання 5-С. Запишіть числа в двійковій системі числення.
Завдання 6-С. Переведіть числа з двійкової в десяткову систему числення.
|