Главная страница
Навигация по странице:

  • Праве передсердя (atrium dextrum)

  • Ліве передсердя (atrium sinistrum)

  • Пра́вий шлу́ночок (лат. ventriculus dexter)

  • Лівий шлуночок (лат. ventriculus sinister cordis)

  • Іннерва́ція се́рця

  • Вроджені вади серця -це будь-яке захворювання серця та/або магістральних судин, що має анатомічний дефект та виявляється при народженні дитини.

  • Вроджені вади серця у дорослих

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница47 из 71
    1   ...   43   44   45   46   47   48   49   50   ...   71

    95.КАМЕРИ СЕРЦЯ І СУДИНИ ЯКІ З НИМИ СПОЛУЧЕНІ. ІНЕРВАЦІЯ СЕРЦЯ. АНОМАЛІЇ ЙОГО РОЗВИТКУ.


    Серце є порожнистим м’язовим органом, розділеним усередині на чотири порожнини (камери): праве і ліве передсердя, правий і лівий шлуночки. Передсердя розділені міжпередсердною перегородкою (septum interatriale), а шлуночки – міжшлуночковою перегородкою (septum interventriculare). Ззовні передсердя відділені від шлуночків вінцевою борозною, правий і лівий шлуночки розмежовані між собою передньою і задньою міжшлуночковими борознами. Передньоверхня частина кожного передсердя, що виступає вперед і присередньо, називається передсердним вушком (auricula atrii).

    Праве передсердя (atrium dextrum)

    має наближену кубоподібну форму, тому в ньому можна виділити шість стінок. Товщина стінок передсердя дорівнює 2–3 мм.

    Присередньою, або лівою стінкою правого передсердя є міжпередсердна перегородка (septum interatriale), на якій добре помітна овальна ямка (fossa ovalis), у цьому місці перегородка найтонша.

    Задньоверхня розширена частина правого передсердя називається пазухою порожнистих вен (sinus venarum cavarum). Вгорі відкривається отвір верхньої порожнистої вени (ostium venae cavae superioris), а внизу – отвір нижньої порожнистої вени (ostium venae cavae inferioris). Між цими отворами виступає міжвенний горбок (tuberculum intervenosum) – залишок заслінки. Знизу отвору нижньої порожнистої вени розміщена серпоподібна заслінка нижньої порожнистої вени (valvula venae cavae inferioris)

    Нижче заслінки нижньої порожнистої вени на межі задньої і лівої (присередньої) стінок правого передсердя є отвір вінцевої пазухи (ostium sinus coronarii), яка збирає венозну кров від більшості вен серця. Справа цей отвір прикритий заслінкою вінцевої пазухи (valvula sinus coronarii)

    На межі правої і передньої стінок порожнина правого передсердя продовжується в щілиноподібний закуток правого вушка.

    Внутрішня поверхня правого передсердя гладенька, за винятком внутрішньої поверхні правого, де є добре помітні поздовжні м'язові валики, що утворені гребінчатими м’язами (musculi pectinati). Зверху над цими м’язами проходить межовий гребінь (crista terminalis), який відокремлює венозний синус від порожнини правого передсердя.

    Ліве передсердя (atrium sinistrum)

    Має неправильну кубоподібну форму і відповідно шість стінок: верхню, задню, передню, праву, ліву і нижню. Стінка лівого передсердя дещо тонша за стінку правого передсердя. Права (присередня) стінка представлена міжпередсердною перегородкою. На її поверхні помітна плоска заглибина, що відповідає овальній. У задньоверхньому відділі лівого передсердя відкриваються попарно чотири отвори легеневих вен (ostia venarum pulmonalium), через які артеріальна кров поступає з легень у порожнину лівого передсердя. Отвори верхньої і нижньої правих легеневих вен (venae pulmonales dextrae superior et inferior) розташовані на межі переходу задньої стінки у праву стінку. Отвори верхньої і нижньої лівих легеневих вен (оstia venae pulmonales sinistrae superior et inferior) розташовані на межі переходу задньої стінки у ліву стінку лівого передсердя. Фактично задня стінка лівого передсердя розміщена між отворами правих і лівих легеневих вен і прилягає до низхідної частини аорти і стравоходу.

    На межі лівої і передньої стінок порожнина лівого передсердя продовжується в щілиноподібний закуток лівого вушка.

    Пра́вий шлу́ночок (лат. ventriculus dexter) — одна з чотирьох камер серця, в якій починається мале коло кровообігу. Венозна кров потрапляє до правого шлуночка з правого передсердя через тристулковий клапан у момент діастоли та закачується до легеневого стовбура через легеневий клапан у момент систоли.

    Лівий шлуночок (лат. ventriculus sinister cordis) одна з чотирьох камер серця людини, в якій починається велике коло кровообігу. Кров, збагачена киснем, надходить в лівий шлуночок з лівого передсердя через мітральний клапан і закачується в аорту через аортальний клапан.

    Лівий шлуночок довший і має більш яскраво виражену конусоподібну форму, ніж правий шлуночок. У поперечному розрізі він виглядає як овал, майже коло. Лівий шлуночок більше м'язистий, ніж правий, і його стінки товстіші, ніж у правого шлуночка у 3-6 разів, тому що він качає кров під тиском, більшим у п'ять разів.

    До правого передсердя (лат. atrium dextrum) входять порожнисті, а до лівого (лат. atrium sinistrum) — легеневі вени. З правого (лат. ventriculus dexter) і лівого (лат. ventriculus sinister) шлуночків виходять відповідно легенева артерія (легеневий стовбур) і висхідна аорта.

    Іннерва́ція се́рця — подвійна: здійснюється симпатичними і парасимпатичними волокнами автономної нервової системи. Аксони прегангліонарних парасимпатичних нейронів перемикаються в інтрамуральних гангліях в товщі міокарда на постгангліонарні нейрони, аксони котрих прямують до синоатріального йатріовентрикулярного вузлів провідної системи серця. Симпатична іннервація серця представлена прегангліонарними нейронами, аксони яких виходять з спинного мозку і перемикаються в превертебральних вузлах (85 % в зірчастому), на постгангліонарні, відростки котрих прямують не тільки до вузлів провідної системи серця, а й підходять у досить великої кількості до міокарду передсердь та шлуночків.

    Вроджені вади серця

    -це будь-яке захворювання серця та/або магістральних судин, що має анатомічний дефект та виявляється при народженні дитини.

    Вроджені вади серця у дорослих

    Дефект міжпередсердної перегородки (ДМПП)

    Відкрите овальне вікно (ВОВ)

    Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП)

    Відкрита артеріальна протока (ВАП)

    Синдром Ейзенменгера

    Стеноз вихідного тракту правого шлуночка - зміни у ділянці клапанa легеневої артерії і прилеглої частини правого шлуночка та легеневого стовбуру, що утруднюють відток крові з правого шлуночка.

    Стеноз вихідного тракту лівого шлуночка

    Коарктація аорти (КоА)

    Аномалія Ебштейна

    Тетрада Фалло

    Коарктація аорти – це вроджене звуження аорти найчастіше в місці артеріальної протоки.

    Дефект міжшлуночкової перегородки

    Дефект міжпередсердної перегородки
    1   ...   43   44   45   46   47   48   49   50   ...   71


    написать администратору сайта