Главная страница
Навигация по странице:

  • 1. Тенденції розвитку судової експертизи

  • 3. Інформаційні технології у діяльності судового експерта

  • Запитання для самоконтролю: 1.

  • Навчальний посібник За редакцією доктора юридичних наук, професора В. Ю. Шепітько Київ ІнЮре 2013 3 Зміст Тема Інновації у криміналістиці та їхнє впровадження


    Скачать 0.92 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник За редакцією доктора юридичних наук, професора В. Ю. Шепітько Київ ІнЮре 2013 3 Зміст Тема Інновації у криміналістиці та їхнє впровадження
    АнкорPraktikum8-_pytannia_avtoru_1_copy.pdf
    Дата06.05.2017
    Размер0.92 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаPraktikum8-_pytannia_avtoru_1_copy.pdf
    ТипНавчальний посібник
    #7133
    страница6 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8
    ТЕМА № 6
    Сучасні можливості судових експертиз
    1. Тенденції розвитку судової експертизи
    2. Нові види судової експертизи та їхні завдання
    3. Інформаційні технології у діяльності судового експерта
    1. Тенденції розвитку судової експертизи
    Протягом останніх 150 років судова експертиза пройшла шлях від епізодичного проведення почеркознавчих, дактилоскопічних і інших криміналістичних експертних досліджень до розробки наукових за- сад судової експертизи, створення нових її видів, їхнього систематич- ного (для більшості видів судових експертиз) проведення . Розвиток судової експертизи продовжується і сьогодні . З’являються нові види й об’єкти судової експертизи, нові методи і методики, сучасні науково- технічні засоби й автоматизовані інформаційні експертні технології .
    Судові експертизи традиційно поділяються на 2 групи: криміналіс- тичні і некриміналістичні .
    Згідно з «Інструкцією про призначення та проведення судових екс- пертиз та експертних досліджень» криміналістичними видами екс-
    пертизи є: почеркознавча та авторознавча; технічна експертиза доку- ментів; балістична; трасологічна (крім досліджень слідів пошкоджен- ня одягу, пов’язаних з одночасним спричиненням тілесних ушко- джень, які здійснюються в бюро судово-медичної експертизи); фото- технічна, портретна; експертиза голограм; відео-, звукозапису; вибу- хотехнічна; матеріалів, речовин та виробів (лакофарбових матеріалів і покриттів; полімерних матеріалів; волокнистих матеріалів; нафтопро- дуктів і паливно-мастильних матеріалів; скла, кераміки; наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів та прекурсорів; спир- товмісних сумішей; ґрунтів; металів і сплавів; наявності шкідливих речовин у навколишньому середовищі; речовин хімічних виробництв

    96
    Тема № 6 97
    Сучасні можливості судових експертиз
    – дослідження пересічних штрихів з метою встановлення порядку
    їхнього нанесення;
    – дослідження поліграфічних зображень упаковок контрафактної продукції та інших .
    Сьогодні здійснюються роботи зі створення і використання цифро- вих (комп’ютерних) моделей об’єктів техніко-криміналістичного до- слідження документів для вирішення ідентифікаційних і діагностич- них завдань .
    Розроблено методи встановлення хронологічної послідовності ви- конання штрихів, виконаних знаряддями письма, та текстів, викона- них на приладах, які друкують знаки, за відсутності їхнього пересі- чення . Дослідження здійснюються в полі зору мікроскопів зі збіль- шенням до 500 крат .
    Експериментальні дослідження вчених кафедри криміналісти- ки Національного університету «Юридична академія імені Ярослава
    Мудрого» дозволили визначити систему стійких ознак, що дає змогу встановити хронологічну послідовність штрихів, виконаних кулько- вою ручкою, та текстів, виконаних на лазерних принтерах . Також роз- роблено систему ознак, які свідчать про зовнішній вплив на документ
    із метою його «штучного» старіння . Результати цих досліджень упро- ваджені в експертну практику .
    Сьогодні спостерігаються інноваційні процеси й у нетрадиційних криміналістичних видах експертиз . Зокрема, сучасні методики дослі- дження матеріалів, речовин та виробів із них містять високочутливі методи мікроспектрофотометрії не лише у видимій області спектра, але й в ультрафіолетовій та інфрачервоній . Використовуються також мікроскопічні дослідження під час збільшення до 1000 крат, лазер- ний люмінісцентний та мікроспектральний аналізи, мікрохромато- графія . Водночас триває робота над формуванням нових видів судо- вих експертиз . Так, в Україні протягом останніх років запровадже- но експертизу телекомунікаційних систем та засобів, розвиваються дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів, три- ває робота з удосконалення методик інших видів судових експертиз .
    Розробляються основи екологічної експертизи, експертизи водного транспорту та інших .
    Сьогодні в межах комп’ютерно-технічної експертизи виокремлено
    2 напрямки – «Експертиза комп’ютерної техніки» та «Експертиза про- ваним у судах, проте вітчизняні наукові установи не мали відповідно- го обладнання через його велику вартість . Сьогодні таке обладнання вже придбано для низки судово-експертних установ України та вико- ристовується для вирішення цих завдань .
    Привертають увагу досягнення судово-технічної експертизи доку- ментів у розробці методів диференціації мікрокількостей матеріалів письма . Так, наприклад, за допомогою тонкошарової хроматографії у комплексі з відбивною спектрофотометрією з використанням прила- ду хроматограм-спектрофотометра «OPTON МО-3» здійснюється ди- ференціація за якісним та кількісним складом барвників чорнил або паст кулькових ручок .
    Вивчення складу матеріалів письма та їхнього зіставлення з до- відковими рецептурними даними може сприяти вирішенню завдань із визначення абсолютного віку документа . Тому сьогодні в експертних установах України створюються комп’ютеризовані банки даних і ко- лекції зразків матеріалів документів, що виготовляються вітчизняни- ми та закордонними виробниками .
    Сьогодні тривають пошуки шляхів встановлення абсолютної дав- ності виготовлення документа за кількісним вмістом фенілгліко- ля в штрихах . Встановлення термінів виготовлення документів, які створені від 2 до 5 років тому, в Україні здійснюється поки що дуже складним методом – методом газорідинної хроматографії (ГРХ) . За кордоном для вирішення таких питань сьогодні поряд із газорідин- ною хроматографією (ГРХ) використовують тонкошарову хромато- графію (ТШХ) . Перспективними є методики встановлення давнос- ті виготовлення документів, що зберігалися в різних умовах . Сьогод- ні вже майже завершено розробку методу капілярного електрофорезу для дослідження чорнил і паст з метою встановлення давності здій- снення написів .
    Використання сканера і растрового графічного редактора «Adobe
    Photoshop» під час техніко-криміналістичного дослідження докумен- тів дозволило прискорити та підвищити науковий рівень вирішення таких проміжних експертних завдань:
    – встановлення взаємного топографічного збігу елементів ілю- стративних матеріалів;
    – встановлення міри розподілу щільності растру в колірних інфор- маційних каналах, що порівнюються;

    98
    Тема № 6 99
    Сучасні можливості судових експертиз
    – експертиза мобільних телекомунікаційних пристроїв (мобільних телефонів, пейджерів тощо) .
    Об’єктами експертизи телекомунікаційних систем та засобів є те- лекомунікаційні системи, засоби, мережі і їхні складові та інформа- ція, що ними передається, приймається та обробляється .
    Відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготов- ки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвер- джених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року
    № 53/5, у межах цього виду експертизи вирішуються такі питання:
    – Якими є тип, марка, модель телекомунікаційного засобу (системи)?
    – Чи телекомунікаційний засіб (об’єкт) перебуває в робочому стані?
    – Які характеристики підключень до мережі має телекомунікацій- ний засіб?
    – Чи змінювалися користувачем телекомунікаційної мережі нала- штування окремих пристроїв, у який час, якими є їхні значення?
    – Який загальний характер підключень до телекомунікаційної ме- режі виконував об’єкт (телекомунікаційна система, засіб)?
    – За допомогою яких програмних засобів здійснювалося підклю- чення до телекомунікаційної мережі?
    – Якою є топологія апаратних засобів, об’єднаних у телекомуніка- ційну систему?
    – Чи відповідає телекомунікаційний засіб (система) технічній до- кументації?
    – Які технічні характеристики (параметри) має телекомунікацій- ний засіб (система)?
    – Чи мав місце факт доступу до телекомунікаційної системи та в який спосіб?
    – Чи мало місце використання ресурсів та інформації в телекому- нікаційній системі та в який спосіб?
    – Чи мав місце факт передачі (отримання) інформації в телекомуні- каційній системі та в який спосіб?
    – Чи є ознаки втручання в роботу телекомунікаційної системи?
    – Чи могли апаратні засоби об’єднуватися в телекомунікаційну ме- режу та за якими ознаками?
    – Якими є шляхи маршрутизації даних в телекомунікаційній системі?
    – Чи можливе використання телекомунікаційного засобу (облад- нання) для вказаних цілей?
    грамних засобів», які мають окремі предмети та об’єкти досліджень, різні завдання . Оскільки комп’ютерна техніка та програмні продукти сьогодні використовуються в усіх сферах діяльності людини, експер- ти у галузі комп’ютерно-технічної експертизи часто берть участь у комплексних експертних дослідженнях за участю спеціалістів інших експертних спеціальностей .
    Зокрема, сьогодні в межах комп’ютерно-технічної експертизи та технічної експертизи документів здійснюються дослідження таких електронних документів, як цифрові фотознімки .
    У межах цього дослідження експерти вирішують такі питання:
    1 . Якими є дати створення файлів із фотознімками?
    2 . За допомогою якої камери вони створені?
    3 . Чи містяться ознаки редагування зображень та атрибутів файлів?
    В основу методики дослідження зображень на предмет встанов- лення факту редагування їхнього змісту (фотомонтажу) покладено явище ушкодження (спотворення) природного шумового фону зо- браження, притаманного йому внаслідок наявності шуму чутливих елементів цифрових фотокамер . Сліди такого шуму виникають у від- повідних зонах фотознімка у разі застосування програмних засобів цифрового редагування (зокрема, програмного продукту Photoshop) .
    У липні 2005 року один із банків м. �аркова звернувся до право­
    охоронних органів із заявою про те, що певний клієнт банку рік тому
    отримав кредит на суму 100 тисяч доларів і не повертає коштів. За-
    ставним майном слугували 10 нових легкових автомобілів. Позичаль-
    ник надав банку документи та цифрові фотознімки цих транспортних
    засобів. За результатами судової комп’ютерно­технічної експертизи
    встановлено, що документи на автомобілі мають ознаки підробки, а
    цифрові фотознімки мають ознаки монтажу – заміни державних но-
    мерних знаків. Тобто позичальник надав банку недостовірну інформа-
    цію про наявне в нього заставне майно і не збирався повертати гроші.
    Судова експертиза телекомунікаційних систем (обладнання) та за- собів розподіляється на такі підвиди:
    – експертиза мережевих пристроїв;
    – експертиза програмних продуктів, що застосовуються в телеко- мунікаційних технологіях;

    100
    Тема № 6 101
    Сучасні можливості судових експертиз
    – полімерної або картонної упаковки;
    – поліграфічного оформлення диска та обкладинки;
    – маркувань на поверхні диска (касеті) та поліграфічній обкла- динці, що містять відомості про об’єкт авторського права або суміж- них прав – назву твору (творів), суб’єктів авторського права – авторів
    (режисера-постановника, автора сценарію, композитора, акторів- виконавців тощо), суб’єктів суміжних прав – виробників твору (кіно- студії, телестудії), дати першого оприлюднення твору;
    – контрольної марки України .
    Всі ці складові аудіовізуальної продукції під час судово-експертного дослідження вивчаються окремо з метою виявлення ознак контра- фактності (ознак, що відрізняють екземпляр аудіовізуальної продук- ції від ліцензійного зразка) . За результатами досліджень цих складо- вих об’єкта, що оцінюються в комплексі, експертом складається ви- сновок про факт відповідності (невідповідності) аудіовізуальної про- дукції, що перевіряється, типовим зразкам ліцензійної аудіовізуаль- ної продукції .
    Під час комплексного дослідження зразків аудіовізуальної продукції за участю судових експертів у галузі трасології, дослідження об’єктів авторського права та суміжних прав і комп’ютерно-технічної експерти- зи встановлюється факт виготовлення аудіовізуальної продукції у до- машніх або заводських умовах за допомогою певного обладнання .
    В березні 2003 року в �арківський НДІСЕ надійшли вилучені у меш-
    канця м. Лозова у жовтні 2002 року аудіо– та відеокасети, оптич-
    ні диски та їхні упаковки, а також прилад кустарного виробництва.
    На вирішення експертові було поставлене запитання, чи використо-
    вувався наданий для дослідження верстак кустарного виготовлення,
    вилучений за адресою..., для упакування вилучених там само аудіо­ та
    відеокасет, а також оптичних дисків у полімерну плівку. За резуль-
    татами експертних досліджень встановлено, що упакування 20 (із
    30) касет та 50 (зі 100) оптичних дисків здійснювалося за допомогою
    наданого для дослідження обладнання.
    В останні роки значно розширилися можливості судово-медичної
    експертизи. Зокрема, дуже детально науковцями було досліджено де- кілька тисяч пошкоджень на тілі й одязі людини, що виникли в резуль-
    У липні 2012 року мешканець м. �аркова звернувся до правоохорон-
    них органів із заявою про те, що з його банківського рахунку зникло 45
    тисяч гривень. За результатами судової експертизи телекомунікацій-
    них засобів і мереж встановлено, що грошові кошти з його рахунку пе-
    реведено на інший рахунок за допомогою доступу до системи дистан-
    ційного банківського обслуговування (ДБО). Експерти встановили факт
    зовнішнього (дистанційного) втручання в роботу його комп’ютера,
    який був підключений до мережі Інтернет. За допомогою шкідливого
    програмного продукта – «банківського трояна» – зловмисники викрали
    авторизаційні дані (логін і пароль), що надало їм змогу вкрасти гроші.
    Судова експертиза у сфері інтелектуальної власності (ОІВ) та- кож є новим родом судової експертизи . Судові експертизи в судово- експертних установах України почали проводитися з 1998 року спо- чатку в Київському НДІСЕ, трохи пізніше – в Донецькому, Харків- ському, Одеському, Львівському НДІСЕ, Науково-дослідному центрі судової експертизи з питань інтелектуальної власності . За цей пері- од в експертних установах України проведено декілька тисяч судо- вих експертиз, об’єктами яких слугували твори наукового та обра- зотворчого характеру, художні та аудіовізуальні твори, комп’ютерні програми та інші об’єкти авторського права, знаки для товарів і по- слуг, промислові зразки, винаходи і корисні моделі та інші об’єкти промислової власності .
    Основним завданням експертизи об’єктів інтелектуальної влас- ності є встановлення факту використання певного об’єкта автор- ського права або права промислової власності в іншому об’єкті, що перевіряється .
    Сьогодні найбільш поширеною експертизою об’єктів інтелектуаль- ної власності є експертиза контрафактної аудіовізуальної продукції .
    Аудіовізуальною продукцією є багатоскладовий об’єкт, який скла- дається з таких елементів:
    – аудіовізуального твору (кінофільму, телефільму, відеофільму, ві- деокліпу, рекламного ролика, твору хореографічного або театрально- го мистецтва, телепередачі, мультфільму тощо), що зафіксований на певному матеріальному носії;
    – його носія (касети, оптичного диска, флеш-карти або іншого но- сія електронної інформації);

    102
    Тема № 6 103
    Сучасні можливості судових експертиз
    – визначити кожного із учасників події у випадках, коли сліди утво- рені шляхом змішування крові або сперми від кількох осіб;
    – ідентифікувати окремі частини трупа, що не мають спільної лі- нії розділу;
    – встановити, чи можуть певні чоловік і жінка бути батьками дити- ни, у випадках дітовбивства, крадіжки, підміни дітей, спірного бать- ківства;
    – ідентифікувати останки жертв катастроф за мікрокількостями частин тіл живих близьких родичів (батька, матері) .
    Аналіз ДНК сьогодні здійснюється в Головному бюро судово- медичної експертизи МОЗ України, в Одеському обласному і Київ- ському міському бюро СМЕ та відділі медико-біологічної експертизи
    ДНДЕКЦ МВС України .
    Одним із головних запитань, яке вирішують експерти цих відді- лень, є запитання, чи походить цей біологічний матеріал від конкрет- ної особи .
    Насамперед перед вирішенням цього питання необхідно з’ясувати:
    – Чи є у слідах на речових доказах біологічний матеріал (кров, сперма, слина та інший)?
    – Якщо є, то яка його видова належність (тобто походить він від людини чи тварини)?
    – Якщо біологічний матеріал походить від людини, то яка його гру- пова належність?
    Сьогодні у Головному бюро судово-медичної експертизи МОЗ
    України створюється інформаційно-пошукова система, яка містить банк даних результатів ДНК-аналізу під час розслідування криміналь- них справ про тяжкі злочини проти особи .
    Головним недоліком генотипоскопічного методу є висока вартість обладнання й реактивів для проведення досліджень . Крім того, до кін- ця не вирішені питання про стандартизацію методик ДНК-аналізу .
    Значно розширено можливості судово-біологічних досліджень, що використовують сучасні методи математичного моделювання . Вико- ристання у судово-токсикологічних дослідженнях нових хімічних ме- тодів і апаратури для кількісних досліджень дозволяє встановити на- явність отруйних речовин із високою достовірністю і точністю .
    Біологічна експертиза сьогодні з успіхом вирішує нові діагностич- ні завдання, пов’язані зі встановленням часу здійснення конкретних таті дії холодної і вогнепальної зброї, знарядь та інструментів, тран- спортних засобів та інших предметів . Результати цього дослідження систематизовані за різними критеріями та розміщені в електронній базі знань .
    Це дозволило судово-медичним експертам використовувати в по- всякденній практиці відомості про різні ушкоджувальні предмети,
    їхні травмуючі властивості, механізм виникнення пошкоджень, ха- рактерні для різних предметів ознаки пошкоджень . У результаті сут- тєво розширилися можливості щодо встановлення виду об’єкта, який здійснив травмуючу дію . Це стосується транспортних травм, меха- нічних пошкоджень одягу, пошкоджень, що залишаються холодною зброєю на тілі, предметах одягу і взутті людини .
    Судово-медична експертиза дослідження трупа збагатилася ме- тодами визначення давності смерті з використанням кількісних кри- теріїв . Суттєво збільшено можливості встановлення причини смерті
    (основної, безпосередньої) з урахуванням ускладнень при травматич- ній хворобі .
    Новим видом судової експертизи є генотипоскопічна експертиза, або ДНК-аналіз . Генотипоскопічна експертиза (генетична експерти- за) передбачає дослідження мікрослідів на клітинному рівні, спрямо- вана на встановлення індивідуальної ідентифікації та встановлення спорідненості суб’єктів шляхом дослідження струк тури дезоксирибо- нуклеїнової кислоти (ДНК) .
    Об’єктами експертизи цього виду слугують різні виділення ор- ганізму людини: рідка та висушена кров, слина, сперма, зразки тка- нин (м’язової, кісткової, епітеліальної) та внутрішніх органів (пе- чінки, серця, легенів тощо), волосся, сліди біологічного походжен- ня на речових доказах (тампонах з піхви, ротової порожнини, пря- мої кишки) .
    Результати ДНК-аналізу дозволяють виключити з кола підозрюва- них осіб, не причетних до вчинення злочину, та ідентифікувати осіб, які вчинили злочин з високим ступенем ймовірності .
    Отже, метод ДНК-аналізу дозволяє:
    – встановити, що виділення організму людини, вилучені з місця події, виникли від даної особи;
    – визначити, чи сліди виділень організму людини у різних місцях події залишені однією особою (у разі вчинення аналогічних злочинів);

    104
    Тема № 6 105
    Сучасні можливості судових експертиз елементного складу мінеральної частини всіх марок автоемалей, які використовуються автозаводами України, Росії і країн Європи . Пошук здійснюється шляхом порівняння основних ознак невідомої автоема- лі з ознаками відомих автоемалей (еталонів), що містяться в банку да- них системи .
    Сьогодні здійснюються пошукові роботи зі створення АІПС управлінського характеру, зокрема такі, що акумулюють (і видають) статистичні дані (за підсумками експертних досліджень) про харак- тер висновків судових експертиз (категоричних, вірогідних, НУМВ), про причини розбіжності висновків повторних і первинних експер- тиз тощо .
    Багато АІПС є одним із компонентів створених і успішно функ- ціонуючих автоматизованих робочих місць (АРМ) судового експерта .
    Автоматизоване робоче місце (АРМ) судового експерта – комп- лекс технічних і програмних засобів, призначений для автоматиза- ції професійної праці експерта (АРМ експерта-почеркознавця, АРМ експерта-баліста тощо) .
    Залежно від ступеня розробленості АРМ забезпечує як проведення наукових досліджень і вирішення експертних завдань, так і полегшен- ня рутинної роботи – редагування та друк тексту висновку й ілюстра- цій до нього . До складу АРМ експерта повинні входити необхідні тех- нічні, обчислювальні, інформаційні та програмні засоби .
    В Україні розроблені та використовуються в експертній практиці такі автоматизовані робочі місця судового експерта:
    1 . Автоматизоване робоче місце судового експерта «Евріка» – для проведення експертизи кабельних виробів зі слідами короткого за- микання .
    2 . Навчальна інформаційно-довідкова програма (електронний по- сібник) «Автоматизоване робоче місце експерта з балістичних дослі- джень», захищене Свідоцтвом № 34035 від 9 липня 2010 року про ре-
    єстрацію авторського права на твір . Ця розробка дозволяє засвоїти но- вітні технології збирання, накопичення, пошуку, передання, обробки та відображення інформації стосовно балістичних об’єктів; засвоїти методику проведення судово-балістичних досліджень та отримати на- вички із ведення автоматизованих балістичних обліків .
    3 . Автоматизовані робочі місця (АРМ) експерта-баліста – «Баліст» та «Корид» (на базі порівняльного мікроскопа МСК-1) .
    дій (подій) за специфічними змінами об’єктів відповідно до біологіч- них закономірностей (наприклад, встановлення часу смерті потерпі- лого з урахуванням міри розвитку трупних комах) .
    Судово-екологічна експертиза – новий вид судової експертизи, який сьогодні перебуває у процесі формування . Чи будуть виокрем- лені об’єкти дослідження залежно від сфери екологічної катастрофи
    (земля, вода, повітря) або за видами самих катастроф, покаже час . За- раз же можна констатувати, що судово-екологічні експертизи прово- дяться якщо і не систематично, то принаймні епізодично . Стосують- ся вони таких подій, як викиди шкідливих речовин у довкілля, забруд- нення річок і водоймищ тощо .
    3. Інформаційні технології у діяльності судового
    експерта
    У наш час без використання сучасних інформаційно-пошукових систем (ІПС) через значне різноманіття товарів народного споживан- ня практично неможливо вирішити класифікаційні завдання зі вста- новлення виду виробу, який відіграє роль речового доказу . Сьогодні створено й активно використовуються електронні ІПС із визначення виду фарного (й іншого) скла, паливно-мастильних матеріалів, лаків і фарб, металів, сплавів і виробів з них .
    Прикладами успішного використання ІПС в судово-експертних установах України є такі:
    1 . Автоматизована інформаційно-пошукова балістична система
    «ТАІС» та лазерна автоматизована балістична система «Рикошет» – в балістичній експертизі .
    2 . АІПС «Взуття» та «Фара» – в трасологічній експертизі для ви- значення характеристик підошов взуття за їхніми слідами .
    3 . АІПС «Марка», що використовується під час проведення експер- тиз лакофарбових матеріалів і покриттів . Її банк даних містить відо- мості про ознаки декількох сотень еталонних зразків фарби, що є не- обхідним для вирішення класифікаційних і ідентифікаційних завдань .
    4 . АІПС «Проволока» – в експертизі металів і сплавів та інші .
    Зокрема, за допомогою АІПС «Марка» здійснюється встановлен- ня родової (марки) і групової (в межах марки) належності емалі . Як ознаки використовуються відомості про кількісні характеристики

    106
    Тема № 6 107
    Сучасні можливості судових експертиз
    Запитання для самоконтролю:
    1. Які нові види криміналістичних експертиз існують?
    2. Які нові експертні питання сьогодні вирішуються в межах техніко-криміналістичного дослідження документів?
    3. Якими є об’єкти експертизи телекомунікаційних систем та за- собів?
    4. Які питання вирішує експертиза телекомунікаційних систем та засобів?
    5. У чому полягає сутність судової експертизи об’єктів інтелекту- альної власності?
    6. Що є об’єктами експертизи інтелектуальної власності?
    7. Яким є головне завдання генотипоскопічної експертизи?
    8. Що є об’єктами генотипоскопічної експертизи?
    9. Які інформаційно-пошукові системи використовують судові екс- перти?
    10. Якою є типова структура автоматизованого робочого місця су- дового експерта?
    4 . Автоматизована система обробки інформації в процесі судово- бухгалтерської експертизи . Ця система дозволяє удосконалити екс- пертне дослідження та скоротити витрати робочого часу на здійснен- ня розрахункових, арифметично-технічних, аналітичних, логічних та
    інших процедур .
    5 . «Робоче місце експерта з дактилоскопічних досліджень» .
    6 . Автоматизоване робоче місце експерта-фоноскопіста .
    7 . Автоматизоване робоче місце експерта-авторознавця «Лексика» та інші .
    Під час техніко-криміналістичного дослідження документів вико- ристовуються автоматизовані робочі місця (АРМ) експерта, що міс- тять мікроскоп, магнітооптичний візуалізатор магнітних фарб, освіт- лювачі із хвилями світла різної довжини (зокрема, ультрафіолетовим
    і інфрачервоним), комп’ютер з периферійним обладнанням, платою введення зображення та спеціальним програмним забезпеченням та
    іншими пристосуваннями .
    Сучасні АРМ експерта містять прикладні програми, алгоритми роботи яких максимально наближені до реальних етапів експертних досліджень . Це дозволяє автоматизувати більшість формальних екс- пертних операцій .
    Останнім часом дослідниками запропоновано структуру АРМ су- дового експерта з дослідження контрафактної аудіовізуальної про- дукції та АРМ судового експерта з дослідження надзвичайних подій на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах, яка складається з певного комплексу обладнання, бази даних експертних висновків і літературних джерел стосовно цих видів судової експерти- зи, нормативно-правової бази тощо .
    Сьогодні триває робота з розробки комп’ютерних систем щодо ви- рішення таких завдань:
    – математичне моделювання з метою вирішення експертного за- вдання щодо можливості здійснення пострілу з вогнепальної зброї без натискання на спусковий гачок;
    – комп’ютерне діагностування і прогнозування характеристик ме- ханізмів замикаючих пристроїв;
    – комп’ютерне моделювання дорожньо-транспортної події з метою встановлення швидкостей транспортних засобів у момент зіткнення .

    108
    Тема № 7 109
    Біометричні системи у криміналістиці
    чи, картка може бути загублена, викрадена, передана і використа- на іншою особою .
    Для більш точного й однозначного визначення користувача інфор- маційної системи застосовують біометричну ідентифікацію, яка охо- плює збір і аналіз поведінкових і фізіологічних особливостей людини
    із наступним порівнянням із відомостями про особу, що зберігають- ся в автоматизованій системі . Біометричними характеристиками лю- дини можуть виступати: райдужна оболонка й сітківка ока, відбитки пальців, геометрія руки, геометрія особи, голос, хода, почерк тощо .
    На відміну від традиційних систем ідентифікації, біометричні мето- ди мають низку переваг – немає необхідності намагатися не забути або не втратити ключ доступу, пароль тощо . Крім того, біометричні пристрої відрізняються зручністю використання: наприклад, достат- ньо прикласти палець до сканера .
    Біометрія – це методи автоматичної ідентифікації людини й під- твердження особи людини, засновані на фізіологічних або поведінко- вих характеристиках . Прикладами фізіологічних характеристик є від- битки пальців, форма руки, характеристика особи, райдужна оболон- ка ока . До поведінкових характеристик належать особливості або ха- рактерні риси, набуті або такі, що з’явилися згодом, тобто динаміка підпису, ідентифікація голосу, динаміка натискання на клавіші .
    Термін «автоматично» означає, що біометричні технології повинні розпізнавати або верифікувати людину швидко й автоматично, у ре- жимі реального часу . Швидкість операції розпізнавання або іденти- фікації в сучасних біометричних системах навіть за наявності тисяч користувачів (доступ персоналу до великих підприємств, аеропортів, атомних станцій) вимірюється секундами, тобто відповідає запитам виробничого режиму . Крім цього, біометричні технології, такі як роз- пізнавання людини за відбитками пальців, долоні, райдужною обо- лонкою ока, за формою голови, голосовими даними, здатні значно спростити пошук злочинців .
    Активне впровадження біометричних технологій передусім з метою запобігання терористичним актам розпочалося практично відразу піс- ля 11 вересня 2001 року . Так, при Міжнародній організації зі стандар- тизації (ISO) був створений підкомітет JTC 1/Sc37 з біометрії, до якого
    Україна входить як спостерігач . Цей підкомітет розробляє і затверджує
    єдині міжнародні стандарти використання, обміну і зберігання біо-
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта