Көркем еңбек
| Мектеп:
| Күні: .
| Оқытушының аты-жөні:
| Сынып: 6 сабақ № 1
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар:
| Бөлім:
| Бөлім: Дизайн және технология
| Сабақтың тақырыбы:
| Түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын дайындау
| Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
| 6.1.6.3-Тоқыма материалдары мен бұйымдарының қасиеттері мен фактурасын анықтау және зерделеу
| Сабақтың мақсаты:
| Тоқыма материалдарынан жасалған қуыршақ түрлерімен танысу Матадан жасалған қуыршақтардың ерекшеліктерін зерттеу Алғашқы ақпарат көздерін қолданып, нобай ойластыру.
| Бағалау
критерийлері
| Қуыршақ түрлерімен танысады. Матадан жасалған қуыршақтардың ерекшеліктерін сипаттайды.
Авторлық қуыршақтың нобайын дайындайды.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушылардың әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Сәлемдесу.
Сабақтың тақырыбы: Түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын зерттеу
Оқу мақсаты:
Тоқыма материалдары мен бұйымдарының қасиеттері мен фактурасын анықтау
Бағалау критерийлері:
Қуыршақ түрлерімен танысты. Матадан жасалған қуыршақтардың ерекшеліктерін сипаттайды. Авторлық қуыршақтың нобайын дайындады.
Өткен сабақты қайталау. «Миға шабуыл»
Сұрақтар:
-Қуыршақ деген не? -Бұйымдар қандай материалдан жасалған?
Жауабы: оқушылар өз ойларымен бөліседі
Дескриптор:
-әртүрлі қуыршақ түрлерінің ерекшеліктерін айтады
| Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.
| Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.
| Оқулықтағы суреттер
| Ортасы
20-25 мин
.
10 мин
| Қазіргі қолданбалы шығармашылықтың
ерекше бағыты-авторлық қуыршақ жасау.
Авторлық қуыршақ көбіне жалғыз дана етіп
жасалады, өйткені ол ұзақ уақыт пен еңбекті
қажет етеді.
Тоқыма қуыршақтары көбінесе жіптер мен маталардан, қаңқасымен немесе қаңқасыз жасалады. Мүсіндік тоқыма техникасымен жасалған қуыршақ түрлері көп таралған. Дамытатын тоқыма ойыншықтар ойын сюжеті негізінде, әр түрлі фактурада жасалады. Мысалы: кітапша, текше, панно, киім жиынтығы бар қуыршақ.
Тоқыма қуыршақтың түрлері Шәйнекке кигізілетін қуыршақ Қуыршақ қалта Қуыршақ жастық Қуыршақ –қаптөсек (пижама сақтауға арналған) Қуыршақ кәдесый
Интерьерді безендіруге арналған қуыршақ
Үлгілерге қарап шығыңдар. Маталардың қандай ерекшеліктері бар? Қалай ойлайсыздар,олардан не тігуге болады? Қуыршақ не дамытатын ойыншықты тігу үшін қайысысын пайдаланғаны дұрыс?
Тоқыма үлгілерін қарап шығып, бір-бірімен салыстырып, кестені толтырыңдар
Атауы
| Фактурасы
| Жіптердің өрімі
| Артықшылықтары
| Кемшіліктері
|
|
|
|
|
|
Бүгінгі таңда тоқыма материалдардың фактурасы да түсі де, құрамы да әртүрлі. Тоқыма материал фактурасы-көзге бірден түсетін материалдың беткі ерекшелігі мен құрылымы. Матаның фактурасы өрнекті тегіс,бедерлі, өрнекті-бедерлі,жұмсақ, жылтыр т.б болуы мүмкін. Матаның фактурасы, түсі сай болу керек. Авторлық қуыршақ не дамытатын ойыншықты дайындау алдында нобай салыу керек. Дұрыс салынған нобай бұйымды дайындауда көптеген қателіктерді болдырмауға бағыт береді. Нобайға қарап болашақ бұйымның қандай болатынын, тігуге қажетті құрал-жабдықтар мен материалды білуге болады. Нобай арқылы пішімдерді пішіп дайындау жеңіл болады.
1-тапсырма Авторлық қуыршақ не дамытатын ойыншықтың нобайын (таңдау бойынша)
Авторлық қуыршақ көрмесі: мектебіміздің көркем еңбек мұғалімі Кульмаганбетова Г. К
Дескриптор: - Қуыршақ лекало нобайын дайындайды -Мата фактурасы мен түс үйлесімділігін ұштастыра қолданады.
-Тепе теңдікті сақтайды Кері байланыс
Сабақта жаңадан не білдік? Өзіңіздің ойлаған қуыршақ немесе дамытатын ойыншығыңыз туралы ойыңызбен бөлісіңіз!
Құрметті оқушы! Бүгінгі сабақта сіздер қуыршақ жасау жолдары мен мектебіміздің пән мұғалімінің көрмесімен танысып білдіңіздер.
Бүгінгі сабағымыз аяқталды сау болыңыздар!
| Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Презентация:
Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру
|
Дескриптор
Қуыршақ түрлерімен танысады.
Матадан жасалған қуыршақтардың ерекшеліктерін сипаттайды.
Авторлық қуыршақтың нобайын дайындайды.
|
Тарату материалдары, http://www.pandia.ru/text/77/501/13273.phpтоқыма талшықтарын жіктеу
Құрал- жабдықтар мен материалдар:табиғи және химиялық талшықтардан мата үлгілері, беттердің күрделі құрылымдары (түкті, букле, атлас және т.б.).
https://znaytovar.ru/new371.html
Құрал- жабдықтар және материалдар:картон, түрлі түсті қағаз, желім, қайшы, сызу үшін материалдар (карындашсызғыш, өшіргіш және т.б)
|
Аяқталуы 5 мин
| 7. Сабақтың шарттары бойынша нәтиженің өзіңдік бақылау және өзіңдік бағалау.
Сабақтың соңында жүргізілген жұмысқа талдау жасайды және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жерін әрі жетілдіру керек екендігіне жазылымдар (рефлексия)жасайды.
8. Қорытынды шығару.
Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылаңыз:
Талшықтар түрлерін атаңыздар. Мата қандай жіптерден құрайтының атаңыз? Жіп негіздері мен ілмекке сипаттама беріңіз . Өсімдік талшықтардан құралған маталарды атаңыз?
Киімнен басқа матадан нені жасайды?
| Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
| Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.
|
| Қосымша ақпарат
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
| Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
|
|
Көркем еңбек
| Мектеп:
| Күні: .
| Оқытушының аты-жөні:
| Сынып: 6 сабақ № 2
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар:
| Бөлім:
| Бөлім: Дизайн және технология
| Сабақтың тақырыбы:
| Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау
| Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
| 6.1.6.2-Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
6.2.2.1-Тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау
| Сабақтың мақсаты:
| Тігін машинасын жұмысқа дайындап тігістер орындау
| Бағалау
критерийлері
| Дәстүрлі емес материалдарды ажыратып пайдаланудың тиімді жолдарын және әдістерін зерделейді;
Тігін машинасын жұмысқа дайындап тігістер орындайды
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушылардың әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы
| Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Шаттық шеңбер» тренингі
Қатысушылар шеңбер болып тұрады. Бір қатысушы ортаға шығып «Өмір мені... үйретті!» сөзін жалғастырады. Ал қалған қатысушылар қолдың үлкен саусағын көтеріп «Бұл керемет қой!»деп айтады.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
Сыныпта топқа бөлу.
Мата түрлері арқылы топтастыру (табиғи және жасанды)
Әр топ таңдағандары бойынша өздерінің түсініктерін бөліседі
Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша не білеміз?, не білесің?-сұрақтарын қойып «ББҮ» кестесінің «Білемін» бөлімін орындау таппсырылады. (Балалар бүгінге дейін білетін мәліметтерін стикерлерге жазып кестеге жапсырады).
| Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.
| Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.
| Таныстырылым,оқу жоспары
| Ортасы
3-5 мин
7-10 мин
10 мин.
10-15 мин.
| 1-Тапсырма. Табиғи және жасанды матаны таңдап алып салыстыр
«Ұқсастық пен даралық» әдісі
Табиғи
(даралық)
| (ұқсастық)
| Жасанды
(даралық)
|
|
|
| Оқушылар тапсырма бойынша ұқсастығын, айырмашылығын табады.
Дескриптор:
-табиғи және жасанды матаны
ажыратады;
- маталардың сырт көрінісіін
сипаттайды;
- матаның адамға әкелетін пайдасы
мен зиянын анықтайды;
- ұқсастығы мен ерекшеліктерін
ажыратадыы;
Бағалау: «Бағдаршам»
«ББҮ» кестесін толтыру барысында білгім келеді кестесінде оқушылардың мүмкін болған яғни білгісі келетін жұмыс түрлері;
(машина тігістерінің түрлерімен танысу, тігіс түрлеріне қарай машинаны қалыпты күйге келтіру, мата түрлеріне қарай тігіс түрлерін, жіп түрлерін таңдау)
2 – Тапсырма.
«Зымыран сұрақтар» әдісі
Тігін машинасының ең алғашқы жобасын кім ұсынды? Тұрмыста қолданылатын машиналар мен өндірісте қолданылатын машиналардың қандай айырмашылығы бар? Үстіңгі және астыңғы жіптің керілуін қалай реттеуге болады? Инешаншымның ұзындығы неге байланысты? Әмбебап және арнайы машиналар қандай операцияларды орындайды? Қандай машина тігістерін білесің?
Осы сұрақтар арқылы оқушылар жаңа сабақ туралы алған білімдерін жинақтайды. (сұрақтар бойынша ойларын постерге түсірііп топта қорғайды)
Дескриптор:
тігін машинасының шығу тарихын біледі; тұрмыстық машиналар мен өндірістік машииналардың жұмыс істеу айырмашылығын біледі; иешаншым не екенін біледі; тігіс түрлерін біледі;
Бағалау: «Бағдаршам»
3- тапсырма.. (Сарамандық жұмыс)
Машинада жұмыс жасау.
Машинамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жұмыс жасайды. Әр оқушының іс-әрекетін бақылау нәтижесінде оқушы деңгейін анықтаймын. (саралау)
Дескриптор:
тігін машинасын қалыпты күйге келтіреді; үстіңгі жіпке астыңғы жіптерді өткізеді; тігіс түрлерін орындайды; тігістің ұзындығы мен жіптің тартылуын реттейді,
Бағалау: «Бағдаршам»
| Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. | |