Главная страница

коркем. 6 с көркем. Кркем ебек Мектеп


Скачать 1.15 Mb.
НазваниеКркем ебек Мектеп
Анкоркоркем
Дата16.02.2022
Размер1.15 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла6 с көркем.doc
ТипДокументы
#364428
страница5 из 8
1   2   3   4   5   6   7   8



Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 9-10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау

6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Түрлі материалдарды қолданып, қуыршақты безендіру;

Тігін машинасы мен қол жұмыстарын орындауда техника қауіпсіздігін ұстану;

Бағалау

критерийлері

  • Түрлі материалдарды үйлестіре алады, таңдайды;

  • Қуыршақтың реңкін түтерді дұрыс араластыру арқылы ала алады;

  • Техника қауіпсіздігін ұстанады;

Қол және машина тігістерін ұқыпты орындайды;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 мин


Сәлемдесу. Сабақтың мақсаты мен сабақ барысындағы жұмыспен таныстыру, талқылау.

Түрлі қуыршақтардың суреттері мен бейнелерін, киімдері мен аксессуарлары туралы слайд көрсету.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Таныстырылым,оқу жоспары

Ортасы

10мин

10 мин

5 мин


1 сабақ

  • Адам терісінің реңкін алу үшін қандай түстерді араластыру керек?

(Ө) Тапсырма 2. Қуыршақтың бет-бейнесін безендіру.

Дескрипторлар:

  1. Қуыршақтың стиліне сәйкес түс таңдайды;

  2. Акрил/гуашь/акварель/кофе т.б. қолда бар материалмен қуыршақ реңін береді;

  3. Безендіреді.


Терінің түсін келтіру үшін кофені, бет-бейнесін салуға акрилді бояуды қолдануға болады.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады
Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Дескриптор

  • Композицияның негізгі заңдылықтарын ескере отырып, нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындаса;

  • Түрлі материалдардан қарапайым бұйым дайындайды;

  • Пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен тігеді;

http://tildes.ru/master-klassy/shem-odezhdu-dlya-interernoy-kukly/

http://www.toysew.ru/tilda/shem-princessu-goroshine.html

http://www.livemaster.ru/topic/1121367-kak-sshit-odezhdu-dlya-kukly-dlya-teh-kto-ne-umeet-stroit-vykrojki

Сабақтың басы

3 мин

2 сабақ

Оқушылармен қуыршақтарының орындаған бет-әлпетін қарастырып, қандай киім үлгілері сай келетінін талқылау. Сұрақтар:

  • Бұл қуыршаққа қандай киім үлгісін таңдайсын? Неліктен?

Қазақ қызы қуыршағыңа ұлттық киім тігесің ба әлде сәнді заманауи киім үлгісі ма?






http://www.7ya.ru/article/Odezhda-dlya-kukol-svoimi-rukami-Master-klass-plate-dlya-Barbi/

Сабақтың ортасы

35 мин


Жұмыстың келесі кезеңінде оқушылар қуыршаққа киім тігеді.

(Ө) Тапсырма: қуыршақтың өлшемін алу және матада өлшемдерді сызып, пішу.

Дескрипторлар:

  1. Өлшем алады;

  2. Алған өлшемін таңдаған матасына сызады;

  3. Пішеді және қол не машина тігістерімен біріктіреді;

  4. Сәндейді.

Оқушылар қуыршақтың өлшемін алуға немесе матамен қуыршақ денесін айналдыра орап өлшеуіне болады.

Алынған өлшем бойынша пішу және бұйым бөлшектерін безендіруге әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қол және машина тігістерімен өңдеу.

Оқушыларға эскизден тыс қуыршақты безендірулермен толықтыруды ұсыну.

Оқушылар бұл тапсырманы орындауға баламалы нұсқаларды таңдауларына болады.

Оқушыларға әшекейлеу элементтерін (өрнек, бисер, шілтер, ызба, страза және т.б.) қолдана отырып, жұмысты аяқтауды ұсыну.

Жұмыс барысында оқушылардың материалдар мен құралдарды қолдану ережесіне және қауіпсіздік техникасының сақталуына назар аударуды ескерту.

(Ұ) Жұмыс соңында шығармашылық жұмыстардан көрме ұйымдастыру.

Оқушылар өз жұмысын басқалардың жұмысымен салыстырып, жұмысты жетілдіру үшін әртүрлі тәсілдер ұсынады.Жұмысты талқылау барысында оқушылар терминологияларды қолданады.

Практикалық жұмыс барысында қолдау көрсетіп, мәселе туындаған жағдайда қажеттілігіне қарай безендіру үшін ұсыныс жасау.







Түрлі фактуралы мата кесінділері, қайшы, ине, жіп

акриль/гуашь/акварель т.б. қолда бар бояу заттары, қылқалам, су құятын ыдыс, палитра

Бисер, моншақтар, шашақтар,ине, жіп, қайшы т.б. оқушыларда бар қажетті материалдар.


Аяқталуы
5 мин


Рефлексия

С абақтың қорытындысы: мақсатын жетістік критерий талқылау

Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:






Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.2.2

Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану.

6.2.3.2

Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау.

Сабақтың мақсаты:

  • түрлі құралдармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану;

  • жұмыс орнын ұйымдастыру, жұмыс орнын тазалықта ұстау;

бұйымды түрлі материалдар, техникалар, құралдарды қолдану арқылы жасау.

Бағалау

критерийлері

  • қол және электронды құралдармен жұмыс істеудің тәсілдерін біледі;

  • бұйымды біріктірудің тәсілдерін жасайды;

  • материал мен техниканы тиімді қолданады.

  • бұйымды өңдейді, бұйымды әсемдейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

5 мин


Сәлемдесу. Сабақтың мақсаты мен сабақ барысындағы жұмыспен таныстыру, талқылау.

Түрлі қуыршақтардың суреттері мен бейнелерін, киімдері мен аксессуарлары туралы слайд көрсету.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Таныстырылым,оқу жоспары

Ортасы

10мин

10 мин

5 мин


Сұрақтарға жауап бер:

  • Өз қуыршақтарыңның бейнесін қандай аксессуарлармен толықтыруды ойлайсыңдар?

  • Аксессуарды жасау үшін қандай материалды қолдануға болады?

Мысалы: сөмке, аяқ киім, моншақ, көзілдірік және т.б.

Талқылау.

- Қуыршақты көрмеге қалай дайындауға болады?

Практикалық тапсырма

Аксессуарларды жасау. Ол үшін моншақ, түйме, ленталарды және т.б. материалдарды қолдану

Қосымша тапсырма.

Бұйымды таныстыру үшін презентация дайындау.

Презентация төмендегі критерийлерді қамтиды.

  • 1-слайды: титульдық бет (бұйымның атауы, авторы, сынып, жетекші);

  • 2-3 слайд: идея, зерттеу барысы (суреттер, эскиздер, шаблондар);

  • 4-5 слайд: жұмыс барысы (қолданылған материалдар, практикалық жұмыстың фотосуреттері (дәлелдемелер);

  • 6 – слайд: қорытынды (Не істедім? Не сәтті шықты? Нені түрлендіруім қажет?)


Аннотация үшін сұрақтар:

- Қуыршақтың аты қалай?

- Ол қайда тұрады?

-Ол немен айналысуды жақсы көреді?

- Оны жасаудың ерекшелігі неде? Оны жасау үшін қандай материал қолдандың? Техникасы қандай?

- Қуыршағыңның аксессуарлары қандай?

- және т.б.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады
Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау

Дескриптор

  • қол және электронды құралдармен жұмыс істеудің тәсілдерін біледі;

  • бұйымды біріктірудің тәсілдерін жасайды;

материал мен техниканы тиімді қолданады.

  • бұйымды өңдейді, бұйымды әсемдейді.

Сабаққа арналған презентация

Қуыршаққа арналған киім-кешек:

https://www.toysew.ru/tilda/idei-odezhdy.html

материалдар: моншақтар, бисерлер, лнталар, ине-жіп, қарындаштар, түрлі фурнитура және т.б.

Ноутбук, компьютер және т.б.

Аяқталуы
5 мин


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

"Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі. Оқушылар бір - бірлерінің жұмыстарын критерийлерге сай бағалайды. Кері байланыс береді.

Оқушылар сабақты қандай деңгейде білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта