Главная страница
Навигация по странице:

  • Контрольні запитання

  • Рекомендована література

  • Національна юридична академія україниімені ярослава мудрогоміжнародне приватне право


    Скачать 5.93 Mb.
    НазваниеНаціональна юридична академія україниімені ярослава мудрогоміжнародне приватне право
    АнкорMignPrivPRAVO_2011.pdf
    Дата02.05.2017
    Размер5.93 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаMignPrivPRAVO_2011.pdf
    ТипДокументы
    #6516
    страница29 из 30
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30
    § 5. Арбітражні рішення. Виконання
    рішень
    Розглянувши спір, арбітраж виносить рішення, яким розв’язується справа по суті.
    Арбітражне рішення є остаточним. Воно виноситься в письмовій фор- мі та підписується одноособовим арбітром або арбітрами. При колегіально- му арбітражному розгляді достатньо наявності підписів більшості членів арбітражу за умови пояснення причини відсутності інших підписів.
    В арбітражному рішенні повинні бути зазначені мотиви, на яких воно
    ґрунтується, висновок про задоволення або відхилен ня позовних вимог, сума арбітражного збору та витрат по справі, їх розподіл між сторонами, дата і місце арбітражу. Після винесення арбітражного рішення кожній стороні повинна бути надана його копія, підписана арбітрами.
    У національному законодавстві можуть бути встановлені різні форми оскарження рішення (заява про скасування, апеляція та ін.). Типовий закон
    ЮНСІТРАЛ передбачає можливість скасування арбітражного рішення шляхом оскарження. Оскарження в суді арбітражного рішення може бути здійснено тільки шляхом передання клопотання про скасування, зокрема у разі, коли сторона, яка заявляє клопотання, надасть докази того, що одна
    із сторін в арбітражній угоді була будь-якою мірою недієздатною; якщо

    312
    ОСОБЛиВА ЧАСТиНА
    ця угода недійсна за законом, якому сторони цю угоду підпорядкували, а за відсутністю такої вказівки — за законом країни суду; якщо сторона не була належним чином повідомлена про призначення арбітра чи про арбітражний розгляд або з інших причин не могла надати свої пояснення, або рішення винесено по спору, не передбаченому чи такому, що не підлягає умовам арбітражної угоди, або містить постанови з питань, що виходять за межі арбітражної угоди; якщо склад арбітражного суду або арбітражна процедура не відповідали угоді сторін та ін. Рішення може бути оскаржене і в тому разі, коли суд визначить, що об’єкт спору не може бути предметом арбітражного розгляду за законами даної держави або арбітражне рішення суперечить публічному порядку цієї держави.
    Рішення арбітражу виконуються добровільно. Добровільність ви- конання рішень арбітражу відповідає правовій природі цієї юрисдикції.
    Разом з цим іноді виникає необхідність звернення до застосування заходів примусового виконання рішень арбітражу.
    Арбітражне рішення національного арбітражу в тій чи іншій державі звичайно виконується в тому самому порядку, що й рішення суду.
    Для міжнародного комерційного арбітражу більш актуальною про- блемою є порядок виконання іноземного арбітражного рішення. Йдеть- ся про те, чи може арбітражне рішення бути виконаним в іншій країні.
    Попри на відмінності у національних законодавствах, можна кон- статувати, що в принципі можливість примусового виконання іноземного арбітражного рішення передбачена у всіх країнах. При цьому загальний принцип виконання іноземних арбітражних рішень зводиться до того, що вони можуть бути виконані за законодавством іншої країни, де одержується їх виконання. Якщо ж є міжнародний договір, учасниками якого є та чи інша держава, то відповідно до договірної міжнародної практики застосовуються міжнародно-правові норми.
    Незважаючи на загальне положення про можливість примусового виконання іноземного арбітражного рішення, існують різні механізми визнання іноземного арбітражного рішення як підстави його наступ- ного виконання.
    Згідно із ст. 35 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» арбітражне рішення незалежно від того, в якій країні воно було винесено, визнається обов’язковим та при поданні в компетентний суд письмового клопотання приводиться до виконання. Сторона, яка спирається на арбітражне рішення або клопотання про приведення його до виконання, повинна надати оригінал належним чином завіреного арбітражного рішення або належним чином завірену копію останньо-

    313
    Розділ ХІІ. Міжнародний комерційний арбітраж
    го, а також оригінал арбітражної угоди або належним чином завірену
    її копію. Якщо арбітражне рішення або угода викладені іноземною мовою, сторона повинна надати належним чином завірений переклад цих документів українською або російською мовою.
    Отже, в наведених випадках для визнання рішення іноземного арбітра- жу законодавство не передбачає формальної процедури підтверджен- ня юридичної дійсності рішення (екзекватурування). Однак у законодавст- ві окремих країн передбачені різні процедури екзекватурування. Так, згід но зі статтями 1477, 1478 ЦПК Франції іноземне арбітражне рішення підлягає приведенню до виконання тільки на підставі постанови про екзек- ватуру, що надходить від суду першої інстанції, в районі якого рішення було винесено. Екзекватура видаєть ся судовим виконавцем зазначеного суду.
    Правила визнання і можливості виконання арбітражних рішень уні- фіковані в міжнародному масштабі, зокрема у Нью-Йоркській конвен ції про визнання і приведення до виконання іноземних ар бітражних рі шень
    1958 р.
    Конвенцією врегульовано основні питання про визнання та приве- дення до виконання іноземних арбітражних рішень (статті ІІІ, ІV, V, VІ).
    Зобов’язання учасників Конвенції про визнання і приведення до вико- нання арбітражних рішень міститься перш за все в ст. ІІІ, яка передбачає, що держава, яка домовляється, визнає арбітражні рішення як обов’язкові
    і приводить їх до виконання відповідно з процесуальними нормами тієї території, де одержуються визнання і приведення до виконання цих рішень, на умовах, викладених у наступних статтях. До визнання і приведення до виконання арбітражних рішень не повинні застосовуватися суттєво більш обтяжуючі чи більш високі мито або збори, ніж ті, які існують для виз- нання і приведення до виконання внутрішніх арбітражних рішень.
    Конвенція встановила норми, що попереджають дискримінаційний підхід до визнання та виконання іноземних арбітражних рішень, перед- бачивши необтяжливий митний режим. Крім того, з цією ж метою ст. ІV передбачає вичерпний перелік документів, які повинна надати сторона, що одержує визнання і приведення до виконання при поданні такого прохання. Це належним чином завірене автентичне арбітраж- не рішення або належним чином завірена його копія, автентична арбітражна угода або належним чином завірена її копія.
    За ст. V Конвенції у визнанні і приведенні до виконання арбітражного рішення може бути відмовлено на прохання тієї сторони, проти якої воно спрямоване, тільки якщо ця сторона надасть компетентній владі за місцем, де одержуються визнання і приведення до виконання, докази того, що:

    314
    ОСОБЛиВА ЧАСТиНА
    а) сторони в угоді були за застосованим до них законом будь-якою мірою недієздатні або ця угода не дійсна за законом, якому сторони цю угоду підпорядкували, а за відсутністю такої вказівки — за законом країни, де було винесено рішення, або б) сторона, проти якої винесено рішення, не була належним чином повідомлена про призначення арбітра або про арбітражний розгляд чи з інших причин не могла надати свої пояснення, або в) зазначене рішення винесено по спору, не передбаченому чи не підпорядкованому умовам арбітражної угоди чи арбітражного засте- реження, або г) склад арбітражного органу або арбітражний процес не відповіда- ли угоді сторін чи за відсутністю такої не відповідали закону тієї краї- ни, де мав місце арбітраж, або д) рішення ще не стало остаточним для сторін або було скасовано чи зупинено виконанням компетентною владою країни, де воно було винесене, або країни, закон якої застосовується.
    У визнанні і приведенні до виконання арбітражного рішення може бути також відмовлено, якщо компетентна влада країни, в якій одер- жуються визнання і приведення до виконання, знайде, що: а) об’єкт спору не може бути предметом арбітражного розгляду цієї країни або б) визнання і приведення до виконання цього рішення суперечать публічному порядку цієї країни.
    Контрольні запитання
    1. Визначте юридичну природу міжнародного комерційного арбітражу. Назвіть відомі вам його види.
    2. Назвіть основні міжнародні договори з питань міжнародно- го комерційного арбітражу.
    3. Яким чином вплинув Типовий закон ЮНСІТРАЛ на форму- вання національного законодавства з питань міжнародного комерційного арбітражу?
    4. Яким чином визначається належне до застосування право відповідно до Закону України «Про міжнародний комерцій- ний арбітраж»?
    5. Назвіть підстави визнання рішення міжнародного комерційного арбітражу недійсним. Яку процедуру для цього передбачено?

    315
    Рекомендована література
    Ануфриева, Л. П. Международное частное право. Общая часть [Текст] /
    Л. П. Ануфриева. — М., 2000. — 246 с.
    Ануфриева, Л. П. Международное частное право. Особенная часть [Текст] /
    Л. П. Ануфриева. — М., 2000. — 646 с.
    Ануфриева, Л. П. Соотношение международного публичного и междуна- родного частного права: правовые категории [Текст] / Л. П. Ануфриева. —
    М. : Спарк, 2002. — 415 с.
    Асосков, А. В. Правовые формы участия юридических лиц в международ- ном коммерческом обороте [Текст] / А. В. Асосков. — М. : Статут, 2003. — 348 с.
    Богуславский, М. М. Международное частное право [Текст] : учебник /
    М. М. Богуславский. — 5-е изд., перераб. и доп. — М. : Юристъ, 2004. — 416 с.
    Борисова, А. Н. Доктрина обратной отсылки и отсылки к праву третьего государства (renvoi) [Текст] / А. Н. Борисова. — М. : Книгодел, 2009. — 176 с.
    Бородко, Н. П. Международная организация труда: структура и деятель- ность [Текст] : учеб. пособие / А. А. Греченков, Л. А. Киселева. — М. : Изд-во деловой и учеб. лит., 2006. — 124 с.
    Вилкова, Н. Г. Договорное право в международном обороте [Текст] : монография / Н. Г. Вилкова. — М. : Статут, 2004. — 511 с.
    Гетьман-Павлова, И. В. Международное частное право [Текст] : учебник
    / И. В. Гетьман-Павлова. — 2-е изд. — М. : Эксмо, 2009. — 704 с.
    Дахно, І. І. Міжнародне економічне право [Текст] : курс лекцій / І. І. Дах- но. — 2-ге вид. — К. : МАУП, 2003. — 160 с.
    Ерпылева, Н. Ю. Международное частное право [Текст] : учеб.-метод. посо- бие в 2 кн. / Н. Ю. Ерпылева, М. Б. Касенова. — М. : Омега-Л, 2008. — 855 с.
    Жильцов, А. Н. Практическое руководство по применению Гаагской кон- венции от 15 ноября 1965 года о вручении за границей судебных и внесудеб- ных документов по гражданским или торговым делам [Текст] / А. Н. Жиль- цов. — М. : Волтерс Клувер, 2007. — 320 с.
    Звеков, В. П. Коллизии законов в международном частном праве [Текст] /
    В. П. Звеков. — М. : Волтерс Клувер, 2007. — 416 с.
    Звеков, В. П. Обязательства вследствие причинения вреда в коллизионном праве [Текст] / В. П. Звеков. — М. : Волтерс Клувер, 2007. — 128 с.
    Карабельников, Б. Р. Глоссарий международного коммерческого арбитра- жа [Текст] / Б. Р. Корабельников. — М. : Статут, 2007. — 160 с.
    Кибенко, Е. Р. Международное частное право [Текст] : учеб.-практ. посо- бие / Е. Р. Кибенко. — Харьков : Эспада, 2003. — 512 с.
    Кисіль, B. I. Зворотнє відсилання в міжнародному приватному праві
    [Текст] / В. І. Кисіль // Актуал. пробл. міжнар. відносин. — 1999. — Вип. 13, ч. 1. — C. 91–99.
    Кисіль, В. І. Деякі питання кодифікації та правовідносин у сфері інтер- персональних колізій в міжнародному приватному праві [Текст] / В. І. Кисіль
    // Актуал. пробл. міжнар. відносин. — 2000. — Вип. 14, ч. 2. — С. 61–79.
    Кисіль, В. І. Міжнародне приватне право: питання кодифікації [Текст] /
    В. І. Кисіль. — К. : Україна, 2000. — 273 c.

    316
    Кисіль, В. І. Становлення та розвиток колізійного принципу lex personalis в міжнародному приватному праві [Текст] / В. І. Кисіль // Актуал. пробл. міжнар. відносин. — 2000. — Вип. 22, ч. 2. — С. 102–114.
    Кисіль, В. І. Механізми колізійного регулювання в сучасному міжнародному приватному праві [Текст] : автореф. … дис. д-ра юрид. наук / В. І. Кисіль. —
    К., 2001. — 27 c.
    Комаров, В. В. Международный коммерческий арбитраж [Текст] /
    В. В. Комаров. — Х. : Основы, 1995. — 301 с.
    Комаров, В. В. О международной подсудности споров между субъектами внешнеэкономической деятельности [Текст] / В. В. Комаров // Бизнес ин- форм. — 1994. — № 4.
    Корецкий, В. М. Очерки англо-американской доктрины международного частного права [Текст] // Избранные труды: в 2 кн. / В. М. Корецкий // АН
    УССР. Ин-т государства и права. — Киев : Наук. думка, 1989. — Кн. 1. —
    С. 224–340.
    Корецкий, В. М. Савиньи в международном частном праве (к 65-летию со дня смерти) [Текст] // Избранные труды: в 2 кн. / В. М. Корецкий // АН УССР.
    Ин-т государства и права. — Киев : Наук. думка, 1989. — Кн. 1. — С. 80–88.
    Кох, Х. Международное частное право и сравнительное правоведение
    [Текст] / Х. Кох, У. Магнус, Винклер фон Моренфельс : пер. с нем. д-ра юрид. наук Ю. М. Юмашева. — М. : Междунар. отношения, 2003. — 480 с.
    Кудашкин, В. В. Актуальные вопросы международного частного права
    [Текст] / В. В. Кудашкин. — М. : Волтерс Клувер, 2004. — 160 с.
    Кудашкин, В. В. Правовое регулирование международных частных от- ношений [Текст] / В. В. Кудашкин. — М. : Юрид. центр Пресс, 2004. — 378 с.
    Лунц, Л. А. Курс международного частного права [Текст] : в 3-х т. /
    Л. А. Лунц. — М. : Спарк, 2002. — 1007 с.
    Мащенко, В. В. Правовой режим собственности в международом частном праве [Текст] / В. В. Мащенко. — Киев, 1980. — 287 с.
    Медведев, И. А. Международное частное право и нотариальная деятель- ность [Текст] / И. А. Медведев. — М. : Волтерс Клувер, 2005. — 272 с.
    Международное частное право [Текст] : учебник / Л. П. Ануфриева,
    К. А. Бекяшев, Г. К. Дмитриева, под ред. Г. К. Дмитриевой. — М. : Проспект,
    2009. — 688 c.
    Международное частное право: Современные проблемы [Текст] / под ред.
    М. М. Богуславского. — М., 1994. — 507 с.
    Международное частное право [Текст] / сост. Н. Ю. Ерпылева, М. Б. Ка- сенова. — М., 2007. — 103 с.
    Международное частное право [Текст] : учеб. пособие / сост. Д. В. Зады- хайло. — Xарьков : Консум, 1998. — 751 с.
    Международный коммерческий арбитраж в Украине. Законодательство и практика / под ред. И. Г. Побирченко. — М. : ИнЮре, 2000. — 973 с.
    Мельник, О. М. Правова охорона знаків для товарів і послуг в Україні.
    Цивільно-правовий аспект [Текст] / О. М. Мельник. — Ірпінь : Акад. ДПА,
    2001. — 136 с.
    Мережко, А. А. Транснациональное торговое право (lex mercaoria)
    [Текст] / А. А. Мережко. — Киев : Таксон, 2002. — 464 с.
    Мережко, А. А. Наука международного частного права: история и совре- менность [Текст] / А. А. Мережко. — Киев : Таксон, 2006. — 356 с.

    317
    Міжнародне приватне право: науково-практичний коментар Закону
    України [Текст] / А. С. Довгерт, В. І. Кисіль, О. Ю. Серьогін та ін. : за ред.
    А. С. Довгерта. — К., 2008. — 352 c.
    Международное частное право [Текст] / под ред. Г. К. Матвеева. — Киев :
    Вища шк., 1985. — 173 с.
    Міжнародний комерційний арбітраж в Україні: теорія та законодавство
    [Текст] / за заг. ред. І. Г. Побірченка. — К., 2007. — 687 c.
    Нешатаева, Т. Н. Международное частное право и международный граж- данский процесс [Текст] : учеб. курс в 3-х ч. / Т. Н. Нешатаева. — М. : Городец,
    2004. — 624 с.
    Нешатаева, Т. Н. Международный гражданский процесс [Текст] /
    Т. Н. Нешатаева. — М. : Норма, 2000. — 165 с.
    Отдельные виды обязательств в международном частном праве [Текст] : монография / Н. Г. Доронина, В. А. Егиазаров, В. П. Звеков и др. — М. : Ста- тут, 2008 — 603 с.
    Очерки международного частного права [Текст] / под ред. проф. А. Дов- герта. — Харьков : Одиссей, 2007. — 816 c.
    Погребняк, С. Вплив судової практики на юридичні акти в романо-гер- манській правовій сім’ї [Текст] / С. Погребняк // Вісн. Акад. правов. наук
    України. — 2003. — № 4. — С. 92.
    Покрещук, О. О. Правове регулювання міжнародної торгівлі у конексті норм і правил ГАТТ/СОТ [Текст] / О. О. Покрещук. — К. : Зовніш. торгівля,
    2003. — 511 с.
    Садиков, О. Н. Правовое регулирование международных перевозок [Текст]
    / О. Н. Садиков. — М. : Юрид. лит., 1981. — 286 с.
    Скаридов, А. С. Международное частное право [Текст] : учеб. пособие /
    А. С. Скаридов. — СПб. : Изд-во Михайлова В. А., Полиус, 1998. — С. 535.
    Степанюк, А. А. Міжнародне приватне право [Текст] : підручник /
    А. А. Степанюк. — Х. : Кроссроуд, 2008. — 610 с.
    Тимохов, Ю. А. Иностранное право в судебной практике [Текст] /
    Ю. А. Тимохов. — М. : Волтерс Клувер, 2004. — 164 с.
    Фединяк, Г. С. Порівняльний метод і порівняльне правознавтво у сфері міжнародного приватного права [Текст] / Г. С. Фединяк // Право України. —
    2002. — № 7. — С. 107–110.
    Фединяк, Г. С. Міжнародне приватне право [Текст] : підручник / Г. С. Фе- диняк, Л. С. Фединяк. — 3-тє вид. — К. : Атіка, 2003. — 543 с.
    Фединяк, Г. С. Міжнародне приватне право [Текст] : курс вибр. лекцій /
    Г. С. Фединяк. — К. : Юрінком Інтер, 1997. — С. 164.
    Хлестова, И. О. Юрисдикционный иммунитет государства [Текст] /
    И. О. Хлестова. — М. : Юриспруденция, 2007. — 216 с.
    Цвайгерт, К. Введение в сравнительное правоведение в сфере частного права [Текст] : в 2-х т. — Т. 1. Основы / К. Цвайгерт, Х. Кетц. — М., 1998. —
    480 с.
    Цвайгерт, К. Введение в сравнительное правоведение в сфере частного права [Текст] : в 2-х т. — Т. 2. Договор. Неосновательное обогащение. Деликт.
    / К. Цвайгерт, Х. Кетц. — М., 1998. — 512 с.
    Юлдашев, О. Х. Міжнародне приватне право: теоретичні та прикладні аспекти [Текст] / О. Х. Юлдашев. — К. : МАУП, 2004. — 576 с.

    318
    А
    Автономії волі, 24, 52, 59, 62, 196, 197, 198,
    205, 258, 263, 293
    Авторські та суміжні права, 152
    Агентство по гарантіях інвестицій, 136
    Аліментні зобов’язання, 253
    Альтернативна підсудність, 285
    Альтернативні колізійні норми, 46
    Англо-американської доктрина МПП, 23
    Арбітраж ad hoc, 305
    Арбітражна угода, 311
    Арбітражне застереження, 311
    Арбітражне рішення, 2, 315
    Б
    Багатогромадянство, 76
    Безгромадянство, 77
    Біженці, 82
    В
    Взаємність, 71
    Визнання іноземця безвісно відсутнім, 91
    Визнання рішення іноземного суду, 295
    Визнання розірвання шлюбу, 242
    Виключна підсудність, 285
    Виконання іноземного арбітражного рішення, 312
    Виконання рішення іноземного суду, 295
    Відумерла спадщина, 271
    Всесвітня організація інтелектуальної влас- ності, 153
    Встановлення змісту іноземного права, 64
    г
    Гаазька Конференція з міжнародного приват- ного права, 41
    Гармонізації законодавства, 38
    Генеральна угода з тарифів і торгівлі, 176
    Глоса, 21
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30


    написать администратору сайта