Главная страница
Навигация по странице:

  • Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

  • Тілдік мақсаттар Пәндік лексика мен термин сөздер

  • Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

  • Сабақтың басы 5 минут Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. «Гүл сыйлау»

  • Тақ және жұп сандарды

  • «Джигсо»

  • (Білу,түсіну қолдану)

  • «Кім жылдам»

  • Дескриптор

  • 5 минут Кері байланыс

  • 8 физ 2 тоқ ҚМЖ. ыса мерзімді жоспарды тарауы 3


    Скачать 4.02 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспарды тарауы 3
    Дата11.03.2022
    Размер4.02 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8 физ 2 тоқ ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #391618
    страница2 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8


    Тексерілді:

    Пәні: физика

    Мектеп: Самал жом

    Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.2 А Термодинамика негіздері

    Мұғалімнің аты жөні: Рустемова Ж

    Күні:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сынып: 8




    Сабақтың тақырыбы:

    Жылу қозғалтқыштары

    Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

    8.3.2.22-жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау;

    8.3.2.20 – іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау

    Сабақтың мақсаты

    1. 1.Жылу қозғалтқыштары туралы түсінік беру;

    2. 2. Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуіне сипаттама беру;

    3. 3. Іштен жану қозғалтқыштары мен бу турбиналарының жұмыс істеу принциптерін түсіндіру.

    Бағалау критерийі

    1. 1. Жылу қозғалтыштары туралы түсінік бере алады;

    2. 2. Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуіне сипаттама береді;

    3. 3. Іштен жану қозғалтқыштары мен бу турбиналарының жұмыс істеу принципін сипаттай алады.

    Тілдік мақсаттар

    Пәндік лексика мен термин сөздер: жылу қозғалтқыштары, іштен жану қозғалтқыштары, бу турбиналары, дизель, жұмыс денесі

    Құндылықтарды дарыту

    Жалпыға бірдей еңбек қоғамында бірлескен жұмыстың орындалуы барысында оқушылардың шығармашылығы мен ынтымақтастығы артады.

    Пәнаралық байланыс:

    Іштен жану процесі кезінде химия сабағымен байланыстырамын.

    Есептеу кезінде математикалық білімдерін қолданады.

    Алдыңғы білім

    Термодинамиканың бірінші, екінші заңы және жылу үдерістерінің қайтымсыздығы туралы өткен тақырыптардан біледі.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    5 минут


    Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. «Гүл сыйлау» әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру

    «Тақ және жұп сандарды» айту арқылы «Турбо» және «Дизель» топтарына бөлу.

    Үй тапсырмасын тексеру:

    «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұралады.

    1. Термодинамиканың бірінші заңының тұжырымдамасы қандай?

    2. Термодинамиканың екінші заңының тұжырымдамасы қандай?

    3. Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы дегеніміз не?

    4. Энергияның қандай түрлері бар?

    5. Қайтымды және қайтымсыз процестер дегеніміз не?

    «Джигсо» әдісі бойынша әр топқа екі тапсырма беріледі. Топ мүшелері берілген тапсырманы түсініп, зерттеп болған соң келесі топқа түсіндіреді

    «Турбо» тобы

    1. Жылу қозғалтқыштары жіне олардың жұмыс істеу принципін түсіндіру

    2. Бу турбинасының жұмыс істеу принципін түсіндіру.

    «Дизель» тобы

    1. Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін түсіндіру

    2. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін түсіндіру.

    Іштен жану қозғалтқышының сызбасы Төрт тактілі іштен жану қозғалтқышының сызбасы



    Стикерлер
    Флипчарт

    с лайдтар

    Сабақтың ортасы
    (Білу,түсіну қолдану)

    Тыңдалым

    Айтылым
    30 минут





    1. Кіргізу немесе сорып алу2. Сығу

    3.Жұмыстық жүріс4. Сыртқа шығару

    Бу турбинасының сызбасы:Дескриптор:

    • Жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін түсіндіреді.


    • 1-қақпақша

      2-қақпақша

      3-цилиндр

      4-шатун мен кривошип

      5-иінді білік

      6-маховик

      7тұтандырғыш шам

      Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуіне сипаттама береді..

    • Іштен жану қозғалтқышының сызбасына қарай құрылысын сипаттайды. .

    «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.

    «Досыңмен бөліс» әдісі (оқулықпен жұмыс)

    /оқушылар бір біріне көмектеседі және өз жұмысын жетілдіру мақсатында бірін бірі бағалайды/

    1. Жылу қозғалтқыштарының тұрмыс пен техникада қолданылуына мысалдар келтір;

    2. Іштен жану қозғалтқыштары мен бу трубиналарының тұрмыстағы ролін қалай түсінесің?

    3. Жылу қозғалтқыштарында отын жанғанда неліктен бөлінетін энергияның барлығы механикалық энергияға айналмайды?

    Дескриптор

    • Жылу қозғалтқыштарының тұрмыс пен техникада қолданылуына мысалдар келтіреді.

    • Іштен жану қозғалтқыштары мен бу трубиналарының тұрмыстағы ролін айта алады.

    «Кім жылдам» әдісі

    Оқушылар берілген суреттерден іштен жану қозғалтқыш-тарының тактілерін немесе жүрістерін сәйкестендіреді.

    1- тапсырма

    1.Іштен жанатын қозғалтқышта бір жұмыс циклінде қанша жұмыс тактісі бар?

    2.Сору, сығу, жұмыстық жүріс, шығу тактілеріне сәйкес келетін суреттерді төменде берілген суреттердің арасынан анықта.

    3.Әр тактінің қызметін түсіндір.

    4.Іштен жанатын қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін сипаттап түсіндір.

    2- тапсырма

    1.Суретте берілген турбинаның бөліктерін анықтап жазу.

    2. Турбина бөліктерінің қызметін сипаттаңдар.

    3.Турбинаның жұмыс істеу принципін түсіндіріңдер.

    Дескриптор

    - Іштен жанатын қозғалтқыш тактілерін біледі.

    - Тактілердің қызметін ажыратып, әр тактінің жұмыстық жүріс үшін үлесін сипаттайды.

    - Турбина бөліктерінің қызметін сипаттайды.

    Марапаттау әдісі арқылы бағалау


    Суреттер, флипчарт, маркерлерслайдтар





    1-білік

    2-диск

    3-қалақшалар

    4-соплолар


    Жұптық жұмыс



    Сабақтың соңы 5 минут

    Кері байланыс

    «БББ» әдісі арқылы кері байланыс аламын

    А 4 парағы,

    үлестірме материалдар

    Үйге тапсырма: Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуі. Іштен жану қозғалтқыштары және бу турбиналары.

    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    қауіпсіздік техникасын сақтау

    Мұндағы берілген тапсырмалар-да оқушылардың жеке қабілеттері ескеріліп жасалды. «Джигсо» әдісі бойынша берілген тапсырма барысында белсенді оқыту жүзеге асырылады

    Оқушылардың оқуда жетістіктерге жетуіне және алға ынталандыруға ықпал ететін кері байланысты сабақтың өне бойында жүргізіп отырамын.


    орындықта дұрыс отырып жұмыс істеуге
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта