Главная страница
Навигация по странице:

  • Груднинно-реброва (передня) частина

  • Діафрагмова (нижня) частина

  • АОРТА І ЇЇ ЧАСТИНИ. ЧЕРЕВНА АОРТА ТА ЇЇ ГІЛКИ. АНАСТОМОЗИ

  • Висхідна частина А. (pars ascendens aortae)

  • Спадна частина А. (pars descendes aortae)

  • Пристінкові гілки черевної частини аорти Нижні діафрагмові артерії (aa. phrenicae inferiores)

  • Поперекові артерії (aa. lumbales)

  • Серединна крижова артерія (a. sacralis mediana)

  • Нутрощеві гілки черевної частини аорти

  • Черевний стовбур (truncus coeliacus)

  • Верхня брижова артерія (a. mesenterica superior)

  • Нижня брижова артерія (a. mesenterica inferior)

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница48 из 71
    1   ...   44   45   46   47   48   49   50   51   ...   71

    96.ПЕРИКАРД.ЧАСТИНИ.ТОПОГРАФІЯ.БУДОВА


    Перика́рд чи серцева сумка (лат. pericardium) — зовнішня сполучнотканинна оболонка серця. Являє собою тонкий, але щільний мішок, в якому розташоване серце. Перикард відгороджує серце від інших органів грудної клітки

    Осердя має два шари: зовнішній і внутрішній. Зовнішній шар називається волокнистим осердям (pericardium fibrosum) і побудований зі щільної волокнистої сполучної тканини,

    Внутрішній шар осердя – серозне осердя (pericardium serosum), також складається з двох шарів: серозної оболонки і підсерозного прошарку.

    Серозне осердя має дві пластинки: пристінкову і нутрощеву. Пристінкова пластинка (lamina parietalis) зростається з волокнистим осердям, а нутрощева пластинка (lamina visceralis), або епікард, є зовнішньою оболонкою серця і зростається з міокардом.

    Щілиноподібний простір між пристінковою і нутрощевою пластинками серозного осердя називається осердною порожниною (cavitas pericardiaca). В цій порожнині в нормі у дорослої людини міститься 15-20 мл серозної рідини, яка змочує поверхні пластинок серозного осердя.

    Осердя має чотири частини: передню – грудниннореброву; нижню – діафрагмову; дві бічні – праву і ліву середостінні.

    Груднинно-реброва (передня) частина осердя обернена до передньої стінки грудної порожнини, а саме до тіла груднини, V-VI ребрових хрящів та їх міжребрових просторів

    Діафрагмова (нижня) частина осердя своїм нижнім відділом міцно зрощена із сухожилковим центром діафрагми.

    Права і ліва середостінні (бічні) частини осердя прилягають відповідно до правої і лівої середостінних частин пристінкової плеври, з’єднуючись з ними за допомогою пухкої сполучної тканини. З обох боків у цій пухкій тканині проходять діафрагмовий нерв та осердно-діафрагмові артерія і вени.

    97.АОРТА І ЇЇ ЧАСТИНИ. ЧЕРЕВНА АОРТА ТА ЇЇ ГІЛКИ. АНАСТОМОЗИ


    АОРТА (лат. aorta) — найбільша непарна артеріальна судина великого кола кровообігу.

    Аорту підрозділяють на три відділи: висхідну частину, дугу і спадну частину, що поділяється на грудну та черевну частини.

    Висхідна частина А. (pars ascendens aortae) виходить з лівого шлуночка за лівим краєм грудини на рівні третього міжребер’я

    Від початку висхідної частини А. відходять права й ліва вінцеві артерії серця. Висхідна частина А. лежить за і частково праворуч від легеневого стовбура, піднімається нагору і на рівні з’єднання хряща II правого ребра з грудиною переходить у дугу аорти.

    Дуга А. (arcus aortae) повертає вліво і назад від задньої поверхні хряща II ребра до лівого боку тіла IV грудного хребця, де переходить у спадну частину.

    До опуклого боку дуги аорти прилягає спереду ліва плечеголовна вена, а під дугою проходить права легенева артерія, внизу і трохи лівіше розташована біфуркація легеневого стовбура. Позаду дуги аорти знаходиться біфуркація трахеї. Між увігнутим півколом дуги і легеневим стовбуром на початку лівої легеневої артерії є артеріальне зв’язування (lig. rteriosum). У цьому місці від дуги А. відходять тонкі артерії до трахеї і бронхів.

    Спадна частина А. (pars descendes aortae) — це найдовший відділ аорти, проходить від рівня IV грудного хребця до IV поперекового, де поділяється на праву і ліву здухвинні (клубові) артерії; це місце називається біфуркацією (bifurcatio aortae). У спадній частині виділяють грудну і черевну частини.

    Від черевної частини аорти, або черевної аорти (pars abdominalis aortae; aorta abdominalis) відходять пристінкові та нутрощеві гілки. До пристінкових гілок належать парні нижні діафрагмові артерії і поперекові артерії, а також непарна серединна крижова артерія. До нутрощевих непарних гілок належать черевний стовбур, верхня і нижня брижові артерії, а до парних гілок – середня надниркова, ниркова і яєчкова (чи яєчникова) артерії.

    Пристінкові гілки черевної частини аорти

    Нижні діафрагмові артерії (aa. phrenicae inferiores) є парними крупними судинами – правою і лівою. Вони відходять від переднього півкола початкового відділу черевної аорти заочеревинно на рівні ХІІ грудного хребця

    Передня гілка кровопостачає передню ділянку діафрагми і анастомозує з гілками м’язово-діафрагмової артерії (гілка внутрішньої грудної артерії), а задня гілка живить задню ділянку діафрагми і анастомозує з гілками задніх міжребрових артерій.

    Поперекові артерії (aa. lumbales), яких буває переважно 4 пари (їх може бути більше і менше), відходять заочеревинно від задньобічного півкола черевної аорти на рівні тіл І–IV поперекових хребців.

    Серединна крижова артерія (a. sacralis mediana) є ніби продовженням черевної частини аорти. Це тонка гілка, яка починається від задньої поверхні аорти на рівні V поперекового хребця дещо вище її роздвоєння на праву і ліву загальні клубові артерії.

    Нутрощеві гілки черевної частини аорти

    До нутрощевих гілок черевної аорти належать три великі непарні артерії: черевний стовбур, верхня і нижня брижові артерії, а також парні середня надниркова, ниркова і яєчкова (чи яєчникова у жінок) артерії.

    Черевний стовбур (truncus coeliacus) є крупною короткою судиною, довжиною 1–2 см, що відходить від передньої поверхні аорти на рівні ХІІ грудного хребця. Цей стовбур розгалужується на три крупні судини: ліву шлункову, загальну печінкову і селезінкову артерії.

    Верхня брижова артерія (a. mesenterica superior) є другою крупною непарною нутрощевою гілкою черевної частини аорти, яка відходить від її передньої поверхні позаду тіла підшлункової залози на рівні ХІІ грудного – І поперекового хребців

    Нижня брижова артерія (a. mesenterica inferior) є третьою непарною нутрощевою гілкою черевної частини аорти. Вона починається від лівого півкола черевної аорти на рівні нижнього краю ІІІ поперекового хребця.
    1   ...   44   45   46   47   48   49   50   51   ...   71


    написать администратору сайта