Главная страница
Навигация по странице:

  • Ендокард (endocardium)

  • Міокард (myocardium)

  • Перика́рд чи серцева сумка (лат. pericardium)

  • Міокард передсердь

  • Міокард шлуночків

  • Атріовентрикулярні клапани

  • Мітральний клапан

  • Напівмісячні клапани

  • Легеневий клапан

  • Аортальний клапан

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница46 из 71
    1   ...   42   43   44   45   46   47   48   49   ...   71

    93.СЕРЦЕ,БУДОВА СТІНКИ,МІОКАРД ПЕРЕДСЕРДІЙ І ШЛУНОЧКІВ. ПРОВІДНА СИСТЕМА СЕРЦЯ


    Стінка серця як м'язового порожнистого органа складається з трьох оболонок: внутрішньої – ендокарда, середньої м'язової – міокарда, зовнішньої – епікарда, що є нутрощевою пластинкою серозного осердя.

    Ендокард (endocardium) вистеляє зсередини камери серця, вкриває сосочкоподібні м’язи і м’ясисті перекладки, сухожилкові струни, утворюючи стулки і півмісяцеві заслінки клапанів серця.

    Міокард (myocardium), що є найтовщою середньою оболонкою стінки серця, побудований з посмугованої серцевої м’язової тканини, тому його ще називають серцевим м’язом.

    Міокард складається з двох типів м’язових клітин – кардіоміоцитів: типових, або скоротливих кардіоміоцитів, і атипових, або провідних кардіоміоцитів, що утворюють стимульний комплекс серця, який забезпечує автономну роботу серця

    Перика́рд чи серцева сумка (лат. pericardium) — зовнішня сполучнотканинна оболонка серця. Являє собою тонкий, але щільний мішок, в якому розташоване серце. Перикард відгороджує серце від інших органів грудної клітки

    Епікард, як і інші серозні оболонки, складається з тонкої сполучнотканинної пластинки – підсерозного прошарку (tela subserosa), за допомогою якого він зрощений з міокардом.

    Міокард передсердь має два м’язові шари – поверхневий і глибокий. Поверхневий шар складається з колових поперечних м’язових пучків, що суцільно огортають обидва передсердя. Глибокий шар має поздовжньо орієнтовані м’язові пучки і є окремим для кожного передсердя.

    Міокард шлуночків складається з трьох шарів: поверхневого, середнього і внутрішнього (глибокого)

    Провідна система серця

    Це група високоспеціалізованих клітин серця, які мають здатність виробляти імпульси та їх проводити. Клітини розташовуються компактно, формуючи елементи провідної системи серця:

    синусово-передсердний вузол — СА-вузол

    міжвузлові передсердні шляхи

    атріовентрикулярний вузол — АВ-вузол

    пучок Гіса, волокна Пуркіньє

    Всім відділам провідної системи притаманний автоматизм, тобто здатність генерувати імпульси. В нормі, згенеровані СА-вузлом імпульси, поширюються передсердними шляхами до АВ-вузла, через нього до пучка Гіса та волокнами Пуркіньє до м'язів шлуночків серця.

    Найдоступнішим методом оцінки роботи провідної системи серця є електрокардіографія.

    94.КЛАПАНИ СЕРЦЯ: БУДОВА, ТОПОГРАФІЯ, ПРОЕКЦІЯ НА ПЕРЕДНЮ ГРУДНУ СТІНКУ


    Мітральний клапан- зліва над грудиною в ділянці прикріплення ІІІ ребра

    Тристулковий клапан– на грудині, посередині між місцями прикріплення до грудини хрящо ІІІ ребра зліва та хрящо V ребра справа.

    Клапан легеневого стовбура -в ІІ міжребір’ї зліва від грудини

    Клапан аорти – посередині грудини на рівні ІІІ реберних хрящів.

    Атріовентрикулярні клапани - це тонкі структури, які складаються з ендокарда та сполучної тканини . Вони розташовані між передсердями і шлуночками .

    Тристулковий клапан: розташований між правим передсердям і правим шлуночком. Закритий, він дозволяє виснаженій киснем крові повертатися до серця з порожнистих вен, щоб заповнити праве передсердя. Він також запобігає зворотному потоку крові. Коли він відкритий, він дозволяє крові з правого передсердя надходити в правий шлуночок.

    Мітральний клапан: розташований між лівим передсердям і лівим шлуночком. Закритий, він дозволяє лівому передсердю заповнювати багату киснем кров, що повертається до серця з легеневих вен . Він відкривається, щоб кров з лівого передсердя заповнила лівий шлуночок.

    Напівмісячні клапани -це стулки ендокарда та сполучної тканини, зміцнені волокнами, які перешкоджають клапанам вивертатися навиворіт. Вони мають форму півмісяця

    Напівмісячні клапани розташовані між аортою та лівим шлуночком, а також між легеневою артерією та правим шлуночком.

    Легеневий клапан : Цей серцевий клапан розташований між правим шлуночком і легеневою артерією. У закритому стані він запобігає зворотному потоку крові, оскільки він перекачується з правого шлуночка в легеневу артерію. Коли він відкритий, він дозволяє перекачувати виснажену киснем кров з правого шлуночка в легеневу артерію. Ця кров надходить у легені, де вона набирає кисень.

    Аортальний клапан: Цей серцевий клапан розташований між лівим шлуночком та аортою. Коли він закритий, він дозволяє крові з лівого передсердя заповнити лівий шлуночок і запобігає зворотному потоку крові, що перекачується з лівого шлуночка в аорту. У відкритому стані кров, багата киснем, може надходити в аорту і на решту тіла.

    Під час серцевого циклу кров циркулює від правого передсердя до правого шлуночка, від правого шлуночка до легеневої артерії, від легеневої артерії до легенів, від легенів до легеневих вен , від легеневих вен до лівого передсердя, від лівого передсердя до лівого шлуночка, а від лівого шлуночка до аорти і далі до решти тіла. У цьому циклі кров спочатку проходить через трикуспідальний клапан, потім легеневий клапан, мітральний клапан і, нарешті, аортальний клапан. Під час фази діастоли серцевого циклу атріовентрикулярні клапани відкриті, а напівмісячні клапани закриті. Під час фази систоли атріовентрикулярні клапани закриваються, а напівмісячні клапани відкриваються.
    1   ...   42   43   44   45   46   47   48   49   ...   71


    написать администратору сайта