Главная страница

Ответы на тесты по мед биологии. Мед.био 2019. 1. Прокаріотичні організми. Клітини прокаріот


Скачать 1.14 Mb.
Название1. Прокаріотичні організми. Клітини прокаріот
АнкорОтветы на тесты по мед биологии
Дата13.09.2021
Размер1.14 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаМед.био 2019.pdf
ТипДокументы
#231684
страница12 из 12
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12
Профілактика:

1. особиста не пити некип'ячену воду з відкритих водойм, добре мити овочі та городину;
2.
громадська: виявлення і лікування хворих, санітарно-просвітня робота, захист тварин від зараження, санітарний контроль за водопостачанням.
150. Балантидій кишковий – паразит людини.
Балантидій (Balantidium coli) – збудник балантидіазу.
Географічне поширення: повсюдно.
Локалізація: товстий кишечник.
Життєвий цикл балантидій паразитує в основному у свиней, рідше у людини. Людина заражається при контакті з хворими тваринами через руки, а також забруднену воду і їжу.
Інвазійна форма – циста. При несприятливих для людини умовах балантидії проникають в стінки кишечника, активно розмножуються і утворюють кровоточиві виразки.
Патогенна дія: у людини спостерігається слабкість, головний біль, біль у животі, діарея зі слизом і кров'ю.
Діагностика: виявлення вегетативних форм в мазку фекалій.
Профілактика:
– особиста дотримання правил особистої гігієни.
– громадська: утримання в чистоті свиноферм, обстеження працівників свиноферм, м'ясокомбінатів.
151. Малярійні плазмодії – паразити людини.
Малярійні плазмодіїзбудники малярії рептилій, птахів, ссавців. Для людини патогенні 5 видів малярійного плазмодія:
Plasmodium vivax– збудник триденної малярії;
Plasmodium ovale– збудник малярії типу триденної;
Plasmodium malariae– збудник чотириденної малярії;
Plasmodium falciparum – збудник тропічної малярії;
Plasmodium
кnowlesi збудник щоденної малярії.
Географічне поширення малярії: країни з тропічним і субтропічним кліматом. Pl. vivax повсюдно до Полярного кола.
Остаточний хазяїн: самка малярійного комара роду Anopheles (специфічний переносник).
Проміжний хазяїн: людина.
Локалізація: клітини печінки, еритроцити.
Життєвий цикл складний, зі зміною хазяїнів і чергуванням безстатевого і статевого розмноження.
Зараження людини відбувається при укусі самкою комара роду Anopheles.
Інвазійна стадіяспорозоїт. Зі слиною комара спорозоїти потрапляють у кров людини і через 30-40 хв. – у клітини печінки. Там проходить безстатеве розмноження паразита –
тканинна шизогонія. Вона відповідає основній частині інкубаційного (прихованого) періоду хвороби. У клітинах печінки розвивається стадія тканинних шизонтів. З кожного шизонта у результаті шизогонії виникає велика кількість (від 1000 до 5000) тканинних
мерозоїтів. Цей процес у Pl. falciparum триває близько 6 діб, ау від 8 діб до декількох місяців. Позаеритроцитарний цикл проходить один раз

Тканинні мерозоїти потрапляють у еритроцити і починається еритроцитарна
шизогонія. У еритроцитах трофозоїт живиться гемоглобіном і послідовно проходить стадії кільцеподібного, амебоподібного і зрілого трофозоїта, шизонта і мерозоїта. Згодом оболонка еритроцита розривається, мерозоїти і токсичні продукти життєдіяльності плазмодіїв потрапляють у кров. З цим процесом співпадають напади малярії. Мерозоїти знову проникають у еритроцити, цикл повторюється. Це відбувається багаторазово. Цикл еритроцитарної шизогонії у Pl. vivax, Pl. ovale і Pl. falciparum триває 48 годин, Р. malariae
– 72 години.
Після декількох циклів еритроцитарної шизогонї в еритроцитах розпочинається
гаметогонія. Частина мерозоїтів, потрапивши у еритроцити, розвивається не у шизонти, а в гаметоцити (незрілі статеві особини). Розрізняють жіночі клітини – макрогаметоцити і чоловічі – мікрогаметоцити. Подальший їх розвиток можливий лише у тілі комара роду
Anopheles. Гаметоцити разом із кров’ю хворої людини потрапляють до шлунку комара і зріють. Утворюється макро- і мікрогамети. Вони зливаються, утворюючи зиготу, яка через 18-24 години стає рухливою і утворює оокінету. Оокінета проходить через епітелій шлунку комара і перетворюється в ооцисту. Всередині ооцисти проходить спорогонія процес утворення великої кількості (кілька тисяч) спорозоїтів. Оболонка ооцисти розривається, і з гемолімфою спорозоїти потрапляють у всі органи самки комара.
Найбільше їх скупчуються в слинних залозах. Розвиток плазмодія в організмі комара триває 7-45 днів і залежить від температури навколишнього середовища. Це і визначає географічне поширення паразита.
Патогенна дія: малярія – тяжке захворювання, яке супроводжується періодичними нападами (лихоманка і підвищення температури до 40 С. Плазмодії руйнують велику кількість еритроцитів, що може привести до анемії і навіть смерті.
Діагностика: знаходження еритроцитарних трофозоїтів, мерозоїтів, гаметоцитів у мазку або «товстій» краплі крові. Кров рекомендується брати під час нападу або одразу після нього.
Профілактика:
− особиста
захист від укусів комарів, профілактичний прийом протималярійних препаратів.
громадська: протималярійні заходи здійснюються у двох напрямках:
1) виявлення і лікування усіх хворих на малярію (ліквідація джерел інвазії);
2) знищення комарів (ліквідація переносника).
Загалом малярія розповсюджена в 106 країнах, в яких проживає майже половина населення планети. Щорічно вона уражує близько 250 млн. людей і біля 1 млн. з них помирає.
152. Токсоплазма – паразит людини. Токсоплазма (Toxoplasma gondii)
– збудник токсоплазмозу.
Географічне поширення: повсюдно.
Остаточні хазяї: ссавці родини Котячі.
Проміжні хазяї:ссавці (у тому числі людина), птахи.
Морфологія: в організмі людини токсоплазма (внутрішньоклітинний паразит) існує у вигляді вегетативної форми (ендозоїд), справжньої цисти і псевдоцисти. Ендозоїд має форму часточки апельсина. Один кінець загострений, а інший закруглений. На
загостреному кінці є присоска (коноїд). У центрі знаходиться ядро. Псевдоцисти – це скупчення ендозоїдів під мембраною клітин хазяїна. Справжні цисти – це скупчення декількох сотень ендозоїдів, покритих товстою оболонкою.
В організмі кішки токсоплазма існує у вигляді ендозоїду, мікро- і макрогаметоциту, з яких утворюються мікро- і макрогамети і зиготи (ооцисти).
Локалізація: клітини головного мозку, печінки, селезінки, лімфатичних вузлів, м'язів та
інших органів людини.
Життєвий цикл складний, зі зміною хазяїв і чергуванням безстатевого і статевого розмноження.
Людина може заразитися токсоплазмозом через брудні руки, немиті фрукти та овочі, шерсть кішок. Інвазійна стадія – ооциста.
• пошкоджену шкіру при обробці мяса хворих тварин, лабораторних дослідженнях крові хворих. Інвазійна стадія – ендозоїд і справжні цисти (у тому числі повітряно-крапельним шляхом плаценту. Інвазійні стадії – ендозоїд і справжні цисти.
• при вживанні в їжу погано просмаженого мяса і некипяченого молока, сирих яєць, від хворих тварин. Інвазійна стадія – ендозоїд і справжні цисти.
В організмі людини відбувається безстатеве розмноження паразита. Через кишечник ендозоїди потрапляють в лімфатичну систему, а потім в клітини внутрішніх органів. У них ендозоїди розмножуються поділом надвоє або ендогонією (внутрішнє брунькування).
Утворюються псевдоцисти. Клітинна мембрана розривається, ендозоїди виходять і проникають в сусідні клітини. Коли посилюється імунна реакція організму, токсоплазми утворюють справжні цисти. Вони зберігаються в організмі хазяїна все життя.
В організм кішки токсоплазма потрапляє з мясом хворих тварин. У внутрішніх органах кішки відбувається безстатеве розмноження паразита, а в епітелії тонкого кишечника – статеве. З ендозоїдів утворюються макро- і мікрогаметоцити, аз них макро- і мікрогамети. Вони з'єднуються і утворюється зигота, яка покривається товстою оболонкою (ооциста).
Ооциста виділяється із фекаліями у зовнішнє середовище, в ній формуються спори зі спорозоїтами. Ооциста зберігається роками.
Патогенна дія: у більшості людей токсоплазмоз перебігає безсимптомно (набутий хронічний токсоплазмоз. При порушенні імунітету у людини може бути температура, висип, збільшення лімфатичних вузлів. Вражається нервова система, очі, серце, селезінка
(набутий гострий токсоплазмоз. Дуже небезпечний хронічний токсоплазмоз для вагітних жінок, тому що токсоплазми проникають через плаценту в організм плоду і викликають його загибель або каліцтва (вроджений токсоплазмоз).
Діагностика: для лабораторних досліджень беруть кров для імунної діагностики.
Профілактика: кип'ятіння молока, термічна обробка мяса, особиста гігієна. Діагностика та лікування вагітних жінок з хронічним токсоплазмозом. Лікування домашніх кішок.
153. Лямбліоз. Географічне поширення, локалізація, морфологія, життєвий цикл, патогенна дія, діагностика та профілактика захворювання.
Лямблії (Lamblia intestinalis) – збудник лямбліозу.
Географічне поширення: повсюдно.
Локалізація: тонкий кишечник, особливо в дванадцятипалій кишці.

Морфологія: існує у двох формах вегетативна і циста. Тіло грушоподібне, розділене двома аксостилями, має присмоктувальні диски для фіксації. Живлення осмотичне.
Розмноження шляхом поздовжнього поділу.
Життєвий цикл паразитує тільки у людини, інвазіонна форма
циста. Зараження відбувається через брудні руки, їжу і воду.
Патогенна дія: запалення слизової оболонки кишки, порушення травлення і всмоктування, токсико-алергічні процеси.
Діагностика: виявлення вегетативних форм і цисту фекаліях, а також виявлення вегетативних форму дуоденальному вмісті.
Профілактика:
4. особиста необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, кип'ятити воду, мити овочі, фрукти.
5.
громадська: виявлення та лікування хворих та цистоносіїв, знищення мух і тарганів, санітарно-просвітня робота. Трихомоноз. Географічне поширення, локалізація, морфологія, життєвий цикл, патогенна дія, діагностика та профілактика захворювання.
Трихомонада піхвова (Trichomonas і) – збудник урогенітального трихомонозу.
Географічне поширення: повсюдно.
Локалізація: сечостатеві шляхи чоловіків та жінок.
Морфологія: існує тільки у вигляді вегетативної форми, цист не утворює. Форма тіла грушоподібна, має 4 джгутики, ундулюючу мембрану і аксостиль, який закінчується шипом. Має одне ядро.
Життєвий цикл паразитує тільки у людини, інвазійна форма – вегетативна
джгутикова. Зараження відбувається при статевих контактах, через вологі рушники, через гінекологічні та урологічні інструменти.
Патогенна дія: запалення слизової оболонки сечостатевих шляхів.
Діагностика: виявлення вегетативних форму мазках з піхви та уретри.
Профілактика:
− особиста
користуватися засобами індивідуального захисту при статевих контактах, не користуватися чужими предметами гігієни;
громадська: виявлення і лікування хворих, стерилізація гінекологічних і урологічних
інструментів, санітарно-просвітня робота. Збудник американського трипаносомозу. Географічне поширення, локалізація, морфологія, життєвий цикл, патогенна дія, діагностика та профілактика захворювання.
Trypanosoma cruzi – збудник американського трипаносомозу хвороби Чагаса.
Географічне поширення: Південна і Центральна Америка

Локалізація і морфологія: такі ж, яку попередніх видів.
Життєвий цикл трипаносомоз – трансмісійне природно-осередкове захворювання,
антропозооноз.
Специфічний переносник тріатомовий (поцілунковий) клоп Triatoma infestans.
Основний резервуар – броненосці, опосуми, мурахоїди, мавпи. Цей вид трипаносом може паразитувати у людини та домашніх тварин.
Патогенна дія: цей вид трипаносом більш патогенний, хвороба триває 3-7 місяців і зазвичай закінчується смертю. Найбільш гостра форма хвороби спостерігається у дітей до
5 років.
Діагностика: мікроскопія мазка або товстої краплі крові, пунктатів лімфатичних вузлів, спинномозкової рідини, імунологічні реакції.
Профілактика:
• особиста захист від укусів клопів.
громадська: виявлення і лікування хворих (ліквідація джерел інвазії), знищення переносників за допомогою інсектицидів, санітарно-просвітня робота. Збудники африканського трипаносомозу. Географічне поширення, локалізація, морфологія, життєвий цикл, патогенна дія, діагностика та профілактика захворювання.
Trypanosoma brucei gambiense – збудник гамбійського трипаносомозу.
Географічне поширення: Центральна і Західна Африка.
Локалізація: плазма крові, лімфа, лімфатичні вузли, спинномозкова рідина, тканини спинного та головного мозку.
Морфологія: тіло плоске, звужене на кінцях, має один джгутик та ундулюючу мембрану.
Розмноження безстатеве.
Життєвий цикл трипаносомоз – трансмісивне захворювання, антропоноз.
Специфічний переносник муха цеце (Glossina palpalis).
Основний резервуар людина.
Розвиток відбувається зі зміною хазяїв.
Перша частина циклу проходить в травній системі мухи цеце. Муха п'є кров хворої людини і трипаносоми потрапляють в її шлунок. У шлунку вони розмножуються і розвиваються. Це триває близько 20 днів.
• Друга частина циклу проходить у людини і деяких ссавців (корови, свині, вівці, собаки. Заражена муха кусає здорову людину та заражає її трипаносомозом. Через 2-3 тижні трипаносома проникає в усі органи і тканини.

Патогенна дія: у людини спостерігається м'язова слабкість, виснаження, депресія, сонливість. Хворобливий стан триває 7-10 років (хронічна форма. Без лікування людина помирає.
Діагностика: виявлення вегетативних форм паразита в крові, пунктатах лімфатичних вузлів, спинномозкової рідини, імунологічні реакції.
Профілактика:
• особиста захист від укусів мухи цеце за допомогою репелентів, профілактичний прийом лікарських препаратів.
громадська: виявлення і лікування хворих (ліквідація джерел інвазії), санітарно- просвітня робота, знищення переносників за допомогою інсектицидів.
Trypanosoma brucei rhodesiense – збудник родезійського трипаносомозу.
Географічне поширення: Південно-Східна Африка.
Локалізація і морфологія: такі ж, яку попереднього виду.
Життєвий цикл трипаносомоз – трансмісійне, природно-осередкове захворювання,
антропозооноз.
Специфічний переносник муха цеце (Glossina morsitans).
Основний резервуар дикі антилопи.
Патогенна дія: цей вид трипаносом більш патогенний, хвороба в гострій формі триває 3-
7 місяців і зазвичай закінчується смертю.
Діагностика та профілактика: такі ж, яку попереднього виду. Амеба дизентерійна. Географічне поширення, локалізація, морфологія, життєвий цикл, патогенна дія, діагностика та профілактика амебіазу.
Амеба дизентерійна (Entamoeba histolytica) – збудник амебіазу.
Локалізація: просвіт товстої кишки людини, печінка, легені, головний мозок.
Географічне поширення: повсюдно, частіше у Індії, Північній та Центральній Африці,
Південній Америці.
Морфологія: існує у трьох формах велика вегетативна
(тканинна) форма (forma magna);
• мала вегетативна форма (forma minuta);

• циста – покрита товстою оболонкою та містить 4 ядра.
Життєвий цикл:
У організм людини амеба потрапляє на стадії цисти, через немиті руки, овочі, фрукти, некип’ячену воду. Механічними переносниками можуть бути мухи і таргани. У кишках,
під дією ферментів оболонка цисти розчиняється. У просвіт кишок виходять малі вегетативні форми, які живуть в просвіті товстої кишки. Для людини вони непатогенні, живляться бактеріями та вмістом кишечника. Після розмноження малі вегетативні форми
інцистуються і виводяться у зовнішнє середовище (цистоносійство).
Амебіаз виникає, якщо є дві умови:
а) послаблена імунна система організму;
б) порушення кишкової мікрофлори.
У цих умовах мала вегетативна форма перетворюється у тканинну. Дизентерійна амеба збільшується у розмірах і виділяє протеолітичні ферменти. За допомогою цих ферментів велика вегетативна форма руйнує епітелій кишок, проникає у стінки кишок.
Патогенна дія: у кишках утворюються виразки, руйнуються кровоносні судини.
Спостерігаються часті кров'яні випорожнення, біль у області кишечнику. З кров'ю амеби можуть потрапити до печінки, головного мозку, селезінки, викликаючи там виразки та абсцеси.
Діагностика: виявлення forma magna у мазках фекалій, імунні реакції. Якщо виявлені тільки forma minuta і циста – неможливо поставити діагноз. Це цистоносійство.
Профілактика:
• особиста
необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, кип’ятити воду, мити овочі, фрукти.
громадська: виявлення та лікування хворих і цистоносіїв, знищення мух і тарганів, санітарно-просвітня робота. Природно-осередкові захворювання. Трансмісивні захворювання.
Трансмісивні хвороби – це хвороби, які передаються кровосисними членистоногими. Розрізняють:
13.
облігатно-трансмісивні
хвороби.
Передаються лише специфічними переносниками. Наприклад: малярією можна заразитися тільки через укус малярійного комара.
факультативно-трансмісивні хвороби. Передаються не тільки через переносника, ай іншими шляхами. Наприклад: чума може передаватися через укус бліх, через забруднену воду і їжу, а також при знятті шкурок з гризунів і при контакті з хворою людиною.
Залежно від зв'язків між збудником і хазяїном, виділяють наступні групи паразитарних захворювань:
4.
антропонози – це хвороби, збудники яких уражають тільки людину. Наприклад: трихомоноз.
антропозоонози – це хвороби, збудники яких уражають організм тварини і людини.
Наприклад: лейшманіоз, чума

Російський вчений Є. М. Павловський виділив особливу групу хвороб, які пов’язані з комплексом природних умов. Це – природно-осередкові хвороби. Вони мають такі особливості:
o
Існують у певних біогеоценозах незалежно від людини.
o Резервуар – дикі тварини.
Компоненти природного осередку:

Збудник хвороби

Природний резервуар збудника хвороби

Переносник збудника хвороби.
Наприклад: сільський шкірний лейшманіоз зустрічається в країнах з тропічним і субтропічним кліматом. Збудник – лейшманія; природний резервуар – дрібні гризуни
(піщанки); облігатний переносник – москіт.
Вчення про природну осередковість хвороб сформулював Є.Н. Павловський у
1939 році, але з того часу відбувся значний розвиток уявлень про структурну, функціональну та екосистемну організацію природніх осередків. Спочатку із числа обов’язкових ознак цих осередків випав переносник, а потім – теплокровний носій.
Єдиним та специфічним компонентом природного осередку залишається популяція збудника хвороб.
Таким чином, природним осередком заразних хвороб вважається кожна природна екосистема, компонентом якої є популяція збудника, яка завжди неоднорідна та дискретна, а її окремі частини можуть існувати в різному середовищі. Загалом розрізняють три таких частини: гостальну (в організмі теплокровних), векторну (в організмі членистоногих переносників) і «позаорганізмову» (в ґрунті, водоймах, рослинах).
159. Життєві цикли паразитів. Чергування поколінь та феномен зміни хазяїв. Типи хазяїв.
Життєві цикли паразитів включають личинкові стадії і статевозрілі форми.
Частину життєвого циклу з певними стадіями розвитку паразит проходить у тілі одних хазяїв, а другу – у нових хазяїв. В залежності від цього хазяї бувають:
15.
остаточні або дефінітивні. В них паразит досягає статевої зрілості і розмножується статевим шляхом.
проміжні. В них проходить розвиток личинок, безстатеве або партеногенетичне розмноження паразита.
додаткові. Проміжних хазяїнів може бути більше одного.
резервуарні. Вони не обов’язкові у життєвому циклі паразитів, але можуть накопичувати інвазійні стадії розвитку паразита і сприяти їх передачі до остаточного хазяїна. У резервуарному хазяїні паразит не розвивається.
160. Паразитизм. Класифікація паразитів.

Паразити бувають:
19.
Облігатні. Це організми, які не можуть вільно жити в природі. Вони завжди паразитують.
20.
Факультативні. Це організми, які вільно живуть в природі, але, випадково потрапивши в організм іншого виду (хазяїна), починають паразитувати. Наприклад: деякі круглі черви, хижі п'явки.
Класифікація паразитів:
1) Залежно від терміну паразитування:
21.
тимчасові – живуть поза організмом хазяїна і нападають на нього лише для живлення кров'ю (кліщі, блохи, комарі, москіти). Паразитують від тридцяти секунд до декількох днів.
22.
постійні – живуть на тілі хазяїна або всередині нього і не можуть існувати у зовнішньому середовищі (гострик, коростяний свербун).
2) Залежно від місця локалізації:
23.
ектопаразити:
а) зовнішні – живуть на зовнішніх покривах хазяїна. Наприклад: воші, блохи, комарі.
б) шкіряні – живуть всередині шкіряного покрову і частково на його поверхні.
Наприклад: коростяний свербун.
24.
ендопаразити:
а) порожнинні – живуть у порожнинах тіла або внутрішніх органах. Наприклад: аскарида, гострик.
б) тканинні – живуть ум язовій, нервовій та інших тканинах. Наприклад: трихінела.
в) внутрішньоклітинні – живуть у клітинах. Наприклад: малярійний плазмодій, деякі джгутикові.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


написать администратору сайта