Главная страница

3кл., плани-конспекти основи зд.. Планиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування


Скачать 2.44 Mb.
НазваниеПланиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування
Дата11.11.2019
Размер2.44 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла3кл., плани-конспекти основи зд..doc
ТипДокументы
#94634
страница25 из 27
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


Обговоріть вдома з батьками, як можна тренувати увагу і пам'ять.

УРок 33

Тема. Спілкування в родині, з однокласниками, друзями

Мета: поглибити уявлення дітей про ввічливу людину; вчи­ти розпізнавати різні вияви поведінки близьких, однокласників, друзів; сприяти усвідомленню дітьми цінності людського спілкуван­ня та його важливості в їх житті; вдосконалювати навички культу- ри спілкування; спонукати школярів до виконання правил спілку- вання з рідними, однокласниками, друзями.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Почуття. Емоції».

ХіД УРОКУ

Вступна бесіда

Для чого людині потрібне спілкування? (Щоб обмінюватися новинами, допомагати одне одному, дружити, підтримувати, під- бадьорювати тощо)

З якою людиною вам приємно спілкуватися? (Ввічливою, добро- зичливою, привітною, вдячною, чемною, яка уміє слухати, не переби- ває тощо — таку людину називають приємним співрозмовником.)

Що треба вміти робити, щоб бути приємним співрозмовни­ком? (Уважно слухати, тактовно висловлюватись, чемно проси- ти, не забувати дякувати людям, доброзичливо вітатись і проща- тись, обов'язково вибачатися тощо.)

Робота за підручником (С. 46-48)

Читання тексту.

Розкажіть, як слід поводитися під час спілкування з рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими.

Для чого треба навчися оцінювати свою поведінку і вибачати­ся, якщо зробив щось нетактовно?

Які слова доречно вживати?

З ким треба бути ввічливим?

Що означає бути ввічливим?

Які правила ввічливості ви запам'ятали?

Чому треба говорити чемно, не вживати образливих слів?

Кому треба допомагати?

Чому молодшим за тебе і людям похилого віку треба допома- гати?

Чому треба поважати інших людей?

Чому треба терпляче чекати своєї черги?

Чому треба пропускати у дверях старших, дівчат, менших?

Чому треба поступатися місцем у транспорті?

Висновок: якщо ти ввічливий, то своїми вчинками сприяєш збе- реженню здоров'я свого і батьків.

Які риси характеру характеризують здорову людину?

Що відбувається, якщо людина дратується?

Розгляньте малюнки на с. 46-47.

Оцініть поведінку школярів. Укладіть відповідні речення. Дайте їм корисні поради.

Що дуже важливо для класного колективу?

Чому це сприяє?

Що означає вислів «уроки проходять творчо»?

Наведіть приклади ввічливої поведінки героїв кінофільмів, казок чи мультфільмів.

Часом люди не хочуть, щоб їм допомагали. Як ви вважаєте, чому так трапляється?

А як ви спілкуєтесь зі своїми друзями?

Чи відомі вам «секрети» спілкування?

Як навчитися мистецтва спілкування?

Як бути гарним другом та запобігати сваркам?

Чому треба називати друга на ім'я?

Чому треба бути уважним до тих, хто вас оточує?

Чому треба уміти уважно слухати іншого?

Чому треба бути ввічливим?

Чому треба уміти поставити себе на місце іншого?

Чому часом між однокласниками виникають суперечки?

Яка їх причина?

Що є основою добрих стосунків у класі?

Чому треба вчитися стримувати свої емоції, ставитися до дріб- ниць з гумором, не діяти зопалу, обмірковувати наслідки?

Розгляньте малюнки на с. 48. Хто з дітей не вміє спілкувати- ся? Дайте їм корисні поради.

Фізкультхвилинка

Гра «Гойдалки»

Стати прямо, ноги нарізно, руки на поясі. Гойдатися, піднімаю- чись на носки й опускаючись на п'яти на рахунок учителя «раз і два» («раз» — на носках, «два» — на п'ятах).

Робота в зошиті (С. 58-60)

1) № 1. Вивчення вірша.

Хто людей всіх поважає, Той багато друзів має, Лагідно завжди говорить, Дома близьких підбадьорить.

Треба й нам не забувати Ввічливі слова казати. Тож подумай, що робити, Щоб ти з кожним міг радіти.

(Л. Глоба)

№ 2. «Дев'ять негідних речей» за В. О. Сухомлинським

Нашіптувати, доносити на товариша.

Бути легкодушним. Уникати відповідальності за свій вчинок.

Байдуже проходити повз чужу біду, горе, відчай, посилаючись на свою слабкість.

Використовувати свою силу і фізичну перевагу на зло.

Мовчати, коли треба говорити, й говорити, коли треба мовча- ти. Базікати.

Відступати перед небезпекою, щоб зберегти спокій, благопо- луччя.

Добиватися для себе полегшення за рахунок товариша.

Не слухати батьків, обманювати їх. Глузувати з калік.

Кривдити дівчинку, дівчину, жінку. Не любити й кривдити тварин.

№ 3. Тест «Так чи ні?» Комплімент — це:

О — Які у тебе красиві очі!

О — Які у тебе довгі вуха!

О — Ти струнка, як берізка!

О — Ти вайлуватий, як ведмідь!

О — Ти працьовита, як бджілка!

О — Ти впертий, як віслюк!

О — Яке у тебе гарне довге волосся!

О — Мамо, яка ти добра!

О — Я тебе дуже люблю!

№ 6. Вивчення вірша.

Гриця вибачатись вчили, А дружити не навчили. Де із друзями він грає, Там спокійно не буває. Дасть комусь по голові Й каже: «Та пробач мені!» Чи дівчат обсипле брудом: «Вибачаюсь, більш не буду!» А тоді міркує в тузі: «Чому в мене мало друзів?»

(О. Чеботарьов)

— Як ви вважаєте, коли слід просити вибачення?

5. Підсумок уроку

Якими словами можна описати спілкування з друзями?

Поясніть, що означає для вас спілкування.

Яку людину ви назвали би ввічливою?

Назвіть слова, які не підходять для характеристики доброго спілкування.

Чи потрібно вибачатися, коли запізнився, випадково зачепив когось чи штовхнув, наступив на ногу?

Як ви розумієте прислів'я: «Умій сказати, умій і змовчати»?

УРОК34

Тема. Поведінка, звички та здоров'я. Корисні й шкідливі звич- ки. Правда і кривда

Мета: поглибити уявлення дітей про корисні й шкідливі звич- ки, про правду і кривду; вчити розпізнавати власні корисні й шкід- ливі звички, позбавлятися шкідливих звичок, набувати корисних; виховувати чесність.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Почуття. Емоції».

ХіД УРОКУ

Вступна бесіда

Учитель. Поведінка — це спосіб життя людини, рівень її вихо- ваності. Які позитивні риси характеру притаманні вам?

Яких негативних рис ви хотіли би позбутися?

Що таке звичка? (Манера поведінки, що стала постійною.)

Які бувають звички?

Як звички впливають на здоров'я?

Робота за підручником (С. 50)

Читання тексту.

Які звички характерні для здорового способу життя?

Назвіть такі корисні звички.

Поміркуйте і продовжте перелік корисних звичок.

Які шкідливі звички вам відомі?

Чи можна позбутися таких звичок?

Яких шкідливих звичок ви позбулися або хочете позбутися? Наведіть приклади з життя.

Доведіть, що це шкідливі звички.

Які шкідливі звички завдають значної шкоди здоров'ю?

Розгляньте малюнки на с. 50. Хто з дітей має корисні звички, а хто — шкідливі? Дайте дітям корисні поради.

Робота з прислів'ям

Гірка правда краща за солодку брехню.

Чи можна сказати, що правда — це добро, а брехня — зло? Доведіть свою думку.

Як навчитися говорити правду?

Фізкультхвилинка

Гра «Півень і кури»

Встати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Розвести руки в сто- рони — вдих, хлопати ними по стегнах — видих. Видихаючи, каза- ти: «Ку-ку-рі-ку, куд-ку-дах, куд-ку-дах». Повторити 3-4 рази.

Робота в зошиті (С. 59-60)

№ 3. Позначте, які риси ви хотіли би в собі виправити. О Жадність

О лінькуватість О упертість О балакучість О гордість О брехливість О грубість О дратівливість О любов до солодощів

№ 4. Позначте хрестиком, із чим ви погоджуєтесь.

О Старшокласник запропонував спробувати закурити цигарку. О Однокласник попросив тебе взяти телефон у чужому порт- фелі.

О Тебе попросили нарвати букет квітів на клумбі, щоб прикра-

сити святковий стіл. О Бабуся попросила піднести важку сумку.

№ 5. Утворіть прислів'я. Поясніть їх.

Не встояти злу... ...не робить нікому.

У лиху годину впізнаєш... ...добро.

Поспішай робити... ...проти добра.

Шляхом зла не доходять... ...вірну людину.

Худо тому, хто добра... ...до добра.

4) № 7. Розгляньте малюнки на с. 60. Оцініть поведінку героїв казок.



Дайте поради негативним героям. 5. Підсумок уроку

Назвіть позитивні й негативні емоції.

Чому негативні емоції не сприяють зміцненню здоров'я?

Що таке звичка?

Які звички потрібно в себе виховувати?

Які у вас є корисні звички?

Які корисні звички набуваються легко?

Назвіть корисні звички, яких вам слід набути. Порадьтесь вдо- ма з батьками щодо формування у вас корисних звичок.

Яких шкідливих звичок ви хочете позбутися? Чому?

Що ви робите, аби позбутися шкідливих звичок?

В яких українських казках добро перемагає зло?

УРОК35

Тема. Творчість і здоров'я. Народні традиції здорового спосо­бу життя

Мета: дати учням уявлення про мистецтво як складову частину загальнолюдської культури, його важливість для здоров'я людини; поглибити знання учнів про традиційні свята українців, звичаї, об­ряди, народні ігри та забави; вчити дітей цінувати та розуміти пре- красне, вести здоровий спосіб життя.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Народні свята. Пори року».

ХіД УРОКУ

Вступна бесіда

Як ви розумієте слово «мистецтво»? (Мистецтво — творча художня діяльність; досконале оволодіння якою-небудь справою; майстерність. )

Які види мистецтв ви знаєте? (Види мистецтв: живопис, скульптура, музика, архітектура, танець, література, театр, кіно, прикладне мистецтво.)

Які види мистецтв вам подобаються? Чим?

В яких музеях ви були, що бачили? Що вам найбільше запам'яталось?

Учитель. Людину робить людиною вміння любити й відчува- ти прекрасне. Та людина не народжується з цим відчуттям, вона набуває його протягом життя, спостерігаючи прекрасне навколо себе, творячи його власноруч, цінуючи та насолоджуючись витво- рами мистецтва.

Що дає мистецтво людям? (Можливість насолоджуватись прекрасним, приємно проводити час на виставках, концертах, у театрах тощо)

Творча гра «Найкраще я вмію....»

Учитель пояснює правила: діти будуть перекидати м'ячик одне одному. Той, хто триматиме в руках м'ячика, повинен розказати про те, що він найкраще вміє робити, а решта мають це запам'ятати. Кожен має починати з фрази «Найкраще я вмію...» (розв'язувати приклади з математики, співати, танцювати, прибирати в кім­наті, вчити вірші, малювати, грати у футбол тощо), а закінчува- ти свою фразу словами «...Ось який я молодець». Вчитель почи- нає гру з себе.

Учитель. Мистецтво творять люди, ви теж можете творити, бути авторами власних витворів мистецтва. Як ви вважаєте, який витвір мистецтва ви можете створити? (Декоративну прикрасу, ак- варельну, пастельну, графічну картинку, вишивку, аплікацію, гли- няну, пластилінову скульптурку чи композицію)

Повідомлення вчителя

Учитель. Наш народ має багату культуру, що розвивалася впро- довж багатьох поколінь. життєва мудрість наших пращурів та їхні настанови щодо здорового способу життя втілилися в українських звичаях, обрядах, фольклорі, що дійшли до наших днів.

Вітаючись і прощаючись, люди бажали одне одному здоров'я: «Здоровенькі були!», «Дай, Боже, здоров'я!», «Доброго вам здоров'я!», «Бувайте здорові!», «Ходіть здорові!» та інші.

Ще з часів Київської Русі наші пращури цінували здоров'я, за- гартованість, спритність. Свою силу, винахідливість, кмітливість вони проявляли в іграх, забавах, які часто проводили у традицій- ні свята.

Мозковий штурм «Чи знаєш ти традиції та звичаї свого народу»

Учитель запитує дітей, що таке традиції та звичаї; які з них вони можуть назвати (діти розповідають про власне розуміння традицій та звичаїв).

Учитель наголошує, що упродовж усього життя — з раннього ди- тинства і до глибокої старості — людей супроводжують різні обряди. З'ясовує поінформованість дітей, ставлячи запитання:

Чи знаєте ви, що таке обряд?

Які свята та обряди, що здавна побутують в Україні, вам ві- домі?

Які з них відзначають у вашій родині?

Які свята супроводжуються великою кількістю звичаїв, об- рядових дійств? (Різдвяно-новорічні, Великодні, Зелені свята, свя­то збору врожаю тощо)

Які символи-обереги існували в наших батьків? (Дерева — ка­лина, верба, тополя; квіти — мальви, чорнобривці, барвінок; елемен- ти одягу — сорочки-вишиванки, рушники тощо)

Традиції — елементи культурної спадщини, які передають- ся наступним поколінням і зберігаються протягом тривалого часу в суспільстві. Вони виявляються у вигляді звичаїв, обрядів, свят, усталених норм поведінки.

Звичай — загальноприйнятий порядок, традиційно встановлені правила поведінки.

Обряд — це усталені звичаї, умовні дії людей, пов'язані з певни- ми народними святами й побутовими традиціями, що передаються з покоління в покоління.

Оберіг — предмет, що оберігає від лиха, хвороб; талісман.

В Україні діти завжди любили гратись.

жодне свято не обходилося без ігор та веселощів.

Які старовинні ігри вам відомі? Розкажіть. («Слон», «Квач», «Кішки-мишки», «Вудочка», «Хованки», «Панас» тощо)

3. Розучування дитячих народних ігор

ВОВК І КОЗИ

Упоперек майданчика креслять дві лінії на відстані півметра одна від одної. Це рів, де причаївся вовк. Решта дітей — кози. Кози стрибають через рів, а вовк хоче їх упіймати. Як упіймає кількох, діти обирають іншого вовка і знову починають стрибати.

лисицяізаєць

Діти стають парами в різних кінцях майданчика обличчям одне до одного, узявшись за руки. Одного вибирають зайцем, другого — лисицею. Заєць ховається від лисиці, поспішає до якоїсь пари і стає спиною до одного з гравців. Той стає зайцем, тікає і так само хоче стати в середину іншої пари. Тим часом лисиця намагається його пі- ймати. Пійманий стає лисицею, а лисиця — зайцем, і гра триває.

4. Робота в зошиті

1) № 2. Розгляньте малюнки на с. 61. Підпишіть, які це свята. Що ми святкуємо в ці дні?

1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


написать администратору сайта