Сабактын жабдылышы: окуу китеби, суроттор, тамга кассасы,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Оо-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы создорду окушат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Мм-бул жумшак унсуз.
М тамгасы катышкан создорду, кесик муундарды окуп беруу.
МА, мо, ме,
Мы-шык, мээ-лей,
Мал, мол, ма-ла, ма-кал,
ка-ла-ма, ма-ма-лак.
Жаныбарлардын кимиси маарага жетти? Алар кандай жаныбарлар?
Создорго талдоо жургузуу.
Шар окутуу.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Мугалим окуган кесик муундарды,создорду кайталашат. Суроого жооп беришет.
Создорго талдоо жургузушот.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Мм-тамгасы кандай тамга?
Мм тамгасы катышкан создордон тапкыла?
| Суроолорго жупта жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Сага эмне таасир калтырды?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Создорду окуп келуу.
| Создорду окуп келишет
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Тт- тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Тт-тамгасы тугойлуу, каткалан унсуз экенин билишет.
| Конул буруусун, кабыл алуусун, туура суйлоосун онуктурот.
| Жалкоолуктан арылып, билимдуу болууга тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Тт-тамгасы тугойлуу, каткалан унсуз экенин билишсе.
| Конул буруусун, кабыл алуусун, туура суйлоосун
онуктурсо.
| Жалкоолуктан арылып, билимдуу болууга тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, кырдаалга карата
суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Мм-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы создор окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Тт-тамгасы жана тыбышы. Тт-тамгасы каткалан, тугойлуу, унсуз.
Кесик муундарды окуу.
Та, то, те, ка, ко, ке.
Тал, ка-та, а-та, ат-та, те-ке, та-ка, о-то, ко-лом-то.
Суротко карап суйлом туздуруу.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет.
Мугалим окуган кесик муундарды. Создорду кайталап окушат.
Суроолорго жупта жооп беришет.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Ун чыгарып чынжырча кылып окушат.
| Ун чыгарып чынжырча кылып окушат. Ырга карата сурот тартышат.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Тт-тамгасын окуп келуу.
| Тт-тамгасын окуп келишет.
| Баалоо
| Оозеки баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Рр-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Рр-тыбышы менен таанышып, туура угуп айтат.
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурот.
| Жолдоштору туура мамиле жасоого, жардам берууго тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Рр-тыбышы менен таанышып, туура угуп айтуга тарбияланышат.
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурсо.
| Жолдоштору менен туура мамиле жасоого, жардам берууго
тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, кырдаалга карата
суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Тт-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы создор окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Рр-тамгасы каткалан унсуз. Ракета деген создун баш тамгасы.
Ра, ро, ре, ар,ор, эр.
тар, тор, кар, мор, та-рак,
те-рек, тар-мал, ал-ма-лар.
Суротко карап суйлом тузуу.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет.
Создорго талдоо жургузушот.
Балдар ун кубултуп чынжырча кылып окуп беришет.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Рр-кандай тамга?
Мисалдар келтиргилечи?
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Эмнени билгин келет?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Создорду ун кубултуп, окуп келуу.
| Создорду ун кубултуп, окуп келишет
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Ыы-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Ыы-тамгасын ундуу экенин билишет жана мисалдар келтире алышат.
| Ой жугуртуусун, сезимталдыгын онуктурот.
| Адептуулукко, жолдошторуна жылуу мамиле кылууга,
боорукердикке тарбияланышат
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Ыы-тамгасы ундуу экенин билишсе, мисалдар келтире алышса.
| Ой жугуртуусун, сезимталдыгын
онуктурсо.
| Жолдошторуна жылуу мамиле кылуга, боорукердикке тарбияланышса.
| |