|
Предмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови
§5. Методи та прийоми словникової роботи
У методиці словникової роботи виділяють дві групи методів: методи накопичення змісту дитячого мовлення (методи ознайомлення з навколишнім світом і збагачення слов-ника) і методи, спрямовані на уточнення, закріплення та активізацію словника, розвиток його смислової сторони.
До першої групи методів належать: а) безпосереднє ознайомлення з довкіллям, формування та збагачення словника: розгляд та обстеження предметів, спостереження, огляди, цільові прогулянки та екскурсії; б) опосередковане ознайомлення з довкіллям, формування та збагачення словника: розгляд картин із малознайомим змістом у супроводі бесіди, читання художніх творів, показ діа-, кіно-, відео-фільмів, перегляд телепередач, показ різного роду театрів, дидактичні ігри з іграшками, предметами, картинками. В основі цих методів лежить чуттєвий досвід дитини. Всі вони обов'язково супроводжуються наочністю. Дитина має можливість сама побачити, доторкнутись, понюхати, обстежити предмет чи явище. Наявність наочного образу стимулює мовленнєву активність дітей.
Першочергове місце в ознайомленні дітей із ПМР з навколишнім оточенням та збагаченні словника належить безпосереднім методам навчання. Розглянемо деякі з них.
Розгляд і обстеження предметів, спостереження за тваринами, діяльністю людей, природою, огляди приміщень дошкільного закладу проводяться в усіх вікових логопедичних групах. Вони мають на меті дати уявлення про предмети, взаємозв'язки між ними, уточнити та поглибити знання про них. Насамперед це ті предмети, з якими дитина часто зустрічається у повсякденному житті. При цьому використовують прийоми обстеження, порівняння, що дозволяє виділити відмінність та подібність між предметами, узагальнювати, класифікувати. Діти поступово засвоюють слова різного ступеня узагальнення, які виражають видові та родові поняття.
Спостереження визначають як цілеспрямований і орга-иізований процес, спрямований на пізнання, уточнення і закріплення знань про навколишнє. В основі спостереження лежать безпосередні відчуття і сприймання предметів, явищ об'єктивної дійсності та їх властивостей. У цьому процесі беруть участь усі аналізатори дитини (зоровий, слуховий, дотиковий, кінестетичний, нюховий). Це допомагає пізнати предмет з різних сторін, краще запам'ятати його назву.
Спостережливість - це особливість психічної діяльності людини, її підмічати в предметах і явищах те, що є істотним, але малопомітним у них. Це вміння дитини вдивлятися і бачити, помічати ознаки, якості, зміни, робити елементарні висновки зі спостережень. Спостереження можуть бути нетривалі (наприклад, за працею водія) і тривалі (за будівництвом; за сезонними змінами). Спостереження проводять як заняття переважно у молодшій та середній групах. У старшому дошкільному віці спостереження проводять у повсякденному житті.
До спостережень готуються заздалегідь: оглядають об'єкт спостереження, продумують розташування дітей, продумують запитання (констатуючі, причинкові, допоміжні), підбирають загадки, вірші, прислів'я. Необхідно продумати, які слова потребують пояснення, визначити конкретно, якими словами слід збагатити словник, якими активізувати, а які вимагають лише уточнення.
Важливим методичним прийомом є поєднання безпосереднього сприймання об'єктів, слова педагога та мовлення дітей. Якщо діти уперше знайомляться із будь-яким явищем, то потрібне майже повне поєднання у часі сприймання предметів, дій і слів, які їх позначають. У випадках повторного спостереження доцільно спочатку запропонувати дітям згадати відповідне слово, а потім педагогу його уточнити. Під час спостереження кожна дитина повинна мати можливість висловитися, закріпити нові слова.
Особливе значення має зразок мовлення (називання) педагога. Нові слова повинні вимовлятися чітко, зрозуміло. Використовують спеціальні прийоми привернення уваги дітей до слова: інтонаційне виділення слова, дещо посилене його артикулювання, повторне проговорювання слів і сло-
восполучень дітьми. Це сприяє запам'ятовуванню слова, збереженню у пам'яті його звукового образу, утворенню кінестетичних відчуттів, що утворюються під час його багаторазового повторення. Мовленнєвий зразок супроводжується поясненням слів, уточненням їхнього смислу.
Серед методів опосередкованого ознайомлення з навколишнім світом та збагачення словника значне місце займає показ предметних картинок та сюжетних картин із малознайомим змістом. Вони дають дітям знання про ті об'єкти, які вони не можуть спостерігати безпосередньо (диких тварин, окремі види праці, засоби пересування, життя народів у інших країнах тощо). З фізіологічної точки зору картина забезпечує зв'язок другої сигнальної системи з першою, швидке засвоєння слів. Великого значення картині у розвитку словника надавав ще К.Д.Ушинський. За його думкою, вона спрямовує формування дару слова. Картина несе дитині разом з уявленням і слово, її розгляд супроводжується мовленнєвим зразком, поясненням і розповіддю педагога, читанням віршів, загадуванням і відгадуванням загадок, поясненням нових слів, співставлення їх із уже відомими, постановкою запитань, багаторазовим проговорюванням слів у різних контекстах.
Одним із засобів збагачення словникового запасу є художня література. Словникова робота є важливою ланкою в роботі над текстом. Якість сприймання тексту перебуває у прямій залежності від розуміння мовних засобів, особливо значень слів. Робота над лексичним значенням слів поглиблює розуміння задуму автора; Це може бути не тільки лексика, яка використовується автором, але й словник, необхідний для характеристики героїв, їх вчинків.
Особлива роль художнього твору полягає у збагаченні мовлення образними словами та виразами («Зимонько-сні-гуронько, наша біло груд онько, не верти хвостом...», Глібов). Великого значення у цьому процесі надають загадкам, приказкам, прислів'ям.
У зв'язку з читанням і розповіданням використовують такі прийоми роботи над словом: накопичення змісту мовлення у попередній роботі, збагачення знань дітей про довкілля з метою підготовки до сприймання твору;
- акцентування на словах, які мають основне смислове навантаження;
- виявлення значень незнайомих слів і виразів, уточнення відтінків значень слів, які використовують у переносному смислі;
- пояснення педагогом значень слів;
- проговорювання слів дітьми;
- заміна авторських слів словами, близькими за значенням;
- підбір слів для характеристики героїв;
- використання слів у різному контексті в зв'язку з бесідою за змістом твору.
До другої групи методів відносять: розгляд та опис знайомих предметів, іграшок, розгляд картин зі знайомим змістом, читання віршів та оповідань пізнавального змісту, усна народна творчість, дидактичні ігри і, особливо, словесні дидактичні ігри та вправи.
Розглядання іграшок використовують як метод уточнення, закріплення і активізації словника. Для розвитку словника використовують різні категорії іграшок: фігурки людей, житло людей, їх оточення, засоби пересування, тварини, птахи, фрукти, овочі, знаряддя праці. Під час розглядання іграшок використовують ігрові прийоми, ігрові дії, але немає суворих правил. Але іграшки можна використовувати і в дидактичних іграх, де є ігрові завдання, ігрові правила, ігрові дії.
Розглядання картин зі знайомим змістом спрямоване на уточнення дитячих уявлень і словника. Воно завжди супроводжується бесідою, яка активізує раніше засвоєний словник. Словникова робота при цьому пов'язана з розвитком діалогічного мовлення. Запитання є основним прийомом роботи над словом.
Дидактичні ігри - досить поширений метод словникової роботи. Словникові ігри проводяться з іграшками, предметами, картинками і на вербальній основі. Вони дають
можливість педагогу в емоційній формі організувати вправляння дітей у вживанні раніше набутих слів, виразів, уточ-нювати і активізувати їх словник. Нові слова під час гри не використовують, оскільки вони відволікають дітей, порушують гру. У словникових дидактичних іграх дитина опиняється в ситуації, коли вона вимушена використовувати раніше набуті знання і словник у нових умовах. Підбір матеріалу для дидактичних ігор повинен визначатися завданнями словникової роботи (ігри «Магазин», «Кому що потрібно?», «Чарівна торбинка» тощо).
Дидактичні вправи не мають ігрових правил. Ігрове завдання полягає у швидкому підборі відповідного слова («Назви одним словом», «Назви частини предмета» тощо). Це являє для дітей певні труднощі. Тому особливу увагу потрібно приділяти підбору мовленнєвого матеріалу, поступовості в ускладненні завдань, їх зв'язкам з попередніми етапами роботи над словом. Вправи сприяють формуванню умінь вільно користуватися лексичними засобами мови, створюють умови для активного відбору слів.
Одне з головних правил введення нових слів у словник дитини - ознайомлення зі словом у певному контексті (мінімальний контекст - словосполучення, або речення), відпрацювання навичок усвідомленого і доречного використання слів у відповідності з контекстом висловлювання.
Особлива увага приділяється семантизації лексики. Для пояснення значень слів застосовують такі прийоми:
а) пояснення значень слів шляхом показу картинки;
б) співставлення слів з іншими словами (сміятися - з якого приводу?, насміхатися - над ким?);
в) пояснення етимології слова (чапля-болотниця; лисиця взимку мишкує...);
г) складання словосполучень і речень зі словом, яке пояснюють;
д) пояснення слова іншим, близьким за значенням (мужній - хоробрий);
ж) пояснення значення слова через його визначення (герой - людина, яка відрізняється хоробрістю);
з) порівняння слів за звучанням і значенням, підбір римованих слів.
Смислова сторона мовлення розвивається в процесі роботи над антонімами. Спочатку використовують прийоми роботи з ізольованими словами (словосполученнями), потім
- з такими ж словами у реченнях і зв'язних висловлюваннях:
а) підбір антоніма до заданого слова (через картинки і на вербальному матеріалі: високий - низький; тихо — голосно тощо);
б) відшукування слів-антонімів в оповіданнях, прислів'ях тощо;
в) договорювання речень зі словами-антонімами (влітку жарко, а взимку -....);
г) складання речень із заданою парою антонімів (весело
- сумно).
В роботі над синонімами використовують такі прийоми:
а) підбір синонімів до ізольованих слів;
б) пояснення відбору слів у синонімічному ряду;
в) заміна синоніма у реченні, обговорення варіантів значень (біжить струмок — тече, ллється, журчить);
г) складання речень зі словами синонімічного ряду;
д) складання розповіді зі словами синонімічного ряду. Розкриття значень багатозначних слів відбувається за
допомогою таких прийомів:
а) визначення багатозначності слів у конкретних ситуаціях (іде: годинник; дощ; тролейбус);
б) пояснення і порівняння значень багатозначних слів (ручка у дитини, ручка у дверцят);
в) підбір близьких за смислом слів до кожного значення багатозначного слова: гострий перець - гіркий, жагучий; гостра голка - колюча, гострокінцева;
г) підбір антонімів до кожного значення багатозначного слова: гострий - солодкий, гостра - тупа;
д) складання речень із багатозначними словами;
ж) знаходження багатозначних слів у прислів'ях, скоромовках, літературних творах.
Словникова робота на заняттях поєднується з активізацією слів у різних видах діяльності.
Контрольні питання та завдання:
1. Визначте зміст поняття «словникова робота» стосовно дітей із ПМР дошкільного віку.
2. Як відбувається становлення узагальнюючої функції
слова у дітей в нормі?
2. Яким чином принципи словникової роботи впливають
на її зміст і методику?
3. Назвіть завдання словникової роботи.
4. Що становить зміст словникової роботи з дітьми з ПМР?
5. Які напрямки розвитку словникового запасу дітей із ПМР?
6. Назвіть методи та прийоми словникової роботи.
7. Підберіть дидактичні вправи та ігри для розвитку словника дітей із ПМР.
Розділ IV
Спеціальна методика формування граматичної
будови мови
§1. Поняття граматики та Ті становлення у дітей
дошкільного віку
У тісному взаємозв'язку з розвитком зв'язного мовлення і особливо його лексичної системи перебуває формування граматичної будови мови.
Граматична будова - продукт подовженого історичного розвитку. Багато правил переходять із покоління у покоління, і деякі з них іноді важко пояснити. Граматика - результат абстрагуючої роботи головного мозку, але є відображенням дійсності і заснована на конкретних фактах.
Граматика, у широкому значенні слова - це наука, яка вивчає правила зміни слів, їх поєднання у реченні» У вузькому значенні, граматика - це наука про будову мови, засвоєння граматичних значень. Як будова мови граматика являє собою «систему систем», яка об'єднує словотворення, морфологію, синтаксис. Морфологія вивчає граматичні властивості слова і його форми, граматичні значення у межах слова; синтаксис - словосполучення і речення, поєднюва-ність і порядок слів; словотворення - утворення слів на базі іншого однокореневого слова (або інших слів), яким воно мотивоване, тобто виходить з нього за смислом і за формою за допомогою спеціальних засобів, які притаманні мові. Отже, розрізняють граматичні значення словотворення (стіл, на столі, під столом) і граматичні значення в синтаксисі. Потрібно розрізняти граматичне і лексичне значення.
Лексичне значення слова дає уявлення про будь-який елемент дійсності, його властивості, ознаки, стани.
Граматичне значення або виражає відношення, які існують між словами, або вказують на суб'єктивне ставлення того, хто говорить, до названих предметів та явищ. Але зв'язок граматики здійснюється через лексику, оскільки граматика позбавлена будь-якої конкретності.
Кожне граматичне явище завжди має дві сторони: внутрішню, граматичне значення, те, що виражене, і зовнішню, граматичний засіб вираження, те, чим виражено.
Дитина від народження до школи повинна засвоїти різні види граматичних значень, тобто оволодіти граматичною будовою мови.
Оволодіти граматичною будовою мови — це означає навчитися утворювати від однієї основи форми однини і множини теперішнього і минулого часу, відмінювати слова за відмінками і особами, вживати слова з суфіксами і без них, правильно вживати рід іменників, самостійно утворювати граматичні форми за аналогією, оволодіти складносурядним та складнопідрядним реченням, тобто засвоїти морфологічну та синтаксичну системи рідної мови.
Опанування дитиною граматичною будовою мови має велике значення, оскільки лише морфологічно і синтаксично оформлене мовлення може бути зрозумілим співрозмовнику і може слугувати для неї (для дитини) засобом спілкування з дорослими та однолітками.
Засвоєння граматичних норм мови сприяє тому, що мовлення дитини починає виконувати поряд с функцією спілкування функцію повідомлення, коли вона оволодіває монологічною формою зв'язного мовлення. Синтаксис відіграє особливу роль у формуванні і вираженні думки, тобто у розвитку зв'язного мовлення. Оволодіння граматично правильним мовленням здійснює вплив на мислення дитини. Вона починає мислити більш логічно, послідовно, узагальнювати, відволікатися від конкретного, правильно викладати свої думки.
Основою для засвоєння граматичної будови є пізнання відношень і зв'язків навколишньої дійсності, які виражені в граматичних формах. Мовлення маленької дитини з погляду граматики аморфне (безформне). Морфологічна та синтаксична аморфність мовлення говорить про непізнаність нею відношень і зв'язків, які існують у житті. Пізнання дитиною навколишнього світу сприяє розкриттю зв'язків між предметами і явищами. Пізнані зв'язки граматично оформлюються і відображуються у мовленні. Це відбувається завдяки опануванню рідною мовою, її словникового складу і граматичної будови.
Відомо (О.Р.Лурія), що слово є основною одиницею мови і мовлення. Але словниковий склад являє собою лише будівельний матеріал, який тільки при поєднанні слів у реченні за законами рідної мови може слугувати цілям спілкування і пізнання дійсності. І найбільш суттєвим є питання про засвоєння нею граматичної будови рідної мови.
Процес засвоєння дитиною граматичної будови за своєю психологічною та психофізіологічною природою складний і пов'язаний з аналітико-синтетичною діяльністю кори головного мозку.
І.П.Павлов висловив думку, що граматика є своєрідною формою динамічного мовленнєвого стереотипу. В фізіології встановлена умовно-рефлекторна основа засвоєння граматичної сторони мовлення. У дитини виробляється певний динамічний стереотип під час зміни іменників, прикметників та інших граматичних форм.
Вироблений динамічний стереотип має велику стійкість. Якщо дитина засвоїла відмінкові закінчення, то безпомилково засвоює їх, якщо це відповідає загальній системі мови. Але разом з тим спостерігається недостатня гнучкість у використанні динамічного стереотипу. Дитина використовує засвоєні граматичні форми і в тих випадках, коли є відхилення від системи.
Вирішальне значення для розуміння особливостей засвоєння граматичної будови мови дошкільниками мають значення роботи О.М.Гвоздєва, С.Л.Рубінштейна, Д.Б.Ель коніна, О.М.Шахнаровича, М.І.Красногорського, Ф.О.Со-хіна, Т.М.Ушакової та інших.
Закономірності засвоєння граматичної будови мови з її зовнішньої сторони мовленнєвого розвитку дитини (лінгвістичний аспект) розкриті відомим лінгвістом О.М.Гвоздєвим. У його книзі «Питання вивчення дитячого мовлення» нроелідковано послідовність появи у мовленні різних видів речення, словосполучень, частин мови та їх граматичного оформлення. Розкриті закономірності засвоєння складової структури слів, звуків рідної мови, їх поєднань.
Дитина засвоює граматичну систему рідної мови уже до 3-х років у всіх її найбільш типових виявленнях. Засвоєння дитиною граматичної будови мови відбувається у вигляді засвоєння граматичних категорій, які характеризуються наявністю значень. Час і послідовність засвоєння окремих категорій залежать від характеру їх значень, У дітей викликає труднощі засвоєння тих форм, конкретне значення яких не пов'язане логікою дитячої думки, тобто те, що не зрозуміле за значенням.
Спочатку дитина засвоює число іменників (1 р. 10 міс), а також різницю між емоційно-зменшеними і не зменшеними іменниками: стіл - столик.
Рано діти засвоюють наказову форму, так як вона виражає різні бажання, які мають для дитини велике значення. Складніше засвоюються відношення, які пов'язані з предметами і простором (відмінки), із часом (час), із учасниками мовлення (особа дієслова). Пізно (2 р. 10 міс.) засвоюється умовний спосіб дієслова (я хотіла б), так як він виражає щось передбачуване, а не реально існуюче. Винятково но складним і подовженим виявляється засвоєння категорій роду. Рід засвоюється не шляхом механічного запам'ятовування, а пов'язується з морфологічною структурою іменників. О.М.Гвоздєвим розкрита така закономірність. У засвоєнні граматичної будови спостерігається певна послідовність: спочатку засвоюється все найбільш типове, всі продуктивні форми в області словотворення і словозміни. Одиничні, окремі слова засвоюються вже у шкільному віці.
У формуванні граматичної будови мови О.М.Гвоздєв виділяє основні періоди:
- перший період - період речень, побудованих з аморфних слів-коренів, що вживаються в одному незмінному вигляді в усіх випадках їх використання (лепетні слова). Цей період чітко поділяється на дві стадії:
а) час однослівного речення (1 р. З міс. - 1 р. 8 міс);
б) час речень з декількох слів-коренів (1 р. 8 міс. -1р. 10 міс);
- другий період - період засвоєння граматичної структури речення, пов'язаний із формуванням граматичних категорій і їх зовнішнього вираження. Він має такі стадії:
1) час формування перших форм (1р. 10 міс. - 2 р. 1 міс);
2) час використання флексійної системи мови для вираження синтаксичних зв'язків слів (2 р. 1 міс. - 2 р. З міс);
3) час засвоєння службових слів для вираження синтаксичних відношень (2 р. З міс. -Зр.).
- третій період - період засвоєння морфологічної системи рідної мови (3 р. — 7 р.). У цей періоду у більшому ступені засвоюються всі одиничні форми. Спочатку засвоюється система закінчень, пізніше - система чергувань в основах.
Засвоєння морфологічної системи рідної мови відбувається на основі розвитку у дітей орієнтування у звуковій формі слова. Особливо чітко це виражено у старших дошкільників. Під час засвоєння граматичної будови мови дошкільник проходить шлях від орієнтування на звукову сторону морфем до орієнтування на окремі фонематичні ознаки. Культура фонематичного слуху займає в цьому процесі одне з провідних місць.
Основою засвоєння граматичної будови є формування граматичних узагальнень.
Формування мовних узагальнень у процесі розвитку мовлення починається рано, і саме вони складають ядро психологічного механізму засвоєння мови, а не просте наслідування дорослих.
Засвоєння граматики пов'язане з когнітивним розвитком дитини, оскільки формування мовних узагальнень у мовленні Ні передбачає роботу мислення. Процеси аналізу, синтезу, абстракції і узагальнення приводять до засвоєння лексичних і граматичних значень.
Шукаючи відповіді на питання про внутрішні структури, які управляють побудовою граматично оформлених структур, Т.Ушакова досліджувала продукти дитячої словотворчості. Оригінальні дитячі слова - неологізми {пургінки, са морубка, сидоло, умність тощо), на її думку, слугують свого роду «віконцями», крізь які просвічує внутрішній механізм, що керує дитячим мовленням.
Більшість неологізмів, від найпростішого - додавання до слова найпростішого афікса, включає синтезуючий механізм. Існує єдиний принцип формування синтезованих слів. Утворення неологізмів відбувається не за випадковими, а за узагальненими типізованими зразками. Неологізми утворюють групи, відображуючи узагальнені словесні значення, сформовані в когнітивній сфері дитини. Частина з них слугує для вираження граматичних відношень, інша — логічних категорій.
Основною одиницею мови як знаряддя мислення і спілкування є речення, оскільки в ньому завжди щось висловлюється.
Основою речення є предикативність (М. І.Жинкін, Д.Ф.Ніколенко), передана словом та інтонацією. Кожне речення утворюється в категорії предикативності, яка і є його граматичним значенням.
Предикат - це предметний смисловий зв'язок, який відображує відношення між названими предметами. Окремо взяте речення взагалі не може бути вимовлене, якщо тому, хто говорить, невідомо, де в ньому предикат. Осмисленість висловлювання буде лише тоді, коли в нього буде вміщена якась думка. А думка - це результат роботи інтелекту.
Речення - це найвищий рівень ієрархічної структури мови і мовлення. Особливість мови (і в її складі речення) по-.лягає в тому, що її побудування забезпечує можливість передачі думки від однієї людини до другої (М.І.Жинкін).
Дані про особливості оволодіння синтаксичною стороною мовлення висвітлені в роботах О. М. Гвоздєва, А.М.Леу-шиної, Н. А, Рибникової, В, І. Ядешко та інших.
Перші речення пов'язані з появою предикативності у мовленні дитини (початок другого року життя). Основною її ознакою є віднесення змісту висловлюваного до дійсності. Дитина досить рано розуміє предикативність у пасивній формі, коли сама ще не володіє мовою як засобом спілкування. На пропозицію дорослого дитина виконує різноманітні дії (падає, ховається тощо). Предикативність яскраво виступає в однослівних реченнях, що є першою стадією в становленні граматичної будови мови (1р. -1,5-1,8р.).
За своїм значенням слова-речення становлять закінчене ціле, вони виражають якесь повідомлення. Перші слова-речення позначають дійових осіб (тато, мама, тьотя), тварин (ав-ав, киця), частини тіла (ука - рука), назви предметів (кася, моко), дій (дай, на). Слово доповнюється мімікою, жестами, діями, інтонацією і являє по суті цілу закінчену фразу.
За інтонацією О.М.Гвоздєв розрізняв такі типи слів-ре-чень: а) наказові речення, що виражають бажання, вимогу; б) називні (номінативні) - супроводжуються окликом і зустрічаються досить часто; в) кличні речення.
Слова-речення носять ситуативний характер, їх розумінню допомагає обстановка, ситуація, в якій дитина вимовляє це слово, За даними Н.П.Серебреникової, перехід до речення можливий при умови, якщо дитина має у словниковому запасі 40-60 слів.
У період від 1,8 м. - 1,10 м. з'являються двослівні речення (неповні прості), які являють собою свідому конструкцію, де кожне слово позначає предмет чи дію. Двослівні речення розрізняють наказові (дай м'яч) і розповідні, і яких повідомляється про щось (киця ам).
До 2-х років спостерігається поява трьох- і чотирьох-слівних речень. Це початок оволодіння простим поширеним реченням. З'являються питальні речення. Спочатку це речення, де питання виражається інтонацією (Мама купила булку?), пізніше дитина вживає частку «так», яка вимов ллється з питальною інтонацією, далі - речення із запитанням про місце дії з прислівниками де, куди.
Біля 1 р. 9 міс. м. з'являються речення з однорідними членами. Піку використання простих поширених речень дитина досягає у 5,5 років.
Перші складні безсполучникові речення з'являються у 1 р. 9 міс, з 2-3 років - спостерігаються складні речення зі сполучниками. Зазвичай складне речення включає в себе два простих. Сурядні та підрядні сполучники засвоюються паралельно.
Отже, спочатку діти користуються простими за структурою реченнями, потім засвоюють більш складні конструкції. Наявність складних речень свідчить про зв'язки між окремими уявленнями, які поступово ускладнюються (причинні, часові та інші). На кінець третього року життя у дитини є майже всі різновидності складносурядних і складнопідрядних речень. Для того, щоб дитина оволоділа правильною граматичною будовою слів у реченні, їй необхідно розв'язати два складних завдання: 1) навчитися по-різному змінювати одне й те саме слово; 2) навчитися різні слова змінювати однаково.
Другим етапом у оволодінні граматичною будовою є засвоєння флективної системи рідної мови, правильне вживання відмінкових форм. Перші прояви флективності, як відмічають дослідники, можна помітити вже на початку другого року життя.
До 2-х років дитина оволодіває знахідним, родовим та називним відмінками. У 2 р. і 2 міс. у мовленні з'являються давальний та орудний відмінки. Флексіями (Д.Ф.Ніколенко) множини у називному відмінку іменників і множини першої особи дієслова діти оволодівають уже на стадії вживання називних однослівних речень. Оволодіння флексіями непрямих відмінків та другої і третьої осіб дієслів є набагато складнішим процесом. Флексіями дитина оволодіває у зв'язку з розумінням відсутності предмета (немає кого? чого?), місця дії (де? на кому? на чому?), спрямованості дії на когось або щось (кому? чому? кого? що?). Флексіями орудного відмінку дитина оволодіває пізніше.
Третій етап у становленні граматичної будови мови — оволодіння узгодженням і керуванням. Цей етап пов'язаний з оволодінням дитиною багатослівними реченнями, сполучниками. На кінець 3-го року життя дитина оволодіває відмінковими формами, засвоює суфікси зменшеності, збільшеності, пестливості.
Після 3-х років діти інтенсивно засвоюють складні речення зі сполучниками, цілу низку відмінкових форм, продовжується оволодіння суфіксами.
До 7 років дитина добре володіє граматичною будовою рідної мови.
При будь-якій патології мовлення дитини не обійде у своєму мовному розвитку трьох основних періодів, виділених О.М.Гвоздєвим. Але процеси засвоєння різних сторін мовлення дітьми із ЗНМ набагато складніші, дуже затягуються і мають свої якісні відмінності. При різних клінічних формах порушень мовлення спостерігаються свої відзнаки у відношенні строків та особливості засвоєння тих чи тих елементів мови.
§2. Завдання, шляхи та етапи формування граматичної будови мови
Усвідомлення граматичних явищ мови відбувається у дошкільників із ПМР на основі цілеспрямованого навчання, в процесі якого у них починає розвиватися чуття мови, здібність до узагальнення.
Формування граматичної будови усного мовлення у даної категорії дітей передбачає такі завдання:
1. Формування практичних навичок засвоєння морфологічної системи рідної мови (зміна за родами, числами, особами, часом).
2. Надання знань про деякі норми утворення форм слів — словотворення, формування практичних навичок утворення слів суфіксально-префіксальним способом.
3. Формування синтаксичної будови мови: навчання правильного узгодження слів у реченні, побудові різних типів речень і поєднанню їх у зв'язному тексті.
Граматика тісно пов'язана з іншими сторонами мовної системи: її звуковою будовою, лексикою (у сфері використання слів і у сфері словосполучень), а також з фразеологією. Важливим є співвідношення мовних одиниць - слів, словосполучень, речень, що відіграє значну роль у формуванні та вираженні думки.
Морфологічна будова мови дітей із ПМР включає майже усі граматичні форми; вона ускладнюється з віком та за мірою підвищення рівня мовленнєвого розвитку. Найбільше місце займають іменники та дієслова, але у процесі мовленнєвого розвитку дітей зростає використання й інших частин мови: прикметників, займенників, прислівників, числівників, службових слів.
Під час навчання словотворення дітей підводять до умінь утворювати нове слово на базі іншого однокореневого, яким воно мотивоване за допомогою афіксів (закінчень, префіксів, суфіксів). У навчання включають такі вправи, які б показували зміни значення слова в залежності від словотворчих відтінків. Наприклад, у іменниках слова набувають відтінку зменшеності, пестливості, збільшеності засобом суфіксів суб'єктивної оцінки (дім - домік - доміще; рука -ручечка - ручище); у смислових відтінках дієслова основна увага звертається на включення у речення префіксальних дієслів протилежного значення (біг - перебіг - вибіг; грав -виграв - програв); виділення смислових відтінків прикметників, утворення за допомогою суфіксів та префіксів показує, як змінюється (доповнюється) значення твірного слова (розумний - розумненький - найрозумніший; поганий - поганенький ).
Дітей із ПМР навчають синтаксису - способам поєднання слів у словосполучення і речення різних типів, прості і складні. Необхідно навчати дітей уміння обдумувати словосполучення, потім правильно пов'язувати слова у речення. ()собливої уваги у навчанні правильної побудови речень на дають вправам, які спрямовані на розвиток використання правильного порядку слів, вилучення однотипних, надмірних, або недостатніх конструкцій, правильне узгодження слів у реченні.
У дітей необхідно сформувати елементарні уявлення про структуру речення і про правильне використання лексики у реченнях різних типів. Для цього вони повинні засвоїти різні способи поєднання слів у реченні, розуміти деякі смислові і граматичні зв'язки між словами і вміти інтонаційно оформлювати речення, дотримуючись інтонації до його кінця» Необхідно навчити дитину користуватися мовними засобами (словами, словосполученнями, реченнями) під час передання думки у відповідності із задумом, щоб у процесі формування граматичної будови мови забезпечити свідомий вибір необхідних засобів для побудови зв'язного монологічного висловлювання.
Шляхи формування граматично правильного мовлення дошкільників із ПМР визначаються на основі знання загальних закономірностей становлення мовлення, безпосереднього вивчення граматичних умінь цих дітей і аналізу причин їх аграматизмів. До них відносять:
- утворення сприятливого мовленнєвого середовища, яке надає зразки грамотного мовлення;
- спеціальне навчання дітей правильним граматичним формам (корекція та попередження аграматизмів);
- формування правильних граматичних навичок у практиці мовленнєвого спілкування.
Утворення сприятливого мовленнєвого середовища одна з умов грамотного мовлення дитини. Мовлення оточення може мати як позитивний, так і негативний вплив. У наслідок великого наслідування дитина запозичує від дорослих не тільки правильні, але й помилкові форми слів, мовні звороти, стиль спілкування в цілому. У зв'язку з цим особливо важливим є приклад культурного, грамотного мовлення педагога, а також батьків, їх необхідно знайомити з аграматизмами у мовленні дитини та їх причинами, давати вправи на їх подолання. Необхідно також використовувати художню їмо літературу, фольклор, яка дає зразки літературної та народної мови.
Крім цього, необхідно пам'ятати, що оволодіння граматичною будовою мови залежить також від навколишньої дійсності і потреб дитини. У неї виробляється мовленнєвий стереотип тільки при умові зв'язку слів, їх форм з фактами дійсності. Важливо організовувати діяльність дітей із предметами, знайомство з їх якостями та властивостями, спостереження за природними явищами. Встановлення і усвідомлення дитиною наявних у природі зв'язків і залежностей знаходять відображення у збільшенні обсягу речень, у побудові складних мовленнєвих конструкцій, у використанні сполучників підрядності.
Формування граматично правильного мовлення здійснюється двома шляхами: у корекційному навчанні на заняттях і у вихованні граматичних навичок у повсякденному спілкуванні.
Корекція граматично неправильних форм мови та попередження граматичних помилок нерозривно пов'язані між собою. Виправлення помилок у одних дітей є попередженням їх у інших. Крім корекції порушених граматичних форм, з метою попередження помилок, на заняттях поступово відпрацьовують і ті форми, які відсутні у мовленні дитини на даний час, а також уточнюють і закріплюють форми, що використовуються правильно. Особливої уваги надається нетиповим змінам слів (наприклад, наказовий спосіб дієслова: їдь, біжи, малюй; зміна іменника у родовому відмінку множини: квітів, качок, дерев, книг).
Важливою умовою засвоєння дитиною граматичної будови мови є формування орієнтування у звуковій формі слова, виховання у дітей уваги до звучання граматичних форм.
На заняттях діти навчаються змінювати слова (морфології), будувати речення (синтаксису) і утворювати форми слів (словотворення). Ці завдання реалізуються в комплексі, у взаємозв'язку і взаємодії з вирішенням інших мовленнєвих завдань у процесі лексичної роботи, навчання зв'язного мовлення.
Під час корекції граматичної сторони мовлення (усіх її розділів) дотримуються послідовних етапів навчання:
1. Поширення обсягу розуміння окремих граматичних форм (у словосполученнях) і мовлення в цілому. Дітей навчають розуміти смисл того, що говорять, орієнтуючись на закінчення іменника, розрізнення одного та багатьох предметів тощо.
2. Засвоєння певних граматичних форм шляхом виконання різноманітних вправ та використання певних граматичних засобів у власному мовленні.
3. Самостійне утворення форми нового слова за аналогією зі знайомим.
4. Навчання оцінювати граматичну правильність власного та чужого мовлення, визначати, як можна, а як не можна говорити.
В залежності від рівня розвитку мовлення дітей на кожному занятті можна вирішувати різні завдання. Корекція та навчання новим граматичним формам відбувається на спеціальних заняттях з розвитку лексико-граматичних категорій мови, а їх уточнення, закріплення і використання продовжується і на інших видах занять (з розвитку звукови-мови, підготовки до навчання грамоти, розвитку зв'язного мовлення).
Методи і прийоми формування граматичної будови мови.
До методів відносять дидактичні ігри («Кого, чого не стало?», «Що без чого?», «Що кому дамо?» «Хто чим працює?» тощо), ігри-драматизації («У ляльки Тані гості», «В овочевому магазині», «Мандрівники» тощо), словесні вправи («Додати слова», наприклад, іменники до дієслова «Чим можна...?» - писати, малювати, фарбувати тощо), розглядання наочно-дійових картинок та сюжетних картин, переказ коротких оповідань і казок, роботу з деформованими реченнями та коротким текстом. Ці методи можуть виступати і як прийоми під час використання інших методів.
Методичними прийомами є зразок, пояснення, вказівка, порівняння, повторення, створення проблемної ситуації, вип ршиїення помилок, запитання, що мають характер підказки та оцінки, залучення дітей до контролю і виправлення помилок, нагадування про те, як сказати правильно тощо.
Для того, щоб граматичні форми засвоювалися, ставали звичними, їх необхідно використовувати у «живому» мовленні, під час вільного спілкування. Самостійне виправлення дитиною власних граматичних помилок свідчить про достатнє оволодіння нею тими чи іншим формами та граматичною будовою в цілому, про усвідомлення явищ мови у мовленні.
§3. Спеціальна методика формування способів
словотворення
Психологічні дослідження, присвячені процесу оволодіння дітьми мовленням у нормі (Д.В.Ельконін, А.В.Захарова, А.К.Маркова) показали, що початок оволодіння лексико-граматичним рівнем у дітей пов'язаний із засвоєнням основ словотворення, а це, в свою чергу, обумовлено розширенням словника дитини. Оволодіння словотворенням -процес тривалий, він поширюється на всі роки подальшого навчання в школі, але в цьому процесі особливе місце займає початковий етап навчання.
Л.С.Виготський відзначав, що оволодіння словотворенням йде у дитини попереду оволодіння нею логічними структурами й операціями. Тому, на початковому етапі навчання дітей мови (процесам словотворення) повинно будуватися з розрахунком на практичне оволодіння цим матеріалом.
В основі засвоєння системи морфологічного словотворення лежить складний багаторівневий механізм, який включає такі операції (В.К.Орфінська, О.О.Леонтьев, М.І.Жинкін, Є.Ф.Соботович): порівняння слів та їх словоформ, виділення звукокомплексів (морфем), які несуть це значення, їх узагальнення, утворення на цій основі за аналогією слів і словоформ, контроль за відповідністю нових слів і словоформ нормам мови.
Отже, на сучасному етапі розвитку науки словотворення розглядають як особливий вид мовленнєво-мисленнєвої діяльності, що має низку базових операцій: операцію виділення і розпізнавання морфеми на слух зі слова, що звучить, і операцію інтеграції (тобто включення) словотвірної частки у склад нового (похідного) слова. Засвоєння морфологічної системи словотворення припускає оволодіння дитиною цілою низкою дій та операцій з мовними знаками (у даному випадку з морфемами).
У сучасній українській мові словотвір визначається як розділ мовознавства, в якому вивчаються закономірності творення слів та засоби, що використовуються для цього; він є найголовнішим засобом збагачення лексики рідної мови, тобто творення нових слів. Предметом словотвору є творення слів на основі морфем, твірних основ, словотвірних моделей.
Словотвірний рівень є проміжним між основним морфологічним і лексико-семантичним. Суть міжрівневих зв'язків полягає в тому, що основна одиниця морфологічного рівня — морфема - використовується для творення одиниць лексико-семантичного рівня - слів (лексем).
Морфема - мінімальна значуща неподільна частина слова, яка виділяється в його структурі в результаті зіставлення даного слова з іншими словами, які мають такі ж морфеми. Однією з ознак морфеми є її повторюваність (афіксальні морфеми); кореневі ж можуть бути і одиничними. Морфем в українській мові безліч, значно більше, ніж слів.
Кореневі морфеми становлять лексичне ядро слова, виступають як організуючий структурний і семантичний центр, навколо якого у суворому порядку розташовані афікси, які надають слову додаткових значень (префікс і суфікс нових лексичних та емоційних відтінків, закінчення слугує для зв'язку слів у реченні і є носієм граматичного значення).
У процесі формування словотворення у дошкільників
із ПМР просте повторення і запам'ятовування слів є малопродуктивним; дитина повинна знати його механізм і нав-
читися ним користуватися. Сутність моделі цього формування полягає у матеріалізованій демонстрації дітям словотворчої системи мови як найбільш загальних правил конструювання і використання твірних одиниць. Увагу дітей звертають на спосіб утворення слів за допомогою суфіксів або префіксів, формують навички утворення слів за аналогією.
Р.Є.Левіною було висунуте положення про те, що тільки дітям із III рівнем мовленнєвого недорозвинення доступні словотворчі операції. Але в сучасній логопедії дослідники (Л.М.Єфімєнкова, Є.Ф.Соботович, Л.І.Трофименко) обґрунтовано пропонують розпочинати роботу над формуванням морфологічної системи словотворення з дітьми із II рівнем ЗНМ, тоді, коли у дітей в активному словнику вже є певна кількість іменників і дієслів.
Методикам навчання способам словотворення дошкільників із ПМР приділяли увагу такі вчені-дослідники і практики, як Л.М.Єфімєнкова, Л.В.Лопатіна, Н.В.Серебрякова, Т.В.Туманова, Є.Ф.Соботович, Л.І.Трофименко та інші.
Навчання словотворення передбачає виконання таких завдань:
• формування спрямованості уваги дітей на морфологічне оформлення мовлення, організація спостережень дітей за використанням однієї і тієї ж морфеми в різних словах для позначення схожих явищ;
• формування уміння визначити спільні словотворчі афікси в словах із різним лексичним значенням;
• формування навичок практичного вживання слів із різним морфемним значенням.
Логопедична робота включає словотворення іменників, дієслів, прикметників суфіксально-префіксальним способом, складних слів та деяких дієприкметників.
Формування словотворення відбувається з урахуванням принципу онтогенетичного підходу послідовно-паралельно у декілька етапів.
Зміст формування словотворення у дітей із ПМР, / етап (словотворення найбільш продуктивних моделей)
Іменники
1. Утворення зменшено-пестливих іменників із суфіксами -ечок, -ечк,
-ичок, -ИЧК. -ИК, -НИК, -К (зірочка, віконечко, сонечко, ручка, носик, стільчик тощо); із суфіксами недорослості -ен(я), -єн, ат, -ят, -к (назви тварин, їх використання в однині та множині: гусеня, вовченя, лисенятко, каченята, зайченята тощо).
2. Утворення іменників із суфіксом збільшеності, згрубілості -ищ(е) (ручище, ножище, очища, морозище, голосище).
Дієслова
1. Утворення дієслів від звуконаслідувальних слів: туп-туп - тупаємо, плеск-плеск -плескаємо, ква-ква -квакає, гав-гав - гавкає тощо.
2. Диференціація префіксів доконаного та недоконаного виду на-, з-, по-, про- (малюю -намалював, граю— пограв, проірав, будую - збудував).
3. Утворення дієслів із префіксами зі значенням
протилежності дій за -ви, на - ви, при - від (наливає - виливає, заходить – виходить).
// етап (словотворення менш продуктивних моделей)
Іменники_
1. Утворення зменшено і іестливих іменників із суфіксами -оньк, -еньк (ішівонька, корівонька, зіронька, дитинонька).
2. Утворення назв посуду суфіксальним способом: -ниц(я) - цукерниця, хлібниця; -ник, -яр (-ар) -чайник, кав'ярник.
3. Утворення іменників із суфіксом зі значенням речовинності -ин, -инн(я) (городина, морквина, виноградина, гарбузиння).
4. Продовження співвіднесення назв тварин та їхніх дитинчат, використання цих назв у однині і множині, у родовому відмінку множини.
5. Утворення іменників за місцем дії із суфіксом -аль (вітальня, роздягальня)._
_Дієслова_
1. Продовження утворення дієслів від звуконаслідувальних слів: кар-кар -каркає, няв-няв -нявкає, кукуріку -кукурікає.
2. Утворення дієслів просторового значення з префіксом -при (приїхав, приніс, прийшов).
3. Навчання способам
від іменникового утворення: мило-милить, фарба -фарбує, вчитель -вчить.
__Прикметники_
1. Утворення відносних прикметників з суфіксами -н, -ян(ий), -ев(ий) (залізний, дерев'яний, металевий глиняний, овочевий).
2. Утворення якісних прикметників із суфіксами -ав-(-яв), аст-(-яст), -ист, -уват (жовтавий, дірчастий, глинястий, плечистий, гіркуватий, кістлявий, голуватий).
3. Утворення присвійних прикметників (від назв тварин) із суфіксами -ин(ий), -їн(ий) (бджолиний, голубиний, качиний, зміїний).
III етап (утворення непродуктивних моделей)
1. Утворення назв професій за допомогою суфіксів від дієслів:
лікує - лікар; будує -будівельник; виховує - вихователь.
2. Утворення іменників від дієслів (з багаторазовим повторенням дії) за допомогою суфіксів: багато працює -працівник; багато говорить - говорун.
3. Утворення назв професій жіночого роду за допомогою суфіксів -иц(я), -к (продавщиця, льотчиця; лікарка, мулярка, вчителька).
4.Підбір споріднених слів від похідної основи: лист— листяний, листопад; пшениця-пшеничний, пшениченька.
1. Утворення дієслів просторового значення з префіксами з-, по-, під-, пере, за-, до- (їхав -під'їхав, від'їхав, переїхав, заїхав)
2. Підбір споріднених слів:
писати-
писаний,
переписати,
писар,
відписати,
писанка.
1. Утворення зменшено-пестливих прикметників за допомогою суфікса -еньк(ий) (маленький, зелененький, молоденький, темненька).
2. Утворення відносних прикметників від основ іменників за допомогою суфікса -ов (малиновий, медовий, гороховий, дубовий, березовий).
3. Утворення присвійних прикметників (у значенні приналежності) за допомогою суфіксів -яч; -ч, з чергуванням приголосного (лисячий, котячий, вовчий, свинячий, ведмежий).
4. Утворення ступенів порівняння прикметників:
а) вищий - за допомогою суфіксів -іш, -ш (тепліше, холодніше, солодший; синтетичний спосіб); - за допомогою слів (аналітичний спосіб): більш глибокий, менший).
|
| - за допомогою слів найбільш, найменш до звичної форми якісного прикметника (найбільш зручний, найменш приємне).
| 5. Утворення іменників та прикметників шляхом поєднання двох слів: довговухий, синьоокий, носоріг, лісоруб тощо.
6. Утворення дієприкметників: розбили чашку - розбита чашка; розлили молоко - розлите молоко тощо.
| Під час формування граматичної системи словотворення необхідно враховувати, що спочатку весь пропонований матеріал відпрацьовується в імпресивному мовленні, а потім переходять до ознайомлення з певним способом словотворення та його використанням у мовленні.
Робота над словотворчими афіксами здійснюється наступним чином:
1) утворення слів із заданим значенням за допомогою логопеда, наприклад, назвати пестливо предмети: лисичка, синичка. Підбирають слова з однаковими словотворчими афіксами (за значенням та звучанням - ичк(а));
2) виділення спільної морфеми;
3) закріплення значення афікса;
4) аналіз звукового складу морфеми (для дітей старшого віку);
5) самостійне утворення слів з даним афіксом.
Під час формування словотворення широко використовується прийом порівняння. Порівняння здійснюється у двох планах:
- порівняння ряду слів із однаковим словотвірним афіксом: відбувається уточнення, що спільного в цих словах за значення і за звучанням (м'ячик, носик, песик, бантик тощо);
порівняння споріднених слів (мотивуючого і похідного): визначається, чим подібні і чим відрізняються ці слова (ліс - лісовий — лісовик — лісовичка).
Для порівняння звукового складу споріднених слів рекомендують використовувати звукові графічні схеми слів.
Під час добору лексичного матеріалу для роботи над граматичною системою словотворення враховується структурна складність слова та фрази, тобто беруться до уваги можливості вимоги звуків і відтворення дітьми слів.
Система занять на засвоєння дітьми граматичної системи словотворення повинна являти собою цикл (серію) вправ з поетапним відпрацюванням і поступовим ускладненням дій дитини з одним і тим же мовленнєвим лексичним матеріалом та наступним повторенням цього циклу на більш високому рівні.
|
|
|