Главная страница
Навигация по странице:

  • 2,Види знижок в сучасній системі ціноутворення.

  • Знижка за кількість придбаної продукції

  • Кумулятивні

  • 4. Цілі політики розподілу.

  • Завдання розподілу продукції можна поділити на дві групи

  • 6. Фукції каналів розподілу.

  • 8. Види торгових посередників.

  • Джобери

  • 9. Еволюція концепцій М.

  • 10. Складові процесу товароруху.

  • Маркетинг шпоры. Ковчак. 1. Ключові поняття м та їх сутність


    Скачать 167.08 Kb.
    Название1. Ключові поняття м та їх сутність
    АнкорМаркетинг шпоры. Ковчак.docx
    Дата14.06.2018
    Размер167.08 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМаркетинг шпоры. Ковчак.docx
    ТипДокументы
    #20280
    страница1 из 7
      1   2   3   4   5   6   7

    1. Ключові поняття М та їх сутність.

    М – процес створення й реалізації товарів з метою задоволення потреб споживачів. М як філософія підприємницької діяльності оперує низкою понять:

    Нестаток – відчуття людиною браку чогось; нестаток немає предметної форми. Наприклад, відчуття людиною почуття голоду, спраги, холоду тощо.

    Потреба – це нестаток, який має предметну форму й залежить від культурного рівня людини. У двох різних людей однаковий нестаток може матеріалізуватися в різні потреби. Згідно з ієрархією потреб Маслоу товар може задовольняти різні потреби. Так, для однієї людини автомобіль задовольняє первинну потребу (потребу в безпеці, захищеності), а для іншої людини він задовольняє вторинну потребу (потребу поваги, самореалізації). Завдання ж виробника зрозуміти, яку потребу намагається задовольнити споживач його товаром. Саме тоді можливо буде надати товарові таких рис і властивостей, які спроможні задовольнити певну потребу споживача.

    Попит – це потреба, підтверджена матеріально. І саме споживач, який становить платоспроможний попит, може розглядатися виробником як потенційний покупець. З огляду на те, який стан і рівень попиту існує на певний товар, можна визначити відповідну мету М та визначити відповідний вид М (табл. 1.1).

    Стан попиту

    Мета М

    Вид М

    Інструменти М

    Від’ємний

    Формування попиту шляхом подолання негативного ставлення до товару

    Конверсійний М

    Взаємини з громадськістю, пропаганда, робота з товаром

    Відсутній

    Стимулювання попиту

    Стимулюючий М

    Інформативна реклама, семплінг, акції стимулювання збуту, PR

    Потенційний

    Розвиток товару;

    Розвиваючий М, орієнтований на виробництво;

    Удосконалення товару, супутні послуги, поліпшення якості, зниження собівартості;










    розвиток попиту

    розвиваючий Мг, орієнтований на споживача

    акції стимулювання збуту, реклама, персональний продаж, PR

    Задоволений

    Утримання попиту

    Підтримуючий М

    Нагадувальна, підтримувальна реклама, акції

    Хиткий

    Збалансування попиту

    СинхроМ

    Знижки цін та стимулювання попиту в період падіння обсягів продажу

    Знижений

    Відновлення попиту

    РеМ

    Активізація просування, коригування цін, оновлення продукції

    Надмірний

    Зниження попиту

    ДеМ

    Зниження ціни

    Шкідливий

    Ліквідація або обмеж. попиту

    Протидіючий М

    Соціальна реклама

    Товар – це все, що призначено для задоволення певної потреби споживача й запропоновано на ринку для продажу.

    Обмін – акт отримання будь-чого бажаного за будь-що інше.
    2,Види знижок в сучасній системі ціноутворення.

    У практиці встановлення цін найбільшого поширення набули такі види цінових знижок: за кількість придбаної продукції, за швидкість платежів, сезонні, дилерські, знижки за комплексну закупку товарів, товарообмінний залік та ін.

    Знижка за кількість придбаної продукції — це зменшення ціни для покупця, який купує партію товару, розмір якої перевищує певну величину. Така знижка, як правило, встановлюється у відсотках зменшення номінальної (прейскурантної) ціни або в натуральних одиницях товару, який може бути наданий безкоштовно. Надання кількісної знижки пояснюється тим, що продаж товарів великими партіями веде до зменшення реалізаційних витрат, які пов’язані з організацією продажу, транспортуванням продукції та її зберіганням. Тому величина цих знижок має не перевищувати суми економії витрат продавця, яка викликана реалізацією товару значними партіями.

    Кумулятивні знижки найбільшого поширення набули при реалізації продуктів харчування короткого терміну зберігання, деяких дорогих споживчих товарів, а також машин та устаткування, що рідко купуються у значній кількості.

    Поряд з кількісними знижками в ринкових уМ-овах широко використовуються знижки за швидкість платежів. Вони надаються покупцю, який оперативно сплачує рахунки, тобто раніш встановленого угодою кінцевого терміну. Знижка за швидкість платежів складається з трьох елементів: розміру самої знижки, періоду її дії та кінцевого терміну сплати вартості придбаного товару, якщо покупець не використав надану можливість в отриманні знижки. У країнах з ринковою економікою типовим прикладом у контрактах на поставку товарів є уМ-ова «2/10 нетто 30». Це означає, що платежі мають бути проведені протягом 30 календарних днів з моменту отримання товару. Але покупцю буде надана знижка в розмірі 2 %, якщо він розрахується за продукцію протягом перших 10 днів.

    Таким чином, застосування знижок за швидкість платежів прискорює надходження коштів за реалізовану продукцію та скорочує витрати продавця, які пов’язані зі стягненням дебіторської заборгованості.

    Сезонні знижки встановлюються для споживачів, які купують товари в міжсезоння. Такі знижки стимулюють попит на позасезонні товари, що дає змогу продавцю підтримувати стабільний рівень їхнього виробництва та продажу протягом року. Величина сезонної знижки визначається витратами продавця та покупця на зберігання відповідно виробленої та завчасно придбаної продукції до початку сезону її реалізації. Тому величина наданої виробником сезонної знижки не може перевищувати суму витрат від зберігання товару на своєму складі. Водночас така знижка має забезпечувати покупцю більшу економію, ніж витрати на зберігання товару до початку зростання сезонного попиту на нього. При цьому сезонна знижка може бути диференційована за часом. Чим раніш до настання сезону починається продаж товару, тим на більшому рівні має бути встановлена знижка.

    Дилерські знижки надаються виробниками своїм постійним представникам або посередникам за виконання операцій з реалізації продукції споживачам. Найчастіше такі знижки застосовують при реалізації автомобілів, тракторів та нестандартного обладнання. Так, у країнах з ринковою економікою дилерські знижки на автомобілі коливаються залежно від марки машини і становлять у середньому 15-20 % роздрібної ціни.

    Особливим видом цінових знижок є товарообмінний залік, тобто зменшення ціни нового товару для покупця за умови здавання ним раніш придбаної і вже застарілої моделі даної фірми. Деякі підприємства з метою збільшення обсягів продажу своєї продукції встановлюють на аналогічні вироби конкуруючих фірм більші знижки, ніж на товари власного виробництва. Товарообмінний залік набув найбільшого поширення в торгівлі автомобілями, телевізорами та іншими виробами довгострокового використання.
    3. Сутність М як філософії бізнесу.

    Дослівно термін "М" перекладається з англійської як ринкотворення, ринкова діяльність, орієнтація на ринок. Причиною зародження М стало насичення ринку, перебільшення пропозиції над попитом. Про М може йтись лише за умови існування самого ринку. Першим типом ринку, що сформувався в розвинених країнах світу, став ринок продавця – тобто такий ринок, на якому більше влади мають виробники, і більш активними діячами ринку вимушені бути покупці. Ознакою цього є дефіцит товару.

    Зі зростанням пропозиції над попитом сформувався інший тип ринку – ринок покупця, на якому більше влади мають споживачі, і активнішими діячами ринку вимушені бути продавці. І саме ринок покупця вимагає активного впровадження в практику провідної ідеї М: запорукою досягнення мети фірми є визначення незадоволених потреб споживачів і забезпечення бажаної задоволеності їх більш ефективними й продуктивними, ніж конкуренти, методами.

    В літературі пропонуються наступні визначення М:

    М – процес створення й реалізації товарів з метою задоволення потреб споживачів.

    М – соціальний і управлінський процес задоволення потреб споживачів шляхом створення товарів, споживчих цінностей (здатність товару задовольняти потребу споживача) та обміну ними.

    М – діяльність людей для задоволення потреб за допомогою обміну.

    М – діяльність фірми з позиції споживача.

    М – управлінський процес планування та втілення задуму, ціноутворення, розповсюдження й просування ідей, товарів, послуг від виробника до споживача з метою задоволення потреб усіх суб’єктів ринку.
    4. Цілі політики розподілу.

    Політика розподілу – це діяльність фірми щодо планування, реалізації та контролю руху товарів від виробника до кінцевого споживача з метою задоволення потреб споживачів та отримання фірмою прибутку. Основна мета політики розподілу – організація ефективного збуту виготовленої продукції.

    Завдання розподілу продукції можна поділити на дві групи:

    стратегічні;

    тактичні.

    Стратегічні завдання пов'язані з формуванням та організацією каналів збуту:

    прогнозування перспективних каналів збуту;

    вибір прямого чи опосередкованого каналу збуту;

    вибір оптимальних каналів збуту, маршрутів збуту, розміщення складів.

    Тактичні завдання розподілу включають:

    роботу з наявними клієнтами та залучення нових;

    пошук і відбір комерційних пропозицій на поставку товару;

    організацію виконання замовлень і поставку товарів (визначення маршрутів збуту, перевірку наявності товарних запасів, заходи стимулювання збуту тощо).
    5. Принципи М.: постійний пошук і максимальна повага до споживача, орієнтованість на його потреби й вимоги, що передбачають пропонування ринку не товарів та послуг, а способів розв’язання проблем споживачів;

    гнучкість у досягненні поставленої мети шляхом адаптації до вимог ринку з одночасним спряМ-ованим впливом на нього;

    комплексний підхід до розробки М-х планів, який передбачає використання не окремих М-х заходів, а комплексу М, поєднання окремих елементів якого дозволяє досягти визначеної мети; спряМ-ованість на довгострокову перспективу розвитку фірми.
    6. Фукції каналів розподілу.

    Канали розподілу – сукупність фірм чи окремих осіб, які беруть на себе право власності на товар чи послугу або сприяють передачі цього права іншим фірмам чи особам на шляху руху товарів від виробника до споживача. Функції каналів розподілу:

    функції пов'язані з угодами: закупівля чи отримання продукції для перепродажу або передання її споживачам; продаж продукції; взяття на себе ділового ризику;

    логістичні функції: створення асортименту продукції; збереження, комплектування; транспортування;

    функції обслуговування: торговельне кредитування покупців; огляд, перевірка і оцінка продукції; визначення ґатунку та якості; проведення М-х досліджень; консультування товаровиробників стосовно потреб споживачів, динаміки попиту; визначення цін, знижок; надання інформаційних, виробничих послуг.
    7.Елементи комплексу М.

    Система засобів М – це сукупність прийомів і методів, конкретний інструментарій, який використовується фірмою для досягнення поставленої мети, вирішення відповідних завдань. З кінця 70-х рр. систему засобів М називають "комплекс М" (marketing-mix).

    Систему засобів М становлять наступні чотири основні елементи:

    Product – товар, Price – ціна, Place – місце збуту, Promotion – просування.

    Товар: дизайн, упаковка, марка й знак на товари та послуги, позиція на ринку, довжина та ширина виробничої лінії, гарантії, сервісне обслуговування тощо.

    Ціна: мета та стратегії ціноутворення, ціна виробника, гуртового та роздрібного торговця, політика знижок та їх структура, умови контрактів.

    Канали збуту: прямий чи непрямий метод збуту, довжина та ширина каналу збуту, відбір посередників, транспортування, матеріальні запаси, зберігання, управління й контроль за каналами розподілу.

    Просування: реклама, персональний продаж, стимулювання споживачів, стимулювання посередників, стимулювання власного торговельного персоналу, взаємини з громадкыстю.
    8. Види торгових посередників.

    Залежно від того, чи перебирає посередник право власності на товар, а також від чийого імені він діє, можна виділити чотири типи посередників: дилер (від свого імені, за свій рахунок); дистриб'ютор (від чужого імені, за свій рахунок); комісіонер (від свого імені, за чужий рахунок); агент, брокер (від чужого імені, за чужий рахунок).

    Дилер придбає товар за договором поставки і стає власником продукції після оплати поставки. Після виконання умов договору поставки стосунки між дилером і фірмою-виробником припиняються. Спеціалізується на реалізації переважно товарів тривалого користування, що потребують значних обсягів сервісу, який здійснює сам дилер і його партнери.

    Дистриб'ютор – посередник, який отримує право збувати товари фірми-виробника на певній території у визначений термін. Дистриб'ютор не є власником товару, а лише отримує право продажу товару, Якщо це передбачено угодою, дистриб'ютор може діяти від свого імені.

    До оптових торговців належать також джобери.

    Джобери – посередники, які скуповують невеликі оптові партії товару для швидкого перепродажу (наприклад, книжки).

    Комісіонер – посередник, який укладає угоду про поставку від свого імені, але не є власником товару й працює за рахунок фірми-виробника. Комісіонер має склади, забезпечує зберігання товару. Форма винагороди комісіонера – відсоток від суми проведеної операції або різниця між ціною, призначеною комітентом, і ціною реалізації. (Комітентособа, яка видає комісіонерові доручення про укладання угоди від імені комісіонера, але за рахунок комітента.)

    Агент (простий посередник) – посередник, який є юридичною особою і представляє інтереси певних виробників при збуті їхніх товарів, укладаючи угоди від імені та за рахунок принципала. Розмір винагороди агента визначає принципал (наприклад, як відсоток від суми укладеної угоди).
    9. Еволюція концепцій М.

    Концепція М – це система поглядів, які визначають орієнтацію підприємницької діяльності на певних етапах її розвитку.

    Існують п’ять альтернативних концепцій, на основі яких фірма може здійснювати свою Мову діяльність:

    Концепція вдосконалення виробництва – орієнтована на споживачів, які надають перевагу дешевим і доступним для придбання товарам. За допомогою високої ефективності виробництва є змога мати помірні витрати й пропонувати споживачам товари за низькими цінами. Дана концепція доцільна в наступних випадках:

    коли існує дефіцит товару на ринку;

    коли попит можливо збільшити, зменшивши ціну;

    коли існує можливість зменшення витрат шляхом збільшення обсягів виробництва товару.

    Концепція вдосконалення товару – передбачає постійне й всебічне підвищення якості товару й розрахована на споживачів, які готові платити високу ціну за високу якість товару.

    Концепція інтенсифікації збутових зусиль – передбачає, що споживачі не купуватимуть товари фірми в достатній кількості, якщо вона не докладе додаткових зусиль у сфері стимулювання збуту (філософія збуту).

    Концепція М – запорукою досягнення мети фірми є визначення потреб цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності їх більш ефективними й продуктивними, ніж конкуренти, методами (задоволення потреби споживача + прибуток фірми).

    Концепція соціально-етичного М – передбачає, що засобом досягнення мети фірми є визначення незадоволених потреб цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності їх продуктивніше, ніж конкуренти, з одночасним збереженням або зміцненням добробуту споживача та суспільства в цілому (задоволення потреби споживача + прибуток фірми + інтереси суспільства).

    У відповідь на існування таких суспільних течій, як конс’юмеризм та інвайронменталізм виник освічений М. Згідно з філософією освіченого М М-ова діяльність фірми має бути спряМ-ована на виконання завдань усієї системи М в довгостроковій перспективі. При цьому основними положеннями освіченого М є:

    М, орієнтований на споживача (згідно з яким фірма має враховувати інтереси та побажання споживачів);

    інноваційний М (постійне поліпшення товарів та методів роботи);

    М цінностей (постійне підвищення ціннісного значення продукції для споживача, тобто поряд з прямим задоволенням конкретної потреби необхідно надавати споживачеві додаткові зиски);

    М з осмисленням своєї місії в суспільстві (фірма має будувати свою Мову діяльність не у вузьких виробничих межах, а в широкому соціальному розумінні);

    соціально-етичний М. Комплексному впровадженню концепції М українськими підприємствами перешкоджають певні особливості вітчизняного ринку, які й обумовлюють специфіфчні риси М.
    10. Складові процесу товароруху.
      1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта