Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Абышка-кемпирдин комочу.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаш-тыруу
| Откон сабактагы текст ролдоштуруп окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет. Тексти ролдоштуруп окушат.
| Жаны темага тушунук беруу
| Жаны темага тушунук берет. Тыбыштарды-айтабыз, угабыз. Тамгаларды-коробуз, жазабыз. Сурот боюнча суйлом тузуу. Создорго талдоо жургузуу.
| Тема боюнча тушунук алышат.
Тушунбогон суроолорду беришет.
Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Тыбыш деген эмне?
Тамга деген эмне?
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Тамга менен тыбыштын эмне кылабыз?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Суйлом тузуп келуу
| Суйлом тузуп келишет.
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Аа-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар а-тамгасы менен таанышышат.
| Суйлоо кеби, ой жугуртуусу, тапкычтыгын онуктурот.
| Эненин балага болгон суйуусун, мамилесин уйронот.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар а-тамгасы менен таанышса.
| Суйлоо кебин, ой жугуртуусун, тапкычтыгын онуктурсо.
| Эненин балага болгон суйуусун, мамилесин уйронсо.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, кесик муундар,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Тамгалар менен достошобуз.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
|
Билимдерин актуалдаштыруу
|
Откон сабактагы текст окулат.
|
Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Аа-тамгасынын айтылышы жана белгилениши менен тааныштыруу. Аа- тыбышы кызыл тус менен белгиленет. Ал жоон айтылгандыктан жоон ундуу болот. Аа-тыбышы алфавите биринчи турат.
Аа-тамгасы катышкан создорду окуйт.
Ай, а-нар, ба-ка, а-кы-ра. Сурот боюнча суйлом тузуу. Создорго талдоо жургузуу.
Муундап окутуу.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет.
Аа-тамгасы катышкан создорду окушат. Алфавите биринчи тураарын билишет. Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
Атам кочот отургузду. Апам нан жасады. Колдо ак куу сузуп журот. Медер алма жедиби?
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Создорго тыбыштык талдоо жургузот.
| Ай-2 тамга, 2 тыбыш.
Анар-4 тамга, 4 тыбыш.
Бака-4 тамга, 4 тыбыш.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Ал кандай тыбыш?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Окуп келуу.
| Окуп келишет.
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
| Алиппе
Сабактын темасы: Лл-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Лл-тыбышы менен таанышышат.
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурот.
| Ден соолугу чын болуусуна карата конугуулорду жасап турууга
тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Лл-тыбышы жонундомаалымат алышса
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурсо.
| Ден соолугу чын болуусуна карата конугуулор жасап турууга
тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, кырдаалга карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, создук иш.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка
даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырма-сын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Аа-тамгасы жана тыбышы
| Окуучулар уйго тапшырма айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Тыбыш, тамга деген эмне?
Кечээ кайсы тыбыш менен тааныштык?
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Лл-тыбышына маалымат беруу. Ал жумшак унсуз. Жашыл тусто болот. Сурот боюнча суйлом тузуу. Создорго талдоо жургузуу.
Лы-жа, у-лул.
Ал врач. Асан китепти ал.
А-ла-Тоо, а-ла-кар-га, а-ла-кийиз, а-ла-мал.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
Лы-жа-4 тамга, 4 тыбыш.
У-лул-4 тамга, 4 тыбыш.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Лл-тамгасы катышкан создорду таап анализ жургузуу.
| Соз таап, анализ жургузот.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Эмнени билгин келет?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Суйлом тузуп келуу.
| Суйлом тузуп келишет.
| Баалоо
| Бирин-бири баалоо.
| Бирин-бири баалашат.
|
Алиппе
Сабактын темасы: Кк-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Кк-тыбышы менен таанышышат, туура угуп,так айтат. Соз, тыбыш боюнча билимдерин бышыктайт.
| Суйлом тузуусун, конул буруусун, соз байлыгын онуктурот.
| Оз оюн эркин айта билууго, жоопкерчиликке
тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Кк-тыбышы менен таанышышса. Соз, тыбыш боюнча билимдерин
бышыктаса.
| Суйлом тузуусун, конул
буруусун, соз байлыгын
онуктурсо.
| Оз оюн эркин айта билууго, жоопкерчиликке
тарбияланышса.
| |