ақпараттық технология (1). Ксіби ызметтегі апаратты технологиялар атты авторлы бадарлама
Скачать 7.51 Mb.
|
Рефлексия "Еркін микрофон" | Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия | | стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия |
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
сабақтың Тақырыбы | Кеңсе технологиялары Құжаттарды дайындау | |
сабақтың Мақсаты | оқушылардың мәтіндік ақпаратты өңдеу, мәтіндік құжаттар мен мәтіндік редакторлар, мәтін түрлері, мәтіндердің құрылымдық элементтері, мәтіндік ақпаратты компьютерде өңдеу технологиясы туралы білімдерін калыптастыру | |
| |
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
сабақтың Басталуы | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа біріктіру: Оқушылар компьютер құрылғылары арқылы топтарға бірігеді. | Дайындалады оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың Туғызады оң, сыныпта | | Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер |
Ортасы сабақтың | «Құжат» термині латынның documentum – айғақ, куә деген сөзінен шығады. Бұл сөзбен тиісті тәсілмен рәсімделген және сондықтан да заңдық күші бар кез-келген жазба деректерді атайды. Құжат сөзінің бірнеше мағынасы кездеседі: 1) қандай да бір фактіні немесе бір нәрсеге құқықты растайтын іскерлік қағаз; 2)құжат көрсетушінің жеке басын ресми куәлендіретін қағаз (паспорт, анықтама, куәлік); 3) бір нәрсе туралы жазба айғақ (тарихи деректер немесе өндіріс немесе қызмет көрсету саласында жасалған келісімнің айғағы ретіндегі келісімшарттар). Құжаттар әр түрлі қызмет салаларында, білім салаларында, өмір салаларында пайдаланылады, көптеген ғылыми пәндердің зерттеу нысаны б.т., сондықтан да «құжат» ұғымының мазмұны көпқырлы және қай салада, қандай мақсатта пайдаланылатындығына байланысты анықталады. Мысалы, заңгерлер үшін құжат бір нәрсені дәлелдеу немесе айғақтау тәсілі б.т. тарихшы үшін – тарихи дерек, кибернетик-документалист үшін – ақпарат тасымалдаушы, басқару саласы мамандары оны басқару шешімін бекіту және басқаларға жеткізу құралы деп санайды. Маман-құжаттанушылардың пікірінше, құжат фактілерді, оқиғаларды, объективті шындықтың заттары мен құбылыстарын және адамның ойлау қызметін бейнелеу нәтижесі б.т.Ол жазу, графика, сурет, фото, дыбыс және видеожазба арқылы жасалады. Құжат арнайы материалда (қағаз, фотопленка және т.б.) жасалады. “Ақпарат” және “құжат” ұғымдары деген не? Осы сұраққа жауап беру үшін құжаттың ақпаратпен байланысын білуіміз қажет. «Ақпарат туралы, ақпараттандыру және ақпаратты қорғау туралы» Заң «ақпарат» және «құжат» терминдерінің анықтамасын береді: «Ақпарат – адамдар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар мен үдерістер туралы мәліметтер, оларды көрсету формасы әр түрлі болуы мүмкін; Құжатталған ақпарат (құжат)-материалды тасымалдаушыда бекітілген, бірегейлеуге мүмкіндік беретін реквизиттері бар ақпарат». Құжаттама терминіне «құжаттауды және ресми құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз қызмет саласы» деген анықтама берілген. Құжаттау қызметінің нәтижесі – ҚР заңдық және нормативті актілерінде көрсетілген белгілі нормаларға сәйкес ақпаратты әр түрлі материалды тасымалдаушыларға жазудың реттелген үдерісі болып табылады. Құжаттаудың нәтижесі материалды тасымалдаушыға реквизиттерімен жазылған құжат болып табылады. №1 тапсырма: «Мәтінді сәйкестендіріп тану» Компьютерлеріңе сканерленген құжатты (Fine_uprl) сақтаңдар. FineReader программасын іске қосыңдар. FineReader арқылы сақталған (Fine uprl) құжатты ашыңдар. Сэйкестендіріп таныңдар. Word форматында сақтаңдар. Word құжатында түрлендіріңдер. №2 тапсырма Дербес компьютерлеріңе сканерленген құжатты (Fine_upr2) сақтаймыз. FineReader программасын іске қосыңдар. FineReader арқылы сақталған (Fine_upr2) құжатты ашыңдар. Мэтіннен кестені ерекшелеп, сэйкестендіріп таныңдар. Танылған кестені Ехсеі-ге экспорттап, түрлендіріңдер. | Кроссвордқа жауап береді сурет, сызба, видеоролик, анимация. Жаңа тақырып меңгеріп, видео қарап талқылайды Балалар онлайн режимінде сайтқа тіркеліп дайн үш өлшемді модельдермен танфса алады learningapps.org порталы арқылы әркім жеке тапсырма орындайды (компьютер немесе смартфон арқылы) жұптық жобалық жұмыс | Бірін-бірі бағалау. | http://festival.1september.ru/articles/630180/pril2.htm https://youtu.be/xSHjfWPIyEI http://mozaweb.com https://learningapps.org/653086 |
Соңында сабақтың | Рефлексия "Еркін микрофон" | Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия | | стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия |
Сабақ №11-12
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
сабақтың Тақырыбы | MS Word мәтінін құжаттарды дайындау технологиясы | |
сабақтың Мақсаты | МІСROSOFT WORD -ты іске қосу, мәтіндік құжат құру, емлесін тексеру, мәтіндік құжатты пішімдеу, пішімдеудің мәні, пішімдеу режимдері туралы білімдерін қалыптастыру | |
| |
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
сабақтың Басталуы | Сәлемдесу. Қабылдау "Менің сәуледе солнца"(іс-релаксационную тыңдау.) Нұсқау: Draw қағаз бетіне күн, өйткені оны балалар сурет салады: үйірмесі ортасында және көптеген лучиков. Үйірмесінде жазыңыз аты және салыңдар автопортрет". Есте таңда, әр лучике жазыңыз "Мен бүгін молодец, себебі..." Осындай сурет болады іліп, үйде, жұмыста және қосуға сәулелері. Егер жаман болады жаны, покажется, ол сізге ештеңе алмасаңыз да, сіз ештеңеге жарамсыз, өздеріңіз солнышко және есте, сіз-тілектеріңізді білдіруді сұраймын, қашан сурет салып қбф-әрбір сәулесі. | Дайындалып, оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың Туғызады оң, сыныпта | | Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер | ||||||||||||||||||||||
Ортасы сабақтың | 1.Оқушылармен сәлемдесу. Өткен сабақтар бойынша қайталау сұрақтары: Мәтінді компьютерде өңдеудің артықшылығы неде? Мәтін дегеніміз не? Мәтіндік қүжат деген не? Мәтіннің қандай түрлерін білесіңдер? Мәтіннің әр түрлі мысалдарын келтіріңдер? Гипермәтін деген не? Кәдімгі мәтін қандай объектілерден тұрады? Абзац деген не? Жаңа тақырып Мicrosoft Word - ты іске қосу үшін келесі эрекеттер тізбегін орындау қажет. Пуск - Программы – Місrosoft Word құжатты ашу Файл-Открыть; Құжатты сақтау - Файл-Сохранитьнемесе Файл-Сохранитъ как командаларын орындау қажет. Меңзердің сол жағындағы мәтінді өшіру үшін <ВаскSрасе> батырмасын қолданыңдар. <Dеlеtе> -батырмасын қолданғанда меңзердің оң жағында орналасқан мәтін өшіріледі. Мәтіндік редакторларда мәтіннің бүтін блоктарын да өшіруге болады. Ол үшін алдымен жоюға тиіс блокты белгілеу керек. Маустың батырмасын блоктың басында шертіңдер де, оны жібермей нұсқағышты блоктың аяғына жылжытыңдар. Немесе <Shift> батырмасын басулы қалпында ұстап, меңзерді баскару батырмасында шертіңдер. Мәтінді белгілегеннен кейін <Dе1еtе> пернесін басыңдар.
Жеке жұмыс. «Практикада қолдану» Деңгейлік тапсырма: 1 деңгей. «Туған күнің құтты болсын – Республикам менің» атты тақырыпқа шағын әңгіме жаз. Тақырыбы барлығы қарайтылған бас әріппен және қаріп өлшемі – 20 түсі-қызыл, ал қалған мәтінді өлшемі – 16 қарпімен жасыл түспен тер. Сурет қой. 2деңгей. «Менің мектебім - гимназия» атты тақырыпта шағын әңгіме жаз. Тақырыбы барлығы қарайтылған бас әріппен және қаріп өлшемі – 20 түсі-жасыл, ал қалған мәтінді өлшемі – 16 қарпімен көк түспен тер. Сурет қой. 3деңгей. «Менің туған жерім - Қазақстан» атты тақырыпта шағын әңгіме жаз. Тақырыбы барлығы қарайтылған бас әріппен және қаріп өлшемі – 20 түсі-сары, ал қалған мәтінді өлшемі – 16 қарпімен қою жасыл түспен тер. Сурет қой. Мәтінмен жұмыс 1) Соңғы сөйлемді қиып алып, төртінші сөйлемнен кейін кірістіріп қою. Бірінші сөйлемнің көшірмесін соңына қою. 2) Мәтінді курсивпен жазып, Менің деген сөздердің бәрін жартылай қалың ету. | Мұғаліммен амандасады Сұрақтарға жауап береді Компьютермен практикалық жұмыс жасайды | Смайлик Смайлик | | ||||||||||||||||||||||
Соңында сабақтың | «Журналист» әдісі бойынша кері байланыс. Сыныпта бір оқушы журналист ролін атқарып, топтарға сұрақтар қояды, оқушылар бүгінгі сабақ жайлы пікірлерін және түсінбеген сұрақтарын ортаға салып, талқылайды. Оқушылардың бүгінгі сабақты «Ауа –райын болжау» әдісі бойынша түсіну деңгейін білеміз. Бұлт- түсінбедім. Найзағай-әлі сұрақтарым бар. Күн -маған бәрі түсінікті. | Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия | | стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия |