3кл., плани-конспекти основи зд.. Планиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування
Скачать 2.44 Mb.
|
Розкажіть, як ви доглядаєте їх. УРОК 31 Тема. Надання першої допомоги при укусах комах, порізах, кро- вотечі з носа, потраплянні смітинки в око Мета: поглибити знання учнів про надання першої допомоги при укусах комах, порізах, кровотечі з носа, потраплянні смітинки в око; вчити користуватися ліками домашньої аптечки (нашатир- ним спиртом, йодом, перекисом водню, лейкопластирем, бинтом); виховувати самостійність. ХіД УРОКУ Вступне слово вчителя Учитель. На попередніх уроках ми з вами з'ясували, що під час відпочинку можна травмуватися. Кожен з вас повинен вміти нада- ти першу допомогу в таких випадках. Загадки • Летить — кричить, сяде — мовчить. (Комар) • Не мотор, а гуде, не пілот, а летить, Не гадюка, а жалить. (Бджола) Як ви вважаєте, чому я запропонувала вам відгадати саме такі відгадки? Робота за підручником (С. 105-108) Читання тексту. Якого клопоту завдає маленький комар, який залетить до по- мешкання? Чим небезпечні укуси комах? Чи небезпечний укус однієї бджоли чи оси? Чи небезпечні укуси кількох десятків бджіл чи ос? Поміркуйте, чому дуже небезпечні укуси бджіл, ос у губу, язик, піднебіння. Розгляньте малюнок на с. 105. За малюнком розкажіть, що слід робити, коли вас вкусила бджола чи оса. Як видалити жало? Чому не можна висмикувати й видавлювати жало? Чим потрібно промити уражене місце? Що необхідно накласти на уражене місце? Коли можна отримати садно? Розгляньте малюнок на с. 106. За малюнком розкажіть, як надати допомогу при саднах. Чим промити рану? Чим легенько притиснути уражене місце? Чому руку чи ногу треба підняти догори? Що зробити, коли рана трохи підсохне? Чому рану не можна зав'язувати, якщо кров не тече? Чому утворюється синець? Розгляньте наступний малюнок. За малюнком розкажіть, як надати допомогу, якщо хтось забився і в нього з'явився синець. Чому синець спочатку слід промити водою? Чому треба на 10-15 хвилин прикласти до синця щось хо- лодне? Що це може бути? Розгляньте малюнок на с. 107. За малюнком розкажіть, як надати допомогу, коли з рани тече кров. Як зупинити кровотечу? Чим можна промити рану? Чим змастити місце довкола рани? Що накласти на рану? Що робити, якщо кровотеча не припиняється? Чим можна заклеїти неглибоку рану? Розгляньте малюнок. За малюнком розкажіть, як надати до- помогу під час кровотечі з носа. Як зупинити кровотечу з носа? Як треба посадити постраждалого при кровотечі з носа? Чому голова має бути нахилена трохи вперед? Що покласти на ніс? Де затиснути рукою ніс? Скільки це триватиме? Чим треба дихати в цей час? Чому не можна відкидати голову назад? Що треба робити постраждалому, після того як кровотечу зу- пинено? Розгляньте малюнок на с. 108. За малюнком розкажіть, як надати допомогу, коли в око потрапить смітинка. Як вийняти смітинку? Чому в жодному разі не можна терти очі руками? Чим можна промити око? Якою водою? Чому? Чим можна вийняти смітинку? Як інакше це можна зробити? Що робити, якщо смітинку не вдалося вийняти або в око по- трапило щось гостре? Чому ми закликаємо вас бути обережними на відпочинку? Висновок: не в кожному селі, дачному селищі є лікарня, пожеж- но-рятувальна команда. Вони здебільшого знаходяться в районному центрі. От і поміркуйте, що може статися, доки приїде допомога. Тому намагайтесь виконувати правила безпечної поведінки, з якими ви ознайомилися в 1-му, 2-му і 3-му класах. Завжди будьте готовими допомогти людині, яка цього потребує. — Оберіть, що з переліченого нижче необхідне для боротьби з не- безпекою. Сила, акуратність, мужність, доброта, знання. Укладіть відповідні речення. Фізкультхвилинка Гра «Зайчик» Учні присідають біля своїх парт. На слова вчителя: «Сірий зайчик сів і жде, спритно вушками пряде»,— вихованці, приклавши кисті до вух, то розгинають, то згинають їх. Потім класовод пропо- нує «зайчикам» погріти ніжки. Зимно зайчику стоять, Треба трішки пострибать: Скік-скік, скік-скік, скік-скік, Треба трішки пострибать. Пострибавши, відпочить. «Зайчики» займають місце за партою. Робота в зошиті (С. 53-55) 1) № 1. Розгляньте малюнки на с. 54. У які ситуації, що призво- дять до травм, можуть потрапити діти? Відповідь дайте за допомо- гою підказок у нижній частині малюнка. № 4. Які рослини можна використати, щоб зняти свербіж і біль від укусу комах? Яку користь приносять бджоли? № 2. У разі кровотечі з руки або ноги лікарі рекомендують під- няти відповідну кінцівку. Як ви гадаєте, для чого? № 3. Практична робота. Тест «Так чи ні?» Якщо тебе вкусила бджола, треба: О швидко видавити або висмикнути жало; О протерти вкушене місце нашатирним спиртом або одеколоном; О почухати; О звернутися до лікарні. Як ти надаватимеш першу допомогу при саднах? О Намастиш місце йодом чи зеленкою; О намочиш тканину холодною водою і прикладеш на місце садна; О порадиш піти до дорослих; О викличеш швидку допомогу. Як ти надаватимеш першу допомогу при синцях? О Помістиш місце із синцем під холодну воду; О обробиш синець йодом чи зеленкою; О забинтуєш; О прикладеш щось холодне. Як ти надаватимеш першу допомогу при порізах? О Промиєш рану водою і забинтуєш; О промиєш розчином перекису водню і накладеш пов'язку; О заллєш йодом; О викличеш швидку допомогу. Якщо пішла кров носом, треба: О відкинути голову назад; О покласти на ніс холодну примочку; О затиснути ніс рукою; О лягти. Коли потрапляє смітинка в око, потрібно: О звернутися до лікаря; О звернутися до дорослих; О промити водою; О самому почати витягувати хусткою. 5. Підсумок уроку Коли укус бджіл, ос стає небезпечним для життя людини? Як треба рятуватися від укусів бджіл, ос та інших комах? Які комахи кусали вас? Що ви робите, щоб зменшити біль? Коли утворюється садно? синець? Як їх лікувати? Як собі зарадити, коли рана глибока? Як обробити неглибоку рану? Як ви допоможете другові, в якого відкрилася кровотеча з носа? Як можна витягнути смітинку з ока? Чому треба бути обережним, коли відпочиваєш? УРОК32 Тема. Увага й пам'ять. Практична робота: тренування уваги й пам'яті Мета: дати учням уявлення про пам'ять, увагу та їх зв'язок зі здоров'ям та навчанням; довести необхідність розвитку пам'яті й уваги; розучити вправи для тренування уваги й пам'яті; виховувати допитливість, ініціативність. На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Почуття. Емоції». ХіД УРОКУ Мотивація навчальної діяльності Учитель. Чи легко вам вчитися? Чи залежить навчання від здоров'я? Чи впливає навчання на здоров'я? Задля чого потрібно вчитися і чи потрібно це взагалі? Доведіть свою думку. Робота за підручником (С. 49) Читання тексту. Що таке природні здібності? Коли дітям легко вчитися? Чи можна розвивати пам'ять і увагу? Учитель. Завдяки пам'яті людина передала багато знань із по- коління в покоління. Пам'ять має властивість накопичуватися, зберігатися й від- творюватися. Вона буває, наприклад, зорова (запам'ятовуєш те, що прочитав); слухова (запам'ятовуєш те, що почув) і моторна (запам'ятовуєш те, що записав). У кожного якийсь вид пам'яті роз- винений більше. Існують правила запам'ятовування. Зрозумій те, що хочеш запам'ятати. Виділи головне й неодноразово повторюй те, що хочеш запа- м'ятати. Не повторюй одноманітно й машинально. У кожного з вас є власні правила і прийоми запам'ятовування. Розкажіть про них. Щоб краще запам'ятовувати, слід уміти зосереджувати свою увагу. Практична робота: тренування уваги й пам'яті Є вправи, які допомагають розвивати природні здібності. Розгляньте малюнок протягом однієї хвилини. Закрийте книжку і назвіть предмети, зображені на ньому. (Діти відповідають.) Розгляньте малюнки. Відшукайте 6 відмінностей. Полічіть за 2 хвилини до 35 за табличкою. Фізкультхвилинка Гра «Будь уважним» (на відпочинок м'язів, шиї та очей) Школярів заспокоїти, посадити рівно, запропонувати руки по- класти на парту, заплющити очі і під повільне відлічування зроби- ти декілька обертів головою: на «раз» — підборіддя торкається грудей; на «два» — голова нахиляється праворуч; на «три» — потилиця провисла над спиною; на «чотири» — голова нахиляється ліворуч. (Вправу виконуємо 3-4 рази.) Розплющити очі, подивитись на парту і сусіда, за командою вчителя погляд перевести на стіну, потім — у вікно, подивитись яко- мога далі. Робота в зошиті (С. 56-57) 1) № 2. Розгляньте малюнок, запам'ятайте його. Закрийте малюнок аркушем паперу і дайте відповіді на запитання. Скільки дерев на малюнку? Скільки тварин зображено? Хто сидить на пеньку? Скільки грибів на малюнку? 2) № 3. Скільки мавпочок і скільки папуг заховались у джунглях? |