Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.4 Мектеп: Самал жом

  • Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • «Булану»

  • «Ой қозғау»

  • І топ «Булану»

  • ІІ топ «Конденсация»

  • «Кім жылдам» (жеке жұмыс )

  • Қауіпсіздік техникасы ережелерінің

  • 8 физ 2 тоқ ҚМЖ. ыса мерзімді жоспарды тарауы 3


    Скачать 4.02 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспарды тарауы 3
    Дата11.03.2022
    Размер4.02 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8 физ 2 тоқ ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #391618
    страница5 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8


    Тексерілді:


    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.4

    Мектеп: Самал жом

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні: Рустемова Ж.Б

    Сынып: 8

    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Денелердің электрленуі , электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер.

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.4.1.1 – Электр зарядын сипаттау

    8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру

    Оң және теріс зарядтарды ажырату, мысал келтіру

    Сабақтың мақсаты

    1.Электр зарядтары туралы түсінік қалыптастыру

    2.Оң және теріс зарядтарды ажырату, мысал келтіру

    3.Үйкеліс және индукция құбылысы арқылы денелерді электрлендіруді сипаттау және практика жүзінде тексеру.

    Бағалау критерийі

    1.Электр заряды, белгіленуі, өлшем бірлігі туралы біледі.

    2.Оң және теріс зарядтарды ажыратады және мысал келтіреді.

    3. Үйкеліс және индукция құбылысы арқылы денелерді электрлендіруді түсіндереді және практика жүзінде тексереді.

    Тілдік мақсаттар


    Пәндік лексика және терминология: электрлену, эбонит үйкеліс, индукция, электр заряды, электроскоп, электрик, диэлектрик және т.б. тақырыпта кездесетін жаңа терминдерге ауызша талқылау жүргізіледі.

    Құндылықтарға баулу


    Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуге бағыттау үшін өндірісте денелердің электрленуін және өткізгіштердің қолдануын меңгереді.

    Пәнаралық байланыс

    Электроскоп құрылғысының шығу тарихын қарастыруда тарих пәнімен байланыстырамын.Электр зарядының сандық мәнін қарастыруда математикамен байланыстырамын.

    Алдыңғы білім


    Өмірде электр құралдарын пайдалануды біледі.

    Шаш кептіргіш,теледидар,электр пештері,телефон,үтік және т.б. электр құралдары.

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар

    Сабақтың

    басы

    5 мин

    Сабақтың ортасы



    Ұйымдастыру кезеңі

    1.Сәлемдесу2.Сыныпты түгелдеу3.Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу Өткенге шолу, тақырыпқа байланысты «Серпілген сауал» арқылы үй тапсырмасын сұрау.

    «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіруІ топ «Булану» ІІ топ «Конденсация»

    «Ой қозғау»Аңызға сүйенсек, б.з.д. 640—550 жылдары ежелгі
    грек ойшылы Фалес Милетскийдің қызы янтарь ұр­шықпен жүн иіреді екен. Бірде ұршықты суға түсіріп алады. Суға түскен ұршықтың ұшына жүн жабысып
    қалғанына назар аударған қыз оны су болғандықтан болар деп ойлайды. Суды құрғатып

    сүрткен сайын ұршыққа жабысқан жүн көбейе береді. Қыз әкесіне келіп, осы құбылыстың себебін сұрайды


    Түрлі түсті қағаздар, стикерлер.



    «Ой қозғау»
    «Джигсо» әдісі

    15 мин

    «Ойлан, жұптас, бөліс»

    10 минут

    Физикалық диктант

    5 мин

    .

    Оқушылар сендер бұл құбылысты қалай түсінесіңдер?

    Фалестің қызы әкесінен қандай құбылыс туралы сұрады?

    Оқушылар аңызға байланысты ойларымен бөліседі.

    «Джигсо» әдісі арқылы жаңа сабақтың материалын топтарда талқылайды.

    І топ «Булану»

    1. Электр заряды ұғымын түсіндір

    2. Электр зарядының түрлерін ата және әсерлесуін түсіндір.

    ІІ топ «Конденсация»

    1. Денелердің электрленуіне мысалдар келтір.

    2. Қандай жағдайларда денелер оң және теріс зарядталатынын түсіндір.

    Дескриптор

    • Электр заряды туралы біледі.

    • Электроскоп қандай құрал екенін біледі.

    • Заряд таңбаларын атайды.

    • Зарядтар өзара қалай әсерлесетінін түсінеді.

    • Денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді.

    • Денелердің оң және теріс зарядталатынын біледі.

    «Ойлан, жұптас, бөліс» (тәжірибелік тапсырма)

    Денелердің электрлену құбылысын тәжірибе жүзінде анықта.

    Құрал-жабдықтар: қағаз қиындылары, шыны таяқшалар, шар, жібек мата, пластмасса сызғыш, қағаз, тарақ және т.б.

    Берілген құралдарды пайдаланып денелерді электрлендіруді тәжірибе жүзінде көрсетіңіз және тәжірибе барысын түсіндіріңіз.

    І топ «Булану»

    1. Құрғақ бөлмеде үрленген шарды малақайға үйкелеп, терезенің шынысына жақындат. Не байқайсың? Жауабын түсіндіріңдер.

    2. Пластмасса сызғышты құрғақ қағазға үйкеп электрлеңдер. Тәжірибе жүзінде сызғыштың электрленгенін дәлелдеңдер.

    ІІ топ «Конденсация»

    1. Пластмасса тарақты құрғақ жүнге үйкеп электрлеңдер. Тәжірибе жүзінде тарақтың электрленгенін дәлелдеңдер.

    2. Индукция арқылы зарядтауды тәжірибе жүзінде көрсетіңдер

    Дескриптор:

    • Берілген құралдарды пайдаланып тәжірибе жасай алады.

    • Шыны және эбонит таяқшаларының электрленуі туралы біледі, түсінеді.

    • Тәжірибе жүзінде электрленуді көрсете алады.

    • Тәжірибе жүзінде тарақтың, сызғыштың, шардың электрлену себебін түсіндіреді.

    «Кім жылдам?» (жеке жұмыс )

    1. Дененің заттарды өзіне тарту қасиетін ие болатын құбылыс (__________)__________

    2. Электрлік өзара әсердің қарқындылығын сипаттайтын физикалық шаманы ( )айтады.

    3. Жібекке,қағазға үйкелген шыны_(______)

    4. Жібекке ,жүнге үйкелген эбонит ( )

    5. Аттас зарядтар бір-біріне ( ), әр аттас зарядтар бір-біріне ( )

    6. Дененің электрленуін түсіндіруге алғашт американдық ғалым ( )

    7. Ең кіші электр зарядын ( ) деп атайды.

    8. Зарядтың бөліну және элементар зарядқа еселену қасиеті ( ) деп аталады.

    Дескриптор

    • Шыны, эбонит таяқшаларының электрлену жағдайларын ажыратады.

    • Тегі әр түрлі зарядтардың әсерлесуін ажыратады.

    • Дененің электрленуін түсіндіру жолында еңбек еткен ғалымды айта алады. Ең кіші электр зарядының шамасын айта алады.

    А4 парақтары,үлестірме материалдар

    Флипчарт маркерлер, стикерлер

    слайдтар

    Сызғыш, құрғақ қағаз,эбонит таяқшасы,тарақ,электроскоп

    Үлетірмелі материалдар

    Сабақтың соңы

    5 мин

    Кері байланыс

    «Бас бармақ» әдісі арқылы

    Үйге тапсырма: Денелердің электрленуі , электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер.




    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


    Тапсырмалар қарапайымнан күрделіге қарай бағытталады. Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларды дереккөздермен қамтамасыз ете отырып, өз бетінше ізденіп білім алуларына бағыттаймын.Тапсырманы орындауда қарқыны жоғары оқушыларды өз әріптестерімен жұпта, топта талқылауға бағыттай отырып, тапсырманы орындауда қиналатын оқушылар үшін ЖАДА аймағын ұйымдастырамын.

    Қалыптастырушы бағалау сабақтың өне бойында жүргізіледі. Оқушылардың тапсырмаларды орындаудағы жеткен жетістіктері бағалау критерийлеріне сәйкес өлшеніп, тиімді және уақытылы ұсынылатын кері байланыс арқылы бағаланады

    Денсаулық сақтау технологиялары.

    Осы сабақта қолданылатын

    Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта