тварина метод.7(1). Передмова
Скачать 1.27 Mb.
|
Тема 1. Різноманітність тварин УРОК № 5 Поняття про класифікацію тварин. Різноманітність тварин Мета уроку: ознайомити учнів з класифікацією тваринного світу, його різноманітністю, основами систематики; розвивати увагу, мислення, уміння знаходити інформацію, порівнювати, установлювати правильний порядок; вихову вати любов до природи. Матеріали та обладнання: колекції зображень тварин, портрети Гіппократа, Карла Ліннея, Арістотеля, біологічні довідники, проектор та екран або телевізор та DVD програвач, колонки, відеофрагмент «У світі тварин». Основні поняття: систематика, класифікація, таксон, вид, рід, родина, ряд, клас, тип, цар ство, бінарна номенклатура. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ; Епіграф до уроку Природа так про все подбала, що усюди ти знаходиш чого навчатись. Леонардо да Вінчі ; Слово вчителя Сьогодні ми продовжуємо навчатися в природи. Оскільки ми є її частиною, то маємо обов’язково знати як вона влаштована, які організми існують поруч з нами. Але передусім давайте зга- даємо вивчене на минулому уроці. III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ; Біологічний диктант Учні мають вставити в речення пропущені слова. 22 Завдання можна виконувати як фронтально, так і у вигля- ді самостійної письмової роботи. 1. Частина тіла, що має певну будову і виконує певні функ- ції, називається . 2. Найголовнішим органом кровоносної системи є . 3. Головний мозок є частиною системи. 4. Основними органами системи ссавців є легені. 5. Залози внутрішньої секреції належать до системи. 6. систе- ма забезпечує розмноження організмів. 7. Скелет є складовою системи. 8. У хребетних тварин у складі системи є нирки. 9. система більшості тварин закінчується анальним отвором або клоакою. 10. Органи складаються з подібних . 11. Транспорт газів та речовин в організмі здійснює систе- ма. 12. Рухи кісток скелета забезпечують . Відповіді: 1. Орган; 2. Серце; 3. Нервової; 4. Дихальної; 5. Ендокринної; 6. Статева; 7. Опорно-рухової; 8. Видільної; 9. Травна; 10. Тканин; 11. Кровоносна; 12. М’язи. IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ ; Перегляд відеофрагмента «У світі тварин», слово вчителя Які тільки тварини не живуть у різних куточках нашої планети. Сьогодні на Землі існує близько 2 млн видів тварин (приблизно 1,5 млн із них є представниками типу членистоногі)! Як же вчені упорядковують це різноманіття тварин? Саме про це і дізнаємося на нашому уроці. V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Класифікація тварин ; Розповідь учителя, частково-пошукова діяльність, робота з підручником, словникова робота Учитель пропонує учням знайти в тексті підручника по- няття «систематика» та «таксон», обговорює їх разом з учнями, пропонує записати до зошитів, пояснює термін «класифікація». Класифікація — це розподіл об’єктів (організмів) на певні групи за їх схожістю. Систематика — наука, що вивчає природну систему тва- рин і розподіляє їх до певних груп. 23 Таксон — класифікаційна одиниця систематики, тобто будь-яка систематична категорія. 2. Історія класифікації тварин ; Розповідь учителя, конспектування, демонстрація портретів учених Систематика як наука має досить давнє походження. Упер- ше на групи тварин розподілив Гіппократ (розподіл він здійснив за середовищем існування тварин). Більш схожою на сучасну була класифікація Арістотеля — він систематизував тварин на такі групи: звірі, птахи, риби, кити, комахи. І вже батьком сучасної систематики вважають Карла Лін- нея. ; Виступи учнів з повідомленнями або презентаціями «Карл Лінней — батько систематики», конспектування, словникова робота Учні, які готували індивідуальне домашнє завдання, пре- зентують свої повідомлення, а всі учні класу стисло записують у зошити основні відомості про вченого. Слід звернути увагу учнів на поняття «бінарна номенклатура» і записати його визна- чення в зошити. Бінарна номенклатура — система подвійних назв видів (перше слово — назва роду, друге — видовий епітет). 3. Систематичне положення тварин ; Розповідь учителя Учитель пропонує порівняти класифікацію тварин і рослин. — Які відмінності можна побачити? Отже, кожна тварина займає своє систематичне положення. Таксони виступають у ролі шухлядок у великій шафі. Шафою є «Царство Тварини», найбільшою «шухлядою» — тип, а най- меншою — вид. Розглянемо систематичне положення деяких тварин, напри- клад, Людини розумної та Їжака вухатого. — Що схожого можна виявити? Які є відмінності? Тож, знаючи, принаймні, назву виду тварини не складно визначити її систематичне положення. Для цього можна корис- туватись біологічним довідником. 24 4. Різноманітність тварин та їхнє значення ; Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником Відкрийте зміст вашого підручника і розгляньте які основні групи тварин ми будемо вивчати протягом року. — Які ви бачите вперше? — Які з них вам уже відомі? — А що ви знаєте про вже відомих тварин? — Яке значення вони мають у природі та житті людини? У ході розгляду цього питання необхідно звернути увагу учнів на взаємозв’язки між живими організмами в природі, на- вести приклади змін, до яких може призвести занесення нового виду до біоценозів, або, навпаки, їх вилучення. Слід нагадати учням про значення свійських тварин, комах, промислових видів риб для людини. VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ; Презентація міні-проектів «Тварини-рекордсмени» Під час презентації міні-проектів із зазначеної теми слід звернути увагу учнів на різноманітність тваринного світу, спіль- ні та відмінні ознаки між тваринами, систематичне положення різних тварин, важливість розуміння таксономічних одиниць для вчених усього світу. ; Робота в парах з дидактичними картками Учні отримують картки із зображенням певної тварини та назвою її виду. Вони мають самостійно визначити її систематич- не положення за допомогою довідника. ; Гра «Відгадай голос» Учням пропонується прослухати голоси різних тварин, упіз- нати їх і віднести до певної систематичної групи. ; Вправа «Установи відповідність» Учитель записує на дошці таксони та їхні назви, а учні мають установити правильне систематичне положення їжака вухатого. Таксони: клас, тип, рід, царство, родина, вид, ряд. Назви: Ссавці, Їжак вухатий, Тварини, Хордові, Їжак, Ко- махоїдні, Їжакові. 25 Відповідь: Царство — Тварини, тип — Хордові, клас — Ссавці, ряд — Комахоїдні, родина — Їжакові, рід — Їжак, вид — Їжак вухатий. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання для всіх учнів: опрацювати параграф, вивчити нові терміни, таксони тварин. Слід нагадати учням, які готували міні-проекти за темою «Як утворюються коралові острови?», про необхідність підготовки презентації. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або пре- зентацію «Різноманітність кишковопорожнинних». VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ; Підсумкова бесіда — Що таке систематика, класифікація, таксон? — Кого вважають засновником сучасної систематики? — Який таксон є найбільшим у царстві Тварини? Найменшим? УРОК № 6 Кишковопорожнинні Мета уроку: ознайомити з особливостями зовнішньої та внутрішньої будови кишково порожнинних, їх різноманітністю та середовищем існування; розкрити їх значення в природі та житті людини; розвивати вміння робити висновки, аналізувати інформацію; виховувати любов до природи, інтерес до біології. Матеріали та обладнання: мікропрепарати, вологі препарати, колекції, колекції зображень тварин. Основні поняття: кишковопорожнинні, гідроїдні, сцифоїдні, коралові поліпи, ектодерма, ентодерма, мезоглея, медузи, поліпи, брунькування. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 26 II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ; Вправа «Рахуємо правильно» Учні мають правильно підрахувати кількість особин, родів та видів. 1. Лисиця звичайна; 2. Ведмідь бурий; 3. Ластівка; 4. Тю- лень звичайний; 5. Ластівка сільська; 6. Тюлень; 7. Оселедець атлантичний; 8. Ведмідь. Відповідь: особин — 8, родів — 3, видів — 5. III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ; Слово вчителя «Із синьо-зеленої глибини раптом почали випливати кущі, гриби, дерева, вигадливі мережева, неясні, оповиті ніжно-зеленим туманом. Трохи далі чітко вирізнялися, наче різьблені, білі, мов молоко кам’яні кущі. Їхні білі, блакитні, синьо-фіолетові гілки сплітались у казкові візерунки, яскраво освітлені сонячними про- менями. На зміну кущам приходило найтонкіше плетіння кольо- ру вершків, серед якого траплялися тонкі яскраво-червоні та пурпурові кущики.» Так у своєму романі «На краю Ойкумени» відомий письменник-фантаст Іван Єфремов описав підводне жит- тя, яке побачили мандрівники уздовж Африканського континен- ту. Проте такі дива природи нині можна побачити і в Червоному морі, і в інших морях нашої планети. Сьогодні ми дізнаємось саме про цих створінь. IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ ; Фронтальна бесіда — Кишковопорожнинні… Як, на вашу думку, звідки похо- дить назва цих тварин? (Мають кишкову порожнину.) Багато хто з вас, побачивши представників кишковопорожнинних, навіть і не подумає, що це тварини. Гідра, актинія, коренерот, медуза- оса, корали — усі вони є кишковопорожнинними. Тож пропоную сьогодні дізнатись більше про цих тварин. 27 V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Гідра — типовий представник кишковопорожнинних. Ознаки гідроїдних Цікавий факт Уперше гідру відкрив Антоні ван Левенгук. Живлення, рух, регенерацію та нестатеве розмноження гідри детально дослідив Авраам Трамбле, який у 1744 р. написав працю «Мемуари до історії одного роду прісноводних поліпів з руками у формі рогів». Науко ву назву роду дав Карл Лінней, посилаючись на Лернейську гідру, перемога над якою була одним з 12 подвигів Геракла. ; Робота з підручником, заповнення таблиці За текстом підручника учні мають заповнити таблицю. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГІДРОЇДНИХ Ознака Характеристика Середовище існування Прісні та солоні водойми Симетрія тіла Променева (радіальна) Здатність до руху Веде малорухливий спосіб життя (може повільно ковзати підо швою або ставати сторчака) Шари тіла Ектодерма (зовнішній), ентодерма (внутрішній) Простір між шарами тіла Мезоглея Типи клітин Шкірномускульні, нервові, жалкі, статеві, травні, залозисті, про міжні Системи органів Травна система (ротовий отвір з гастральною порожниною), не рвова система (дифузна — нервові клітини утворюють сітку) Розмноження Нестатеве (брунькуванням або вегетативно), статеве ; Слово вчителя Слід звернути увагу учнів на те, як особливості будови киш- ковопорожнинних допомагають їм пристосуватись до їхнього се- редовища існування. Наприклад, мезоглея виконує функцію гід- ростатичного скелета, нервові клітини забезпечують реагування на зміни в навколишньому середовищі, жалкі клітини виконують захисну функцію та допомагають захоплювати здобич, статеве розмноження забезпечує розселення тощо. 28 2. Сцифоїдні ; Розповідь учителя з елементами бесіди, складання схеми, словникова робо- та, виступи учнів — Чи був хтось із вас на морі? — Чи бачили ви в морі прозорих тварин — медуз? Вони також належать до кишковопорожнинних, хоча і не схожі на гідру. Проте мають багато спільних з нею ознак. Яких саме? Давайте дізнаємось. Життєві форми Медузи (активні) Поліпи (малорухливі) Учитель має звернути увагу учнів на форми, у яких можуть існувати сцифоїдні (поліпи та медузи), терміни слід записати до зошитів. Учні, які готували повідомлення, ознайомлюють одноклас- ників із різноманітністю сцифоїдних. 3. Коралові поліпи ; Робота з підручником, складання схеми, фронтальна бесіда Коралові поліпи Поодинокі Актинії Колоніальні Шестипроменеві Восьмипроменеві ; Слово вчителя, виступи учнів Слід звернути увагу учнів на основні форми коралових по- ліпів, навести приклади таких тварин, особливо приклади киш- ковопорожнинних, які поширені в Україні (аурелія, коренерот, люцернарія, гідра звичайна, кінська актинія); повідомити, що два види гідроїдних поліпів (оліндіас несподіваний та меризія азов- ська) занесені до Червоної книги України. Учні, які готували повідомлення, ознайомлюють однокласників з різноманітністю коралових поліпів, їх значенням у природі та житті людини. 29 Цікавий факт Майже до XIX ст. коралові поліпи взагалі вважали рослинами. XVIII та XIX ст. були часом накопичення нових знань про будову та спосіб життя кишковопорожнинних. У 1723 р. цікаве відкриття було зроблено французьким лікарем і дослідником Пейсоннелем. Він довів, що рифоутворюючі корали — це живі істоти, а саме колоніальні кишковопорож нинні, що мають масивний вапняковий скелет. VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ; Презентація міні-проектів «Як утворюються коралові острови?» ; Самостійна робота, складання схеми Учні мають розподілити типи клітин кишковопорожнинних до відповідних шарів тіла і позначити їх функції. Ентодерма Шкірном’язові (покриви, рух) Проміжні (утворен ня інших клітин) Нервові (рефлекси) Жалкі (захист, полювання) Ектодерма Залозисті (виробля ють травні соки) Проміжні (утворен ня інших клітин) Травні (пере травлюють їжу) Статеві (статеве розмноження) ; Тестове завдання 1. Яка симетрія притаманна кишковопорожнинним? А променева; Б двобічна; В симетрія відсутня. 2. Скільки шарів тіла у кишковопорожнинних? А один; Б два; В три. 3. Зовнішній шар кишковопорожнинних — це А мезоглея; Б ектодерма; В ентодерма. 4. Внутрішній шар кишковопорожнинних — це А мезоглея; Б ектодерма; В ентодерма. 5. Жалкі клітини розташовані в А ектодермі; Б мезоглеї; В ентодермі. Відповіді: 1. А; 2. Б; 3. Б; 4. В; 5. А. 30 VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання для всіх учнів: опрацювати параграф, вивчити особливості будови кишковопорожнинних. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або пре- зентацію «Різноманітність кільчастих червів». VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ; Вправа «Незакінчене речення» Учням пропонується продовжити речення: — Кишковопорожнинні поділяються на … (гідроїдних, сци- фоїдних і коралові поліпи). — Тіло кишковопорожнинних складається з двох шарів… (ектодерма та ентодерма). — Я запам’ятав таких представників кишковопорож- нинних… УРОК № 7 Кільчасті черви Мета уроку: ознайомити з особливостями будови кільчастих червів, їх різноманітніс тю та середовищем існування, розкрити їх значення для людини; форму вати навички виконання завдань за інструкцією; розвивати аналітичне мислення, вміння доводити власну думку, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до природи, шанобливе ставлення до будьяких, навіть найменших, тварин. Матеріали та обладнання: мікропрепарати, вологі препарати, колекції, колекції зображень тварин, таблиця «Будова кільчастих червів». Основні поняття: кільчасті черви (кільчаки), сегменти, целом, шкірномускульний мішок, кутикула, гермафродитизм. Тип уроку: комбінований. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 31 II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ; Вправа «Ланцюжок» Учні по черзі називають терміни, що були вивчені на мину- лому уроці, та дають їх визначення. III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ; Епіграф до уроку Немає сумніву, що навряд чи є ще інші тварини, які віді- грали б настільки важливу роль в історії світу, як ці низькоор- ганізовані тварини. Чарлз Дарвін ; Слово вчителя, проблемна ситуація Великий Чарлз Дарвін був першим, хто досліджував дощо- вих черв’яків та оцінив їх значення для планети. Дощові черв’яки турбували Дарвіна протягом 50 років, тобто впродовж усього його життя в науці. Наприкінці 1881 р. вийшла його класична науко- ва праця «Утворення рослинного шару Землі діяльністю дощових черв’яків і спостереження за їхнім способом життя». Дарвін гово- рив: «Не можна не дивуватися, коли подумаєш про те, що весь рослинний шар уже пройшов через тіло дощових черв’яків і за кілька років знову пройде через них. Плуг належить до числа найдавніших і найбільш важливих винаходів людини; але ще задовго до цього винаходу ґрунт правильно оброблявся червами і завжди буде оброблятися ними. Досить сумнівно, щоб знай- шлись ще інші тварини, які в історії земної кори посіли б на- стільки важливе місце «…» містер Фішер заперечив мої висновки про участь, яку беруть черви в утворенні рослинного шару, лише через упереджену ідею про їхню нездатність виконати таку робо- ту. Він говорив, що “при їхній слабкості та їхніх незначних роз- мірах робота, яку їм приписують, має бути для них абсолютно непосильною”». — Хто ж виявився правим: Чарлз Дарвін чи його опонент? Давайте з’ясуємо. IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ 32 V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Загальна характеристика кільчастих червів ; Вступне слово вчителя Кільчастих червів, або кільчаків, налічується близько 9 тис. видів. Вони живуть у солоних і прісних водоймах, ґрунті. Деяким з них притаманний тимчасовий або постійний паразитизм. Кіль- чаки поширені у всіх географічних зонах, проте найбільше їх трапляється в теплих місцевостях. Кільчасті черви поділяються на багатощетинкових, малощетинкових та п’явок. Давайте роз- глянемо детальніше цих тварин на прикладі добре відомого вам дощового черв’яка. ; |