Главная страница
Навигация по странице:

  • Поняття «інформація». Форми інформації.

  • Дезінформація ( обман)

  • Розділ III

  • 2. Відповідність до потреб маси в інформації.

  • 3. Прагнення до консолідації, вироблення спільної для багатьох позиції.

  • 4. Доступність для маси.

  • 1. Змістова актуальність

  • 2. Хронологічна актуальність або оперативність

  • 4. Повторюваність тем і неповторність матеріалів.

  • 5. Прагматизм, імперативність.

  • Канали масової інформації

  • Медіаправо). Функції преси в сучасних українських умовах.

  • Організаторська

  • Пропагандистська функція

  • Основний зміст діяльності ЗМІ полягає в поширенні соціальної інформації про різні сфери (духовної, економічної, громадсько-політичної й ін.) оточуючої дійсності.

  • Роджер Блюм

  • 4. критики та контролю.

  • ГОСЫ. Масова комунікація


    Скачать 2.11 Mb.
    НазваниеМасова комунікація
    АнкорГОСЫ.doc
    Дата13.12.2017
    Размер2.11 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаГОСЫ.doc
    ТипПовідомлення
    #11238
    страница30 из 31
    1   ...   23   24   25   26   27   28   29   30   31

    Чотири теорії преси

    Американські дослідники Фред Зіберт, Теодор Петерсон та Вільбур Шрамм у книзі «Чотири теорії преси» написали про взаємодію між політичною системою і ЗМІ:

    1. Авторитарна (XVI ст. абсолютистська теорія управління державою). Преса має завдання служити уряду, стабілізувати його панування. Преса регулюється патентами, ліцензіями та цирку­лярами цензури. Функція критики не передбачається. (Царська Росії, фа­шистські уряди в Іспанії, Португалії та Греції. Зараз: Сирія, Азербайджан, Узбекистан та Киргизія).

    2. Ліберальна(Джон Мілтон, Джон Локк, Дж Стюарт Мілль, епоха просвітн та капі­талізму, Англія). Завдання ЗМІ – служити суспільству у пошуках правди як партнер у дискусії, а не як за­хисник уряду та його пропагандистських намірів. ЗМІ — приватні підприємства, які конкурують між собою. Немає цензури, втручання у справи влади залишаються безкарними. Здійсн. функ­ція контролю, пресу розглядають як «четверту владу» у суспіль­стві. ЗМІ як охо­ронний пес демократії. Недолік – закомерціалізованість. (XIX ст. у Швейцарії, сьогодні у США).

    3. Соціально відповідальна – свобода преси не повинна бути свобо­дою для меншості, відстоювати інтереси великого капіталу. ЗМІ не повинні постійно порушувати права окремих людей. Після ДСВ в Америці дійшли висновку, що ЗМІ мають виконувати суспільні обов'язки, подавати різні точки зору, діяти за проф. стандартами. Дер­жава встановлює межі функціонування ЗМІ, має право законо­давчого втручання, якщо саморегуляція ЗМІ не спрацьовує. Ця модель існує в багатьох демократичних державах.

    4. Тоталітарна. Преса підлягає абсолютному контролю з боку пануючої партії та підлягає цензурі. ЗМІ виконують лише позитивну функцію та допо­мають виховувати народ згідно з цілями влади. (теорія преси Леніна – після Жовтневої революції 1917 р. разом з «Декретом про пресу»). Націо­нал-соціалісти 1933-1945 pp. у Німеччині. Сьогодні в Китаї, Пн Кореї, В'єтнамі, Білорусі, на Кубі.


    1. Поняття «інформація». Форми інформації.

    Визначення поняття "інформація" дуже важливе, бо саме через збір, обробку та поширення інформації здійснюється професійна журналістська діяльність. Саме інформація служить змістом комунікації, який зв'язує в єдиний ланцюжок комунікатора і аудиторію.

    Поняття інформації по-різному розглядають у теоретичних дисциплінах, що мають з ним справу: у математиці й лінгвістиці, біології і соціології тощо.

    «Інформація - будь-які відомості та/або дані,які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді» (Стаття 1 ЗУ «Про інформацію»).

    Види інформації за змістом:інформація про фізичну особу;інформація довідково-енциклопедичного характеру;інформація про стан довкілля(екологічна інформація); інформація про товар (роботу,послугу);науково-технічна інформація;податкова інформація; правова інформація;статистична інформація;соціологічна інформація;
    У деяких посібниках зустрічається твердження про те, що вже саме слово «інформація», говорить за себе: інформувати — значить повідомляти. Однак треба більш чітко уявляти собі співвідно­шення професійного журналістського терміна з поняттєвим апа­ратом інших наук. Поняття інформації по-різному розглядають у теоретичних дисциплінах, що мають з ним справу: у математиці й лінгвістиці, біології і соціології тощо.


    1. Поняття «соціальна інформація». Поняття «дезінформація».


    («Інформація в журналістиці» В. Іванов http://journlib.univ.kiev.ua/index.php?act=article&article=1835 )

    Взагалі, соціальна інформація існує поряд з іншими видами інформації — біологічною, фізичною, геологічною, метереологічною тощо. Відомо, що соціальна інформація стосується діяльності суспільства. Існують два підходи до визначення соціальної інформації. У широкому значенні слова, до соціальної належить інформація: і наукова, і спеціальна, і релігійна. У вузькому розумінні, соціальна інформація пов'язана з дійсністю не тільки тому, що "зроблена" людиною, але і змістом, який безпосередньо пов'язаний з процесами життєдіяльності суспільства. Тепер стоїть завдання щодо виділення із соціальної інформації масової, тобто тієї, яка складає зміст засобів масової комунікації. На наш погляд, це і є найбільш характерною ознакою масової інформації. Інші вчені виділяють ще й рису мультипліципованості повідомлення у пространстві та часі, тобто міри його розмноження [11]. Тут обгрунтуванням є те, що індивідуальна, міжособистісна інформація завжди буде існувати у набагато меншій кількості "відбитків", ніж масова.

    Москаленко:

    «Люди, групи, класи посідають різне місце у матеріальному ви­робництві і суспільній структурі в цілому. Звідси і суттєві відмін­ності щодо інформації, які виникають між уявленнями тих чи інших соціальних прошарків.

    Соціальна інформація виникає у процесі людської діяль­ності, відображає факти з точки зору їх суспільного значення і служить для спілкування між людьми і досягнення ними своїх цілей, обумовлених їх соціальним становищем.

    У широкому розумінні до соціальної інформації слід відносять всі повідомленн.(науковий текст, проповідь,фільм, стаття, і лист у владні структури, ікреслення, анекдот).

    Соціальна ін­формація у вузькому розумінні — пов'язана з жит­тям суспільства не тільки своїм існуванням, але і самим своїм змістом (її підмет, присудок — завжди предмети соціальної дій­сності, або предмети, що так або інакше безпосередньо стосу­ються соціальної дійсності), а також типом знакової системи, обраним для фіксування цього змісту (як правило, це рідна мова, яка використовується як загальний засіб спілкування).

    В залежності від тих або інших поділів в складі такої інформації можна виділити найрізноманітніші її види. Предметом нашої уваги є масова інформація, яка виділяється поряд з іншими видами інформації.

    Журналіст (як і журналістський колектив) — суб'єкт спеціалізованої діяльності по виробництву соціальної інформації, що передається органами преси, радіо і телебачення (виробництво в даному разі розуміється широко, включаючи не тільки вибір об'єкта, збирання фактів, написання матеріалу, але і правку, верстку і т. ін., тобто весь комплекс діяльності журна­ліста, в тому числі й організаторську роботу по збиранню і публі­кації соціальної інформації).

    Дезінформація (обман) (від фр. Dezinformation)- це спосіб психологічного впливу на людину, в основі якого є надання такої інформації, яка вводить її в оману відносно правдивого стану справ Заходи з дезінформування здійснюються за єдиним задумом: з ретельним узгодженням пропорцій правди і брехні (при максимальному використанні правдоподібної інформації) з обов'язковим викривленням істинних намірів, цілей і завдань . Основним інструментом дезінформації є засоби масової інформації (ЗМІ) .


    1. Ознаки масової інформації. Канали масової інформації в Україні.

    ЗУ «Про інформацію». Розділ III «ДІЯЛЬНІСТЬ ЖУРНАЛІСТІВ, ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, ЇХ ПРАЦІВНИКІВ» Стаття 22. Масова інформація та її засоби
    1. Масова інформація - інформація, що поширюється з метою її доведення до необмеженого кола осіб.
    Масово-поширювана (масова) інформація — це публічно по­ширювана друкована, аудіо- та аудіовізуальна інформація. Вона розмножується і передається у масовому масштабі, практично на необмежену аудиторію, поширюється за допомогою технічних каналів, які характеризуються великою потужністю і здатністю до широкої та оперативної передачі. Це — газети, часописи, бро­шури, бюлетені та інші періодичні видання, книги і разові ви­дання, а також теле- і радіопередачі, випуски кінохроніки, пові­домлення інформаційних агентств, аудіовізуальні програми і за­писи, в тому числі новини на лазерних компакт-дисках.

    Словосполученні "масова інформація" складник "масовий" означає зовсім не низької якості, не ширвжитковий. На перший же план висуваються такі ознаки масовості:

    1. Спрямованість на масу (все населення) при відсутності безпосереднього контакту, незалежно від розмірів і просторової розосередженості аудиторії.

    2. Відповідність до потреб маси в інформації. Журналістика і є головним комунікативним каналом, що забезпечує обмін інформацією в найрізноманітніших сферах. Вона є масовою, бо соціальна інформація, що створюється журналістами й поширюється через канали масової комунікації, становить інтерес для всього суспільства, є загальноцікавою.

    3. Прагнення до консолідації, вироблення спільної для багатьох позиції.Формуючи громадську думку навколо найважливіших проблем суспільного буття, журналістика сприяє об'єднанню людей за поглядами й інтересами. Обговорення проблем і вироблення спільної позиції щодо їх розв'язання консолідує націю, дає кожному громадянинові відчуття плеча, відчуття своєї несамотності в світі.

    4. Доступність для маси. інформація має бути доступною за змістом і формою. По-друге, бути доступною економічно. І, по-третє, - зручність доставки.

    5. Відкритість для співпраці усім охочим і здібним до журналістської творчості.Журналістика містить потенційну можливість виступу кожного громадянина з будь-якого питання, аби цей виступ був виконаний на достатньому для сприйняття аудиторією рівні. листи читачів, радіо- й тб запрошується досить широке коло громадян. ток-шоу збирають учасників у ролі дійових осіб і глядачів.

    "Масовій інформації" протистоїть "індивідуальна" (особистий досвід), "художня" (літературні та інші твори мистецтва) та "спеціальна" (наукові та професійні знання) інформація, але в сукупності разом вони є основою духовності особи, створюють інформаційну базу для її орієнтації в світі й практичної діяльності.

    Специфіку "масової інформації" визначають такі атрибутивні ознаки:

    1. Змістова актуальність:інформація повинна мати загальносуспільне значення, бути важливою для широкого кола громадян, викликати інтерес великої групи читачів.

    В. Різун, три складові актуальності: "суспільна зумовленість (суспільна мотивованість), відповідність важливим суспільним завданням (суспільна цілеспрямованість) і суспільна доцільність (суспільний смисл)"

    2. Хронологічна актуальність або оперативність: всі новини повинні бути "останніми", свіжими.

    3. Документалізм: посилання на джерела, документи чи інші шляхи надходження інформації, називати прізвища і соціальний статус (посади) осіб, що надали інформацію. Чим більше посилань на джерела в журналістському матеріалі, тим вища його професійна цінність.

    4. Повторюваність тем і неповторність матеріалів.Повторюваність тем - особливість журналістської праці, автор мусить бути компетентним, вивчати свою тему, але не залишати інформаційного пошуку, відкривати нових героїв.

    5. Прагматизм, імперативність.Мета – дати можливість зорієнтуватися, спрямувати громадську думку, викликати реакцію. відверта і прихована імперативність. Масова інформація має ефект спонукальності: до емоцій, роздумів, осмислення ситуації, дій. Дозволяє маніпулювати громадською свідомістю.

    Масова інформація ще поділяється на фундаментальну та опе­ративну.

    Виробництвом і поширенням фундаментальної інформації займаються такі інститути, як дитячі заклади, середня і вища школа, книговидавництва тощо.

    Оперативна інформація поширюється ЗМІ.

    Канали масової інформації - преса, радіо, телебачення, кіно та ін.


    1. Система державного захисту інформаційного простору.

    В Україні діє низка законів, які тією чи іншою мірою визна­чають основні положення інформаційної взаємодії у суспільстві. Але закони не створюють єдиної цілісної законодавчої бази у сфері інформації, інформатизації, формування ІП України та його інфраструктури. Для усунення такого становища доцільним є створення окремого Інформаційного кодексу України. (Москаленко, стр. 140,- 5 сторінок про те, чого нема і яке воно хороше повинне бути).


    1. Права й обов’язки журналіста.

    Закон «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» (листопад 1992 р.), Конституція Україна, Закон України «Про інфорацію», Закон «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів»Європейська Конвенцієя з прав людини, Закон «Про телебачення і радіомовлення», (див.Медіаправо).

    1. Функції преси в сучасних українських умовах.

    * більше функцій тут: http://pidruchniki.ws/18060203/zhurnalistika/zagalni_spetsialni_funktsiyi_zhurnalistiki#885

    А. Москаленко «Теорія журналістики» виділяє:

    Організаторська: ЗМІ стали основними організаторами соціальних перетворень, розбу­дови незалежної держави, утвердження соціальної справедливості.

    Виховна - для формування політичної культури, залучення не до мітин­гової і вулично-плакатної, а до свідомої політичної творчості, формування сучасного економічного мислення. Поліпшення інформування громадськості, висвітлення діяльності господарсь­ких органів, ГО і рухів.

    У межах виховної функції – робота щодо формування економічного мислення, націлена на розвиток ініціативи і підприємливості в умовах ринкової економіки.

    Пропагандистська функція зумовлена необхід­ністю роз'яснення про­блем становлення правової, демократичної держави, важливості розуміння ідей націо­нального відродження, питань ментальності українського наро­ду, етносу, історії. Пропагандистські публікації і передачі повинні торкатися гострих проблем, ясно і дохідливо відповідати на питання, які цікавлять людей. Читач не сприймає пропагандистсь­кого виступу, де немає свіжої думки.

    Контрпропагандистська - важливість цієї функції зумовлена зовнішніми факторами, інфор­маційною експансією з боку шовіністичних сил, посиленням «психологічних» атак на позиції незалежної України.

    Головні напрями (змістовий аспект контр­пропаганди):

    1) пропаганда досвіду у розбудові правової держави. 2) висвітлення проблем національного відро­дження. 3) викриття різноманітних інсинуацій, випадків інформаційної експансії.

    Контрпропагандистська тематика ще не посіла у ЗМІ належне місце, не стала зміс­товною, актуальною й оперативною, не всі редакції правиль­но розуміють суть завдань контрпропаганди, недоско­нало володіють її формами, опусаються до галасливості. Недостатня оперативність контрпропагандистських публікацій.

    Соціологічна функція.ЗМІ - це трибуна громадської думки.. ЗМІ є одним із видів соціальних інсти­тутів. Суспільна система покладає на кожний соці. інсти­тут певні функції, виконання яких необхідне для нормальної ді­яльності цієї системи. На ЗМІ також пок­ладені свої, особливі, властиві тільки цьому інституту функції. Основний зміст діяльності ЗМІ полягає в поширенні соціальної інформації про різні сфери (духовної, економічної, громадсько-політичної й ін.) оточуючої дійсності. Для розвитку суспільної системи необхідно, щоб у кожного члена суспільства, поряд із становленням його свідомості, формувались соціальна орієнтація і світогляд, які б відповідали цілям і завданням суспільства, а також соці­альна активність.
    Швейцарський професор Роджер Блюм ви­діляє 8 функцій:

    1. інформування продукує гласність та передає інформацію споживачам, і є найважливішою, головною функцією ЗМІ. Завдання ЗМІ - контроль за станом оточуючого середови­ща, повідомлення новин. ЗМІ передають нови­ни, які мають навчати, просвіщати, давати людям знання, котрі вони більше ніде не зможуть отримати.

    2. артикуляції. ЗМІ повинні не тільки передавати слова «сильних цього світу», а й «відображати думки безсловесних мас», – як сказав німецький науковець у галузі ЗМІ Франц Ронненберг. ЗМІ мають надавати людям можли­вість висловлювати власну думку, виражати потреби, протести, радощі та турботи. Це відбувається тоді, коли в аудиторії є «форум ду­мок» (сторінка листів, «відкритий мікро­фон»), і тоді, коли журна­лісти дізнаються про думки людей щодо їхніх проблем за допомогою інтерв'ю, шляхом розслідувань та опитувань.

    3. соціалізації – передача культурних здо­бутків, освітня функція ЗМІ. Оскільки до завдань преси нале­жить передача цінностей та норм буття, котрі є гідними та можливими для людини, що загальноприйняті у суспільстві, то ЗМІ таким чином соціалізуть людину. Щоб пояснити події року, тиж­ня, висвітлити їх причини та показати важливі зв'язки між ними. Тобто, аналізувати події.

    4. критики та контролю.

    ЗМІ повинні виконувати функцію громадського контролю. Вони повинні наглядати за роботою усіх, хто має владу, через гласність у пере­дачі інформації. Тому ЗМІ не стають офіційною «четвер­тою владою», бо гілки влади легітимізуються під час виборів. Але ця влада дає їм можливість стежити за діями урядовців у політиці та в економіці.

    5. Кореляції - взаємодія ЗМІ та аудиторії у процесі погод­ження думок і точок зору. формує світогляд. ЗМІ коменту­ють події та ситуації у світі. Люди шукають координати для орієнтуван­ня. Залежно від характеру ЗМІ ця функція використовується для формування громадської думки: партійне ЗМІ видає заклики до боротьби. Гро­мадсько-правове радіо або тб має передавати думки громадян, виконуючи громадянський обов'язок.

    6. Обслуговування. ЗМІ повинні допомагати аудиторії та приносити користь. Отримувати практичну допомогу, корисні пора­ди для повсякдення (прогноз погоди, інф. про затори, забруднення навк. середовища, курси валют, некрологи, платня за оренду, новини). служби порад, котрі допомагають вирішувати проблеми, радять, як зберегти здо­ров'я, знайти робоче місце. Люди часто довіряються ЗМІ більше, ніж політикам або церкві.

    7. Розважання.

    Існують дві концепції ф-ції розважання. 1 – ЗМІ надають перевагу розважальним темам (бульварні газети і приватне тб). 2 – репрезентує по­літичну, економічну, культурну тематику, подаючи їх як розважальну інформацію. Саме звідси виникло поняття infotainment (інформувати розважаючи).

    8.Функція реклами

    Рек­лама - це також певний вид передачі інформації. Саме тому реклама вважається також функцією ЗМІ. У капіталістичній системі економіки ЗМІ є найважливішими носіями реклами. У Швейцарії, 55 % загаль­ної суми, яку витрачають на рекламу, інвестується в періодичні ЗМІ, тоді як 45% припадає пря­му поштову розсилку, кіно та плакати.

    1. ЗМІ як орган громадської думки.

    Громадська думка — це стан масової свідомості, який включає в себе приховане чи явне ставлення різних соціальних спільностей до проблем, подій і фактів дійсності. 

    Мас-медіа постійно і цілеспрямовано формують громадську думку з досить широкого кола питань. Одночасно вони є і каналом виразу громадської думки. Однак цей процес дуже складний і суперечний.

    Процес формування і вираження громадської думки надзвичайно різноманітний і виявити в ньому визначені закономірності непросто.

    Практика діяльності мас-медіа свідчить про те, що комунікатор (редакція газети, журналу, радіо і телепередач та ін.) повинен ретельно ставитися до обрання проблем, які виносяться на обговорення мас. У той же час жодна висунута мас-медіа проблема не може сама по собі поштовхом, відправною точкою для формування громадської думки, якщо вона не містить у собі: а) громадського інтересу, б) актуальності, в) дискусійності.

    Про громадську думку можна і треба говорити і тоді, коли є повна спільність ідей. Щоб думка газети стала переконанням читача, необхідний довгочасовий вплив на нього.

    Формування громадської думки через мас-медіа засновується на сумісній колективній діяльності людей в умовах концентрації матеріального і духовного виробництва. Мільйони читачів газет, слухачів радіо, глядачів телебачення, які створюють різноманітні аудиторії, є особистостями, що включені у систему громадських відносин. Мас-медіа дозволяють їм встановлювати і підтримувати зв'язок з широким соціальним середовищем, кордони якого знаходяться далеко за межами їх безпосереднього оточення.

    Формування громадської думки через пресу, телебачення, радіо має зворотній зв'язок, тобто громадська думка постійно впливає на діяльність системи мас-медіа. В області масової інформації розподіл учасників інформаційного впливу на джерела інформації (об'єкти впливу) і приймачі (суб'єкти впливу) надто відносний, оскільки обидві сторони цієї взаємодії — одночасно суб'єкти і об'єкти цього впливу.

    (Іванов В.)

    1. Види результативності журналістської діяльності.

    У масово-інформаційній діяльності поняття результативності використовується у трьох значеннях:

    1. як спосіб дохідливості (якщо інформація доходить до тих, кому вона адресована, значить і діяльність щодо інформуван­ня — ефективна і дієва);

    2. як показник ступеня досягнення заздалегідь поставленої мети;

    3. як засіб впливу.

    Поняття результативності преси стосується певного впливу цілеспрямованої діяльності. Воно свідчить про реальний резуль­тат впливу преси на людину і суспільство.

    Під дієвістю преси слід мати на увазі оперативну, безпосеред­ню реакцію соціальних інститутів і посадових осіб на її виступи. Ефективність преси — поняття більш широке та ємке. Воно вклю­чає результати впливу преси на людину і суспільство, результа­ти, які можна виміряти на рівні свідомості і практики, а також оцінити з точки зору суспільного процесу
    У поняття результативність (ефективність, дієвість) ми вкла­даємо розуміння оцінного судження про характер ЗМІ, виконан­ня ними своїх функцій і здійснення гуманістичних принципів.

    Під дієвістю преси слід розуміти оперативну, безпосередню реакцію соціальних інститутів і посадових осіб на її виступи; у поняття ефективність слід вкладати весь результат впливу преси на людину і суспільство, результат, який можна вимірювати на рівні свідомості і практики й оцінити з точки зору суспільного процесу.


    1. Ринкові й політичні передумови вільної діяльності ЗМІ.




    1. Чинники ефективності діяльності журналіста.

    Ефективність преси — поняття більш широке та ємке, ніж «дієвість». Воно вклю­чає результати впливу преси на людину і суспільство, результа­ти, які можна виміряти на рівні свідомості і практики, а також оцінити з точки зору суспільного процесу.

    Таким чином, рівень ефективності засобів масової інформації та її конкретний вияв зумовлені, по-перше, характером завдань, мети, ідей, їх реальністю; по-друге, науковістю процесу поши­рення загальнолюдських цінностей; по-третє, ступенем прийняття або неприйняття, глибокого засвоєння людьми (аудиторією) тих же цінностей, втілення їх у практику, соціальну реальність. Ос­таннє і є результатом впливу, який виступає в формі духовних і практичних ефектів.

    Практика переконує, що ефективність впливу преси, радіо і телебачення залежить від багатьох обставин: змісту, мети, яка поставлена; підготовленості кадрів, вибору засобів, форм і мето­дів впливу; особливостей аудиторії і рівня, на якому здійснюється масово-інформаційна діяльність; впливу зовнішніх умов, се­редовища як на ЗМІ, так і на аудиторію.


    1. Репутація журналіста як запорука ефективності.

    Ефективність ЗМІ, які починають функціонувати в режимі правового демократичного суспільства, грунтується на нових меха­нізмах впливу на аудиторію — винятково через громадську дум­ку, через поширення інформації, ідей, постановку проблем.


    1. Основні характеристики журналістської інформації.
    1   ...   23   24   25   26   27   28   29   30   31


    написать администратору сайта