Главная страница
Навигация по странице:

  • Синтопія сечового міхура у чоловіків

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница39 из 71
    1   ...   35   36   37   38   39   40   41   42   ...   71

    79. СЕЧОВИЙ МІХУР


    Сечовий міхур (vesica urinaria) – це порожнистий орган, в який відкриваються два (правий та лівий) сечоводи і в якому починається сечівник

    Сечовий міхур має звужений, обернений догори і вперед кінець, що називається верхівкою міхура(apex vesicae). Вниз і назад спрямоване дно міхура(fundus vesicae). Між верхівкою і дном міститься тіло міхура (corpus vesicae). Дно сечового міхура, звужуючись уперед і донизу, переходить у шийку міхура (cervix vesicae).

    Стінка сечового міхура складається із слизової оболонки(tunica mucosa), підслизового прошарку (tela submucosa),м’язової оболонки (tunica muscularis) і розташованої зовні серозної оболонки (tunica serosa) та підсерозного прошарку (tela subserosa).

    У жінок сечовий міхур розміщений глибше, ніж у чоловіків, тому він навіть у стані наповнення залишається у малому тазі. Передня стінка сечового міхура прилягає до задньої поверхні лобкового симфізу, між міхуром і симфізом міститься венозне сплетення. Знизу від сечового міхура розташований глибокий поперечний м’яз промежини. До верхньої поверхні сечового міхура прилягає передня стінка матки.

    Синтопія сечового міхура у чоловіків. Передня поверхня сечового міхура межує з задньою поверхнею лобкового симфізу. Знизу до міхура прилягає передміхурова залоза, з якою міхур зв’язаний м’язовими волокнами. До дна сечового міхура ззаду прилягають ампули сім’явиносних проток, а з боків від них – пухирчасті залози. Задня стінка сечового міхура межує з передньою стінкою ампули прямої кишки. У чоловіків до верхньої поверхні сечового міхура прилягають петлі тонкої кишки.

    Слизова оболонка покрита перехідним епітелієм. У ній є слизові залози (glandulae vesicales) та лімфатичні вузлики.

    На дні міхура є ділянка трикутної форми, на якій відсутні складки слизової оболонки. Це трикутник міхура(trigonum vesicae).

    У верхівці трикутника міхура є третій отвір. Він веде в сечівник і називається внутрішнім вічком сечівника (ostium urethrae internum). Навколо цього отвору колові непосмуговані м’язові волокна стінки сечового міхура утворюють м’яз – замикач сечового міхура (m. sphincter vesicae).

    До верхівки і тіла сечового міхура підходять верхні міхурові артерії від обох пупкових артерій, до бічних стінок і дна міхура – праві і ліві нижні міхурові артерії, що є гілками внутрішніх клубових артерій. До сечового міхура ще підходять гілки від середніх прямокишкових артерій

    Венозна кров від сечового міхура відтікає у міхурове венозне сплетення, а також по міхурових венах безпосередньо у внутрішні клубові вени.

    Сечовий міхур іннервує автономна частина периферійної нервової системи, волокна якої утворюють міхурове сплетення. По парасимпатичних волокнах тазових нутрощевих нервів, що проходять у складі соромітного нерва (гілка крижового сплетення), передається команда на скорочення м’яза-випорожнювача міхура і розслаблення внутрішнього м’яза-замикача сечівника. По симпатичних післявузлових нервових волокнах, що відходять від нижнього брижового вузла та нижнього підчеревного сплетення, передається команда на скорочення внутрішнього м’яза-замикача сечівника і розслаблення м’яза-випорожнювача міхура, а також на звуження судин.

    80. СЕЧІВНИК ЧОЛОВІЧИЙ ТА ЖІНОЧИЙ. БУДОВА, ТОПОГРАФІЯ, КРОВОПОСТАЧАННЯ


    СЕЧІВНИК- це парна трубка діаметром 6–8 мм, що розташована заочеревинно.

    Чоловічий сечівник - непарний орган, має форму нерівномірно розширеної трубки довжиною близько 16-22 см з діаметром 0,5-0,7 см. Він слугує для виведення сечі й сімені. Сечівник тягнеться від сечового міхура до його зовнішнього отвору на головці статевого члена.

    В ньому розрізняють три частини: передміхурову,перетинчасту і губчасту.

    Передміхурова частина сечівника, 2,5—3 см завдовжки -найширша частина сечівника.

    Перетинчаста частина сечівника -найвужча і найкоротша (1—2 см) частина.

    Губчаста частина сечівника — найдовша (15—20 см) частина, проходить вздовж печеристого тіла і закінчується зовнішнім отвором сечівника.

    Сечівник вигнутий s-подібно.

    Жіночий сечівник являє собою трубку довжиною близько 3,5 см. Значно коротший за чоловічий, прямий та широкий.

    Зовнішній отвір сечівника відкривається в присінок піхви. Його стінки мають сполучнотканинну, м'язову, підслизову і слизову оболонки. Слизова оболонка утворює поздовжні складки і містить уретральні залози, протоки яких відкриваються по боках від зовнішнього отвору сечівника.

    Стінка жіночого сечівника за будовою подібна до стінки чоловічого сечів­ника. Вона складається із слизової, м'язової оболонок.
    1   ...   35   36   37   38   39   40   41   42   ...   71


    написать администратору сайта