Главная страница
Навигация по странице:

  • 128. Умови та порядок укладання шлюбу. Державна реєстрація шлюбу

  • Заява про реєстрацію шлюбу

  • Час та місце реєстрації шлюбу.

  • Шлюб реєструється

  • Вибір прізвища при реєстрації шлюбу.

  • 129. Недійсність шлюбу. Підстави, порядок та юридичні наслідки визнання його недійсним. Види недійсного шлюбу.

  • цив. цив і сім (копия). Питання до іспиту поняття зобовязального права України та його система


    Скачать 393.14 Kb.
    НазваниеПитання до іспиту поняття зобовязального права України та його система
    Дата24.01.2022
    Размер393.14 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлацив і сім (копия).docx
    ТипКодекс
    #340965
    страница44 из 46
    1   ...   38   39   40   41   42   43   44   45   46

    Стаття 21. Поняття шлюбу


    1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

    2. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

    3. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

    Ст. 74 Сімейного кодексу України встановлює таке поняття, як жінка та чоловік, що проживають однією сім’єю, але не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою.

    Такі відносини між чоловіком і жінкою можна називати «фактичним шлюбом», «цивільним шлюбом» і вони повинні відповідати таким критеріям:

    1. У фактичних шлюбних відносинах можуть перебувати тільки жінка та чоловік (різностатевість);

    2. Намір жінки та чоловіка встановити стійкі відносини, притаманні шлюбу;

    3. Відсутність зареєстрованого в органах державної реєстрації актів цивільного стану шлюбу як між особами, що спільно проживають, так і з будь-якою іншою особою;

    4. Особи проживають разом;

    5. Ведуть спільне господарство;

    6. Взаємне матеріальне забезпечення та піклування;

    7. Не анонімність (публічність) відносин, відсутність приховування їх перед третіми особами.

    Поняття «громадянський шлюб», означає шлюб який оформлений в органах державної влади і зареєстрований в органі реєстрації актів цивільного стану (скорочено РАЦС), рання назва (ЗАГС).

    У п.1 ст. 21 Сімейного кодексу України закріплено, що «шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану».

    У п. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України сказано, що проживання однією сім’єю не є підставою для виникнення у осіб прав та обов’язків подружжя.

    З 10 січня 2002 року Сімейний кодекс України визнає осіб, що проживають у фактичних шлюбних відносинах, сім’єю. Але виникає проблема у випадку, коли чоловік (жінка) проживає у «фактичному шлюбі»  і одночасно перебуває у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Це означає, що «фактичні дружина  і чоловік» не можуть вважатися сім’єю.

    А подружжя  вважається сім’єю навіть коли вони проживають окремо.

    Сімейний кодекс України прирівнює «фактичний шлюб» до зареєстрованого.

    Погоджуючись на «фактичний шлюб», громадяни допускають невизначеність своїх подальших відносин у юридичному розумінні.

    Громадяни, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, перебувають під захистом закону і такого захисту вони не позбавляються навіть тоді, коли дружина й чоловік з різних причин не проживають спільно.

    128. Умови та порядок укладання шлюбу.

    Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства та яка затверджується Свідоцтвом про шлюб.

    Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.

    Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

    Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

    Якщо реєстрація шлюбу у визначений день не відбулася, заява про реєстрацію шлюбу втрачає чинність після спливу трьох місяців від дня її подання.

    При прийнятті заяви, працівник органу державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу.

    Окрім цього, наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. Держава забезпечує створення умов для медичного обстеження наречених та результати яких є таємницею і повідомляються лише нареченим.

    Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

    У відповідності до ст. 31 Сімейного кодексу України, особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля.

    Такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого, прихованням нею, ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).

    У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом.

    У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася – відшкодувати її вартість.

    Час та місце реєстрації шлюбу. Реєстрація шлюбу відбувається після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.

    За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

    У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

    Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

    Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану. За заявою наречених реєстрація шлюбу може проводиться:

    - в урочистій обстановці;

    - за місцем їхнього проживання;

    - за місцем надання стаціонарної медичної допомоги;

    - в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

    Реєстрація шлюбу відбувається в присутності нареченої та нареченого. Реєстрація шлюбу через представника не допускається.

    Вибір прізвища при реєстрації шлюбу. При реєстрації шлюбу наречені мають право:

    - обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя;

    - надалі іменуватися дошлюбними прізвищами;

    - приєднати до свого прізвища прізвище нареченого (нареченої);

    - взяти подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається з якого прізвища воно буде починатися. Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченої (нареченого) вже є подвійним, вона, він має право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого.

    Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений.
    129. Недійсність шлюбу. Підстави, порядок та юридичні наслідки визнання його недійсним. Види недійсного шлюбу.

    Підставою недійсності шлюбу є порушення вимог, встановлених статтями 22, 24-26 Сімейного кодексу України

    Коло підстав, коли шлюб є недійсним (Стаття 39 Сімейного кодексу України):

    1. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.
    Перебування хоча б однієї особи у іншому зареєстрованому шлюбі, яка одночасно зареєструвала повторний шлюб, є підставою недійсності названого повторного шлюбу. Зареєстрований повторний шлюб, у разі існування попереднього, "стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу". Документами, що свідчать про припинення попереднього шлюбу є: свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного із подружжя, рішення суду про оголошення особи, яка була чоловіком (дружиною) померлою, рішення суду про визнання шлюбу недійсним.

    2. Недійсним є шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою Родичами про прямій лінії споріднення є особи, які походять один від одного: батьки і їх діти, дід, баба та їх внуки. Щодо поняття "рідний" брат та сестра, слід зазначити, що поняття рідні брати та сестри охоплюють споріднення як повнорідних, так і неповнорідних братів та сестер. Відповідно до положень ст. 26 Сімейного кодексу України у шлюбі між собою не можуть перебувати як повнорідні, так і неповнорідні брат та сестра. Названою статтею визначено, що повнорідними є брати та сестри, які мають спільних батьків, а неповнорідними є брати, які мають спільну матір або спільного батька.

    3. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною. Недійним є також шлюб з особою, яка визнана у законному порядку, тобто за рішенням суду, до реєстрації шлюбу недієздатною, причому рішення суду про визнання особи недієздатною на момент реєстрації шлюбу має набути законної сили (ст. 236 - 241 Цивільний процесуальний кодекс України).
    1   ...   38   39   40   41   42   43   44   45   46


    написать администратору сайта