Главная страница

коркем. 6 с көркем. Кркем ебек Мектеп


Скачать 1.15 Mb.
НазваниеКркем ебек Мектеп
Анкоркоркем
Дата16.02.2022
Размер1.15 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла6 с көркем.doc
ТипДокументы
#364428
страница7 из 8
1   2   3   4   5   6   7   8




Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 14

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу.

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.3.1-Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу

Сабақтың мақсаты:

  • Тоқыма бұйымын қол құралдары және тігін машиналарымен өңдейді;

  • Іс – әрекеттің кезеңдерін анықтау;

  • Тоқыма бұйымын жасау;

Гигиена және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау, жұмыс орнын жинастыру.

Бағалау

критерийлері

  • Тоқыма материалдарынан тұтқыш пен алжапқыштың бөлшектерін өздігінен жинап, құрастырады;

  • ЫЖӨ режимдерін сақтап, орындайды;

  • Біріктіргіш және шеткі тігістерді дұрыс орындайды;

  • Қауіпсіздік техникасы және жеке гигиена ережелерін сақтайды;

  • Іс-әрекеттің кезеңдерін сақтайды;

Тоқыма бұйымын жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.

Қол тігістері және тігін машинасының тігістерін қарастыру.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Тігістер қалай орындалған?

  • Олар қалай аталады?

  • Неге арналады?

Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсатын анықтау.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Таныстырылым,оқу жоспары

Ортасы

10мин

10 мин

5 мин


(С) Жалпы талқылау:

Тігін машинасын қолданудың артықшылықтары туралы әңгімелесі.

  • Тігін машинасында жұмыс істердің алдында не туралы хабардар болуымыз керек?

«Білім корзинасы» Карточкаларда берілген сөздерді талқылау. Жабдықтардың қызметі туралы әңгімелесу. Талқылаудан кейін карточкаларды корзинаға саламыз.

Карточкалар:

  1. Тігін машинасы.

  2. Привод.

  3. Виды приводов.

  4. Оверлок.

  5. Тігін машинасы.


Түрлі тоқыма материалдарын қарастырып өтіңіздер.

Сұрақтарды талқылау:

  • Сіздердің ойыңызша, қандай құрал және жабдық жұмыста қолданған?

  • Бұйымның бөлшектерін қандай тігіспен біріктірген?

  • Матаны жиектеп торлау қалай жүргізіледі?

  • Жиектер қалай өңделеді?

Тігін құралдары мен жабдықтарымен жұмыс істеу бойынша қауіпсіздік техникасын қайталап өтіңіз.

Практикалық жұмыс

  • Осының алдындағы сабақта асханаға арналған тоқымадан бұйым жасаған болатынсыз. Бүгінгі сабақта жабдықтар мен құралдарды тиімді қолдану арқылы бұйымды тігуді бастаймыз.

Қорытындылауға арналған сұрақтар:

  1. Тігін машинасы тартпаларының түрлері;

  2. Электртартпаларының құрылымы;

  3. Тігін құралдары және жабдықтарымен қауіпсіздік техникасын ұстамай жұмыс істеу барысында қандай проблемалар туындауы мүмкін?

  4. Тігін машинасында жұмыс істеудің артықшылықтарын атаңыз.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады
Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Дескриптор

Тоқыма материалдарынан тұтқыш пен алжапқыштың бөлшектерін өздігінен жинап, құрастырады;

ЫЖӨ режимдерін сақтап, орындайды;

Біріктіргіш және шеткі тігістерді дұрыс орындайды;

Қауіпсіздік техникасы және жеке гигиена ережелерін сақтайды;

Іс-әрекеттің кезеңдерін сақтайды;

Тоқыма бұйымын жасайды.

Презентация

Шаблоны нарисованные от руки, картон, ножницы

https://yandex.kz/images/search?text=%D1%88%D0%B8%D1%82%D1%8C%D0%B5%20%D0%B2%20%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D1%83%D1%8E&img_url=http%3A%2F%2Fcs5.livemaster.ru%2Fstorage%2Fd8%2F99%2F6eebbd9dc71f6b468afeb12554ag--vintazh-ruchnoe-shite-proshva-4.jpg&pos=24&rpt=simage&lr=10295

Аяқталуы
5 мин
Үйге тапсырма

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

  • Сабақта қандай ақпарат жаңа болды?

  • Бұйымды безендіру үшін қандай материал қолданасыз?

Асханаға арналған бұйымды жасау барысында қандай қиыншылықтарға кездесуіңіз мүмкін

Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:






Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 15-16-17

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Жеке бөліктерін өңдеу.

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану

6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Жапсырма қалтаны машина тігістерімен өңдеу;

  • ЫЖӨ жұмыстарын орындау;

Тігін операциялары барысында техника қауіпсіздігін сақтау;

Бағалау

критерийлері

  • Техника қауіпсіздігі ережесін ұстанады;

  • Технологиялық карта бойынша өңдеу жұмыстарын жүргізеді;

Тігін машинасымен жұмыс жасай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 мин


Сабақ басында сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарын талқылау.

Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Таныстырылым,оқу жоспары

Ортасы

10мин

10 мин

5 мин


Алдымен оқушылармен бірге жұмыстың бірнеше кезеңін белгілеп алу:

  1. жапсырмақалтаныөңдеу.

  2. алжапқыштың бүйір қиығын өңдеу;

  3. белдік пен аспабауды өңдеу;

(М) Бөлшектерді өңдеуге арналған технологиялық-нұсқау карта құрастырып көрсету.

(Ө) Тапсырма: алжапқыштың жапсырмалы қалтасын, бүйір қиығын, белдік пен аспабауын өңдеу.

Дескрипторлар:

  1. нұсқау бойынша өңдеу жүргізеді;

  2. жапсырма қалтаны машинамен сырып тігеді;

  3. белдік пен аспабау бөлшектерін қол тігісімен біріктіреді;

  4. машинамен сырып тігеді, аударады;

  5. тігісті ЫЖӨ-ден өткізеді;

  6. техника қауіпсіздік ережесін ұстанады;

  7. қол тігісі жіптерінен бұйымды тазалайды.

  8. Соңғы ЫЖӨ-ден өткізеді.


Оқушылар нұсқау карта бойынша бүйір қиықтарын, жапсырма қалтаны өз бетімен өңдейді.

Оқушылардың өздік жұмысын бақылайды, бағыт беріп, түзету енгізу. Жұмыстың әр кезеңінен кейін ылғалды-жылумен өңделуіне назар аудару керек.

Оқушыларға бөлшектерді ылғалды-жылумен өңдеу, тігін машинасымен тігу, құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау бойынша нұсқау беру.

Техника қауіпсіздігі ережесі:

1. Жұмыс орнына жарық сол жақтан немесе алдыңғы жақтан түсу керек.

2. Отыратын орындық пен тігін машинасының ара қашықтығы 10-15 см болу керек.

3. Тігін машинасының айналатын бөлшектеріне тым жақындамаңдар.

4. Іске шашты жинап, женді қайырып немесе түймелеп кірісу қажет.

5. Жұмысқа кірісуден бұрын машина платформасындағы қажет емес заттарды тазалап, оның аяғының нық тұрғанына, инелерінің дұрыс орналасқандығына көз жеткізу керек.

6. Машина жұмыс істеп тұрғанда, машинаның қозғалып тұрған бөлшектеріне жақын еңкеюге болмайды.

7. Қол саусақтарын машинаның табанымен инеге жақындатпау керек.

8. Тігін машинасымен жұмыс істегенде машинаның қозғалысынан және айналып тұрған бөлшектерінен сақтан.

9. Жұмыс кезінде арнайы киім: алжапқыш, басқа орамал тарту керек.

10. Аяқтаған соң жұмыс орнын тазалау.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады
Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Дескриптор

Техника қауіпсіздігі ережесін ұстанады;

Технологиялық карта бойынша өңдеу жұмыстарын жүргізеді;

Тігін машинасымен жұмыс жасай алады.

- маталар: жақсырақ мақта (хинц, атлас, зығыр) кішкентай үлгісі бар. Маталар бір-бірінен түсі, үлгісі, қалыңдығы, текстурасының тығыздығы бойынша ерекшеленуі мүмкін. Эскиз дәптері.

http://www.znaytovar.ru/s/Klassifikaciya_i_xarakteristika6.htm

Презентация

Тігін машинасы, электрлі үтік, марля, ине, жіп, қайшы, арнайы киім /фартук, орамал/, матадан пішілген бөлшектер

Аяқталуы
5 мин

Үйге тапсырма

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Оқушылар сабақты білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта