Главная страница

коркем. 6 с көркем. Кркем ебек Мектеп


Скачать 1.15 Mb.
НазваниеКркем ебек Мектеп
Анкоркоркем
Дата16.02.2022
Размер1.15 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла6 с көркем.doc
ТипДокументы
#364428
страница8 из 8
1   2   3   4   5   6   7   8



Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ № 18-19

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау

Сабақтың мақсаты:

Алжапқыш бөліктерін біріктіру;

Соңғы ЫЖӨ-ден бұйымды өтізу;

Бұйымды безендіру.

Бағалау

критерийлері

  • Біріктіру тігістерінің түрлерін біледі, ажырата алады;

  • Тігін машинасымен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігін ұстанады;

  • ЫЖӨ жұмыстарын сапалы орындайды;

  • Безендіру барысында материалдарды үйлесімді пайдаланады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 мин


  1. (Д) Мұғалім оқушыларға оқу мақсаттарын және бірлесіп сабақ мақсаттарын аңықтауды ұсынады.

  2. Сабақ жұмысымен және жетістіктің өлшемімен танысу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Таныстырылым,оқу жоспары

Ортасы

10мин

10 мин

5 мин


Бөлшектерді өңдеуге арналған технологиялық-нұсқау карта бойынша жұмысты жалғастыру.

Оқушылар нұсқау карта бойынша дайын болған бөліктерін біріктіруге кіріседі. Келесі өңдеу түйіні – бұйымды жинау.

(Ө) Тапсырма: Алжапқыш бөліктерін біріктіру.

Дескрипторлар:

  1. белдік пен аспабау бөлшектерін қол тігісімен алжапқышқа біріктіреді;

  2. машинамен сырып тігеді;

  3. Қол тігісі жіптерінен тазартады;

  4. Соңғы ЫЖӨ-ден өткізеді.

Дайын бұйым бөлшектерінің біріктіру үлгісін қарастыруды ұсыну. Бөлшектердің қандай тәсілмен біріктірілгенін, дайындау барысында қандай әрлеу қолданылғанын талқылау.

(К) Бөлшектерді біріктіру тәсілдерін көрсету.

(Ұ) Оқушыларды бұйымды өңдеу және біріктіру жұмыстарын реттілікпен орындауға бағыттау.

(Ө) Оқушыларға алған ақпараттары негізінде аспабауды көкірекшемен, белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіруді ұсыну. Сонан соң оқушылар қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігедіМұғалім оқушылардың өздік жұмысын бақылайды, бағыт беріп, түзету енгізеді.

Жұмыстың әр кезеңінен кейін ылғалды-жылумен өңделуіне назар аудару.

Оқушыларға бөлшектерді ылғалды-жылумен өңдеу, тігін машинасымен тігу, құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау бойынша нұсқау беру.

(Ө) тапсырма: Алжапқышты безендіру.

Дескрипторлар:

  1. Қажетті материалдарды дұрыс таңдайды;

  2. Бұйымды талғаммен безендіреді;

  3. Өз идеясын түсіндіре алады.

Дайын болған бұйымды безендіру бойынша жұмыс жасау. Түрлі қолда бар материалдармен безендіру (бисер, моншақтар, шашақтар, тері қиындылары т.б.)

Оқушылар бұйымды дайындау кезеңі бойынша суретімен, эскизімен электронды презентация дайындауына болатынын ескерту.

Сабақ соңында оқушылар бір-бірінің жұмыстарын көріп, ой-пікірлерімен бөліседі, сұрақтарына жауап береді.

Жұлдыз стикерін жабыстыру арқылы бағалау жүргізеді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады
Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Дескриптор

Біріктіру тігістерінің түрлерін біледі, ажырата алады;

Тігін машинасымен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігін ұстанады;

ЫЖӨ жұмыстарын сапалы орындайды;

Безендіру барысында материалдарды үйлесімді пайдаланады;


Жұмыс үлгілері.

Құралдар мен материалдар. Бұл техникада бұйым жасау үшін тігін жұмыстарына арналған құралдар қажет.

Белді, аспабау бөліктері

Тігін машинасы, үтік, ине, жіп, қайшы
Презентация

Түрлі қолда бар материалдар, моншақтар, бау, таспалар, шашақтар, тері мен мата қиындылары т.б., қайшы, ине, жіп

Аяқталуы
5 мин

Үйге тапсырма

Рефлексия



Сабақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау

- Түрлі-түстіфтомастер мен қарындаштардыәкелу

- Түрліматаныңқиқымдарынәкелу: фетр, велюр, атлас, шифон, и т.б.

- Картон, карандаш, қайшы, маникенге арнайы қуыршақ

Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:






Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: 1 А Визуалды өнер

Сабақтың тақырыбы:

Шығармашылық жұмыс. Көрме ұйымдастыру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1 Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру.

6.3.3.1 Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру.

Сабақтың мақсаты:

  • Өз жоба жұмысын таныстыру;

  • Арнайы термин сөздерді пайдаланып, өз ойын негіздеп жеткізу;

  • Сыныптастарының жұмыстарын жақсарту бойынша ұсыныстар айту.

Бағалау

критерийлері

  • Бұйым дайындауға қажетті өлшем белгілерін алады;

  • Алжапқыш бөліктерін пішу, өңдеуде қол және машина тігістерін қолдана алады;

  • Бұйым түріне қарай матаны/тоқыма материалдарын дұрыс үйлесімді қолданады;

  • Безендіру бойынша қажетті материалдарды дұрыс таңдайды;

  • Өз бетінше ұқыпты әрі сапалы бұйым дайындайды;

  • Жасалынған жұмыс бойынша алған білімін саралап, практикалық дағдыларын көрсетеді;

  • Шығармашылық жұмысты орындау барысында пайда болған мәселелерді өз еркімен шешеді;

  • Жұмысты орындау барысында алған біліміне сүйене отырып өз жұмысын және өзгенің жұмысын дамыту және жақсарту мақсатында ұсыныстар айтады;

  • Жұмыстың орындалу кезеңдеріне сипаттама береді;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы


Шығармашылық жұмыстар

Көрме ұйымдастыру

  • Түрлі көркем материалдарды қолдана отырып жұмыстарды әсемдеу

  • Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.

Жұмыстардың таныстырылымы

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер6 берілген графикалық суреттер

Ортасы


3-тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған «Алжапқыш» тақырыбындағы жеке жобаны қорғау. Оқушыларды ережелер мен тәртіппен таныстыру.

  1. Оқушылар жоба жұмыстарын қорғау үшін белгілі уақыттан 10 минут бұрын келуі керек (қорғайтын жұмыстарын іліп, дайындап қою үшін).

  2. Сіздерге жобаларыңызды қорғау үшін тоқсан бойынша жиынтық бағалау спецификациясына сәйкес барлық сыныпқа 80 минут уақыт берілген.

  3. Жобаны қорғау барысында сөйлесуге, мұғалімнен көмек сұрауға, қорғаушыға кедергі жасауға қатаң тиым салынады.

  4. Әр оқушыға өз жобасын қорғау үшін 3-4 (15 оқушы) минут уақыт беріледі.

  5. Әр оқушы жобасын қорғағаннан кейін сыныптастарының 1-2 сұрақ қоюларына болады.

  6. Талықлап, өз ой-пікірін айтуға рұқсат етіледі.

(Ө) (Қ) Дайын бұйымды қорғау:

1. Алжапқыш моделін көрсету.

2. Бұйымның моделі, әрлеуі, оның ерекшелігі, таңдалған материалы мен оның қасиеті туралы әңгімелеу.

3. Эстетикалық түрі мен сапасын жақсарту үшін бұйымның қай жеріне өзгерту енгізуге болатынын көрсету.

4. Бұйымды дайындау барысында жинақтаған жаңа білім, біліктілігі, жұмыс барысында кездескен қиындықтар туралы әңгімелеу;

5. Дайын бұйымның әдемі жақтары мен кемшіліктерін көрсету;

6. Бұйым құнын есептеу және бұйымды дайындаудың пайдасы туралы қорытынды жасау;

Бұл сабақта шығармашылық жұмыстың қорытындысы шығарылады.

Оқушылар таныстырып болған соң дефиле, сән көрсету түрінде қойылым жасайды.

Оқушылар бұйымды дайындау кезеңі бойынша суретімен, эскизімен электронды презентацияларын көрсетеді.

Оқушыларға сыныптастарының жұмысына пікір немесе ұсыныс жазуды ұсыну.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Альбомда эскиздерді орындау Оқушылар өз жұмыстарын көрсетіп сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өздерінің жасаған жұмыстарынан кішігірім көрме ұйымдастыруларына болады.

.

Дескриптор

  • Шығармашылық жұмысты орындау барысында пайда болған мәселелерді өз еркімен шешеді;

  • Жұмысты орындау барысында алған біліміне сүйене отырып өз жұмысын және өзгенің жұмысын дамыту және жақсарту мақсатында ұсыныстар айтады;

  • Жұмыстың орындалу кезеңдеріне сипаттама береді;

Пәндік терминологияны сауатты пайдалана отырып, жұмыстарын аудиторияға ұсынады.

http://vip.ve4erinki.net/organizaciya_modnyh_pokazov

http://citycelebrity.ru/citycelebrity/Post.aspx?PostId=292

интерактивті тақта, РРТ бағдарламасы


Аяқталуы

Үйге тапсыма беру

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Оқушылар бір –бірінің жетістіктерін бағалайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:









Дайын тігін машина өнімі



Пішпе кескіні
КИІМ КЕСКІНІ

ПІШПЕ КЕСКІНІ

ТЕХНОЛОГИЯ (ЖАСАЛУ ӘДІСТЕРІ)

ДАЙЫН ТІГІН МАШИНА ӨНІМІ

Берілген мәтінді оқып тігін машина өнімі жасалу кезеңдерін төменде көрсетілген схема арқылы жіктеу

Сән дизайнер - киім саласындағы маман. Бұл процесс дизайнды дамытуды ғана емес, сондай-ақ үлгілерді құруды, материалдарды іріктеуді және тігу процесін қамтиды. Процестердің барлық спектрі дизайнерге бағынады.  



Киім дизайны кім? Бұл әлемге соңғы сән трендтеріне сәйкес келетін өзіндік киімнің эскиздерін ұсынатын маман.

Алжапқыш (Vortuch Polish fartuch) (немесе перделер, манжеттер, кейде етек) - Ас үйдегі киімді кірлен қорғау үшін жасалған. Оны адамдар1208 жылы ойлап тапты.


Қапсырма- Қыстырып алу үшін қосымша зат(әдетте ыстық заттарды ұстауға).


(СЖ) Талқылауға арналған сұрақ: • Бұл басылған ресурстан қандай жаңа нәрселерді үйрендіңіз?

Сабақ 2. (ШТЖ) Суреттерді қараңыз, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табыңыз.

Сурет №1



Жауаптары: Пішілген алжапқыш түрлері: 1 - төс белгісімен, 2 - төс белгісіз, 3-.тегіспішілген
2 сурет

1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта