Сабактын жабдылышы: окуу китеби, кырдаалга карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Рр-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы создор окулат.
| Окуучулар суроого жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Ыы-тыбышы ундуу.
Ла, ло, лы, ра, ро, ры, та.то,ты.
Ал-ты, ма-мык, а-кы-ра,
кар-кы-ра.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет.
Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Балдар эмне кылып жатышат?
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Создорду окуп, тушунуп келуу.
| Создорду окуп, тушунуп келишет.
| Баалоо
| Салыштырып баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Пп-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Пп –тамгасы менен таанышышат.
| Кеп маданиятын, чеберчилигин онуктурот.
| Жаныбарларына туура мамиле жасоого тарбияланышат
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Пп-тамгасы менен таанышышса.
| Кеп маданиятын чеберчилигин
онуктурсо.
| Жаныбарларына туура мамиле жасоого тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, баалоочу
каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Ыы-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы тема боюнча суроолор берилет.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Пп-тамгасы каткалан тугойлуу унсуз. П-тамгасы катышкан создорду окуйбуз.
Тап, топ, а-па, ап-пак, кап-как, кал-пак, кап-та, тап-та.
Зоопарктагы жаныбарлар жонундо ангемелешуу.
Аларга муноздомо беруу. Окуучуларды доскага чыгарып артына токой жаныбарларын жабыштырам, отурган окуучулар мимика менен аны тушундуруп беришет.
|
Тема боюнча тушунук алышат.
Пп-тамгасы катышкан создорду кайталашат. Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Кайсы токой жаныбарын жактырасын?
| Мугалимдин суроосуна топто жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Эмне жакты?
Эмне учун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Пп-тамгасын окуп келуу.
| Пп-тамгасын окуп келишет
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Оо-созулма ундуу.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар оо-созулма тамгасы жоон ундуу экенин билишет.
| Сабакка болгон кызыгуусун, билимдуу болуусун онуктурот.
| Уй жаныбарларына туура мамиле кылууга тарбияланышат
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар оо-созулма тамгасы жоон ундуу экенин тушунуп жетсе.
| Сабакка болгон кызыгуусун арттырса, билим алууга умтулса.
| Уй жаныбарларына тура мамиле кылууга
тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тамга кассасы, кырдаалга карата
суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, жеке иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт. Пп-тамгасы жана тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыруу
| Откон сабактагы создор окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. оо-созулма жоон, ундуу. Созулма оо-катышкан создорду окуп беруу.
Тоо, о-тоо, о-роо, ко-роо, кы-роо, тыр-моо, тоок.
Тооктор.
Ко-роо то-ло тоок-тор. А-лар ак, ка-ра тоок-тор.
-О-мор, кА-ра! Тоок-тор ток-пу?
-То-ко, тоок-тор ток. Тексти мугалим менен бирдикте окуу.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет.
Мугалим менен биргеликте создорду окушат. Талкуу жургузушот. Токтор текстин окушат.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Китептеги суротторду карап создорду толуктайбыз?
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Тексти окуп келуу.
| Тексти окуп келишет.
| Баалоо
| Бирин-бири карап баалоо.
| Бирин-бири баалашат.
|
2-чейрек Алиппе
Сабактын темасы: Тулку менен коён.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар «Тулку менен коён» тексти менен таанышышат. Аны корком, шар окушат.
| Таанып билуусун, билгичтигин онуктурот.
| Досторуна туура мамиледе болууга тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар текст
менен таанышса. Аны корком, шар окушса.
| Таанып билуусун, билгичтигин
онуктурсо.
| Досторуна туура мамиледе болууга тарбияланышса.
| |