|
ақпараттық технология (1). Ксіби ызметтегі апаратты технологиялар атты авторлы бадарлама
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы
| Мұғалім іс-әрекеті
| Оқушылардың іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| сабақтың Басталуы
| Үй тапсырмасын тексеру: шеңбер құру әдісі арқылы жүзеге асырылады.
Топқа бөлу:шеңберде тұрған 4 адам бойынша 3 топқа бөлінеді.
| Дайындалады оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың
Туғызады оң, сыныпта
|
| Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер
| Ортасы сабақтың
| 1. Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу.Оқушыларды түгендеу. Оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру.
2.Үй тапсырмасы.
Оқушыларға «Білім ағашы» әдісін пайдалана отырып топқа бөлу.
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! У ақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (топта)
Файл дегеніміз не?
Файлдың атауы неше бөліктен тұрады?
Файлдың атауы қанша символдан аспауы тиіс?
Бума деген не?
Буманы қалай құрамыз?
Жұмыс үстелінде «Менің отбасым» деген атаумен бума құр.
Таңбаша деген не?
Таңбашаның бумадан айырмашылығы?
Блокнот программасын қалай іске қосамыз?
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Жаңа тақырып.
Мұғалім оқушыларға суреттерді қарастыруын ұсынады.
Тапсырма: Қандай сөзбарлық суреттерді сипаттайды? Бұл сөз 6 әріптен тұрады.
Оқушыларға калькулятор, терезе, блокнот программасының терезесі, Paint программасының терезесінің суретін интербелсенді тақтаға флипчарт дайындаңыз.
Оқушылар жауаптар ұсынады.
Дұрыс жауап тақтадан көрсетіледі: Терезе
Мұғалім проблемалық сұраққа жауап қайтаруын сұрайды:
Программа терезесі қандай элементтерден тұрады? Программа терезесінің көлемін қалай өзгертуге болады? Программа мәзірі дегеніміз не?
PYTHON ТІЛІНДЕГІ ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАТОРЛАР: Оператор
| Сипаттама
| мысалдары
| және
| Логикалық ЖӘНЕ операторы. Екі операнд да ақиқат болса, шарт ақиқат болады.
| Ақиқат пен Ақиқат шындыққа тең. True және False тең False. False және True False мәнінетең. False және False - False.
| немесе
| Логикалық оператор "OR". Егер операндтардың кем дегенде біреуі ақиқат болса, онда бүкіл өрнек ақиқат болады.
| True немесе True True тең. True немесе False True тең. False немесе True мәні True тең. False немесе False False мәніне тең.
| емес
| Логикалық оператор «NOT». Операндтың логикалық мәнін өзгертіңіз.
| True емес, False тең. False емес True тең.
|
Тапсырма: 1
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы Тапсырма: 2
Талдап салыстыру
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы Оқушылар кезек-кезек көршісінің аттас саусақтарына қолын тигізеді. Бас бармақтан бастайды:
Мен саған тілеймін (бас бармағын тигізеді);
-Табыс (сұқ саусақ);
-Үлкен (ортаңғы);
-Барлығында (атаусыз);
-Барлық жерде (шынашақ);
-Сәлеметсің бе! (алақанын тигізеді).
|
Дескриптор:
Терезе құрылымын талдайды:
Бірнші жолдағы 3 батырманың қызметін жазады;
Екінші жолдың атын жазады;
Терезенің негізгі бөлігінің атын жазады;
Қосымша бөліктердің атын жазады.
Дескриптор:
Күнделікті өмірде қолданып жүрген кәдімгі қағақ блокнот пен Блокнот программасын салыстыр. Екеуінің ұқсастығы мен айырмашылығын айт
|
|
| Соңында сабақтың
| Рефлексия "Ағаш"
Егер өзімді жақсы сезінемін, жайлы, онда ағашқа қызыл түсті алма, егер жоқ болса, ж асыл алма ілемін.
| Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия
|
| стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия
|
Сабақ №27-28
Бөлім
|
| Мұғалім аты-жөні
|
| Күні
|
| Сынып
| қатысушылардың Саны:
| жоқ:
| сабақтың Тақырыбы
| Шартты мәлімдемелерді және логикалық операторларды шешу
| сабақтың Мақсаты
| Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
|
|
|
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы
| Мұғалім іс-әрекеті
| Оқушылардың іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| сабақтың Басталуы
| Сәлемдесу. Үй тапсырмасын тексеру: Серпілген сауал әдісі
Топқа бөлу:суреттер арқылы 3 топқа бөлу
| Дайындалып, оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың
Туғызады оң, сыныпта
|
| Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер
| Ортасы сабақтың
| 1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен сабақты пысықтау.
Топтық жұмыс.
-Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Күнделікті өмірден мысалдар келтір.
-Тармақталу алгоритм дегенді қалай түсінесің? Мысалдар келтір.
Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
1.Кірістірілген шарт дегеніміз не?
2.Кірістірілген шарттарды қолданудың нұсұқалары?
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Кірістірілген шартта бір IF операторының құрамына екінші IF операторы енеді. Егер THEN және ELSE қызметші сөздерінен кейін IF операторы қолданылса, онда мұндай шарт кірістірілген шарт деп аталатынын айту.
IF-егер
Else-әйтпесе Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасы
1-нұсқаның жазылу құрылымы
If 1-шарт
1-командалар блогы
Else:
If 2-шарт:
Командалар блогы
Else:
Командалар блогы
2-нұсқаның жазылу құрылымы
If 1-шарт:
If 2-шарт:
1-командалар блогы
Else:
If 2-шарт:
Командалар блогы
Else:
Командалар блогы
3-нұсқаның жазылу құрылымы
If 1-шарт:
If 2-шарт:
1-командалар блогы
Else:
Командалар блогы Жеке жұмыс.1-тапсырма. Презентация, «Берілген мысалды программа тілінде жаз» тапсырмасы. Дескриптор:
Берілген мысалды Python бағдарламасында құрады.
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. «Функцияның мәнін Python да шығару? Дескриптор:
-Функцияның мәнін Python бағдарламасында шығарады . «Хор» әдісі
Тақырып бойынша алған білімге ой-тұжырым жасау. «Кірістірілген шартты программалау » тақырыбы бойынша 5 сөйлем, 5 сөз және 1 термин /негізгі ойды білдіретін түйін сөз/ тауып айтыңыздар.
| 1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, пікірлерін қорғайды.
Оқушылар мұғалімің қойған сұрақтарна өздерінін білгенінше жауап береді
Мұғалімді тыңдайды.
«Кірістірілген шарт» анықтамасын жазады. «If,else» анықтамасын жазады.
1-тапсырманы орындайды
2-тапысманы орындайды
«Кірістірілген шартты программа-лау» тақырыбы бойынша 5 сөйлем, 5 сөз және 1 термин /негізгі ойды білдіретін түйін сөз/ тауып айтады.
| Ауызша мадақтау «Жарайсыздар»
Оқытушы оқушыны мадақтау сөздерімен қолдайды
«Бас бармақ» әдісі арқылы өзін өзі бағалау.
«Өзінді өзін бағалау» әдісі арқылы өзара бағалау.
«Хор» әдісі арқылы әр студенттің жауабын өзара бағалау.
«Жа-рай-сың!» деп синхронды түрде хормен айту.
|
| Соңында сабақтың
| Домино әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Кері байланыс:
Бағалау: «Бағалау критерийі» арқылы бағаланады.
| Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия
|
| стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия
|
Сабақ №29-30
Бөлім
|
| Мұғалім аты-жөні
|
| Күні
|
| Сынып
| қатысушылардың Саны:
| жоқ:
| сабақтың Тақырыбы
| Циклдер
| Сабақтың мақсаты
| Алғы шартты және параметрлі циклдің модульдік және өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану тәсілін сипаттай алады.
|
|
| |
|
|