ГОСЫ. Масова комунікація
Скачать 2.11 Mb.
|
Інформація в журналістиці - це не просто новини, а працюючі повідомлення, новини, що увійшли в свідомість і вплинули на аудиторію в розрахованому автором напрямі. Журналістика – це прагматична, спонукальна інформація. Саме це робить її масовою. (Див. 9 питання «Ознаки масової інформації», питання соціальна інформація). Слово "інформація" в журналістиці має широке, вузьке і спеціальне значення. У теорії журналістики слово "інформація" використовується й у спеціальному значенні, у цьому випадку воно означає конкретний жанр невеликої за обсягом замітки, що повідомляє про певну новину. Масова інформація, таким чином, є різновидом соціальної інформації. Соціальна інформація - це повідомлення, передані будь-якою зрозумілою людині знаковою системою про процеси функціонування суспільства, а також про те, що стосується цих процесів і може вплинути на них. Як знакова система повідомлень найчастіше виступає мова: писаний текст або усне мовлення. Але це не єдина форма знакової системи. Дорожні знаки, піктографічні позначення на вулицях і вхідних дверях, фірмові знаки на товарах, що дозволяють людині орієнтуватися в соціальному просторі, також становлять різновиди знакових систем. Але журналістика переважно використовує найскладніший з них - мову. У той же час вона не відмовляється від зображальних засобів: ілюстрацій, фотографій, графіків і схем, які дозволяють більш глибоко вплинути на читача й ширше задовольнити його потреби в різноманітній інформації.
Систему принципів сучасної журналістики можна зобразити з допомогою схеми: У 1994 р. представники країн-членів Ради Європи, у Празі на Європейській конференції, присвяченій політиці у галузі мас медіа, проголосили такі принципи: Принцип 1. Існування та розвиток справжньої демократії неможливі без існування та зміцнення вільної, незалежної, плюралістичної та відповідальної журналістики. Ця роль вимагає від журналістики:
Принцип 2 - журналістика спирається на право на свободу слова, гарантоване ст. 10 Євроконвенції про права людини. Принцип З - для того, щоб журналістика реально сприяла демократичному розвитку суспільства, їй необхідно мати:
Принцип 4 - роль свободи слова, будь-яке втручання у журналістику з боку громадських владних структур повинне:
Принцип 5 – підтримка з боку владних структур, і відповідно тих, хто зайнятий у сфері журналістики, має бути надана:
Принцип 6- журналісти дотримуються етичних норм, не втрачають незалежності та критичності. Журналістика має служити свободі слова, що включає право одержувати та передавати інформацію, поважаючи при цьому інші фундаментальні права, свободи, інтереси, що їх захищає Євроконвенція. Принцип 7- норм, професійні кодекси поведінки:
Принцип 8 - кожне ЗМІ має право виробити свої особисті стандарти поведінки. Основоположні принципи преси мають всеохоплюючий характер і тісно пов'язані з такими поняттями, як демократизм, гуманізм, плюралізм, загальнолюдські цінності.
|