Главная страница
Навигация по странице:

  • Семантичні засоби.

  • 1. Найважливіші метафори і символи у давньоруському декоративно-прикладному мистецтві

  • Метафори і символи Народно-поетичне осмислення Церковне тлумачення

  • Найважливіші атрибути з християнської іконографії 12

  • дпм. Антонович Є. А., ЗахарчукЧугай Р. В., Станкевич М.Є. Декоративноприкладне мистецтво. Львів Світ, 1993. 272 с


    Скачать 2.02 Mb.
    НазваниеАнтонович Є. А., ЗахарчукЧугай Р. В., Станкевич М.Є. Декоративноприкладне мистецтво. Львів Світ, 1993. 272 с
    Анкордпм.doc
    Дата19.09.2017
    Размер2.02 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файладпм.doc
    ТипДокументы
    #8673
    страница35 из 36
    1   ...   28   29   30   31   32   33   34   35   36

    1. Зведена система кольорової символіки*



    Кольори



    Система символіки кольорів за Л. Геріке і К. Шьоне


    Геральдичні символи кольорів


    Білий

    Чистота, невинність, світло; легкий, свіжий, прохо­лодний, сліпучий, чудовий, блискучий

    Срібло, правдивість, християнство, Європа

    Жовтий


    Сонце, світло, радість, ревнощі, заздрість; світлий, легкий, свіжий, звеселяючий, юний, сяючий

    Золото, багатство, сміли­вість, буддизм, Азія

    Оранжевий

    Спека, енергія, радість, теплота, зрілість; випромінюючий, виступаючий вперед, сухий, теплий, схвильований




    Червоний

    Вогонь, любов, пристрасть, боротьба, динамізм, гнів; близький, палаючий, збуджений, голосний

    Сила демократія, револю­ція,

    Америка

    Пурпурний

    Пишнота, гідність, влада, держава, зрілість, багатство; компактний, сповнений внутрішньої сили, роз­жарений, урочистий




    Фіолетовий

    Затемнення, старість, віра, совість, смиренність; тупий, огортаючий, задушливий, похмурий, тяжкий

    Сум, лихо

    Синій

    Нескінченність, космос, сум, холодність, вірність, серйозний, закріплюючий, свіжий, прохолодний, віддаляючий

    Мудрість, володіння морем


    Блакитний

    Кристал, холод, лід, вода; стриманий, вичікуючий, льодовий, стомлений, віддалений

    Невинність, миролюбність


    Смарагдовий Зелений

    Природа, спокій, молодість, безпека, надія; скром­ний, спокійний, вологий, м'який, посередній

    Плодючість, розквіт, юність, іслам, Австралія

    Чорний

    Темрява, морок; темний, важкий, теплий, втягую­чий, засмоктуючий

    Смерть, жалоба, Африка

    Сірий

    Гідність, знання; різний, нейтральний, вельможний, величний





    * Складено за: Юрьев Ф. Цвет в искусстве книги. К., 1987, С. 55—56. (255)

    визначення у кольоровому крузі гармонійних рівнозначних пар (наприклад, черво­на-зелена, жовта-синя і т. ін.), а також рівнозначних троїстих сполучень методом «розщеплення» одного колору на два різновіддалених від основного, що разом утворюють у крузі рівнобедрений трикутник (наприклад, жовтий—вишневий— зелено-голубий). Отже, гармонія хроматичних кольорів грунтується переважно на контрастних або споріднених поєднаннях. Контрастними у кольоровому крузі є два кольори, розташовані на діаметрі (ті ж рівнозначні пари). Споріднені — це всі проміжні кольори, включаючи і один з головних, що їх утворює. Кольоровий круг ділиться на чотири сектори споріднених кольорів: жовто-червоні, жовто-зелені, синьо-червоні і синьо-зелені. Якщо контрастні поєднання завжди підсилюють хроматичне звучання, то споріднені його послаблюють.

    Сучасна теорія кольорознавства пропонує кілька різновидів гармонійного поєднання кольорів: тональні гармонійні поєднання; гармонійні поєднання споріднених кольорів;

    контрастні гармонійні поєднання; гармонійні поєднання споріднено-контрастних кольорів.

    Тональні гармонійні поєднання (гармонія тіньових рядів) нагадують ахроматичну гармонію тонів, яку ми вже розглядали. В основі гармонії тональних поєднань один який-небудь колір (зелений, жовто-зелений тощо), інші ступені утворюють з нього ме­тодами розбілювання або затемнення. Виражально-емоційні засоби даних поєднань, як і в ахроматичній гармонії, залежать від світлого регістру, величини інтервалу контрасту, співвідношення площ і т. ін.

    Гармонійні поєднання споріднених кольорів утворюють стримане звучання орна­менту або зображення, особливо якщо вони не мають різних тональних контрастів. Споріднені поєднання кольорів грунтуються на спільності головних барв та їх нюансному зіставленні. У колірному крузі споріднені ступені можна з'єднати хордами. Вва­жається, що гармонійні поєднання споріднених кольорів середньої насиченості менш вдалі, ніж висвітлені або затемнені. З ними найкраще пов'язується активний світло-тоновий контраст.

    Поєднання контрастних кольорів відзначається найбільшою напруженістю, актив­ністю і динамізмом. Шукати ці кольорові сполучення неважко. Відповідно до зада­ного кольору визначають по кольоровому крузі діаметрально протилежний йому колір. Він буде доповнюючий і водночас контрастний до попереднього. Констрастні пари рекомендують брати однакової світлосили. Третій колір можна визначити із тонального ряду, взявши за основний один з двох наявних. Добре співзвучні в контрастній гармонії ахроматичні білий і чорний кольори. Адольф Хельцер розробив і системати­зував вісім типів кольорових контрастів, пов'язуючи їх з музичним контрапунктом:

    1) контраст між кольорами; 2) контраст світлого і темного; 3) контраст теплого і хо­лодного; 4) контраст між доповнюючими кольорами; 5) контраст інтенсивності ко­льорів; 6) контраст пастозності і прозорості кольорів; 7) контраст хроматично-ахро­матичний; 8) груповий контраст (між акордами кольорів), їхня гармонія зумовлюється або спорідненістю, або контрастністю барв. Четвертий випадок об'єднує всі попередні, тобто містить споріднено-контрастні «акорди» кольорів, а тому за обсягом варіантів найбільший. Зрозуміло, що й виражальність цих колірних поєднань переважно від­значається особливою звучністю і піднесеною емоційністю. Відчуття емоційної вираз­ності змінюється також залежно від світлотонового насичення.

    У художній практиці відомі такі ключові види споріднено-контрастних поєднань кольорів:

    1. Два споріднено-контрастних кольори, третій (головний) об'єднує два перші. У ко­льоровому крузі утворюється рівнобедрений трикутник, при вершині головний колір. (256)

    2. Два контрастних кольори, третій споріднено-контрастний до двох перших. У кольоровому крузі утворюється прямокутний трикутник, гіпотенуза якого зв'язує два контрастних кольори, а катет — споріднено-контрастний.

    3. Два контрастних і два контрастно-споріднених кольори утворюють у кольоровому крузі прямокутник або квадрат. У другому випадку дістаємо найактивніше поєднання кольорів.

    4. Два споріднено-контрастних доповнюються кольорами з двох тональних рядів.

    5. Два споріднено-контрастних доповнюються кольорами, утвореними в тональному ряді на основі одного із поєднаних.

    6. Один «чистий», інші із тональних споріднено-контрастних рядів.

    7. Всі споріднено-контрастні кольори запозичені із тональних рядів, затемнені або висвітлені.

    Незважаючи на широко представлену в літературі нормативність кольорових поєд­нань, практично не існує іншої можливості естетично і художньо оцінити їхні переваги візуально, тому наведеними вище способами визначення кольорової гармонії слід ко­ристуватися вільно, з творчим підходом.

    Таким чином, колір у композиції декоративно-прикладного мистецтва може вико­нувати комунікаційну (поділ, акцентування, об'єднання та інша організація візуаль­ної інформації), пізнавальну (кольорові символи і знаки, кодування) і найважли­вішу, виражальну функції. Остання активно впливав на художню образність творів, викликаючи відповідні емоції та естетичні почуття. Поліхромність найбільш характер­на для ткацтва, килимарства, вишивання, розпису.

    Графічність — позитивна якість композиції творів декоративно-прикладного мистецтва (переважно декоративних зображень, орнаментів тощо) як таких, що своїми елементами і трактуванням нагадують графіку або мають з нею спільні засоби виразності: лінії, точки, плями, силуети і т. ін. Розглянемо кожен з них окремо.

    Лінія є основним виразником графічності. Вона може бути нанесена пензлем (розпис на папері, дереві, порцеляні), «писачком», ріжком (розпис майоліки), різцем (різьблення дерева, кістки, каменю), штихелем (гравіювання на металі), стібками вишив­ки тощо. За своїм характером лінії можуть бути суцільними і з розривами, прямі, ламані, хвилясті, спіралеподібні і т. ін. Звідси прямизна і кривизна, різкість і плав­ність, кутастість і ламаність, хвилястість — є відповідними означеннями якісної ком­позиційної виразності предметів, зображень знаків, мотивів орнаменту, переданих за допомогою ліній. У композиції лінії виражають не тільки узагальнені відчуття якості предметів, а й відчуття руху: емоційний вплив, стан спокою або напруженості, ста­тичну рівновагу або динаміку, плавність, текучість, спрямованість тощо. Контурна лінія може фіксувати умовну форму предмета, знака, орнаменту. О. Б. Сталтиков у свій час слушно підкреслив, що «образна природа ліній породжується щоденною людською практикою, постійним спостереженням над властивостями предметів і рухів, які зустрічаються в житті, та узагальненням цих спостережень» 9.

    Точка, група точок також мають «графічне походження». Вони можуть розміщува­тися на площині у вигляді лінії, або закривати площину частинами, створюючи при цьому враження м'якості, легкості, прозорості; у геометричному орнаменті служать до­повненнями у вигляді «центрів», кружалець, «цвяшків», «засипки» та ін. Точки заглиблення у карбованому і різьбленому орнаментах створюють фактурне тло, що контрастує із полірованими поверхнями. При збільшенні точка переростає у кру­жальце.

    На відміну від лінії і точки пляма є площинним елементом. Буває тональною і хроматичною, а за характером форми — довільної конфігурації або конкретно визначеної, наділеної асоціативністю. (257) Тональні плями утворюють нанесенням на пло­щину точок, штрихових ліній — однобічних і двобічних (сітка) та суцільним зали­ванням фарбою. В орнаментальних композиціях графічність виражається вишуканим поєднанням ліній, точок і плям. Інколи довільна пляма набуває впорядкованого силуету.

    Силует — це узагальнене, площинне, однотонне зображення людини, тварин, рос­лини або предмету, що нагадує їхню тінь. У декоративно-прикладному мистецтві силуетом як графічним виражальним засобом користуються в інкрустації художніх виробів з дерева, при створенні витинанок, виготовленні з металу флюгерів, окуття дверей тощо. Силует лаконічний, як лаконічна тінь, відкинута предметом, але в цьому лаконізмі е своєрідна привабливість і зачарування. Силуетний підхід у розв'язанні композиції потребує виняткової майстерності у доборі головного і пожертви другорядни­ми, дрібними деталями. Виражальна скупість силуету спонукає майстра до винахідли­вості й пошуків чітких, легкозрозумілих форм, передусім профільних. Не тільки узагальненість і натяк характерні для силуету, не менш важливими є відповідна рівновага площин, особливості конфігурації абрису, що відбивається в поєднанні різких, колючих, плавних і м'яких контурів. Силуетну виразність композиції часто зустрічаємо в тематичних творах, зокрема в трактуванні елементів емблем, симво­лів, алегорій тощо.

    Пластичність (від гр. plastike — моделювання з м'яких матеріалів, ліплення)— специфічна позитивна якість художньої виразності творів декоративно-прикладного мистецтва, особливий вияв краси через спосіб трактування форми, яка характеризується м'якістю, плавністю, співрозмірністю ліній, силуету, площини, вишуканістю руху і т. ін. За аналогією скульптури, пластичність у декоративно-прикладному мистецт­ві поділяється на рельєфну і об'ємно-просторову. У деяких техніках різьблення, тисненні, карбуванні, зерні пластичність виступає як конструктивна основа. В інших видах декоративного мистецтва пластика має факультативний характер і лише під­силює виразність твору. Окремий різновид становить пластика малих форм, що фак­тично виходить із засад скульптури, застосовує різні матеріали, наприклад, дерев'яні й керамічні іграшки, сирні забавки і под. Пластичність інколи може поєдну­ватися із графічністю або ажурністю, при цьому досягається синтетична виразність форми і декору.

    Ажурність (від фр. ajour — отвір, просвіт) — специфічна позитивна якість творів декоративно-прикладного мистецтва, в яких площинні або об'ємні форми мають наскрізні отвори, їх різноманітне поєднання може утворювати своєрідну декоратив­ність. Ажурність як композиційний засіб виразності характеризується контрастом площини (сітки) і просвітів, створює ефектне враження романтичності, чарівності, піднесеності. Основною композиційною прикметою художності таких видів декоратив­них творів, як витинанки, мереживо, скань, посічний метал, ажурне різьблення в дереві і кістці, є ажурність. Декоративні елементи ажурності можна інколи зустріти у вишивці (мережка), плетених виробах з рогози, лози та інших природних матеріалів, у деяких видах порцелянового посуду, що уподібнюється плетінню. Розрізняють три випадки ажурності: 1) світло крізь отвори утворює тло для візерунку; 2) просвіти отворів є мотивами декору і 3) отвори закриті підкладкою і не пропускають світла (так звана «сліпа ажурність»).

    Семантичні засоби. Крім функціонально-ужиткової інформації, пов'язаної із безпо­середнім використанням творів декоративно-прикладного мистецтва, у них зберігають­ся відомості національної, соціальної, магічної, образної орієнтації. Основні носії широкого спектру інформації — композиційні елементи форми твору (знак, символ, метафора, алегорія, емблема) та оздоблення. (258) Усі ці елементи є семантичними засоба­ми, мають переважно зображальну структуру, а закономірності їх поєднання нага­дують синтаксис. Метафора, знак і символ — тісно пов'язані між собою функціональ­ним змістом.

    Метафора (від гр. metaphora — перенос) — художній засіб літературного походжен­ня, грунтується на подібності явищ, предметів дійсності. Метафора вживається для підсилення смислу художнього образу творів декоративно-прикладного мистецтва за допомогою подібного предмету, зображального мотиву тощо. Так, віднайдені необ­хідні образні риси в природі або в художній спадщині переносяться до структури твору. Згодом метафора, що міцно входить у традицію творчості, стає художнім символом.

    Символ (від гр. symbolon — знак, прикмета, ознака) у вигляді намальованого еле­мента, знака або предмета об'ємно-просторової форми, виступає замість певних конкрет­них чи абстрактних понять, використовується для збереження та передачі інформації, естетичних цінностей. Він не відбиває дійсних явищ, предметів, а позна­чає їх умовно без жодного натяку на достовірність чи подібність до дійсного. «Символ може містити у собі у згорнутому вигляді багатоманітність ціннісних зна­чень, інформаційних та експресивних смислів, які в процесі сприйняття символу людиною розгортаються в її свідомості в естетичні уявлення і насолоди» 10.

    Художній символ використовувався у ранніх формах культури (антична, середньо­вічна). У різні епохи символи змінювали своє значення. Наприклад, вуж у стародавні часи мав охоронне значеня, а в християнській міфології та мистецтві став символом гріха, зла і обману.

    1. Найважливіші метафори і символи

    у давньоруському декоративно-прикладному мистецтві


    Метафори і символи

    Народно-поетичне осмислення

    Церковне тлумачення

    Джерело, криниця, річка

    Вгамування духовної спраги

    Вчення Христа

    Чаша

    Доля, смерть

    ----

    Рослини, зокрема квіти

    Вічне цвітіння, невмируща краса

    Райський сад


    Голуб, горлиця

    Любов, сум, смуток

    Чистота, невинність

    Сокіл, яструб

    Сонце, небо

    Політ пророчої думки

    Орел

    Владна сила

    Торжество світла над темрявою

    Лев

    Цар звірів, сила

    Злість, заздрість

    Леопард, вовк

    Безстрашність, геройство

    Ворожість, жорстокість

    Змія, вуж

    Оберег


    Зло, лукавство, підступність, обман,

    темні сили


    Художній символ відрізняється від інших семантичних засобів, зокрема від ху­дожнього знака. Якщо перший наділений багатозначністю (полісемантичністю), то другий має переважно одне, основне значення. Наприклад, художньо вирішені монограми, клейма, печатки, вказівні знаки завжди несуть однозначну інформацію. У знака розрізняють «невласний» (функціональний) і «власний» зміст, тобто його фізичні властивості (розмір, конфігурація, колір, розрізнюваність). Твір декоративно-прикладного мистецтва може існувати як знак завдяки неподільності «власного» і «невласного» змісту. Вживання знака або кількох знаків надає виразності творам та узагальненої структури художнім образам. (259)

    Уже в ранніх формах художньої культури та в древніх цивілізаціях знаки-обере­ги і знаки-печатки (родові символи) набули культового, магічного і символічного значення.

    Різновидом символу е атрибут (від. лат аигіЬиіиз — приписаний, наділений) — конкретний предмет, тісно пов'язаний із життям і діяльністю особи, а тому до­дається до її іконографії як розпізнавальний знак. Атрибут переважно зображається із постаттю, а окремо від неї набуває значення символу. Розрізняють атрибути загальні (наприклад, пальма — атрибут святих мучеників) та індивідуальні. Наведемо найважливіші

    атрибути з творів античного мистецтва ":

    Бик

    — Європа

    Шкіра лева

    — Геркулес

    Терези

    — Феміда

    Маска

    — Мельпомена

    Виноградна лоза

    — Діоніс і Силен

    Орел

    — Прометей

    Книги

    — Кліо, Сивілла

    Серп

    — Деметра

    Ліра

    —Аполлон, Ерато,

    Тризуб

    —Посейдон Терпсіхора

    Найважливіші атрибути з християнської іконографії 12:

    Ягня — Ісус Христос

    Вінок троянд — св. Розалія

    Ангел — апостол Матфій

    Вуж — св. Христина

    Вежа — св. Варвара

    Ключ — апостол Петро

    Віл — апостол Лука

    Колесо — св. Катерина

    Лук — св. Себастьян

    Три хліби — св. Миколай

    Орел — апостол Іоанн

    Дзвінок — св. Антон Пустельник

    Лев — св. Ієронім, апостол Марко

    Церква — св. Єлизавета, св. Олена



    Як бачимо, внаслідок перебудови світогляду і заміни античної міфології християн­ською зазнають зміни й атрибути. У зрілому середньовіччі вони все частіше набували значення символів, надаючи творам декоративно-прикладного мистецтва таємничої загадковості.

    Алегорія (від гр. allegoria — іносказання) — один із семантичних засобів, символ якого полягає в тому, що в конкретних художніх образах виступають умовні зобра­ження абстрактних понять (персоніфікація). Так, алегорія мудрості, добра, миру, при­роди, весни, літа може бути показана умовно за допомогою символів персоніфікації, атрибутів, емблем, поєднаних у відповідну структуру твору. Алегорія міфологічного походження найбільшого поширення набула у середньовічних творах декоратив­но-прикладного мистецтва, зокрема гобеленах, меблярстві, керамічних розписах та ін. «При значній зовнішній конкретності алегорія дуже рідко характеризується психо­логічною глибиною, індивідуальністю характеру, вона переважно е холодною, «бездушною», тому що відбиває свій зміст, головним чином, завдяки супроводжую­чим її аксесуарам» 13.

    Емблема (від гр. emblema — оздоба) — семантичний засіб композиції, що часом за­ступає символ. Основа емблеми — вираження цілого за його характерною, але разом з тим простою частиною, елементом чи атрибутом. Вона зображає предмети, знаки або постаті символічного характеру. В античній мозаїці на підлозі емблемою називали поле із фігуративними зображеннями. У наш час розрізняють емблеми міжнародні, державні, військові, спортивні, виробничі і под. Наприклад, білий голуб — міжнародна емблема миру. Емблеми як декоративні та інформаційні елементи інколи вводять у твори декоративно-прикладного мистецтва з метою надання їм відповідного ідейно-смислового відтінку. (260)

    Таким чином, група семантичних засобів композиції творів декоративно-прикладного мистецтва приховує у собі всі етапи історичного розвитку людства: і знаки первісних культур, і середньовічні символи релігійно-канонічного тлумачення, і ме­тафори народно-поетичного осмислення, і сучасні символи, алегорії та емблеми декоративного спрямування тощо. Візуальною основою всіх семантичних засобів була й залишається інакомовність і загадковість, грайливість і химерність, уподібнення й алегорія, сплетені в єдину художню і стильову структуру.

    Протягом кількох тисячоліть художня практика у галузі декоративно-прикладного мистецтва виробила низку принципів композиції, дотримання яких допоможе досягти певної естетичної впорядкованості. Ці принципи грунтуються на практичному досвіді та імперичних спостереженнях.

    1 Беренштейн Б. М. Традиция и канон: два парадокса / Критерии и суждения в искусствознании. М., 1986. С. 192.

    2 Каменский А. Д. О смысле художественной традиции // Критерии и суждения в искусствознании. С. 219.

    3 Некрасова М. А. Народное искусство как часть культуры. С. 64.

    4 Каменский А. А. О смысле художественной традиции. С. 220.

    5 Некрасова М. А. Народное искусство как часть культуры. С. 49.

    6 Філософський словник. С. 755.

    7 Шорохов Е, В. Композиция. С. 5.

    8 Козлов В. Н. Основы художественного оформления текстильних изделий. М., 1981. С. 35.

    9 Салтыков А. Б. Самое близкое искусство. М., 1969. С. 91.

    10 Філософський словник. К., 1986. С. 623.

    11 Słownik terminologoczny sztuk pęknych. Warszawa, 1979. S. 34.

    12 Ibid. S. 35.

    13 Салтыков А. В. Самое близкое искусство. М., 1963. С. 104. (261)

    1   ...   28   29   30   31   32   33   34   35   36


    написать администратору сайта