Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2 В Электростатика негіздері
|
Мектеп: Самал ЖОМ
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Рустемова Ж
|
Сынып: 8
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
| 8.4.1.7 – біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 - электр өрісін күш сызықтары арқылы графиктік кескіндеу;
|
Сабақ мақсаттары:
| Біртекті электростатикалық өріс және онда зарядқа әсер етуші күш ұғымдарын, зарядқа әсер етуші күш формуласын білу;
|
Біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күштің формуласын есептер шығаруда қолдану;
|
Электр өрісін күш сызықтары арқылы графиктік түрде кескіндеу;
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
| Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийі
| Біртекті электростатикалық өріс және онда зарядқа әсер етуші күш ұғымдарын, зарядқа әсер етуші күш формуласын біледі; Біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күштің формуласын есептер шығаруда қолдана біледі; Электр өрісін күш сызықтары арқылы графиктік түрде кескіндей алады;
|
Тілдік мақсаттар
| 1.Оқытудың тілдік мақсаты:
электр өрісінің күш сызықтарына сипаттама бере алады
|
Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына негіздеп, оқушыларды еңбекқорлыққа, нәтижелікке баулу, өмірге бейімдігін арттыру.
|
Пән аралық байланыс
| Математика пәнінен – формулаларды түрлендіру, график түрінде кескіндеу, есептеп шығару. Информатика пәнінен - АКТны пайдалану.
|
Бастапқы білім
| 7-ші сыныптан күш ұғымын біледі, ал 8-ші сыныпта заряд ұғымын түсіне бастады.
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
| І.Ұйымдастыру кезеңі
I. Cыныпты caбaққa ұйымдacтыpып, oқyшылapмeн aмaндacy, түгeндey, нaзapын caбaққa ayдapy.
Қayiпciздiк epeжeciн ecкe түcipтeмiн.
Өткен сабақты пысықтау:
(W)"Сeн-маған, мeн-саған" әдісі арқылы оқушылардың бүгінге дейінгі білімдерін тeкcepy.
Оқушылар бiрi - бiрiнe сұрақтар қояды.
1. Күш немен сипатталады?2.Күш сызбада қалай кескінделеді ?
3. Күш бірлігі ретінде не қабылданған? 4. Электр зарядының неше тегі бар және олар қалай аталады?
5.Қандай зарядтар тартылады, қандай зарядтар тебіледі?
Қалыптастырушы бағалау: «Жeтoн apқылы бaғaлay» әдісі.
Жacыл жeтoн - дұpыc жayaп;
Capы жeтoн – cұpaқтың жayaбы тoлық eмec;
Қызыл жeтoн – cұpaқтың жayaбы дұpыc eмec;
Ғaлымдapдың cypeтi бoйыншa үш тoпқa бөлeмiн. (Aмпep, Вoльтa, Oм). «Кинометафора» әдісі – бұл әдіс арқылы тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетіледі. Оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырады.
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
5 мин
8 мин
5 мин
Сабақтың соңы
5 мин
| (G) «Сұраққа жетіп ал» әдісі
Оқушылар бір-бірінің жауаптарын ықылас қойып тыңдайды, сұрақтар қояды және талқылайды.
1. Тапсырма.
1. Біртекті электростатикалық өріс кернеулігінің формуласы қандай?
2. Біртекті өрістегі зарядқа әсер ететін күштің формуласын жазып көрсет.
3.Электр өрісінің күш сызықтарын графиктік түрде кескіндеу қалай жүзеге асады?
Бағалау критерийлері: Біртекті электростатикалық өріс кернеулігінің, зарядқа әсер ететін күштің формуласын біледі, электр өрісінің күш сызықтарын графиктік түрде кескіндейді. Дескриптор:
- біртекті электростатикалық өріс кернеулігінің формуласын біледі;
- біртекті өрістегі заряқа әсер ететін күштің формуласын анықтай алады;
- электр өрісінің күш сызықтарының бағытын графиктік түрде кескіндей алады.
Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі
1. Мен ... түсініп жатырмын және оны түсіндіре аламын (бас бармақ жоғары қарай көтерілген)
2. Мен кейбір тұстарды түсінбедім (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр);
3. Мен түсінген жоқпын (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр).
2. Тапсырма
(G) «Кім жылдам» әдісі
Әр топтың оқушылары бір-бірден тақтаға шығып есеп шығару арқылы жарысады. Тапсырманы орындап болған соң, әр топтың оқушылары бір-бірінің қатесімен жұмыс жасайды.
Есеп шығару
1. 10см қашықтықтағы 2,7 10-6 Кл нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңыз. Заряд суда орналасқан
Берілгені:
r = 10см = 0,1м
q = 2,7 10-6 Кл
=81
E=? Шешуі:
2. Бетінің электр өрісінің кернеулігі 4·106Н/Кл болса, радиусы 3 см металл шарға қандай заряд берілген?
3. Кернеулігі 130Н/Кл болатын жердің электр өрісінде орналасқан электрондарға осы өріс қандай күшпен әсер етеді?
4. Сутек атомдарының электрондары орбитасындағы электр өрісі кернеулігін анықтаңыз. Орбитаның радиусы 0,5 10-8см.
5. Өрістің қандай да бір нүктесінде, 2нКл зарядқа 0,4мкН күш әсер етеді. Өрістің осы нүктесіндегі кернеулікті табыңыз.
6. Электр өрісінің кернеуліктері 2кВ/м, нүктеге орналасқан 12нКл зарядқа қандай күш әсер етеді? .
Бағалау критерийлері
| Дескрипторлар
| Электр өрісі кернеулігінің формуласын пайдалана отырып есептер шығара алады
| 1. Есептің берілгенін жаза алады;
| 2. Негізгі өлшем бірлікке келтіреді;
| 3. Формуланы жазып, түрлендіре алады;
| 4. Математикалық амалдарды орындайды және жауабын дұрыс шығарады
| Кері байланыс: Екі жұлдыз бір тілек әдісі арқылы бірінші топты екінші топ,екінші топты басқа топ тексереді, ұсыныс айтады.
Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик» әдісі.
(G) «INSERT» әдісі
Оқушылар берілген тапсырманы түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастырады.
Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып, берілген тапсырманы жылдам орындайды
Тапсырма 3
Мына зарядтардың электр өрісінің күш сызықтарының бағытын графиктік түрде кескіндеу арқылы көрсетіңіз:
+ -
+ - 3) + +
Дескриптор:
- әрбір зарядтыңэлектр өрісінің күш сызықтарының бағытын көрсетеді
- әр аттас зарядтардыңэлектр өрісінің күш сызықтарының бағытын көрсетеді
- аттас зарядтардыңэлектр өрісінің күш сызықтарының бағытын көрсетеді
Кері байланыс: оқушыларға сұрақ қою арқылы, ой-пікірлерін тыңдауға мүмкіндік береді,ұсыныс жасай алады.
Қалыптастырушы бағалау: «Бaғдaршaм» әдісі
1. Толықтaй түсiнсe, сeнiмдi болсa жасыл түсті;
2. Түсiнугe жaқын болсa, aздaп бiлсe сары түсті;
3. Түсiнбeсe, сeнiмдi болмaсa қызыл түсті көрсeтeдi
РефлексияБББ (білемін, білдім, білгім келеді) кестесі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан алған әсерлері жазылады.
Білемін
| Білдім
| Білгім келеді
|
|
|
| (W) Үйге тапсырма: Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
| Дерек көздер: https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-orisi
|
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасы- ның сақталуы
|
"Сeн-маған, мeн-саған" әдiсi aрқылы өткeн мaтeриaлдaрды eскe түсіреді;
«Кинометафора» әдісі дерек көздері арқылы тақырыпты ауқымды меңгеруіне мүмкіндік алады
«Сұраққа жетіп ал» әдісіарқылы жүргізе диолог және қолдау арқылы бір- біріне сұрақтар қойып, сабаққа ынта жігерін арттырамын.
«Кім жылдам» әдісі кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам немесе қарқын есептерді шығарады
«INSERT» әдісі
Оқушылар оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастырады қорытынды шығарады
| 1. Жeтoн тарату арқылы бағалау арқылы оқушылардың қаншалықты дайындықпен келгендігін біліп, білмегенін толықтырамын
2. «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері арқылы оқушылардың жағдаятына көңіл бөліп бір – бірінің бағалау жұмысын ұйымдастырмын.
3. Смайликтер беру арқылы оқушылар білген есептерін жылдам шығарып нәтижеге жетуіне бағыттаймын.
4.«БББ» әдісі (білемін, білдім, білгім келеді)
| Физикa кaбинeтiндeгi қaуiпсiздiк eрeжeлeрдi сaқтaйды.
Оқушылaрдың пaртaдa дұрыс отыруын қaдaғaлaу; Психологиялық жaғымдa aхуaл туғызу;
|