Главная страница

3Передмова


Скачать 1.5 Mb.
Название3Передмова
Дата09.10.2022
Размер1.5 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаPlanuvannya_7kl_himiya_Grigorovich.pdf
ТипДокументы
#722433
страница6 из 12
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
Додаткові завдання (на вибір учнів)
1. Порівняйте властивості оцтової кислоти та води. Результати оформте у вигляді таблиці.
2. Поясніть, на яких властивостях речовин ґрунтується їх вико- ристання: а) з міді виготовляють електричні дроти; б) із золота виготовляють ювелірні прикраси; в) ванілін додають до конди- терських виробів; г) з алюмінію виготовляють фольгу; д) з гра- фіту виготовляють стрижні для олівців.
VI. домаШнє завдання
1. Прочитати параграф підручника.
2. Виконати завдання після параграфа.
3
*
. Опишіть властивості скла, міді, алюмінію та заліза, на яких ґрун- тується використання цих речовин. Наявність яких властивостей

65
можна вважати недоліком при їх практичному застосуванні? За- повніть таблицю.
Матеріал
Властивості, на
яких засновано
використання
Приклади
виробів
Недоліки
матеріалів
Скло
Мідь
Алюміній
Залізо
VII. Підбиття Підсумків уроку
Учитель просить учнів проаналізувати, чи досягнута мета, що була поставлена на початку уроку.
ДоДаткоВий матеріал До УрокУ
Кристалічні та аморфні речовини
Переважна більшість твердих речовин мають кристалічну будо- ву. Кристалічний стан характеризується впорядкованою структу- рою. Упорядкованість у кристалах зумовлюється правильним гео- метричним розташуванням частинок, з яких складається тверда речовина. Кожна кристалічна речовина має певну, характерну фор- му. Кристали кухонної солі мають форму куба, калійної селітри — форму призми, алюмінієві квасці — форму октаедрів.
Аморфні речовини не утворюють правильної геометричної структури та складаються з невпорядковано розташованих части- нок. На відміну від кристалічних речовин, які мають певну темпе- ратуру плавлення, аморфні речовини плавляться в широкому інтер- валі температур. При нагріванні вони поступово розм’якшуються, потім починають розтікатися та стають рідкими. Деякі речовини, наприклад скло, смола тощо, можуть перебувати як в кристалічно- му, так і в аморфному станах.
Багато речовин можуть бути переведені з аморфного ста- ну в кристалічний та навпаки. Так, аморфне скло після витрим- ки при певній температурі «розскловується», тобто в ньому з’яв ляються маленькі кристалики й скло каламутніє. Аморфні ре- човини значно відрізняються від кристалічних за своїми фізични- ми властивостями.

66
Додаткові завдання
Гра в «хрестики-нулики»
1. Однією лінією з’єднайте речовини.
Колба
Кисень
Вода
Стіл
Мідь
Лінійка
Дріт
Залізо
Шматок мила
2. Однією лінією з’єднайте фізичні тіла.
Алюміній
Скляна паличка
Цвях
Склянка
Парафінова свічка
Залізна трубка
Вода
Залізо
Золото
Урок № 6
Чисті речовини і суміші
Мета: закріпити уявлення про чисті речовини і суміші, їх подібність та відмінність. Розглянути основні способи розділення сумі- шей; сформувати навички відрізняти суміші від чистих ре- човин.
Базові поняття
та терміни: чиста речовина, суміш, розділення сумішей, молекула.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Методи навчання: словесні: бесіда, розповідь, пояснення; наочні: демонстрацій- ні досліди.
СтрУктУра УрокУ
I. організаційний момент
1 хв
II. Перевірка домашнього завдання
7 хв
III. актуалізація опорних знань
3 хв
IV. Вивчення нового матеріалу
23 хв
1. Чисті речовини і суміші.
2. однорідні та неоднорідні суміші.
V. Узагальнення та систематизація знань
8 хв
VI. Домашнє завдання
1 хв
VII. Підбиття підсумків уроку
2 хв

67
ХіД УрокУ
I. організаційний момент
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домаШнього завдання
;
Перевірки письмового домашнього завдання
;
Самостійна письмова робота
Варіант 1
1. Заповніть таблицю, розподіливши з поданого переліку назви тіл, речовин і матеріалів.
Стілець, скло, сіль, бетон, повітряна куля, вода, бронза, сода,
цвях, комп’ютер, вовна, срібло.
Тіла
Речовини
Матеріали
2. Визначте, з якого матеріалу виготовлені тіла, а також з яких ре- човин складаються ці матеріали. Заповніть таблицю:
Тіла
Матеріали
Речовини
Цвях
Стілець
Пам’ятник
Варіант 2
1. Заповніть таблицю, розподіливши з поданого переліку назви тіл, речовин і матеріалів.
Колба, мідь, олівець, цукор, цемент, оцтова кислота, чавун,
олія, ковдра, прапор, деревина, бавовна.
Тіла
Речовини
Матеріали
2. Визначте, з якого матеріалу виготовлені тіла, а також з яких ре- човин складаються ці матеріали. Заповніть таблицю.

68
Тіла
Матеріали
Речовини
Книга
Сукня
Взуття
III. актуалізація оПорних знань
;
Фронтальна робота
Учитель пропонує учням описати властивості звичайної води, морської води та газованої води. Звертає увагу на розбіжність у їх- ніх властивостях і просить це пояснити. Оскільки чисті речовини
і суміші вже вивчалися на уроках природознавства, учні, найімо- вірніше, впораються із завданням.
Учитель оголошує тему та план уроку і просить учнів пригада- ти, що їм відомо про чисті речовини і суміші. Це важливо для ви- значення рівня базових знань і корекції плану уроку. Учитель про- понує учням визначити мету уроку, сформулювати запитання, відповіді на які вони хотіли б отримати на уроці.
IV. вивчення нового матеріалу

Методична порада
Навчальний матеріал є фактично відомим учням, тому його викладання можна спланувати в різні способи:
1) бесіда, під час якої вчитель уточнює основні поняття й дає додаткову
інформацію;
2) самостійна робота учнів з текстами за методом «позначок» з технології
«Розвиток критичного мислення через читання та письмо» з подальшим обговорюванням;
3) теоретичне й практичне опрацювання інформації в парах чи малих гру- пах за інтерактивними технологіями.
Наводимо матеріал, який можна використати при моделюванні уроку за різними схемами.
1. Чисті речовини і суміші
;
Розповідь учителя із демонстрацією речовин
(Учні отримують завдання скласти опорну схему за розповіддю вчителя.)

69
У природі речовини в індивідуальному стані — чисті речови- ни — майже не трапляються. Вони змішані одна з одною й утворю- ють суміші. Сумішами є морська й газована вода, молоко і сік, гра- ніт і сталь.
Коли хіміки говорять про якусь речовину, мається на увазі, що вона є чистою й складається з частинок одного виду. Але на практиці ідеально чисту речовину отримати неможливо. Серед частинок однієї речовини обов’язково будуть декілька частинок
іншої. Навіть ті речовини, які називають чистими, містять сто- ронні частинки інших речовин — домішки. Зазвичай хімікам не потрібні абсолютно чисті речовини, але іноді сторонні домішки можуть заважати виконанню дослідів. Тому на банках із хіміч- ними реактивами обов’язково вказується ступінь їхньої чисто- ти. Етикетка з написом «техн.» (технічна) указує на високий, до кількох відсотків, уміст домішок. Для хімічних дослідів та- кі речовини не використовують, але в будівництві та на заводах такого ступеня чистоти достатньо. Ступінь чистоти «Ч» (чиста) або «ХЧ» (хімічно чиста) означає, що домішок мало, менше за один відсоток. «Чисті» реактиви вже можна використовувати для виробництва ліків, а «хімічно чисті» — для проведення науко- вих дослідів.
(Демонструються банки з реактивами.)
У деяких випадках потрібні дуже чисті речовини. Такі реакти- ви позначаються «ОСЧ» (особливо чисті), в них міститься менше за
10
-6
відсотка домішок. Особливо чисті речовини потрібні для про- ведення дуже точних експериментів, а також у виробництві мікро- схем для комп’ютерів.
Очищення речовин — це дорогий процес, тому чим чистішою
є речовина, тим вона дорожча. Наприклад, особливо чисті мідь і за- лізо коштують значно дорожче за звичайне золото.
Особливо чисті речовини потребують особливого зберігання.
Так, особливо чисту воду можна зберігати лише в посуді з кварцу й без доступу повітря. Звичайне скло та повітря дуже слабко, але розчиняються у воді й «забруднюють» її.
Чисті речовини — це індивідуальні речовини, які скла- даються тільки з однакових частинок і не містять домі- шок інших речовин. Найчастіше ми маємо справу із суміша- ми. У сумішах наявні молекули різних речовин (двох, трьох
і більше). Звідси визначення сумішей: Суміші — це сукуп- ність різних чистих речовин. Суміш складається із частинок різних речовин.

70
2. однорідні та неоднорідні суміші
;
Розповідь учителя з елементами бесіди та демонстрацією
У багатьох випадках ми не можемо розрізнити окремі речовини в складі суміші. Так, ми не помічаємо, що повітря — це суміш де- кількох газоподібних речовин. На вигляд не можна визначити, що молоко — це суміш різних речовин, що більшість металевих пред- метів зроблена зі сплавів, а не із чистих металів. Такі суміші нази- вають однорідними. У них частинки, які утворюють суміш, такі ма- лі, що їх неможливо розпізнати неозброєним оком.
В однорідних сумішах, на відміну від неоднорідних, окремі речо- вини (компоненти) не можна побачити неозброєним оком. Коли ми п’ємо чай, каву або інші напої, то маємо справу з водними розчинами різних речовин. Окремих частинок цукру або інших сполук у них по- бачити неможливо, тому всі розчини є однорідними сумішами.
Розглядаючи граніт, можна помітити в ньому рожеві зерна та прозорі кристали. Це приклад неоднорідної суміші. У таких сумі- шах окремі речовини помітні неозброєним оком. Деякі види не- однорідних сумішей мають особливі назви: піна, суспензія, емуль- сія, аерозоль.
(Учитель пропонує учням самостійно навести приклади чистих речовин і сумішей та уточнює їх вид.)
— Чим відрізняються суміші від індивідуальних речовин?
У сумішах чисті речовини виявляють свої індивідуальні влас- тивості. Якщо перемішати різнокольорові кульки, вони не зміню- ються, а тільки перемішуються. Ані форма, ані розмір, ані колір кульок після змішування не змінюються. Так і в суміші всі речови- ни — компоненти — зберігають свої властивості. Наприклад, якщо піднести магніт до суміші залізного порошку та кухонної солі, то залізо до нього притягнеться, а сіль — ні.
(Демонструється розділення суміші за допомогою магніту.)
Якщо до цієї суміші підлити воду, то сіль розчиниться, а залізо — ні.
(Демонструється розчинення суміші у воді.)
Цукор має солодкий смак, а лимонна кислота — кислий. Спро- буйте розчинити у воді невелику кількість цукру й лимонної кислоти.
— Який смак матиме ця суміш? Кислий плюс солодкий дорів- нює кисло-солодкий.
Отже, кожна речовина в суміші не змінює своїх властивостей
і надає деяких своїх властивостей усій суміші. На цьому принципі

71
ґрунтується виготовлення матеріалів, адже більшість матеріалів
є сумішами. Наприклад, чисте золото становить собою дуже м’який
і піддатливий метал, предмети з якого можуть зіпсуватися навіть від слабкого удару. Тому під час виготовлення ювелірних виробів до золота обов’язково додають певні кількості міді або срібла. Зви- чайно ж, колір такої суміші (сплаву) трохи відрізняється від кольо- ру чистого золота, проте вироби з неї виходять значно міцнішими.
У стародавні часи торговці для того, щоб розрізнити золоту монету від мідної або іншої з жовтим кольором, пробували її «на зуб». Як- що зуби залишали слід на поверхні монети, це означало, що монета зроблена із чистого золота. Тому більшість стародавніх золотих мо- нет, які збереглися до наших часів, погнуті або покусані.
Більшість ліків є сумішами. На фармацевтичних заводах окре- мі лікарські речовини перемішують, додають барвники, наповню- вачі та інші компоненти й виробляють із цієї суміші пігулки, насто- янки, сиропи й інші препарати.
— Як можна відрізнити чисту речовину від суміші?
Це легко зробити, якщо суміш неоднорідна й її окремі компо- ненти добре видно, як, наприклад, піщинки у воді. Чиста речовина завжди однорідна, тож навіть у разі сильного збільшення частин- ки, з яких вона складається, мають однаковий вигляд. Але біль- шість сумішей, які нас оточують, є однорідними й зовні майже не відрізняються від чистих речовин.
Іноді, щоб відрізнити суміш від чистої речовини, можна скорис- татися мікроскопом. Молоко має вигляд однорідної рідини, але під мікроскопом у ньому видно дрібні крапельки жиру, які плавають у рідині. Але навіть під найсильнішим мікроскопом ми не зможемо побачити окремих молекул у водному розчині цукру. Можна, зви- чайно, покуштувати розчин, але в хімічній лабораторії куштувати речовини не можна!
У цьому разі нам допоможуть знання про фізичні властивос- ті речовин. Хоча кожна речовина надає своїх властивостей суміші, але ніколи суміш не має таких самих властивостей, як і чисті речо- вини окремо. Наприклад, температура плавлення сплаву олова та свинцю нижча за температуру плавлення чистого олова або чисто- го свинцю. Морська вода або розчин солі у воді замерзає при ниж- чій, а кипить при вищій температурі, ніж чиста вода. У цьому ра- зі достатньо виміряти температуру плавлення або кипіння суміші й порівняти результат із даними довідника про чисті речовини. Як- що є відхилення від довідкових даних, то досліджувана речовина не чиста, а суміш.

72
Ще одна істотна відмінність: чисті речовини плавляться й ки- плять при певній температурі, а суміш — у невеликому інтерва- лі температур. Якщо помістити в склянку трохи снігу й опустити в неї термометр, то можна побачити, що сніг починає танути, ко- ли його температура досягає 0 °С. І доти, доки весь сніг не розтане, стовпчик термометра не зрушиться з місця. Отже, сніг складається
із чистої речовини. Якщо ж нагрівати парафін, то він починає пла- витися при одній температурі, і коли весь парафін стає рідким, тер- мометр показує іншу, вищу, температуру. Отже, парафін є суміш- шю речовин, які плавляться при різних температурах.
V. узагальнення та систематизація знань
;
Робота з таблицею
Учні в зошитах складають таблицю, у яку записують приклади різних чистих речовин і сумішей.
Чисті речовини
Суміші
однорідні
неоднорідні
Для узагальнення й систематизації знань про методи розділен- ня сумішей слід перевірити заповнення таблиці в зошитах.
При обговоренні результатів роботи бажано, щоб учні поясню- вали, з яких речовин складаються суміші і як вони це визначили.
;
Виконання завдань
Завдання для закріплення знань слід роздрукувати для кожно- го учня або заготувати на дошці. Учні можуть виконувати їх у до- вільному порядку, а обговорення результатів організується вчите- лем у порядку, який наведено.
Завдання «Хрестики-нулики»
Знайдіть правильні шляхи в таблицях, якщо виграшний шлях проходить через: а) і б) чисті речовини; в) і г) суміші.
а)
Сірка
Цукор
Кава б)
Граніт
Залізо
Фосфор
Золото
Поліві- таміни
Залізо
Мідь
Сіль
Пісок
Спирт
Пісок
Молоко
Морська вода
Сірка
Пил

73
в)
Сік
Спирт
Срібло г)
Цемент
Глюкоза
Вугле- кислий газ
Дисти- льована вода
Повітря
Бензин
Мідь
Алюмі- ній
Бітум
Золото
Глина
Лимо- над
Фарба
Сметана
Кров
VI. домаШнє завдання
1. Прочитати параграф підручника.
2. Виконати завдання після параграфа, відповісти на запитання підручника.
3
*
. Виконати проект «Питна вода», у якому слід дати відповіді на такі запитання: «Що являє собою питна вода? Як вода потра- пляє до вашої домівки? Чи можна вважати чистою водопровід- ну воду? Чи може в природі існувати чиста вода?». Поговоріть з дорослими та дізнайтесь, яких заходів можна вжити, щоб по- ліпшити якість питної води. Такий проект може бути довготер- міновим. Захист проекту можна провести під час тижня хімії або приурочити до Дня води.
VII. Підбиття Підсумків уроку
Учитель звертає увагу учнів на мету уроку, що була сформульо- вана на початку уроку, і пропонує учням визначити, чи досягнута вона, чи розкрито питання, відповіді на які вони хотіли б отримати.
Урок № 7
Методи розділення сумішей
Мета: закріпити уявлення про чисті речовини і суміші; розглянути основні способи розділення сумішей; сформувати навички відрізняти суміші від чистих речовин та запропоновувати шляхи виділення індивідуальних речовин із сумішей.
Обладнання: лабораторний штатив, мірний циліндр, лійка, порцелянова чашка, фільтрувальний папір, магніт, установка для дистиляції.

74
Матеріали: сіль, пісок, залізні ошурки, сірка, вода, етанол, розчин інди- катору.
Базові поняття чиста речовина, суміш, розділення сумішей, молекула,
та терміни: фільтрування, випарювання, перегонка, дистиляція, відстою- вання.
Тип уроку: закріплення й удосконалення знань.
Методи навчання: словесні: бесіда, розповідь, пояснення; наочні: демонстрацій- ні досліди.
СтрУктУра УрокУ
I. організаційний момент
1 хв
II. Перевірка домашнього завдання
7 хв
III. актуалізація опорних знань
3 хв
IV. Вивчення нового матеріалу
23 хв методи розділення сумішей
V. Узагальнення та систематизація знань
8 хв
VI. Домашнє завдання
1 хв
VII. Підбиття підсумків уроку
2 хв
ХіД УрокУ
I. організаційний момент
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домаШнього завдання
Після перевірки письмового домашнього завдання можна про- вести самостійну перевірну роботу для всього класу за варіантами.
;
Самостійна робота
Варіант 1
1. Замість пропусків впишіть назви тіл, речовин або матеріалів:
Посуд виготовляють з
Меблі виготовляють з виготовляють з міді.
виготовляють з гуми.
2. Прочитайте опис фізичних властивостей ацетону і ртуті. Визна- чте, яку речовину характеризує кожний опис.
1) Рідина зі сріблястим блиском, легко випаровується навіть за звичайних умов, випари дуже отруйні.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


написать администратору сайта