Главная страница

Цифровой маркетинг. monografia_-Цифровой-маркетинг. Цифровий маркетинг модель маркетингу


Скачать 5.72 Mb.
НазваниеЦифровий маркетинг модель маркетингу
АнкорЦифровой маркетинг
Дата28.09.2022
Размер5.72 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаmonografia_-Цифровой-маркетинг.pdf
ТипДокументы
#702957
страница22 из 28
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   28
4.3. СТВОРЕННЯ ТА ПІДТРИМКА ONLINE COMMUNITY
Технологія community building передбачає створення особливого мі- кросвіту навколо бренда. Це необхідно для того, щоб інформація про бренд надавала глибокий емоційний вплив на підсвідомість цільових аудиторій, генерувала масові позитивні емоції по відношенню до брен- да. Технологія community building спрямована на створення феномена
єднання, приналежності загального, навіть визначення стилю життя.
Для вирішення цього непростого завдання необхідно створити ак- тивне співтовариство споживачів, сконцентрованих навколо бренда
(community). Згуртовані групи людей, об’єднаних спільними інтереса- ми, багато маркетологів вважають головним медіаканалом найближ- чого майбутнього.

207
Найчастіше такі спільноти можуть бути цікаві як активні провід- ники нового продукту на ринок (так звані трендсетери) і просто як групи з високою купівельною спроможністю або схильністю до при- дбання тих чи інших товарів.
«Глибина включеності», ступінь прихильності бренда може регу- люватися в залежності від цілей PR-кампанії.
Застосування технології community building найчастіше необхід- но компаніям, для яких дуже важливою є досягнення максимально- го рівня лояльності споживача («зараз і на все життя»). У більшості випадків побудовою спільнот стурбовані великі компанії, прихиль- ність до продукції яких споживач демонструє протягом усього життя.
В спорті це, наприклад, клуби футбольних фанатів, а в маркетингу — покупці Nike та Reebok.
Приклад, що вже став класичним, — community на сайті
www.e-xecutive.ru. Проект був створений для спілкування професіона- лів і менеджерів, людей, зацікавлених в розвитку і кар’єрі. На числен- них форумах порталу постійно обмінюються інформацією тисячі фа- хівців з різних сфер. Іншим вдалим прикладом створення ком’юніті
є проект «Дом-2». Формування спільноти його творці вміло підтри- мують можливістю спілкуватися не тільки у віртуалі, а й в реалі, по мобільному телефону.
Досить ефективним, але складним в управлінні інструментом commuity building стають блоги (свого роду гібрид сайта, форуму і щоденника в Інтернеті). В даний час на заході в період передви- борної кампанії роль блогерів несподівано стала значною. Міль- йони американців стали зачитуватися політичними блогами типу instapundit.com і Daily Dish журналіста Ендрю Саллівана. Вітчиз- няне блог-будівництво в цьому відношенні, звичайно, поки сильно відстає.
Проведення окремих PR-events (online прес-конференції, конкур- си, вікторини, лотереї). Механізм проведення PR-events в Інтернеті схожий з офлайновим механізмом. При реалізації таких заходів слід ретельно ставитися до каналів поширення інформації про захід. Крім того, слід мати на увазі, що аудиторія Інтернету — досвідчена, не кож- на PR-акція її зацікавить. Цікавими є events, які проходять на ресурсі mama.ru в інтересах Pampers.
Створення внутрішньокорпоративних online ресурсів. Це відносно новий, але вже досить популярний напрям. Йдеться про створення корпоративного онлайн-видання, основна мета якого — нематері-

208
альне стимулювання зростання внутрішньокорпоративної лояльнос- ті. Як показує практика, онлайн-журнал — ефективний інтерактив- ний інструмент вивчення настроїв всередині колективу і впливу на уми співробітників компанії.
Витрати на проведення кампанії в Інтернеті невеликі. Особливо в порівнянні зі схожими офлайновими акціями. Низька вартість при високому відгуку — ще одна перевага онлайнової кампанії. Крім того, у замовника є можливість отримати кількісні результати акції, що не завжди можливо при проведенні офлайнового заходу.
Оцінити ефективність зв’язків з громадськістю онлайн набагато легше, ніж офлайн. Ефективність заходів з паблік рілейшнз може вті- люватись як у продажах, так і в якісному прояві, наприклад, у комен- тарях, лайках, обговореннях на форумах, використанні хештегів. На- приклад, розміщення банерної реклами на форумах, стаття у блогах за наявності прямого посилання на сайт може привести до продажів.
Тоді формула рентабельності матиме такий вигляд:
R = П/В * 100 %, де R — рентабельність заходу;
П — прибуток від продажів, здійснених завдяки заходу;
В — витрати на захід.
Завдяки сучасним трекінг-системам виявити, що певна кіль- кість продажів забезпечена саме користувачами, що переглянули
PR-контент, дуже легко. Враховуючи довготривалість PR-заходів, відстежувати та отримувати відгук у вигляді продажів можна протя- гом значного періоду часу, адже трекінг-код залишатиметься прикрі- пленим до джерела назавжди.
Ключовий тренд бізнесу виражає слоган: «кожен контакт із клі-
єнтом повинен мати вираження в продажу». Тому виникає потреба у системі збирання та обробки даних, що допоможуть збільшувати продаж. Існують дві основні системи, що реалізовані в програмні продукти:
??CRM (customer relations management);
??CEM (customer experiens management).
Зазвичай історію CRM-продуктів как інструменту систематизації баз даних клієнтів і підґрунтя для забезпечення масової індивідуаліза- ції починають з робот Дж. Г. Паттерсона.
У 1947 р. М. Перкіним була розроблена перша CRM-система. Ще одним родоначальником CRM-продуктів є «Rolodex» (рис. 4.10).

209
Рис. 4.10. «Система «Rolodex» [11]
Наступною сходинкою в розвитку CRM-систем стала розроблена
П. Салліваном комп’ютерна програми «АСТ!», яка отримала найбіль- шого використання з появою Інтернету (рис. 4.11).
Рис. 4.11. «Система «АТС!» [11]
Наприкінці ХХ ст. сontact management став часткою процесу управ- ління продажами — sales force automation (SFA). З’явилися модернізо- вані інноваційні рішення — «Saratoga Systems», «Brock Systems». Ці

210
програмні продукти автоматизували стандартний процес продажів з забезпечення моніторингу ефективності угод (рис. 4.12).
Рис. 4.12. Система «Saratoga Systems»
У 1991 р. з’являється перший мобільний додаток CRM.
1993 р. став знаковим в еволюції CRM-продуктів. Т. Сайбел засну- вав компанію «Siebel Systems», яка стає домінуючим «SFA гравцем».
В 1995 р. вперше з’явився сам термін «Customer Relationship
Management» (CRM) для фронт-офісних додатків. Деякі експерти використовували абревіатури CIS (customer information system) і CIM
(customer information management), але в результаті прижилося саме ви- значення CRM.
1998 р. — розширюється функціонал CRМ за рахунок розробки комплексних рішень для кол-центрів.
У 2001 р. Грінберг випустив книгу «CRM at the Speed of Light», в якій розкрита концепція CRM [11].
У 2002 р. корпорація «Microsoft» виходить на ринок CRM-систем з продуктом «Dynamics CRM». В ньому функціонал удосконалений за рахунок інтеграції з «Microsoft Outlook». Це стало поштовхом до подальшого розвитку. Так, у 2004 р. CRM стає першою системою з відкритим кодом (рис. 4.13).

211
Рис. 4.13. Інтерфейс «Dynamics CRM» [11]
Нині темпи розвитку продовжені у переорієнтації з транзакційної програми до інтерактивної, що передбачає використання соціальних мереж для взаємодії з клієнтами. Отже, розвиток інструментів зво- ротного зв’язку, у тому числі соціальних мереж, дає поштовх для по- дальшого вдосконалення CRM-системи.
Відносно визначень CRM, то це питання не є дискутабельним.
Є достатня кількість альтернативних за формою, але не за змістом, визначень.
СRM — це:
– стратегія, націлена на створення довготривалих і прибуткових взаємин з замовниками через розуміння їх індивідуальних потреб;
– технологія, націлена на завоювання, задоволення і збереження платоспроможних замовників;
– набір програм, що дозволяють збирати і зберігати інформацію про клієнтів, аналізувати її і робити певні висновки, надавати цю ін- формацію співробітникам у зручному вигляді.
Завдання CRM: отримання баз даних інформації, яку можна ви- користовувати для підвищення ефективності бізнесу, формуючи на базі цих даних послуги для споживачів.
CRM — ця система є циклічним процесом (рис. 4.14).
CRM має в основі найглобальнішу мету — максимальне задово- лення попиту споживачів шляхом збирання, обробки та аналізу ін-

212
формації щодо їх побажань. Не дивлячись на те, що розуміння CRM зародилося відносно нещодавно, прояви цієї системи існували у різні часи на різних рівнях.
Рис. 4.14. Коло процесів CRM
Основними передумовами, що спричинили бурхливий розвиток
CRM-систем, є (рис. 4.15).
Рис. 4.15. Передумови виникнення CRM-систем

213
Вищевказані передумови привели до формування системи, яка б дозволяла збирати, систематизувати інформацію щодо взаємодії із споживачем, а також формулювати рекомендації щодо подальших дій в цьому напрямку (рис. 4.16).
Рис. 4.16. Структура CRM з програмної точки зору
Видно, що CRM складається з трьох блоків. Функціонально ко- жен блок має особливості. Зв’язок між цими блоками є очевидним
(рис. 4.17).
Рис. 4.17. Призначення складових CRM
Блок «Документи» може включати наступне:
1) бухгалтерські документи (заявки на грошові кошти, платіжні доручення, авансові звіти);

214
2) документи, що супроводжують продаж (замовлення, реалізація, повернення);
3) документи, що відображають сутність стосунків із клієнтами
(основний інструмент — «події»).
Блок «Довідники» має похідний характер від блоку «Документи».
Якщо існує певний документ, то обов’язковою є наявність відпо- відного довідника. Наприклад: документ «замовлення» — довідник
«Журнал замовлення».
Блок «Звіти» має похідний характер від блоку «Довідники». Кожен звіт може бути сформований на основі довідника. Саме звіти дають можливість обробляти та аналізувати масиви внесеної інформації.
CRM-системи поділяються на три основні типи (рис. 4.18).
Рис. 4.18. Типи CRM-систем
Оперативна CRM-система. Основна мета — організація та під- тримка послідовної обробки запитів клієнтів. Призначення запи- тів, підготовка та затвердження відповідей, їх закриття. Оперативна
CRM-система включає додатки, які надають оперативний доступ до
інформації щодо клієнта. Цей підхід вимагає інтеграції систем, ор- ганізаційної координації процесу взаємодії з клієнтом. Більшість
CRM-систем орієнтовані саме на це.
Аналітична CRM-система.Основна мета — аналітична обробка
інформації щодо клієнтів. Актуальна, перш за все, в період передпро- дажної діяльності. Передбачає синхронізацію розрізнених масивів даних і пошук у них статистичних закономірностей.
Сумісна CRM-система. Основна мета — надати клієнту можливість впливати на процеси виробництва, доставки товару, сервісу. Вимагає використання технологій, які дозволяють з мінімальними витратами підключити клієнта до співпраці в рамках внутрішніх процесів під- приємства. Прикладом сумісної CRM-системи можуть служити: збір пропозицій клієнтів при розробці дизайну товару; доступ клієнтів до

215
дослідних зразків продукції, можливість зворотного зв’язку з вироб- ником, принцип зворотного ціноутворення (основою для встанов- лення ціни є побажання клієнта).
Слід зауважити, що більшість CRM-систем мають ознаки кожного з наведених типів.
CRM-системи також мають особливості в залежності від того, на якій платформі написана програма. Найбільш розповсюдженими є платформи на базі «1С», «Бітрикс 24» (рис. 4.19, рис. 4.20).
Рис. 4.19. Інтерфейс CRM на базі «1С»
CRM на базі «1С» дозволяє відстежувати шлях клієнта від потен- ційних стосунків до продажу на постійній основі. Однак впроваджен- ня такого виду системи має більше складностей через те, що її потріб- но інтегрувати в діючу систему «1С».
CRM на базі «Бітрикс 24» є програмою, яку легше та дешевше ін- сталювати. Однак у цьому варіанті економічну складову стосунків значно складніше відобразити.
Ще одним не менш важливим фактом є те, що не буває універ- сальної CRM-системи. Така система завжди є адаптивною. Більш того, немає сенсу впроваджувати CRM-систему на маленьких за роз- міром підприємствах. Адже кількість та обсяг інформації на них не потребують автоматизації. Ще одна тенденція, що стосується CRM-

216
систем: чим ближчою до споживача є компанія, тим гострішою є не- обхідність її впровадження. Слід також зауважити, що актуальність
CRM-систем на ринку B2C є вищою, аніж на ринку В2В. Основна причина постає в тому, що на ринку В2С на рішення про здійснення покупки впливають значно більше показників та факторів, що підля- гають постійному дослідженню та аналізу, ніж на ринку В2В, де май- же основними є «надійність» та «ціна».
Рис. 4.20. Інтерфейс CRM на базі «Бітрикс 24»
Необхідно дотримуватися стандартної послідовності етапів впро- вадження CRM-систем (рис. 4.21).
Важливим є дотримання наведеної послідовності. Адже вказані етапи пов’язані між собою саме таким чином, тому порушення логі- ки неминуче призведе до складностей на кожному наступному етапі.
Доцільність впровадження CRM-систем пояснюється перш за все тим, що вони є найбільш ємними програмами, що консолідують всі вхідні та вихідні потоки на підприємстві (рис. 4.22).
Переваги впровадження CRM-систем.
Для керівництва:
??контроль поточної роботи комерційної служби, управління про- дажами на всіх етапах;
??впровадження електронного документообігу;
??отримання всієї інформації, необхідної для прийняття рішень в одному форматі;

217
Рис. 4.21. Етапи впровадження CRM-систем
CRM
Рис. 4.22. Функціональні сфери підприємства, що об’єднуються в CRM-системах
?? широкі можливості управління процесом продажів при вирі- шенні стратегічних і тактичних завдань;
?? гнучкість управлінського апарату завдяки наявності необхід- ної інформації, що оброблена автоматично. Зазвичай за цих умов об’єктивність інформації вища;

218
??наявність нематеріального активу, що підвищує вартість компанії.
Для комерційної служби:
??чітка постановка завдання з продажів і позиціонування на рин- ках;
??додаткова мотивація при вирішенні стратегічних завдань;
??адекватні заходи просування, що відповідають поставленим за- вданням.
Для відділу маркетингу:
??отримання всієї інформації, необхідної для планування і прове- дення заходів щодо просування;
??швидке отримання інформації від існуючих і потенційних клі-
єнтів;
??додаткові можливості сегментації клієнтів;
?? швидке отримання зворотного зв’язку від проведення заходів щодо просування.
Для споживача:
??індивідуалізація (персоналізація);
??прискорення темпів обслуговування;
??створення товарів, що орієнтовані на цільового споживача;
??підвищення якості підтримки.
Таким чином, CRM-програма при грамотному виборі та раціо- нальній технології впровадження є невід’ємною складовою системи управління комерційною діяльністю підприємства.
Складності впровадження CRM-систем:
1) капіталоємкість впровадження;
2) неможливість кількісно відобразити ризики, перш за все через те, що зазвичай підприємство робить це вперше і не може прорахува- ти їх за аналогією до попередніх періодів;
3) неприйняття нової системи роботи персоналом;
4) тривалий строк окупності.
Інструменти CRM-систем, що використовуються в маркетингу.
Можливості CRM-систем для здійснення товарної політики:
1) впровадження категоризації товару за показниками нововве- дення, оборотності, дохідності, виробника. Можна ввести декілька категорій товару, кожна з яких буде характеризуватися показниками дохідності, оборотності. Причому переведення товару з однієї катего- рії в іншу може здійснюватися автоматично;
2) аналіз товарних пропозицій конкурентів та виведення най- більш/найменш насичених товарних груп/позицій;

219
3) здійснення АВС-аналізу;
4) оптимізація залишків та автоматичне переведення у категорію
«Неліквіди», «Брак».
Можливості CRM-системи для здійснення цінової політики:
1) можливість автоматизації цінової та дисконтної політики під- приємства;
2) автоматизація переоцінок в залежності від заданих параметрів;
3) можливість фіксації ціни на певний період при певних умовах суто маркетинговим базовим інструментом CRM — «Проекти»;
4) фіксація певної ціни за певним клієнтом
Можливості CRM-системи для здійснення збутової політики:
1) реалізація системи управління стосунків із споживачем через стадії та стани;
2) побудова «воронки продажів» на основі закріплених стадій та станів;
3) збирання інформації кількісної та якісної в «Карточці клієнта».
Фіксація особливостей клієнтів через інструмент «Властивості»;
4) фіксація всіх контактів із споживачами за допомогою інстру- менту «Події», що має конкретні групи та теми.
Можливості CRM-системи для здійснення комунікативної полі- тики:
1) автоматизація реалізації акцій, а також відстеження ефектив- ності через інструменти «Проекти», «Властивості та значення»;
2) відстеження ефективності рекламних видань (каталоги, флайє- ри та ін.);
3) аналіз реалізованих проектів та планування нових на основі за- фіксованої інформації.
Можливості CRM-системи для здійснення маркетингових дослі- джень:
1) механізм «Опитування» дозволяє створити анкету для дослі- джень з різними типами питань та проводити їх, записуючи кожну анкету з відповідями в програмі;
2) інструмент «Результати анкетування» дозволяє отримувати об- роблені результати дослідження за різними параметрами: «Респон- дент», «Анкета», «Опитування».
Таким чином, CRM має дуже широкий спектр можливостей для маркетингу.
Вище наведені механізми також стосуються для побудови та управління стосунками із постачальниками.

220
CRM-системи мають важливе значення для формування лояль- ності (рис. 4.23).
Рис. 4.23. Роль CRM-систем для формування лояльності
Паралельно із CRM-системами з’явилося поняття CEM-системи
(рис. 4.24).
Рис. 4.24. Інтерфейс СЕМ-систем
На відміну від CRM-систем, немає загальноприйнятого CEM- систем.
Запропоноване наступне визначення:
CEM — це система маркетингових інструментів, що дозволяє збирати, обробляти, аналізувати інформацію щодо досвіду стосунків споживачів із підприємством, формувати програми для покращення цього досвіду.
Існує дуже багато дискусій з приводу того, чи є CEM самостійним напрямком або це просто частина CRM. Більшість дослідників схи- ляються в бік того, що CEM, насправді, є відгалуженням розглянутої вище CRM. Дійсно:

1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   28


написать администратору сайта