Главная страница

2О. Болести на щитовидната жлеза. Базетова болест. Струма. Рак на на щитовидната жлеза. Струма


Скачать 390.5 Kb.
Название2О. Болести на щитовидната жлеза. Базетова болест. Струма. Рак на на щитовидната жлеза. Струма
Анкорhirirgiq
Дата23.04.2021
Размер390.5 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файлаhirirgiq.doc
ТипДокументы
#198067
страница7 из 8
1   2   3   4   5   6   7   8

Крипторхизъм е задръжка на тестиса по пътя на нормалното му движение към скротума( т.нар. десцензус) от поясната област.

Възможни са следните форми на нарушен десцензус на тестиса:

  1. Асансьорен тестис- под въздействието на м. кремастер може тестисът от скротума да се вдигне в слабинния канал. Това състояние е обратимо, почти нормално, скротумът е добре развит и не налага никакво лечение.

  2. Retentio testis ingunalisили kryptochismus ingunalis.- незавършен десцензус, при който тестисът се открива по хода на слабинния канал.

  3. Kryptorchismus abdominalis.- тестисът се намира между долния полюс на бъбрека и вътрешния отвор на слабинния канал.

  4. Анорхия- вродена аномалия, при която макар и много рядко е възможно въобще да няма тестис или да има само следи от епидидм.

Етиология- причините са хормонални или механични. Крипторхизмът се разделя на коремен и ингвинален.

Клиника-съществено за диагнозата е установяването на липса на тестис в скроталната торбичка и опипването му в ингвиналния каналпри тази локализация.

Диагноза- анамнеза, ехография, КАТ или радиоизотопни изследвания.

Лечение- консервативно, оперативно и комбинирано. Консервативното лечение с гонадотропни хормони се прилага при двустранния криптопхизъм и при асансьорен тестис. Оперативното лечение трябва да се извърше до 2- та гедина на детето, но и след тази възраст лечението е показано.

Хидроцеле и варикоцеле

1. Хидроцеле-ненормално събиране на серозна течност между двата листа на необлитериралия в дисталната си част пр. вагиналис перитонеи.

Етиология-идиопатичното хидроцеле е вродено и появята му се свързва с незатваряне на проццесус вагиналис перитонеи и смущение на лимфната циркулация в ингвино-скроталната област. Вторичното хидроцеле се свързва с предимно при по- големи дица и се свързва с травма или възпалителни процеси но органите в коремната кухина и ретроперитонеума. Клиника- постепенно оформяне на подутина в едната или в двете половини на скротума. Формацията е неболезнена, добре ограничена с гладка повърхност и мекоеластична консистенция. Кожата на скротума е опъната, гладка, прозрачна интанктна, неболезнена и несраснала с подутината. Тестисът е непроменен и

е разположен отзад и отдолу. Диагноза- Доплер- сонография. Лечение- до 1 г.в. лечение не е необходимо, оперативното лечение се предприема след 1г.в.

2. Варикоцеле- представлява варикозно разширени вени на плексус пампиниформис, среща се по- често в ляво. Етиология- затруднено оттичане на краъвта от лявата тестикуларна вена в бъбречната вена. Клиника- чувство на тежест, напрежение, дори болка в скротума. Съобщават, че едната скротална половина стои по- ниско. При палпация се опипвот множество области, които в легнало положение значително намаляват. При варикоцелето има нарушение на сперматогенезата поради продължителния венозен застой и вторичната хипоксия на тестиса. Сперматограмата показва намален брой на сперматозоидите, намаление на подвижността и промени в морфологията им. Диагноза-оглед и палпация.

Лечение- оперативно- резекция на вътрешната тестикуларна вена в областта на ингвиналния канал или при вливането й във вена реналис.

59. Аденом и Карцином на простатната жлеза

Аденом на ПЖ- нарушение в хормонална дейност, изразяващо се в намаляване на функцията на тестисите в организма и намаляване на нивото на мъжките полови хормони. Клинична картина- 1 стадий- налице е закъсняване на уриниране, дизурия, изтъняване и отслабване на струята на урината. Състоянието на болния може да се влоши от грешки в диетата, злоупотреба с алкохол, простуда, затруднена дефекация и др.

2 стадий- появява се остатъчна урина в ПМ. Смущенията в уринирането се усилват, проявява се общи симптоми- безсъние, отпадналост, нервност, загуба на апетит и др. 3 стадий- налице е голямо разширение и слаба контактилна способност на ПМ, самоволно изтичане на урината на капки (изшуриа патрадокса). Усложненията при аденом на ПЖ да най- често инфекциите на пикочните пътища: уретрит, простатит, цистит и др. Освен за възпалителните усложнения, аденомът може да бъде причина за развитието на камъни в пикочния мехур, везико- уретерални рефлукси, хронична бъбречна недостатъчност или хематурия. Диагноза- трансабдоминална, трансректална и трансуретрална ехография на ПЖ. Лечение- консервативно- Depostat, Dibenziran и хигиенно- диетичен режим. Оперативно- отворена и трансуретрална аденомектомия. Катетеризация на пикочния мехур.

Карцином на простатната жлеза (ПЖ)- честота в зависимост от възрастта на мъжете.Етиология- радиация, тютюнопушене, наследственост, увеличеното ниво на половите хормони.Клинична картина- тъпи болки в перинеума и ректума, дизурия, отслабване на струята при уриниране, запек. Болките в костите и таза, в лумбалните прешлени са израз на костни метастази. Те могат да доведат до патологични фрактури. Диагноза- ректално туширане, лабороторни изследвания, ехография, рентгенологично изследване, биопсично изследване: с аспирационна игла- за цитологично изследване; с биопсична игла- за хистологично изследване. Лечение- оперативно, хормонално, радиотерапия и химиотерапия. Хормонално- използва се естрогени- Honvan, антиандрогени- Anandron.

55. Тромбофлебити- етиология, патогенеза, клиника, лечение. Посттромбофлебитен синдром

Посттромбофлебитен синдром- това е болестно състояние, свързано с прекаран симптомно или асимптомно дълбок тромбофлебит на долните крайници.

Етиология-след прекаран тромбофлебит.

Клиника- болка, тежест в заболелия крайник, парастезии и нощни крампи. С напредване на заболяването болката и лесната изморяемост стават все по- големи. Болните трудно изпълняват служебните си задължения. Облекчение настъпва единствено при легнало положение с по- висок вдигнат крайник, поставен високо на възглавница. Отокът в крайника се засилва в изправено положение и е значителен вечерно време. Сутрин отокът е значително редуциран. На типично място над медиалния малеол по вътрешната повърхност на подбедрицата измененията са най- тежки, с изразена кафява пигментация, развити вторично изменени варикозни съдове. Кожата е атрофирала, с изразена склероза на подкожието , в началото с малки трофични рани. В по- късните стадии трофичните рани излизат от компенсация, разширяват се и инвалидизиратболните значително.

Диагноза- Доплер- сонография, флебография.

Лечение- грижи за кожата, медикаментозно лечение, еластопревръзки, режим на перманентни почивки, оперативно лечение.

. Облитериращ трамбангиит. Болест на Бюргер. Варикозна болест на долните крайници.

Болест на Бюргер-боледуват предимно мъже. Морфологичната отлика е в това , че патологичният процес започва за разлика от атеросклерозата, от най- периферните артерии и постепенно обхваща артериите от среден и голям калибър . Засягат се всички слоеве на артериите.

Варикозна болест на долните крайници- варикозата е разширение на подкожно разположени венозни съдове на долните крайници, обособяващо преди всичко болестен процес и козметичен дефект.

Венозните съдове се разширяват и нагъват в различна степен. Локализирана е предимно в подбедрицата.

Етиология- боледуват повече работещи в право положение с професии като учители, лекари и т.н.

Клиника- може да протече съвсем безсимптомно. Оплакванията са умора, тежест на крайника след напрегнат трудов ден болката се локализира в подбедрицата и по хода на разширените варикозни съдове. Болните се оплакват от нощни болки, придружени от крампи на мускулатурата. Оток в глезенната област, засилващ се следобед и вечер, след покой в леглото отокътспада.

Диагноза- оглед, проба на тренделенбург и др.

Лечение-

  • медикаментозно лечение- препарат Детралекс, Ендотелон 150 мг.

  • Еластопревръзки- приложени с чорапи или еластични бинтове.

  • Склерозираща терапия-Аетхоксисклерол 3%.

Оперативно лечение- лигатура на вена сафена магна по Тренделенбур

54. Остра артериална непроходимост на крайниците

Етиология- артериална емболия, фезеческо натоварване.

Клиника- водещ симптом е болката, тя се разпространява от дистално към проксимално. Първоначално се появява изтръпване, което обхваща пръстите на крайника, след това антебрахиум или подребрица и в разстояние на 20-30 мин изтръпването и болката обхващат целия крайник. Двигателната активност на крайника отпада, набалява повърхностната и дълбоката чувствителност. Крайникът побелява в началото, а по- късно е бледомармориран – ливиден, и става студен. Венозната система на засегнатия крайник е колабирала.

При прегледа на болния в областта на засегнатия крайник, под мястото на локализация на ембола, липсва артериален пулс при палпация. Наличието на пълна симптоматика: постепенно засилваща се болка, намаляване до липса на активни движения, изстиване на крайника, промяна на цвета на крайника .

Диагноза- анамнеза за статус и инструментални изследвания- осцилография, Доплер- сонография, ангиография.

Лечение- оперативно лечение, съдоразширяващи- Трентал 200 мг, болкоуспокояващи- Лидол и.м.

53. Хемороидална болест. Анална фисура

1. Анална фисура- повърхностна цепка на лигавицата

Етиология- фактори благоприятстващи заболяването са травмиране на областта от твърди фекални маси, заболявания с увреждане на сфинктера и нарушена циркулация.

Клиника- силна болка по време на дефекация и наличие на оскъдно кървене.

Лечение- консервативно- прилагат се омекотяващи фекалиите средства, апликация на ректални супозитории, съдържащи комбенация от обезболяващи и препарати с трофично действие,противовъзпалителни , витамини и дилатация на аналния сфинктер.Хиррургичното лечение се състои от ексцизия на фисурата.

1.Хемороиди- биват външни и вътрешни, образуват се в поспедствие от вродена слабост на съединителна тъкан.

Етиология- наследственост, анатомични особености, хранене, професия, бременност, запек.

Клиника- хемороидалните възли могат да се локализират под или над вътрешния анален сфинктер, като при това се наричат външни или вътрешни хемороидални възли. Симптомите са- сърбеж, болка и кървене при дефекация. Външните хемероиди са свързани със силни болки, поради възпаление и оток причинени от тромбозата. Вътрешните хемороиди често са неболезнени, но кървят или пролабират, като създават значителен дискомфорт.

Лечение- спазване на добра лична хигиена и избягване на излишно напъване по време на дефекация. Диета съдържящя плодове, трици, изключване на пикантни храни може да е достатъчно лечение.седящи бани с адстрингенти и се спазва постелен режим. Медикаментозното лечение включва локално третиране с унгвенти, руктални супозитории.

Хирургично лечение- ексцизия на външни хемороиди може да се извърши с лазе; хемороидектомия- премахване на хемороидалните възли.


51-52.Рак на дебелото черво. Рак на правото черво. Рак на ануса.
Етиология- възраст над 50 години, диета, полипи, минали заболявания, фамилна анамнеза, улцерозен колит. Клиника- ранният стадий на болестта протича без клинична симптоматика или със слабо изразени коремни оплаквания- тежест след нахранване, чувство за подуване на корема, метеоризъм, слаби болки с характер на колики. При напредване на раковия процес се наблюдават:

  • Диспептични оплаквания- тежест в корема, подуване, куркане, гадене, по- рядко повръщане, оригване, намален апетит.

  • Промени в дефекацията- запек, диария, редуване на запек с диария. За рака на ректума са характерни чести дефекациии на малки количества, тесни като молив изпражнения, тенезми, усещане за недоизхождане. Наблюдава се симптома на лошия приятел- флатуленция с изпускане по голява нужда поради понижен тонус на сфинктерите.

  • Патологични изхождания- поява на кръв, слуз и гной. При десностранна разположен карцином видима ясна кръв не се установява, а се доказва чрез изследване на изпражненията за окултни кръвоизливи, рядко се наблюдава мелена. При рак на ректума кървенето е чест симптом. Кръвта е в началото на дефекацията и е тъмна, зловонна поради престоят в ампулата. Анемизиране на болните настъпва късно, защото масивни кръвотечения обикновено не се получават.

  • Симптоми на общо разтройство на организма- анемия, безманифестно кръвотечение, обща слабост, бърза уморяемост, отслабване на тегло, певишена температура.

Ракът на дебелото черво се характеризира с бавен растеж, дълго време не преминава извън границата на червото и късно метастазира.

Изследвания- ректално туширане- преглед, при който се въвежда омазнен и облечен в ръкавица пръст в ректума, като се търсят патологично променени участъци.

Сигмоскопия- това е изследване на ректума и долната част на колона, като се използва сигмоскоп. Колоноскопия- изследване на ректума и целия колон, използвайки колоноскоп.

рентгеново изследване с бариева каша (Иригография)- една или серия от рентгенови снимки на колона и ректума. На пациента се дава бариева каша чрез клизма.

Диагноза- анамнестични данни, физикално изследване, рентгеново изследване на дебелото черво, сигмоскопия, колоноскопия, полипектомия, ехография, биопсия, туморни маркери.

Лечение- комплексно лечение- хирургично и химиотерапевтично.

48. Остър апендицит. Особености на протичане в детска, старческа възраст и при бременни.

Остриятапендицит е най- честото остро коремно заболяване. Апендиксът и острият апендицит имат редица особености от анотомичен възрастов и клиничен х-р.

Класификация:

  • Катарален (Apendicitis catarrhalis)- добре изразени кръвоносни съдове, левкоцитна инфилтрация в лигавицата, макроскопски близък до нормалния.

  • Флегмонозен (acuta phlegmonosa) обхваща цялата коремна стена, множество микроабсцеси.

  • Гангренозен (acuta gangrenosa)- некроза на стената на, симптоматика на перитонеално дразнене.

Клиника- коремната болка се появява постепенно, започва от епигастриума и след часове обхваща дясната долна половина на корема. Болката е непоносима, болните могат да се събудят през нощта, но могат и да спят. Локализацията на болката и ирадиацията й зависят от разположението на апендикса.Повръщане, гадене и тежест се предизвикват от самите болки. Болните нямат температура, общото състояние първоначално е добро, но пулсът се ускорява. Болки в илео- цекалната област се установява при палпация, мускулен дефанс на коремната стена, положителен симптом на Блумберг- при рязка отдръпване на ръката болката се засилва.

Диагноза- въз основа на клинични симптоми- болки в илео-цекалната област, + Блумберг, мускулен дефанс.характерна поза при деца- лежи на дясна, със свити крачета и ръце, поставен в илеоцекалната област. Левкоцитозата е най ценният клиничен симптом при остър апендицит (увеличен брой левкоцити). Трябва да се прави диференциално броене на левкоцити (ДКК)

Лечение-лапаратомия, ампутационен метод- лигира се и се ампутира, но се оставя чукан, лапароскопски метод.

Левкоцитозата е най ценният симптом на острия апендицит (увеличен брой левкоцити). Трябва да се прави диференциално броене на левкоцитите ДКК.

49. Травми на коремната стена и коремните органи- класификация, клиника и методи за диагностика и лечение

Травма- означава увреждане на част от човешкото тяло, настъпили при внезапно въздействие върху него на необичайни по сила външни фактори, наречени травмени агенти.

1.Контузия на гръдния кош- закритите травми на гръдния кош се придружават често пъти от: подкожен емфизем (emphysema subcutaneum); пневмоторакс (pneumothorax); хемоторакс (haemothorax).

  • При наличие на 2 отвора на белия дроб и пристенната стена е възможно въздухът от плевралната кухина да премине в подкожието и се манифестира подкожен емфизем.

Пневмотораксът при закрита травма на гръдния кош бива 2 вида:

  • Закрит пневмоторакс- се получава при нараняване на белия дроб, когато въздухът изпълва плевралната кухина в момент на травмата. Когато се касае за клапанен пневмоторакс, въздухът при вдишване навлиза свободно в плевралната кухина, без да излиза обратно при издишване.

  • Наличието на кръв в плевралната кухина се нарича хемоторакс. Източници на кървене са интеркосталните и белодробни съдове, по- рядко сърцето и медиастинума.

2.Контузия на корема- При контузия на корема е възможно да настъпи руптура на кух или паренхимен орган. Най- често се касае за травматична увреда на слезка, панкреас, черен дроб или мезентериум на тънки черва.

Клиника-сиптомети при руптура на паренхимен орган са: спонтанна болка в корема и неучастие на коремната стена при дишане, наличие на болка и резистентност при палпация, по- късно- поява на белези на перитонеално дразнене. Към тези симтоми се прибавя бледа кожа и лигавици, тахикардия, хипотония и бърза промяна в хемотологичните показатели. При перфорация на кух коремен орган веднага се появяа постоянна силна болка в корема, изразен мускулен дефанс, липса на перисталтика и наличие на свободен газ под диафрагмалните куполи.
Диагноза- рентгенография на коремс или без контрастна материя, ехография и КАТ на коремни органи, лапароцентеза и лапароскопия.
1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта