Главная страница
Навигация по странице:

  • Рекомендації органам державної влади Забезпечити повноцінне виконання умов співпраці з міжнародними донорами

  • Ухвалити закони, що сприятимуть розвитку фінансового сектору: зміни до Закону про банки і банківську діяльність

  • Оновити законодавство з регулювання небанківського фінансового ринку

  • Вирішити питання платоспроможності ФГВФО

  • Посилити регулювання первинного ринку нерухомості

  • Національний банк України Рекомендації Звіт про фінансову стабільність |Грудень 2020 року

  • Створити передумови для обігу сільськогосподарських земель та банківського кредитування під заставу землі

  • Підготуватися до запровадження нових вимог до капіталу

  • Упровадити розрахунок та дотримуватися нового нормативу ліквідності

  • Знижувати обсяг портфеля непрацюючих активів

  • Рекомендації небанківським фінансовим установам

  • Плани та наміри Національного банку Продовжити гармонізацію банківського регулювання з європейським

  • Оновити регулювання та нагляд у небанківському фінансовому секторі

  • Провести оцінку якості активів (AQR) та стрес-тестування банків

  • Оновити Положення № 351

  • Національний банк України Звіт про фінансову стабільність |Грудень 2020 року

  • Звіт про фінансову стабільність


    Скачать 1.8 Mb.
    НазваниеЗвіт про фінансову стабільність
    Дата29.08.2021
    Размер1.8 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаFSR_2020-H2.pdf
    ТипЗвіт
    #228253
    страница11 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
    Національний банк України
    Рекомендації
    Звіт про фінансову стабільність
    |
    Грудень 2020 року
    46
    Рекомендації
    Щоб забезпечити фінансову стабільність, потрібна злагоджена робота всіх учасників фінансового ринку: Національного банку, банків, небанківських фінансових установ та
    інших регуляторів ринку, а також дієва підтримка органів державної влади.
    Національний банк пропонує державним органам і фінансовим установам свої рекомендації та оприлюднює власні плани і наміри на найближчий час.
    Рекомендації органам державної влади
    Забезпечити повноцінне виконання умов співпраці з міжнародними донорами
    Із погоджених МВФ 5 млрд дол. у рамках програми стенд-бай Україна наразі змогла отримати лише 2.1 млрд дол. Щоб отримати решту коштів для збереження фінансової стабільності та відновлення сталого економічного зростання після завершення пандемії, наша держава повинна виконати всі взяті зобов’язання в рамках цієї та попередніх програм. Зобов’язання за програмами співпраці зі Світовим банком та ЄС також мають бути виконані в повному обсязі. Кроками у цьому напрямі є подолання конституційної кризи, відновлення реформи судової системи та боротьба з корупцією.
    Ухвалити закони, що сприятимуть розвитку фінансового сектору:
    зміни до Закону про банки і банківську діяльність (№ 4367) для вдосконалення системи корпоративного управління та внутрішнього контролю в банках, подальшої гармонізації вимог до капіталу з нормами європейського законодавства, уключаючи зміну структури капіталу. Крім того, законопроєктом уточнюються окремі норми в частині консолідованого нагляду за банківськими групами, ліцензування банків, погодження набуття істотної участі в банках та вимог до структури власності банків;
    про платіжні послуги (№ 4364) для осучаснення регулювання діяльності українського ринку платежів та переказу коштів і сформування правової основи для інтеграції українського платіжного ринку з європейським.
    Оновити законодавство з регулювання небанківського фінансового ринку
    НБУ фіналізує законопроєкти “Про фінансові послуги та фінансові компанії”, “Про страхування” та “Про кредитні спілки”. Вони покликані забезпечити належну фінансову стійкість установ, прозору структуру власності, ризик-орієнтований підхід до нагляду, спрощення ліцензування, запровадити стандарти корпоративного управління з урахуванням розміру установи, а також запровадити концепцію “ринкової поведінки”.
    Вирішити питання платоспроможності ФГВФО
    Рада з фінансової стабільності у вересні схвалила механізм реструктуризації боргів
    Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), яка повинна відновити його платоспроможність та стійкість системи гарантування вкладів. Рада рекомендувала конвертацію поточних зобов’язань ФГВФО перед урядом та майбутніх процентних платежів в умовні зобов’язання. Передбачається також приєднання Ощадбанку до системи гарантування вкладів. Із урахуванням визначених часових рамок (зокрема реструктуризація – до кінця 2021 року) варто активізувати зусилля з реалізації плану.
    Посилити регулювання первинного ринку нерухомості
    Схеми фінансування на первинному ринку залишаються складними та заплутаними, сам ринок – украй непрозорим, а вимог до репутації забудовників досі практично немає.
    Права інвесторів постійно порушуються: строки введення в експлуатацію переносяться, а проєкти – заморожуються. Ці фактори призвели до того, що лише 13% іпотечних кредитів надається на купівлю нерухомості на первинному ринку. Слід якомога швидше завершити реформування ДАБІ та впорядкувати систему контролю за будівництвом,
    інакше перешкоди для отримання дозвільної документації та введення житла знизять його пропозицію на ринку вже з наступного року. У звіті про фінансову стабільність за грудень 2019 року НБУ надавав рекомендації збільшити прозорість первинного ринку нерухомості та посилити захист прав інвесторів.

    Національний банк України
    Рекомендації
    Звіт про фінансову стабільність
    |
    Грудень 2020 року
    47
    Відновлення іпотеки в Україні блокує також низка інших проблемних питань, зокрема, довга тривалість і неефективність процедур стягнення застави, труднощі з реєстрацією
    іпотеки для сімей із неповнолітніми дітьми, обмежений доступ до інформації про ринок нерухомості, продовження мораторію на стягнення майна за валютною іпотекою.
    Створити передумови для обігу сільськогосподарських земель та банківського
    кредитування під заставу землі
    Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення з наступного року потребує масштабної підготовчої роботи. Бажаним є створення спеціалізованого фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. Надання фондом гарантій за кредитами малих і середніх агровиробників зменшуватиме ризики банків та спростить кредитування фермерів для придбання землі та фінансування виробництва.
    Рекомендації банкам
    Багато з рекомендацій банкам, наданих у попередніх звітах про фінансову стабільність, досі залишаються актуальними: активна робота з непрацюючими кредитами, консервативна оцінка кредитного ризику за кредитами, зниження доларизації балансів, активне залучення й утримування більш стійких довгострокових ресурсів, збереження стандартів кредитування та контроль рівня концентрації корпоративних позичальників.
    Підготуватися до запровадження нових вимог до капіталу
    У другій половині 2021 року відбудеться підвищення ваг ризику для незабезпечених споживчих кредитів та розпочнеться імплементація процесу оцінки банками достатності внутрішнього капіталу і внутрішньої ліквідності (ICAAP/ILAAP). З початку 2022 року будуть запроваджені мінімальні вимоги до покриття капіталом операційного та ринкового ризиків. Додатково буде визначено строки активації буфера консервації капіталу та буфера системної важливості. Попередні оцінки свідчать, що виконання нових вимог не створює викликів для більшості банків. Водночас банкам варто консервативно підійти до управління наявним капіталом, зокрема утриматися від виплати дивідендів, щоб підготуватися до запровадження нових вимог. Крім того, банкам необхідно підготувати плани відновлення діяльності, які будуть містити реалістичні заходи з оздоровлення фінустанови в разі суттєвого погіршення її фінансового стану або настання стресової ситуації, і подати їх до 1 березня 2021 року.
    Упровадити розрахунок та дотримуватися нового нормативу ліквідності
    З 1 квітня 2021 запроваджується NSFR як норматив на рівні 80% з поетапним підвищенням до 100% у квітні 2022 року. Впровадження цього нормативу спершу було заплановано на початок 2021 року, проте у зв’язку з підвищеним операційним навантаженням на банки через пандемію відтерміноване на квартал. Банки вже проводять розрахунок NSFR у тестовому режимі із серпня 2020 року.
    Знижувати обсяг портфеля непрацюючих активів
    Зусилля зі скорочення непрацюючих кредитів (NPL) уже принесли відчутні результати.
    Зокрема, активізували роботу з проблемними кредитами державні банки. Фінустанови повинні надалі докладати зусилля до розчищення своїх балансів, зокрема виконувати стратегії та операційні плани з управління NPL, вчасно реагувати на погіршення фінансового стану боржників.
    Рекомендації небанківським фінансовим установам
    НБУ впроваджуватиме пропорційний та ризикоорієнтований підхід до нагляду та регулювання небанківських фінансових установ. Своє бачення НБУ відобразив у відповідних Білих книгах для страхових компаній
    , кредитних спілок
    , фінансових компаній
    , факторингу
    , ломбардів та фінансового лізингу
    У кількох із цих сегментів НБУ планує фундаментально змінити принципи регулювання. Проте на перших етапах небанківським фінансовим установам варто сконцентруватися на кількох напрямах:
     забезпечення прозорої структури власності;
     підвищення якості фінансової та статистичної звітності;
     виконання вимог до фінансового моніторингу;
     посилення якості корпоративного управління та системи внутрішнього контролю;

    Національний банк України
    Рекомендації
    Звіт про фінансову стабільність
    |
    Грудень 2020 року
    48
     страховикам – на забезпеченні належної якості активів та повному виконанні вимог до платоспроможності;
     кредитним спілкам – на належному резервуванні проблемних кредитів та підвищенні операційної ефективності.
    Плани та наміри Національного банку
    Продовжити
    гармонізацію
    банківського
    регулювання
    з
    європейським
    законодавством у сфері забезпечення достатнього рівня капіталу та ліквідності

    У першому півріччі 2021 року – визначення нових строків активації буфера консервації капіталу та буфера системної важливості. Запровадження вимог формувати ці буфери капіталу було тимчасово зупинене в березні через розгортання коронакризи.

    Із квітня 2021 року – запровадження коефіцієнта чистого стабільного фінансування
    (NSFR) на рівні 80% з поступовим його збільшенням на 10 в. п. кожні півроку та доведенням до 100%.

    У другій половині 2021 року – поетапне підвищення ваг ризику для незабезпечених споживчих кредитів до 150% порівняно з поточними 100%; початок оцінок достатності внутрішнього капіталу та внутрішньої ліквідності (ICAAP/ILAAP) у тестовому режимі.

    Із 1 січня 2022 року – запровадження мінімальних вимог до покриття капіталом операційного та ринкового ризиків, якому передуватиме тестовий період розрахунків.

    Із 2024 року – приведення структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів. Будуть запроваджені: трирівнева структура капіталу; нові вимоги до складових капіталу та порядку вирахувань із капіталу; коефіцієнт левериджу, який встановлюватиме вимоги до достатності капіталу залежно від загального обсягу активів; повноцінне запровадження ICAAP/ILAAP.
    Оновити регулювання та нагляд у небанківському фінансовому секторі
    НБУ уже провів обговорення з ринком низки ключових для сектору законопроєктів, робота над якими продовжиться в парламенті. Водночас розробляються ключові підзаконні нормативні акти для здійснення регулювання та нагляду за ринком. Зокрема опрацьовується Положення про інспекційні перевірки небанківських фінустанов, зміни до порядку визначення активів страховика, прийнятних для покриття технічних резервів.
    Із 1 січня 2021 року розпочнеться оцінка загального фінансового стану страховика.
    Також планується посилити контроль за дотриманням мінімальних вимог та якістю звітності небанківських фінустанов.
    Провести оцінку якості активів (AQR) та стрес-тестування банків
    Оцінка якості активів дасть змогу з’ясувати, чи коректно банки відображають стан кредитного портфеля та формують резерви. Важливо, щоб заявлені рівні достатності капіталу банків відображали реальний стан справ і щоб банки належним чином відобразили фактичні та очікувані втрати. Графік упровадження нових вимог до капіталу може коригуватися з урахуванням результатів AQR та стрес-тестування.
    Оновити Положення № 351
    У 2021 році НБУ планує запровадити нові вимоги до оцінки спеціалізованих кредитів.
    Підхід до проєктного фінансування буде оновлений, також будуть запроваджені правила оцінки об’єктного фінансування та фінансування нерухомого майна, що генерує дохід.
    Крім того, буде запропоновано спрощений підхід до оцінки кредитного ризику невеликих за розміром кредитів.

    Національний банк України
    Звіт про фінансову стабільність
    |
    Грудень 2020 року
    49
    Абревіатури та скорочення
    COVID, COVID-19, ковід
    Гостра респіраторна хвороба, спричинена коронавірусом
    SARS-CoV-2
    БЦ
    Бізнес центр
    ВВП
    Валовий внутрішній продукт
    ВРУ
    Верховна Рада України
    ДАБІ
    Державна архітектурно- будівельна інспекція
    Держбанки
    Державні банки
    ДКСУ
    Державна казначейська служба
    України
    ДССУ, Держстат
    Державна служба статистики
    України е/е
    Електроенергія
    ЄС
    Європейський Союз
    ЄЦБ
    Європейський центральний банк
    ІСЦ
    Індекс споживчих цін
    ІФС
    Індекс фінансового стресу
    МВФ
    Міжнародний валютний фонд
    МЗП
    Мінімальна заробітна плата
    Мінрегіон
    Міністерство розвитку громад та територій України
    МОП
    Міжнародна організація праці
    МСБ
    Малий та середній бізнес
    МСФЗ
    Міжнародні стандарти фінансової звітності
    МФО
    Міжнародна фінансова організація
    МФУ, Мінфін
    Міністерство фінансів України
    Нацкомфінпослуг
    Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
    НБФУ
    Небанківські фінансові установи
    НБУ, Національний банк
    Національний банк України
    НВ
    Національна валюта
    ОВДП
    Облігації внутрішньої державної позики
    ОПЕК+
    Розширена група країн- виробників нафти
    ПІІ
    Прямі іноземні інвестиції
    Постанова №107
    Постанова Правління НБУ від
    28 липня 2020 року № 107 “Про затвердження Положення про здійснення установами фінансового моніторингу”
    Постанова № 351
    Постанова Правління НБУ від
    30 липня 2016 року № 351 “Про затвердження Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями”
    ПРН
    Первинний ринок нерухомості
    РФ
    Російська Федерація с/г
    Сільське господарство
    США
    Сполучені Штати Америки
    ТРЦ
    Торгово-розважальний центр
    ФГВФО
    Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
    Фінустанова
    Фінансова установа
    ФО, Фізособа
    Фізична особа
    ФОП
    Фізична особа-підприємець
    ФРС
    Федеральна резервна система США
    AQR
    Asset quality review
    CIR
    Cost-to-income ratio
    DSTI
    Debt service to income ratio
    EBITDA
    Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization
    ICAAP
    Internal capital adequacy assessment process
    ILAAP
    Internal liquidity adequacy assessment process
    LTV
    Loan-to-value
    NPE/NPL
    Non-performing exposure / loan
    NSFR
    Net stable funding ratio
    ROE
    Return on equity
    Solvency
    Пакет законодавства ЄС:
    Директиви Solvency I, II та відповідні регуляції
    UAH/USD
    Доларів США за 1 гривню тис. тисяча млн мільйон млрд мільярд грн гривня дол. долар США в. п. відсотковий пункт б. п. базисний пункт р/р у річному вимірі, річна зміна, до відповідного періоду попереднього року кв/кв до попереднього кварталу, у квартальному вимірі м/м до попереднього місяця, у місячному вимірі п. ш. права шкала
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта