методичка ОМ для ДІД(1). Навчальнометодичний посібник для самостійного вивчення дисципліни за кредитномодульною системою організації навчального процесу
Скачать 1.44 Mb.
|
Таблиця 6. Склад інформації, що збирається МІС
Маркетингова інформаційна система має чотири ключові елементи (рис. 9):
Рис. 9. Маркетингові інформаційні системи Концепція, складові і переваги маркетингової інформаційної системи Маркетингова інформаційна система (МІС) виступає сполучною ланкою в структурі постійно діючого взаємозв’язку і взаємозалежності людей, оргтехніки і методичних підходів, зорієнтованих на:
Налагоджене функціонування маркетингової інформаційної системи дає фірмі цілий ряд переваг:
Поряд з позитивними сторонами МІС, вона все-таки вимагає досить значних первинних витрат на її створення. Це обумовлено придбанням сучасного устаткування, його налагодженням, експлуатацією висококваліфікованих фахівців, необхідністю адаптації системи до аналогічних систем інших учасників маркетингу. Система внутрішньої звітності підприємства дає можливість стежити за показниками, що відображають рівень поточного збуту, суми витрат, обсяг матеріальних запасів, рух коштів, дані про дебіторську і кредиторську заборгованість. Збір інформації неможливий без застосування комп’ютерної техніки, що дає можливість не тільки реєструвати зміни мікросередовища, але і пропонувати варіанти рішень з того чи іншого питання. Система збору зовнішньої поточної маркетингової інформації – це набір джерел і методичних засобів, за допомогою яких керівництво одержує регулярну інформацію про події, що відбуваються у комерційному середовищі. Джерелами зовнішньої поточної маркетингової інформації про конкурентів є:
Система аналізу маркетингової інформації – це певний набір методів аналізу маркетингових даних, в основі якого лежить статистичний банк і банк моделей. Статистичний банк – це сукупність сучасних методик обробки інформації про кількісні зміни, за якими можна визначити тісноту зв’язку між факторами, що впливають на маркетинговий процес, його результативність. До найбільш розповсюджених методів аналізу можна віднести:
Досить часто до аналізу тієї чи іншої проблеми залучаються експерти – фахівці, вчені в даній галузі чи суміжних з нею сферах. При обробці даних використовується банк моделей, що допомагає прийняттю оптимальних маркетингових рішень. Кожна з моделей складається із сукупності взаємозалежних перемінних, що представляють реально існуючу систему, процес чи результат. Банк-моделі системи ціноутворення поєднує встановлення меж територій збуту і планів комівояжерської роботи, розробка комплексу засобів реклами, прогнозування збуту товарних новинок, розробки рекламного бюджету, розрахунку ціни, вибору місця розташування роздрібних торгових пунктів. Маркетингова інформація – відправний елемент маркетингових досліджень, вона є бар’єром для їх проведення. Від якості та достовірності маркетингової інформації залежить результат процесу маркетингового дослідження (рис. 10). Рис. 10. Рекомендована система інформаційного забезпечення маркетингового дослідження ринку товарів Маркетингова інформація. Види маркетингової інформації При проведенні маркетингових досліджень використовують два види інформації: вторинну і первинну. Вторинна інформація – це дані, зібрані раніше з метою, що відрізнялася від цілей, пов’язаних з рішенням досліджуваної проблеми. Вторинну інформацію отримують у процесі кабінетних досліджень. Існують наступні джерела вторинної інформації:
2. Зовнішні джерела:
Якщо вторинні дані не дають інформації, достатньої для досягнення цілей дослідження, і необхідно зібрати первинні дані, то проводять так звані польові маркетингові дослідження. Головними джерелами вторинної інформації, що застосовують при проведенні так званих кабінетних маркетингових досліджень, є внутрішні і зовнішні джерела. Переваги вторинної інформації:
Недоліки вторинної інформації:
Первинна інформація – це інформація, що збирається вперше для рішення чітко визначеної проблеми; її збирає і обробляє сам дослідник безпосередньо для цілей дослідження. Переваги первинних даних:
Недоліки первинної інформації:
Типи первинних даних:
Методи і форми збору первинних даних Якісні дослідження – вивчення думок, позицій, мотивацій респондентів, що допомагає відповісти на питання: «Чому?» Методи: персональні глибинні інтерв’ю, фокус-групи, неструктуровані спостереження. Кількісні дослідження – опитування або спостереження, що здійснюються на структурованій основі, за чітко визначеною схемою. Наприклад, визначення відсотка людей, що дотримуються певної думки (щодо якості обслуговування, товару, зручності тощо) або щось роблять (читають газету «Факти», «Бізнес» тощо). Обов’язковим інструментом такого дослідження є анкети. Методи проведення маркетингових досліджень Фактори, що впливають на вибір методів дослідження:
Способи, одержання первинної інформації: 1. Спостереження. Переваги:
Недоліки:
2. Особисте інтерв’ю. Переваги:
Недоліки:
3. Інтерв’ю по телефону. Переваги:
Недоліки:
4. Опитування поштою. Переваги:
Недоліки:
5. Групове інтерв’ю. Переваги:
Недоліки:
Крім того, для збору первинної інформації можна використовувати:
Опитування (метод комунікацій) – отримання даних (відповідей респондентів на запитання) з використанням спеціальних прийомів. Використовується у 90 % всіх опитувань (табл. 7, 8). Таблиця 7. Методи опитування
Таблиця 8. Характеристика методів опитування
Етапи проектування опитувального листа:
Основні правила побудови анкети:
Спостереження – реєстрація (запис) обставин і фактів (поведінки), що сприймаються органами чуття дослідника або механічними пристроями. Об’єкти спостереження: поведінка споживачів, реакція споживачів, продуктова політика, рекламна компанія і ціни конкурентів. Методи спостереження: 1. Польове (у реальних умовах) і лабораторне (у штучно створених умовах). 2. Пряме (безпосередньо під час подій, що відбуваються) і непряме (за результатами подій, що відбулися). 3. Відкрите і приховане. 4. Структуроване (за чітко визначеною схемою) і неструктуроване (без чіткого плану). 5. Людське (спостерігач-людина) і механічне(за допомогою електронних чи механічних пристроїв). Експеримент – дослідження, в якому визначається, як зміни одного чи декількох незалежних факторів впливають на одну або декілька залежних змінних. Приклади питань, відповіді на які може дати експеримент. 1. Чи можна збільшити обсяги продажу деякого продукту в супермаркеті шляхом установки додаткових полиць? 2. Чи буде кольорова реклама в газеті ефективнішою, ніж чорно-біла? 3. Який метод просування найефективніший при продажу продукту? Завдання експерименту – отримання завчасної інформації про успіх або невдачу окремих альтернативних варіантів поведінки підприємства на ринку. Види експериментів:
Панель – вибіркова сукупність об’єктів (суб’єктів), що обстежуються на регулярній основі відповідно до стандартної процедури. Основні ознаки панелі:
Класифікація панелей: 1. За часом існування – короткострокові (до 1 року) і довгострокові (до 5 років). 2. За характером об’єктів, що вивчаються, – споживчі, торгові, виробничі, експертні. 3. За характером проблем, що вивчаються, – загальні, спеціалізовані. 4. За методом отримання інформації – пошта, інтерв’ю, спеціальні працівники, комбінований спосіб. Наприклад, за допомогою споживчої панелі можна отримати наступну інформацію:
За допомогою торгової панелі можна отримати інформацію про:
В умовах, коли сукупність об’єктів, що необхідно дослідити, надто велика, застосовується вибіркове дослідження, тобто дослідження частини сукупності, що вивчається. Воно називається вибіркою. Утворення вибіркової сукупності здійснюється у такій послідовності: 1. Визначення сукупності, яку необхідно дослідити, тобто визначення елементів, одиниць вибірки, простору, часу (табл. 9). 2. Визначення фрейму (контуру) вибірки, тобто всіх елементів сукупності, яку необхідно дослідити (наприклад, телефонні книги, географічні карти, адресні книги тощо). 3. Визначення розміру вибірки. 4. Вибір процедури утворення вибірки. 5. Проведення вибірки. Таблиця 9. Розміри вибіркових сукупностей залежно від розміру генеральної сукупності (при припустимій помилці 5 % і ймовірності довіри 0,954)
Імовірні процедури утворення вибіркових сукупностей: 1. Випадковий відбір – відбір за допомогою лотереї, жеребу, таблиць випадкових чисел. 2. Механічний відбір здійснюється шляхом поділу генеральної сукупності на рівні частини, вибору з кожної частини однієї одиниці. 3. Стратифікований відбір здійснюється на основі розподілу числа обраних одиниць між стратами, які є в генеральній сукупності. З кожної страти вибирається певна кількість одиниць. 4. Серійний метод: з генеральної сукупності вибираються не одиниці, а серії. Всередині серії здійснюється суцільне дослідження. 5. Багатоступеневий відбір поєднання двох і більше способів відбору. Одиниця вибірки попередньої стадії утворює сукупність одиниць, що мають досліджуватися на наступній стадії. Ймовірність процедури утворення вибіркових сукупностей: 1. Зручна вибірка – елементи обираються без плану, за принципом зручності для дослідника. 2. Метод концентрації – вибираються лише найсуттєвіші і найважливіші елементи генеральної сукупності. 3. Метод «квот» – вибір відбувається відповідно до розподілу певних ознак у генеральній сукупності. 4. Типова вибірка – вибір обмежується декількома характерними елементами генеральної сукупності. 5. Метод «снігового кому» – реалізується шляхом розширення числа респондентів на основі пропозицій респондентів, які вже взяли участь в обстеженні. Методи аналізу інформації і прогнозування Аналіз даних полягає в їх узагальненні шляхом визначення показників центральних тенденцій і варіації, а також у виявленні і вимірюванні взаємозв’язків між певними показниками. Найпростіший аналіз – це зведення даних в таблиці. Більш складний аналіз здійснюється шляхом складання комбінаційних таблиць, які демонструють залежність одного показника від іншого. Наприклад, спільний аналіз попереднього питання і питання про вік респондентів. Для подальшого аналізу цієї інформації можуть бути розраховані відносні частоти, тобто відсотки відповідей від загальної кількості. Статистичні методи аналізу складають суттєву і дуже важливу частину МІС, що базується на використанні комп’ютерних програм і систем статистичного аналізу. В арсеналі цих систем безліч різних методів, найбільш поширеними серед яких є наступні:
Першим кроком до з’ясування зовнішнього середовища, в якому повинно діяти підприємство, є комплексне дослідження конкретного ринку, а саме – вивчення його особливостей. Комплексний підхід означає:
Дослідження ринку конкретного товару включає: аналіз і прогноз кон’юнктури ринку та аналіз особливостей комерційної діяльності (рис. 11). Рис. 11. Порядок проведення дослідження ринку Аналіз та прогноз кон’юнктури ринку Кон’юнктура товарного ринку означає сукупність чинників, умов, властивих товарному ринку, співвідношення окремих його сегментів: пропозиції товару, попиту на товар, ціни. Поняття кон’юнктура товарного ринку вміщує наступні елементи:
В основі ієрархії кон’юнктури розміщена господарська кон’юнктура або ситуація, властива господарству країни, включно з усіма її галузями, секторами (рис. 12). Рис. 12. Ієрархія кон’юнктури Дослідження кон’юнктури в системі маркетингової діяльності підприємства вважають найпоширенішим серед усіх інших досліджень підприємства виробничої та торговельної сфери (рис. 13). Рис. 13. Алгоритм дослідження кон’юнктури Критерії кон’юнктури. 1. Економічні:
2. Соціальні.
Показники кон’юнктури:
Етапи дослідження і показники аналізу кон’юнктури ринку Дослідження кон’юнктури товарного ринку необхідно здійснювати за допомогою аналізу й прогнозу стану ринку конкретного товару і передбачає дослідження галузей виробництва і споживання відповідної продукції, їх взаємозв’язок. Одночасно проводиться аналіз взаємодії та взаємозв’язків між партнерами, що приймають участь у функціонуванні ринку, тобто його інфраструктурного забезпечення. А це, в свою чергу, надасть можливість здійснити прогноз розвитку ринку. Залежно від цілей дослідження аналіз кон’юнктури ринку необхідно проводити таким чином:
Дослідження кон’юнктури ринку необхідно здійснювати поетапно. Перший етап передбачає визначення основних показників кон’юнктури, а також виявлення та підбір необхідних інформаційних джерел, накопичення відповідної економічної інформації. Другий етап характеризується здійсненням певного аналізу показників кон’юнктури, що передбачає визначення складових елементів, статистичних показників для проведення необхідного аналізу в динаміці. Третій етап включає факторний аналіз кон’юнктуростворюючих показників на підставі використання динамічних рядів. Заключний, четвертий етап передбачає визначення загального результату впливу на стан та формування ринкової кон’юнктури (рис. 14). Рис. 14. Порядок проведення дослідження кон’юнктури ринку Завершує дослідження кон’юнктури товарного ринку розробка прогнозу кон’юнктури, бачення перспектив розвитку кон’юнктури досліджуваного ринку товару. Мета розробки прогнозу полягає у визначенні найбільш імовірних оцінок кон’юнктури в майбутньому. Прогноз кон’юнктури передбачає відповіді на такі запитання:
Для визначення розміру ринкового попиту і частки підприємства на ринку використовуються наступні методи: 1. На основі нормативів споживання: , де Q – попит (у фізичних одиницях вимірювання); n – кількість споживачів; q – кількість товару, що споживається за певний відрізок часу. , де R – загальний товарообіг; р – середня ціна за одиницю товару. 2. На основі ретроспективної інформації: , де QT – розмір попиту в період Т; – розмір попиту в попередній період; – можливий приріст (або зменшення)попиту (, , 0). 3. Багатофакторний аналіз попиту залежно від впливових факторів: , де x1, x2 – незалежні змінні (розмір маркетингового тиску, ціна, доход споживачів тощо); t – час. 4. Фактична місткість ринку: , де: C – місткість національного ринку; P – обсяг виробництва даного товару в країні; R – залишок товарних запасів на складах підприємств-виробників і у споживачів на початок періоду; E – обсяг експорту даного товару; I – обсяг імпорту даного товару; M – залишок товарних запасів на кінець періоду; Eо, Iо – відповідно непрямий експорт та імпорт. 5. Визначення частки ринку підприємства: 1) частка ринку (за обсягом продажу) у натуральних одиницях вимірювання: ; 2) частка ринку у вартісному виразі: ; 3) частка ринку за розміром маркетингового тиску: ; 4) відносна частка ринку. Методика розрахунку ринкової частки будь-якого виробничого, збутового, посередницького підприємства передбачає з’ясування ступеня його домінування на ринку, визначення можливості впливу на обсяги та структурні характеристики попиту і пропозиції визначеної групи товарів. Значення ринкової частки рекомендується розраховувати за такими формулами: , , ; (1) чи , , (2) де , () – ринкова частка і-го підприємства за кількістю (загальною вартістю) реалізованої (закупленої) продукції; , – відповідно кількість та ціна продукції, що реалізована (закуплена) і-им підприємством; – вартість реалізованої (закупленої) і-им підприємством продукції; n – кількість підприємств, що здійснюють (торговельну) закупівельну діяльність на ринку. Перша формула оперує обсягами реалізації (закупівель) у натуральних показниках, що має значення для оцінки часткової місткості ринку. Але, коли визначена продукція має високий ступінь диференціації, тобто значний діапазон цінової пропозиції, розрахунок необхідно доповнити визначенням ринкової частки, співвідношуючи її з ціною реалізації (закупівельною). У цьому випадку розрахунок необхідної величини здійснюється через вартість реалізованої (закупленої) продукції, що дозволяє визначити найбільш притаманне для виробника значення цінового сегмента ринку. Виходячи з цього, якщо , то підприємство здійснює свою діяльність у ринковому сегменті. Дослідження поведінки споживачів Ринок споживачів – це окремі особи та домашні господарства, які купують товари та користуються послугами для особистого або спільного споживання чи використання. Завдання маркетингу полягає у вивченні впливу факторів на вузькі сегменти ринку і створенні найтиповішої картини такого впливу (рис. 15). Рис. 15. Фактори, що впливають на поведінку споживачів Людина спочатку прагне задовольнити «первинні» потреби (фізіологічні та потреби самозбереження). У міру їх задоволення з’являються стимули до орієнтації на подальші, за важливістю «вторинні», потреби (соціальні потреби, потреби в пошані та самоствердженні) На поведінку покупця впливають неконтрольовані фактори (психологічні, особисті, фактори соціально-культурного впливу, фактори ситуаційного впливу) та контрольовані (комплекс маркетингу). Процес прийняття рішення про покупку Купівля починається задовго до оплати товару в магазині, а результати придбання мають наслідки протягом тривалого часу після її завершення. Вихідним етапом цього процесу є усвідомлення потреби та трансформація бажання людини до спонукального мотиву його майбутньої дії Купівельна поведінка організації-споживача залежить від частоти придбання товару, вартості покупки та ступеня ризику, яким супроводжується придбання товару. Повторна закупівля без змін:
Повторна закупівля з модифікацією:
Закупівля для вирішення нових завдань:
Найменшу кількість рішень приймає організація-споживач, що здійснює повторну закупівлю без змін, найбільшу – в ситуаціях закупівлі для вирішення нових завдань. На процес прийняття рішення про покупку організацією-споживачем впливає група факторів: 1. Зовнішні фактори:
2. Фактори особливостей організації:
3. Фактори міжособистих відносин:
4. Фактори індивідуальних особливостей персон:
Процес прийняття рішення про закупівлю товару організацією-споживачем починається задовго до здійснення акту купівлі-продажу товару. Прийняття рішення про купівлю має таку послідовність:
Сегментування ринку, вибір цільових сегментів, позиціонування товару Продавці можуть скористатися трьома підходами до ринку: 1) масовий маркетинг – рішення про масове виробництво і масове поширення одного товару та спроби залучити до нього покупців усіх типів; 2) товарно-диференційований маркетинг – рішення про виробництво двох чи більше товарів з різними властивостями, різної якості, у різній розфасовці і т. д. з метою пропозиції ринку розмаїтості і розрізнення товарів продавця від товарів конкурентів; 3) цільовий маркетинг (концентрований) – рішення про розмежування різних груп, що складають ринок, і розробку відповідних товарів та комплексів маркетингу для кожного цільового ринку. У даний час продавці усе більше переходять від методів масового і товарно-диференційованого маркетингу до методів цільового маркетингу, що у більшій мірі допомагає виявити ринкові можливості і створювати більш ефективні товари та комплекси маркетингу. Основними заходами цільового маркетингу є:
Сегментування ринку – поділ ринку на чіткі групи покупців, для кожної з яких можуть знадобитися окремі товари і (чи) комплекси маркетингу залежно від потреб. Для визначення кращих, з погляду підприємства, можливостей сегментування продавець застосовує різні методи. При споживчому маркетингу підставами (критеріями) для сегментування служать наступні перемінні:
Деякі перемінні, що використовуються для сегментування споживчих ринків, приведені в таблиці 10. Сегментування ринків товарів промислового призначенняможна робити за:
Ефективність аналітичної роботи із сегментування залежить від того, якою мірою одержувані сегменти піддаються вимірам, виявляються доступними, солідними і придатними для проведення в них цілеспрямованих дій. Потім продавцю необхідно відібрати один чи декілька найвигідніших для себе сегментів ринку. Але для цього спочатку треба буде вирішити, яку саме кількість сегментів варто охопити. Продавець може знехтувати розходженнями в сегментах (недиференційований маркетинг), розробити різні ринкові пропозиції для різних сегментів (диференційований маркетинг) чи зосередити свої зусилля на одному або декількох сегментах. У даному випадку багато залежить від ресурсів підприємства, ступеня однорідності продукції і ринку, етапу життєвого циклу товару та маркетингових стратегій конкурентів. Сегменти ринку можна оцінювати як з погляду властивої їм привабливості, так і з погляду сильних ділових сторін, якими підприємство повинне володіти, щоб домогтися успіху в конкурентному сегменті. Таблиця 10. Сегментування споживчих ринків
Прогнозування розвитку попиту Прогноз – це передбачення явища, яке базується на науковій теорії, емпіричних даних розвитку явища та обґрунтованих пропозиціях. Прогнозування, як правило, підпорядковане потребі планування та обслуговує його. Воно завжди передує плануванню. Прогноз і план не завжди збігаються. Прогноз не впливає на об’єкт або явище, які прогнозують. Він базується на інерційності розвитку явищ і бачення майбутнього складається на підставі аналізу минулого. |