Сабактын жабдылышы: окуу китеби, кырдаалга карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен, топто иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу,талдоо-
жыйноо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу.
Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын
сурайт.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаш-тыруу
| Откон сабактагы ыр окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
|
Жаны темага тушунук беруу
|
Жаны темага тушунук берет. Кк-тыбышы менен тааныштыруу. Талкуу жургузуу.
Сурот боюнча суйлом тузуу. Создорго талдоо жургузуу. Кесик муундарды окутуу.
Ак, как, ал, кал, а-как, ка-лак, а-ла, ал-ка.
Ак койнок, ак калпак, козу, кополок.
|
Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Кк-тыбышы каткалан унсуз экенин билишет. Мисалдар келтире алышат.
Кесик муундарды окушат. Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат
| Сабакты бышыктоо
| Кк-кандай тыбыш?
Ал кандай тусто болот?
Топто иштоо.
| Жомоктун мазмунун айтышат. Топто иштешет.
1-топ. Улгу боюнча суйлом тузот.
2-топ. Сурот боюнча создорду муунга ажыратышат.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабак жактыбы?
Сабакта эмнени уйрондун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Кесик муундарды окуп келуу.
| Кесик мундарды окуп келишет.
| Баалоо
| Топ боюнча бирин-бири баалоо.
| Топ боюнча бирин-бири баалашат.
|
Алиппе
Сабактын темасы: Ээ(е) тыбышы
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Ээ-тыбышы менен таанышып, туура угуп так айтышат.
| Соз байлыгын, чыгармачыл ой жугуртуусун
онуктурот.
| «Эне сыйлаган эллине жагат» макалы аркылуу, улууларды сыйлоого, барктоого тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Ээ тыбышы менен таанышып, туура угуп, так айтышса.
| Соз байлыгын, чыгармачыл ой жугуртуусун онуктурсо.
| Улууларды сыйлоого, барктоого
тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, кырдаалга карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Кк тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаштыр
| Откон сабактагы текст окулат.
| Окуучулар суроолорго жооп беришет.
| Жаны темага тушунук беруу
| Жаны темага тушунук берет. Эреже: Ээ тыбышы создун башында келсе э болуп, ортосунда келсе е болуп жазылат. Китептеги муундарды, создорду окуп берет. Сурот боюнча суйлом тузуу. Создорго талдоо жургузуу. Топто иштоо.
| Тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Эрежени жатташат. Создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом
тузот. Топто иштешет. 1-топ. Э тыбышы создун башында келген соз табат.
2-топ. Э тыбышы создун ортосунда келген соз табат.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Суротко карап суйлом тузобуз.
| Суротко карап суйлом тузушот.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Ээ тыбышы жонундо эмнени билдин?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Кесик муундарды окуп келуу.
| Кесик муундарды окуп келишет.
| Баалоо
| Катышууга карап баалоо.
|
|
Алиппе
Сабактын темасы: Оо тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Оо тыбышы жоон ундуу экенин билишет.
| Ой жугуртуусун, байкагычтыгын, тапкычтыгын онуктурот.
| Ар кандай кырдаалдан сактанууга тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Оо тыбышы жоон ундуу экенин билишсе.
| Ой жугуртуусун, байкагычтыгын, тапкычтыгын
онуктурсо.
| Ар кандай кырдаалдан сактанууга тарбияланышса.
| Сабактын жабдылышы: окуу китеби, кырдаалга карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын формасы: жалпы класс менен иштоо.
Сабактын методу: ангемелешуу, тушундуруу, корсотмолуу, жекече
иштоо.
Сабактын этабы
| Мугалимдин иш аракети
| Окуучунун иш аракети
| Уюштуруу
| Саламдашуу. Окуучуларды жоктоо. Сабакка даярдоо.
Алтын эрежени тузуу.
| Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени тузушот.
| Уй тапшырмасын суроо
| Уй тапшырмасын сурайт.
Ээ тыбышы.
| Окуучулар уйго берилген тапшырманы айтып беришет.
| Билимдерин актуалдаш-тыруу
| Откон сабактагыкесик муундарды, создорду окутуу.
| Окуучулар создорду окуп беришет.
| Жаны темага тушунук беруу
| Жаны темага тушунук берет. Оо тыбышы жоон ундуу.
Ак, ок, кал, кол, ал, коло-создорун окутуу. Сурот боюнча суйлом тузуу. Жаны создорго талдоо жургузуу. Оттон сак бол! Чечмелоо.
| Тема боюнча тушунук алышат. Оо-тыбышы жоон ундуу экенин тушунуп, кесик муундарды кайталашат. Жаны создорго талдоо жургузушот.
Суротко карап суйлом тузот.
| Физьминутка
| Физьминутка жасоо
| Физьминутка жасашат.
| Сабакты бышыктоо
| Оо кандай тыбыш?
Мисалдар келтиргиле.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Сабакты жыйынтыктоо
| Сабактын эмнени уйрондун?
Кайтарым байланыш жасоо.
| Мугалимдин суроосуна жооп беришет.
| Уйго тапшырма
| Оо тыбышы катышкан создорду окуп келуу.
| Оо тыбышы катышкан создорду окуп келишет.
| Баалоо
|
| Бирин-бири баалашат.
|
Алиппе
Сабактын темасы: Мм-тамгасы жана тыбышы.
Сабактын максаты
| Билим беруучулук
| Онуктуруучулук
| Тарбия беруучулук
| Окуучулар Мм-тамгасы жана тыбышы жонундо маалымат алышат.
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурот.
| Жаратылышка, жаныбарларга мамиле кылууга тарбияланышат.
| Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору
| Окуучулар Мм-тамгасы жана тыбышы жонундо маалымат алышса.
| Эске сактоосун, кабыл алуусун онуктурсо.
| Жаратылышка, жаныбарларга мамиле кылууга
тарбияланышса.
| |