Главная страница
Навигация по странице:

  • Яєчник кровопостачають

  • (fundus uteri), тіло (corpus uteri) та шийку (cervix uteri), два бокових краї (margo lateralis).

  • Порожнина матки (cavitas uteri)

  • - анатомічне та гістологічне (ostium anatomicum et hystologicum uteri internum)

  • Кругла маткова зв’язка (lig. teres uteri

  • Кардинальна зв’язка матки (lig. cardinale)

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница42 из 71
    1   ...   38   39   40   41   42   43   44   45   ...   71

    85.ЯЄЧНИКИ, ТОПОГРАФІЯ,БУДОВА, ВІДНОШЕННЯ ДО ОЧЕРЕВИНИ, ІНЕРВАЦІЯ ТА КРОВОПОСТОЧАННЯ




    Яєчник (ovarium) - це парний орган, що розташовується в малому тазі позаду від широкої маткової зв’язки. Він утримується на брижі яєчника (mesovarium), що є частиною широкої маткової зв’язки. Яєчник бічною поверхнею прилягає до стінки таза, до яєчникової ямки (fossa ovarica), що розташована в місці поділу загальної клубової артерії на зовнішню і внутрішню клубові артерії. Дном ямки є внутрішній затульний ммл’яз, покритий затульною фасцією та пристінковою очеревиною. Яєчник має трубний кінець (extremitas tubaria), та матковий кінець (extremitas uterina) дві вільні поверхні - присередню (facies mеdialis) і бічну (facies lateralis) та два краї - брижовий (margo mesovaricus) і вільний (margo liber). У брижовий край яєчника входять яєчникова артерія (гілка черевної аорти), нерви (симпатичні та парасимпатичні), а виходять яєчникові вени та лімфатичні судини.

    Яєчник розміщений в очеревинній порожнині, але зовні очеревиною не покритий. Він має білкову оболонку (tunica albuginea),

    Строма яєчника (stroma ovarii) утворена сполучною тканиною, в ній багато еластичних волокон. Під білковою оболонкою яєчника розташовується його кора (cortex ovarii). У центрі яєчника залягає мозкова речовина (medulla ovarii).

    Кора яєчника – це речовина, в якій розміщені яєчникові фолікули

    Власна зв’язка яєчника (lig. ovarii proprium) з’єднує його матковий кінець з рогом матки (cornu uteri), зв’язка має форму шнура (діаметр 3-5 мм), розміщеного між двома шарами широкої маткової зв’язки.

    Друга зв’язка - це підвішувальна зв’язка яєчника (lig. suspensorium ovarii). Вона є складкою очеревини, відходить від бічної стінки таза (на рівні входу в малий таз) і прикріплюється до трубного кінця яєчника. Частина широкої маткової зв’язки, до якої прирощений яєчник, називається брижею яєчника (mesovarium). У брижі яєчника, між її шарами проходять судини та нерви яєчника.

    Яєчник розміщений в очеревинній порожнині, але зовні очеревиною не покритий.

    Яєчник кровопостачають гілки яєчникової артерії (гілка черевної частини аорти) і яєчникові гілки маткової артерії (гілка внутрішньої клубової артерії

    Яєчник іннервує автономна частина периферійної нервової системи – парасимпатичними і симпатичними післявузловими волокнами, що утворюють яєчникове сплетення. Передвузлові парасимпатичні волокна формують нутрощеві тазові нерви, що проходять у складі соромітного нерва (гілка крижового сплетення)

    У жінок порожнина очеревини відкрита, сполучається із зовнішнім середовищем через маткові труби, порожнину матки і піхву.


    86.МАТКА,БУДОВА,ЧАСТИНИ,ТОПОГРАФІЯ,ВІДНОШЕННЯ ДО ОЧЕРЕВИНИ


    Матка (uterus) розміщена в порожнині малого таза між сечовим міхуром спереду та прямою кишкою сзаду: Це порожнистий м’язовий орган грушоподібної форми, здавлений спереду назад. У матці розрізняють дно (fundus uteri), тіло (corpus uteri) та шийку (cervix uteri), два бокових краї (margo lateralis). Шийка матки зрощена зі стінками піхви, частина шийки матки розташовується в піхві, тому в ній виділяють надпіхвову частину (portio supravaginalis cervicis) та піхвову частину (portio vaginalis cervicis). Піхвова частина закінчується вічком матки (ostium uteri). Вічко матки обмежоване передньою губою (labium anterius) та задньою губою (labium posterius)

    Порожнина матки (cavitas uteri) має трикутну форму. У порожнину матки відкриваються правий та лівий маткові вічка маткової труби (ostium uterinum tubae uterinae), вони розташовані в межах правого та лівого кутів порожнини матки. Канал шийки матки (canalis cervicis uteri), сполучає порожнину матки з порожниною піхви. У місці початку каналу шийки матки розрізняють два внутрішніх вічка матки - анатомічне та гістологічне (ostium anatomicum et hystologicum uteri internum)

    Стінка матки має такі шари: зовнішній шар, - серозна оболонка утворена очеревиною (tunica serosa); середній шар - м’язова оболонка, внутрішній шар - слизова оболонка (tunica mucosa). Матка покрита інтраперитонеально.

    Позаду від широкої маткової зв’язки проходять сечовід і маткова артерія. Це необхідно враховувати під час операції видалення матки, щоб випадково не перерізати сечовід замість маткової артерії.

    Кругла маткова зв’язка (lig. teres uteri)- починається від рога матки нижче i спереду від маткової труби, йде між двома шарами широкої маткової зв’язки, по стінці малого таза, під очеревиною

    Кардинальна зв’язка матки (lig. cardinale) розташована в лобовій площині

    Прямокишково-матковi (ligg. rectouterina) зв’язки проходять у стріловій площині. Вони починаються від тазової поверхні крижової кістки і куприка, розташовані збоку від прямої кишки

    Матка фіксується парним (правим та лівим) прямокишково-матковим м’язом (m. Rectouterinus)
    1   ...   38   39   40   41   42   43   44   45   ...   71


    написать администратору сайта