Главная страница
Навигация по странице:

  • ( 111

  • ( ПКІЦЛЛЬІІЛ МІПЧ )ДИІСЛ І к )ЧЛТК()Н Г 11 ЛИЧАНИХ УІСГЛЇІІСЬКОЇ мови

  • Предмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови


    Скачать 1.22 Mb.
    НазваниеПредмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови
    Анкорpidruchnik_5_kurs.doc
    Дата29.08.2017
    Размер1.22 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаpidruchnik_5_kurs.doc
    ТипДокументы
    #8439
    страница3 из 18
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
    §3. Методичні принципи навчання мови і мовлення

    Принципи навчання - це вихідні теоретичні положення (правила, вимоги), керуючись якими педагог підбирає засоби, методи і прийоми навчання, передбачає його ефективність.

    Дидактичні принципи (загальні та спеціальні) спрямо­вані на оволодіння дітьми знаннями, вміннями і навичками з наступним їх використанням у житті, на досягнення ефек­тивного розвивального і виховного навчання. Вони є осно­воположними для спеціальної методики початкового нав­чання української мови та розвитку мовлення. Разом з тим методика має і свою систему методичних принципів.

    Методичні принципи - це положення, які визначають як основні (загальні), так і другорядні (часткові) параметри процесу навчання даного предмету, а також найбільш ефек­тивні засоби досягнення поставленої дидактичної мети. Мето­дичні принципи виступають у тісному взаємозв'язку один із одним. У загальній методиці методисти підходять до визначення принци­пів з різних позицій і в зв'язку з цим називають і різні принципи.

    Проблема принципів навчання рідної мови і мовлення у спеціальній методиці мало розроблена. Звернемося до за­гальнії х принципів навчання, виведених із закономірнос­тей засвоєння дітьми мови і мовлення (за Л.П.Федоренко), враховуючи особливості мовленнєвого розвитку дітей із ПМР і специфіку їх навчання.

    Принцип уваги до матерії мови - будувати навчання необхідно таким чином, щоб розвивати периферичний мов­леннєвий апарат дитини: органи артикуляції, голосоутво-рення, дихання. Крім цього, звертається увага на стан орга­нів слуху, збереженість їх є необхідною умовою формування правильного мовлення, а також на стан дрібної моторики пальців і кисті рук, розвиненість якої сприяє розвитку мов­лення та мислення дитини.

    Принцип розуміння мовних значень - лексичних та гра­матичних. Для успішного формування та розвитку мов­лення у процесі навчання діти повинні засвоїти мовні знаки, розуміти їх, співвідносити слово з конкретним реальним предметом, розуміти лексичні значення, тобто предметний ряд об'єктів: предмет, число, дію, ознаки предмета, ознаки дії; розуміти смисл слова у різних контекстах, а також грама­тичні значення - логічний ряд об'єктів - відношення між сло­вами, або відношення того, хто говорить, до предметів і явищ.

    Принцип оцінки виразності мови - це розуміння внут­рішнього світу людини, втіленого у мові, вміння висловлю­вати свої емоції і почуття. У дітей виховують увагу до інто­наційної сторони мовлення: розвивають мовленнєвий слух, чуття тембру і ритму, відчуття сили звука. Дітей навчають користуватися різними видами інтонації, виражати голосом своє ставлення до висловлювання, підвищуючи чи пони­жуючи його у відповідності з контекстом, логічно і емоційно підкреслювати текст. Виховують у дітей любов до худож­ньої літератури, здібність помічати виразні засоби під час сприймання літературних творів, народної творчості, від­чувати художній образ, розвивають поетичний слух (вміння уловлювати звучність, музикальність, ритмічність поетич­ного мовлення), виховують здібність відчувати образну мову казок, розповідей, віршів.

    Принцип розвитку мовного чуття («чуття мови») -неусвідомлене володіння закономірностями мови. В процесі багатократного сприймання мовлення і використання у власних висловлюваннях подібних форм у дитини в нормі на підсвідомому рівні формуються аналогії, а потім вона засвоює і закономірності. Діти починають більш вільно користуватися формами мови, комбінувати елементи мови у відповідності з її законами, хоча і не усвідомлюють їх. У Дітей із ТВМ виявляються порушеними самі задатки до мовної здібності. А.К.Маркова, вивчаючи дітей із тяжкою мовленнєвою патологією, відмічала, що «у немовленнєвої дитини відсутні ті величезні можливості (обширний словник, «чуття мови»), які в умовах нормального розвитку можуть компенсувати ті чи ті недоліки в оволодінні мовленням»

    Здібність до чуття мови слід постійно розвивати. Дітей із ПМР потрібно навчати орієнтованим діям у мовному мате­ріалі у ситуації взаємодії з дорослим. Розвиток «чуття сло­ва» (увага до його звукової, ритмічної, граматичної і лек­сичної форми) відбувається в результаті неусвідомленого узагальнення досвіду орієнтовних дій у різних комунікативних умовах. Для цього організується накопичення матеріалу, що підлягає систематизації (сприймання і запам'ятовуван­ня мовленнєвого зразка дорослого), проводиться його гру­пування в результаті спеціальних мовних спостережень. Формується увага до мовлення дорослого, однолітка, потім до власного мовлення і співвіднесення його з еталоном. З розвитком «чуття мови» пов'язане і формування мовних узагальнень.

    Принцип випереджувального розвитку усного мовлення перед писемним. Розвинене усне мовлення є однією з умов формування писемного мовлення. У дошкільному віці зак­ладають основи для навчання писемного мовлення. У дітей із ПМР необхідно розвивати невербальні форми психічних процесів, а саме: зорового гнозису, зоро-просторової орієн­тації, зорового аналізу і синтезу, зоро-моторної координа­ції, зорової пам'яті, уваги. Потрібно цілеспрямовано фор­мувати фонетико-фонематичні процеси, розвивати словниковий запас, граматичну будову мови, навчати зв'язного мовлення.

    Принцип прискорення темпів збагачення мови перед­бачає поступове ускладнення змісту, засобів, методів і прийомів навчання за мірою зростання дітей за віком та їхніх мовленнєвих можливостей. Завдання та зміст навчання дітей із ПМР рідної мови і мовлення насамперед визнача­ються особливостями їх мовленнєвого розвитку. У відповід­ності до цього підбираються методи та прийоми корекційно-розвивальної роботи. За ступенем складності та обсягом мовленнєвого матеріалу вони будуть різні, наприклад, для дітей із І рівнем ЗНМ та для дітей із II або III рівнем ЗНМ. Так, на початковому етапі навчання переважають, як правило, наочно-словесні методи навчання, а на подальших етапах — словесно-практичні, підкріплені наочністю.

    38

    ( 111'ЛиА.ЧЬІ ІЛ м1гіч )ДИК.Л ІК )ЧЛ'ГІС( )ІЮГ() ІІЛНЧЛІ N І>1 УІСГЛЇІК мшїмови

    До часткових методичних принципів відносять:

    а) принцип комунікативної спрямованості навчання, що передбачає оволодіння дітьми рідною мовою як засобом ко­мунікації (спілкування);

    б) принцип навчання мови як діяльності зумовлює практичну спрямованість процесу навчання рідної мови; роз­виток її як засобу спілкування у різних видах діяльності;

    в) принцип взаємозв'язку сенсорного, розумового і мов­леннєвого розвитку дітей. Мовлення спирається на сенсорні уявлення, які складають основу мислення, і розвивається у єдності з мисленням;

    г) принцип забезпечення активної мовленнєвої практики на заняттях і у повсякденному житті;

    д) організація спостережень над мовним матеріалом з метою пізнання і усвідомлення дітьми мовної дійсності;

    ж) принцип комплексного підходу до розвитку всіх сторін мовлення передбачає засвоєння усіх рівнів мови у їх тісному взаємозв'язку. У процесі розвитку однієї зі сторін мовлення розвивають одночасно і інші, оскільки всі вони є частинами одного цілого - процесу оволодіння системою мови;

    з) принцип збагачення мотивації мовленнєвої діяльності на основі поєднання навчання мови з ігровою діяльністю, розвитком творчих умінь;

    ж) принцип забезпечення впливу художньої літератури на мовленнєвий розвиток дитини.

    Ці принципи відображують специфіку навчання рідної мови і мовлення дітей із ПМР, доповнюючи і взаємодіючи із сис­темою загально дидактичних принципів.

    §4. Основні засоби навчання мови та мовлення

    У методиці прийнято виділяти такі засоби мовленнєвого розвитку дітей:

    - навчання рідної мови і мовлення на заняттях;

    - організація спілкування дітей у різних видах діяльності (ігровій, побутовій, трудовій);

    - сприймання різних видів зображувального мистецтва;

    - використання технічних засобів навчання;

    - художня література;

    - культурне мовне середовище, мова педагога. Розглянемо коротко роль кожного із засобів навчання

    мови та мовлення.

    Одним із основних засобів е навчання мови і мовлення на заняттях. Це - планомірний, систематичний, цілеспря­мований процес, у якому під керівництвом педагога відбу­вається розвиток пізнавальних здібностей дітей, засвоєння ними елементарних знань про навколишнє, оволодіння пев­ними мовленнєвими уміннями і навичками. Навчально-мов­леннєва діяльність дітей дошкільного віку із ПМР охоплює слухання та різні види говоріння (діалогізування, бесіда, роз­повідання, міркування, повідомлення).

    На даний час у дошкільних закладах відбувається дифе­ренційоване навчання дітей із порушеннями мовлення. Комп­лектування груп здійснюється на основі педагогічної класи­фікації. Це групи для дітей із фонетико-фонематичним не­дорозвитком мовлення, із загальним недорозвитком мовлення, із заїканням, в яких передбачається робота над формуванням і застосуванням засобів спілкування. Спеціально організо­вані логопедичні заняття є основною формою корекційного навчання. Вони призначені для систематичного поетапного формування та розвитку усіх компонентів мовлення і під­готовки дітей до школи.

    Для здійснення корекційного навчання мови і мовлення виділяють такі види занять:

    - формування звуковимови;

    - формування (в залежності від рівня розвитку мовлення) лексичних, або лексико-граматичних категорій мови;

    - формування і розвиток зв'язного мовлення;

    - підготовка та початкове навчання грамоти. Програмовий зміст занять визначається у відповідності

    до ступеня порушення компонентів мовлення. Він передбачає формування у дітей мотиваційно-потребового компонента мовленнєвої діяльності; розвиток когнітивних передумов мовленнєвої діяльності (сприймання, уваги, пам'яті, мис­лення); формування вербалізованих уявлень про навколиш­ній світ; формування здібності до засвоєння елементарних мовних закономірностей: формування та удосконалення механізмів сенсомоторного рівня і механізмів мовного рівня мовленнєвої діяльності в процесі розширення імпресивного та експресивного словника дітей, розвитку розуміння і ви­користання граматичних форм слова і словотворчих моде­лей, а також різних типів синтаксичних конструкцій і на їх основі розвитку зв'язного мовлення. Таким чином корек-ційно-логопедичний вплив спрямований на розвиток різних компонентів мовної здібності (фонетичного, лексичного, словотворчого, морфологічного, семантичного).

    За дидактичною метою виділяють такі типи занять:

    -викладення нового матеріалу;

    - закріплення знань, умінь і навичок;

    - систематизація та узагальнення пройденого матеріалу;

    - комбіновані заняття, на яких здійснюється засвоєння нового матеріалу, повторення пройденого і практичне його застосування;

    - контрольні заняття, метою яких є перевірка засвоєння дітьми пройденого матеріалу. Кількість, мету та зміст конт­рольних занять визначає логопед разом із методистом до­шкільного закладу. Завдання на перевірку знань подаються у цікавій ігровій формі.

    Корекційно-логопедична робота передбачає комплексне вирішення завдань мовленнєвого розвитку дітей, тому най­більш широко за своєю структурою використовуються комп­лексні заняття. Вони враховують особливості оволодіння дітьми мовою як єдиною системою різнорідних мовних оди­ниць. Тільки взаємозв'язок, взаємодія різних завдань дають можливість усвідомленню дитиною деяких аспектів мови, правильного розвитку мовлення. На знайомих словах і поняттях проводяться лексичні, граматичні і фонетичні вправи з переходом до різних типів зв'язного мовлення. Об'єднання завдань на комплексному занятті відбувається по-різному, в залежності від етапу та основної мети навчання.

    Наприклад, зв'язне мовлення, словникова робота, граматич­на правильність мови; звукова культура мовлення, словни­кова робота, граматична будова мови, зв'язне мовлення.

    Заняття, які присвячені одному завданню також можуть будуватися комплексно. Наприклад, заняття з навчання пра­вильної вимови звука ш може включати: а) показ і уточнен­ня артикуляції звука, б) визначення його акустико-артику-ляційної характеристики, в)закріплення його ізольованої вимови, г) закріплення вимови звука у словах, д) вправи у вимові у зв'язному мовленні - повторення чистомовок, віршів, переказ коротких тексів.

    За кількістю учасників у спеціальних групах виділяють заняття фронтальні (з усією групою), підгрупові (частина групи) та індивідуальні. Чим тяжчі мовленнєві порушення, тим більше місця відводиться підгруповим та індивідуальним заняттям. Так, з дітьми з І рівнем ЗНМ проводиться пере­важно індивідуальна робота (1-2 дитини), далі дітей об'єд­нують у невеличкі підгрупи (3 дитини); час заняття 15-20 хвилин. За мірою вікового та мовленнєвого зростання (II рівень, далі III рівень ЗНМ) склад підгрупи включає 5-6 дітей, заняття проводиться 25-30 хвилин. У групах для дітей старшого віку із ФФНМ є можливість проведення логопедом фронтальних занять, але це не є обов'язковим, оскільки склад групи за клінічною формою порушення та його сту­пенем виявлення може бути різнорідним.

    До організації та проведення занять висувають певні ди­дактичні вимоги.

    1. Ретельна попередня підготовка до заняття. Визначення завдань, змісту, методів і прийомів навчання, взаємозв'язку з іншими видами діяльності. Необхідно продумати струк­туру і хід заняття, підібрати відповідний мовленнєвий та на­очний матеріал.

    2. Відповідність матеріалу заняття віковим, психоло­гічним і мовленнєвим можливостям дітей. Навчальна мов­леннєва діяльність має бути організована на достатньому рівні складності з урахуванням потенційних можливостей ді­тей. Навчання має мати розвивальний та виховний характер.

    42

    ( ПКІЦЛЛЬІІЛ МІ'ПЧ )ДИІСЛ Ік )ЧЛТК()Н< >Г<) 11 ЛИЧАНИХ УІСГЛЇІІСЬКОЇ мови

    3. Структура заняття має бути чіткою. В ній зазвичай виділяють три частини увідну, основну і заключну. В увідній частині передбачений обов'язковий організаційний момент, який дає змогу налаштувати дітей на заняття, відбувається повторення попереднього матеріалу, повідом­ляється тема заняття, утворюються відповідні мотиви нас­тупної діяльності з урахуванням віку і ступеня розвитку мовлення дітей. У основній частині вирішуються головні завдання заняття, використовуються різні навчальні прийо­ми, створюються умови для мовленнєвої діяльності дітей. Заключна частина коротка та емоційна. її мета - закріпити

    і узагальнити знання, відпрацьовані в основній частині заняття. Використовують художню літературу, народну творчість, дидактичні ігри та вправи, коротку підсумкову бе­сіду. Оцінка мовленнєвих досягнень дітей на кінець заняття має бути не формальною, а об'єктивною і заохочувальною.

    4. Оптимальне поєднання колективного характеру нав­чання з індивідуальним підходом. Як правило, діти в під­групі різняться за своїм мовленнєвим та психофізичним розвитком. Це потрібно враховувати під час вибору методів і прийомів роботи, індивідуальних завдань та інструкцій до них.

    5. Правильна організація занять. Організація занять повинна відповідати усім гігієнічним та естетичним вимо­гам, які висуваються у дошкільному закладі (освітлення, чистота повітря, меблі за зростом, розташування, кількість та розмір дидактичного матеріалу, естетичність посібників, достовірність іграшок, предметів тощо). Важливо забез­печити тишу, щоб усі діти могли чути зразки правильного мовлення логопеда, його пояснення, а також відповіді один одного. Рекомендуються невимушені форми організації ді­тей, які сприяють утворенню довірливої атмосфери, при якій діти бачать один одного в обличчя, перебувають поряд із логопедом. Можливе нетрадиційне розташування нав­чальних столиків (півколом, ялинкою, шахматкою, столи-шестигранники тощо). Розумове навантаження дітей вима­гає перепочинку, який виявляється у зміні їх діяльності, проведенні різноманітних фізхвилинок, використанні різних видів ігор.

    6. Врахування результатів заняття допомагає контро­лювати процес навчання, засвоєння дітьми мовленнєвого матеріалу, забезпечує встановлення зворотного зв'язку, дозволяє намітити шляхи подальшої роботи з ними.

    7. Зв'язок занять із іншими видами діяльності. Для від­працювання стійких мовленнєвих навичок і умінь необхід­но закріплення матеріалу на вечірніх заняттях вихователя за завданням логопеда, під час ігор поза заняттями, у тру­довій діяльності, у побуті, вдома з батьками.

    Важливим засобом розвитку мовлення є спілкування.

    Спілкування - це специфічний вид діяльності, що полягає у взаємодії двох чи кількох людей, спрямований на пого­дження й об'єднання їхніх зусиль з метою встановлення взаємовідносин і досягнення спільного результату (М.І.Лі-сіна).

    Мовлення є основним засобом комунікації між людьми, яке виникає на певному етапі розвитку комунікативної діяль­ності. Первинними ж і найбільш однозначними є невербальні складові частини комунікації (міміка, жести, пантоміміка, загальна рухлива поведінка).

    У період нормального раннього і дошкільного дитинства дитина оволодіває трьома типами спілкування, кожен з яких має свої характерні особливості: емоційне спілкування, спілкування на основі розуміння, спілкування на основі мовлення. Протягом переддошкільного віку дитина ово­лодіває здібністю використовувати вербальні засоби для взаємодії з іншими людьми, спочатку дорослими, а після двох років і з дітьми. Вербальну комунікацію, як правило, супроводжує невербальна комунікація, яка характеризує особистісне ставлення учасників до процесу спілкування. До кінця дошкільного віку дитина досягає такого рівня розвитку мовленнєвих умінь і навичок, який забезпечує їй можливість вільного і правильного спілкування.

    У дітей із ПМР у різній формі і у різному ступені про­являється порушення комунікативної здібності. Загальним для всіх дітей із тяжкими вадами мовлення є відсутність мотивації до спілкування, невміння орієнтуватися у ситуа-

    44
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


    написать администратору сайта