Главная страница
Навигация по странице:

  • Індивідуальна тактична літучка

  • Комплексна розрахункова топографічна задача

  • Программа_индивидуальной_подготовки_офицеров_тактического_звена_. Програма індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління збройних сил україни


    Скачать 1.11 Mb.
    НазваниеПрограма індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління збройних сил україни
    Дата04.10.2022
    Размер1.11 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрограмма_индивидуальной_подготовки_офицеров_тактического_звена_.doc
    ТипПрограма
    #714017
    страница3 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9

    Плануваннята проведення заходів індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління




      1. Індивідуальної підготовка офіцерів тактичної ланки управління планується у загальній системі планування підготовки у видах (родах) військ (сил), структурних підрозділах Генерального штабу ЗС України (що мають частини безпосереднього підпорядкування) та інших органах військового управління, які знаходяться на окремих штатах і виконують функції Генерального штабу Збройних Сил України, військових частинах (батальйонах) та їм рівних, ВВНЗ, НЦ, НДУ, військових комісаріатахЗбройних Силах України та полягає в колективній роботі командирів (начальників) та інших посадових осіб щодо визначення порядку і послідовності проведення узгоджених за замислом, місцем і часом заходів індивідуальної підготовки, спрямованих на набуття визначених індивідуальних спроможностей, всебічного забезпечення спланованих заходів (з урахуванням виділених обсягів фінансування) та відображенні їх у планувальних документах.


    Планування індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління здійснюється в ході загального та поточного планування у Збройних Силах України відповідно до Методичних рекомендацій з планування підготовки у Збройних Силах України.

      1. Індивідуальна підготовка планується: у видах (родах) військ (сил), структурних підрозділах Генерального штабу ЗС України (що мають частини безпосереднього підпорядкування) та інших органах військового управління, які знаходяться на окремих штатах і виконують функції Генерального штабу Збройних Сил України, військових частинах (батальйонах) та їм рівних, ВВНЗ, НЦ, НДУ, військових комісаріатах – на рік.




      1. У військових частинах (ВВНЗ і ВНП ЗВО, НЦ, НДУ, установах)ЗС України заходи індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління і терміни їх проведення відображаються у відповідних планах підготовки і уточняються в планах основних заходів на місяць, що затверджуються безпосередніми начальниками.


    До планів підготовки додається План індивідуальної підготовки, що розробляється в ході загального планування на навчальний рік з іншими планувальними документами (додаток 2 до Програми). Він за звичай включає наступні розділи:

    загальний розрахунок годин за предметами навчання;

    тематичний розрахунок годин за предметами навчання;

    склад навчальних груп індивідуальної підготовки (визначається рішенням відповідних командирів(начальників, керівників структурних підрозділів) з дотриманням принципу – кожний начальник навчає своїх підлеглих і несе персональну відповідальність за їх підготовку, відповідно до організаційної структури та підготовки за фахом).

    Крім того може включати план проведення командирського (навчально-методичного, фахового) збору, якщо він запланований.

      1. Порядок організації і проведення занять з індивідуальноїпідготовки визначається окремим розділом у наказі командира (начальника, (керівника структурного підрозділу, установи тощо) проорганізацію бойової підготовки (навчально-виховного процесу) у навчальному році. В ньому вказуються:


    основні нормативні документи у відповідності з якими організовується індивідуальна підготовка;

    напрямки зосередження основних зусиль у навчанні офіцерів;

    завдання керівникам груп індивідуальної підготовки;

    розподіл особового складу управліннята підрозділів за групами індивідуальної підготовки;

    строки готовності основних плануючих документів, дні і години проведення зборів, занять з індивідуальної підготовки, самостійної підготовки, підготовки керівників груп до занять;

    відповідальна особа за організацію індивідуальної підготовки, порядок обліку та звітності;

    контроль заходів індивідуальної підготовки та надання допомоги керівникам груп;

    питання щодо удосконалення навчально-матеріальної бази індивідуальної підготовки та інші питання.

      1. Послідовність проведення заходів з індивідуальної підготовки визначається розкладом занять, в якому відображаються: склад тих, хто залучається на заняття (самостійну роботу), термін їх проведення, кількість годин, яка відводиться на заняття з кожної теми, теми занять за предметами навчання, види занять, відповідальні за підготовку заняття, керівник заняття, місце проведення заняття. Відповідно до плану індивідуальної підготовки, в ході поточного планування, розробляються розклади занять індивідуальної підготовки (далі – розклади) на кожний наступний місяць. Це завдання покладається на командирів (начальників, керівників структурних підрозділів), які відповідають за напрямок індивідуальної підготовки. Затвердження розкладів заходів індивідуальної підготовки здійснюється до 25 числа поточного місяця.

      2. Предметами індивідуальної підготовки офіцерів є: тактична (тактико-спеціальна) підготовка; вогнева підготовка; водіння; розвідувальна підготовка;спеціальна підготовка; технічна підготовка;загальновійськова підготовка (підготовка з РХБ захисту, підготовка з основ екологічної безпеки військ, радіоелектронна боротьба,інженерна підготовка,підготовка зі зв’язку,військова топографія,тактична медицина,стройова, фізична, статути ЗС України); методична підготовка;мобілізаційна підготовка; національно-патріотична підготовка;психологічна підготовка та правова підготовка.

    Залежно від місця ролі й предметів вони поділяються на основні та неосновні. Основними предметами навчання індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки є предмети, зміст яких відображає (являється основним навантаженням, наповненням) сутності практичної роботи зазначеної категорії військовослужбовців в ході підготовки, ведення бою (бойових дій) або виконання основних функціональних обов’язків (наприклад для офіцера механізованих військ це: тактична, вогнева та спеціальна підготовка (щодо управління підрозділом в бою); для офіцера військового комісаріату (ТЦКтаСП) це: мобілізаційна та спеціальна підготовка). Перелік основних предметів навчання (два – три предмети) визначається рішеннями відповідних командувачів (начальників) оперативних командувань (установ) та їм рівних.

    Загальний розрахунок годин за предметами індивідуальної підготовки для офіцерів тактичної ланки управління наведено у додатку 3 до Програми.


    Тематика занять і розрахунок годин на відпрацювання кожної теми за предметами навчання розробляється під керівництвом командирів військових частин, в яких проводяться заходи індивідуальної підготовки з урахуванням вимог керівних документів. При цьому тематика занять з індивідуальної підготовки може визначатися відразу на весь період дії вищезазначених нормативних документів з обов’язковим вивченням наступних питань.

      1. Збори – форма навчання в системі індивідуальної підготовки, яка проводиться у військових частинах з метоюпоглиблення та закріплення теоретичних знань, вивчення вимог керівних документів, вдосконалення практичних умінь і навичок військовослужбовців у виконанні функціональних обов’язків як у мирний час, так і в особливий період, обміну досвідом та досягнення єдності поглядів і підходів до навчання, формату і методики проведення заходів бойової підготовки. Одним із ключових завдань командирського збору є підготовка офіцерів командної ланки управління до виконання обов’язків на одну ступінь вище від тієї, яку він займає.

      2. На зборах частина часу має відводитись на проведення групових вправ, тактичнихлітучок та інших практичних занять, а для підрозділів топографічної служби – комплексна розрахункова топографічна задача. Кількість часу на лекції та показні заняття слід обмежувати.Збори з усіма категоріями офіцерів мають завершуватися контрольними заняттями з основних предметів навчання.При плануванні зборів необхідно враховувати їх практичну спрямованість, при цьому 70 % занять від загальної кількості доцільно планувати практичними, з них 30 % – вночі.

    Збори бувають: командирські, навчально-методичні, фахові та методичні.


    Збори необхідно планувати і проводити:

    командирські:

    з командирами бригад (полків, морських баз, дивізіонів надводних кораблів), їх заступниками, начальниками родів військ і служб, окремих батальйонів (дивізіонів) та їх заступниками – проводяться один раз на рік до 5 дібпід керівництвом командувачів видів, окремих родів військ (сил) ЗС України, командира морського командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, командувача морської піхоти Збройних Сил України;

    з офіцерами управлінь бригад (полків, окремих батальйонів), які не залучаються на збори зі своїми командирами – один раз на рік тривалістю 3-4 дні під час проведення індивідуальної підготовки під керівництвом начальників штабів оперативних командувань;

    з командирами батальйонів (дивізіонів, загонів, ескадрильї, корабля 3 рангу (судна забезпечення, катера)), їх заступниками та їм рівними – один раз на рік тривалістю 3-4 дні під керівництвом командувачів оперативних командувань, повітряних командувань, морського командування, командування морської піхоти;

    з командирами рот, батарей, ланки (вертольоту, корабля), катеру (рейдових суден забезпечення) та їх заступниками, командирами взводів, групи, пари, команди, бойової частини – проводяться один раз на рік (у період відновлення боєздатності) протягом 3-4 днів, як правило на напередодні етапів підготовки рот (батарей) під керівництвом командирів військових частин;

    з командирами навчальних підрозділів (батальйонів (дивізіонів), рот, (батарей) та їх заступниками, командирами навчальних взводів, офіцерами циклів (циклових комісій)– проводяться один раз на рік протягом 3-5 днів під керівництвом відповідних командирів (начальників);

    з командирами взводів та їм рівними – один раз на рік тривалістю до 5 днів, як правило на напередодні етапів підготовки взводів під керівництвом командирів бригад (полків, окремих батальйонів);

    з обласними військовими комісаріатами та їх заступниками – один раз на рік тривалістю не менше 3 днів у підготовчий період під керівництвом командувачів військ оперативних командувань;

    навчально-методичні збори:

    з командирами навчальних батальйонів (дивізіонів), начальниками циклових комісій, їх заступниками, старшими офіцерами циклових комісій навчального центру – два рази на рік тривалістю до 3днів під керівництвом начальника начального центру у періоди мінімальної завантаженості навчальних центрів;

    з командирами навчальних рот (батарей), їх заступниками, командираминавчальних взводів, викладачами цикловихкомісій навчального центру – один раз на рік тривалістю до 5днівпід керівництвом командирів батальйонів (дивізіонів, начальників циклових комісій) у періоди мінімальної завантаженості навчальних центрів;
    фахові збори:

    з керівним складом військових частин родів військ і спеціальних військ– один раз на рік тривалістю до 5 днів під керівництвом начальників родів військ і спеціальних військ видів (родів) військ (сил) ЗС України, начальника Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальника військ зв’язку Збройних Сил України – начальника Головного управління зв’язку та інформаційних систем Генерального штабу Збройних Сил України;

    з керівним складом арсеналів, баз, складів – один збір на два роки тривалістю 2-3 дні під керівництвом командувача сил логістики ЗС України;

    з керівним складом навчальних центрів видів Збройних Сил – рішенням командувачів видів (родів) ЗС України.

    Методичні збори проводяться згідно з рішеннями відповідних командувачів (командирів, начальників), але не менше трьох впродовж навчального року. При цьому основні зусилля зосереджуються на питаннях удосконалення методики підготовки та проведення найбільш складних заходів бойової підготовки за результатами контролю їх проведення Головною інспекцією Міністерства оборони України або Генерального штабу ЗС України.

      1. Заняття – форма навчання, яка включає цілеспрямовану діяльність керівника та тих, яких навчають, з метою передачі їм знань, створення умов для отримання та розвитку (набуття) певних умінь та навичок. Заняття проводяться, як правило, у складі груп індивідуальної підготовки під керівництвом безпосередніх начальників (керівників груп індивідуальної підготовки). Видами занять є: лекція, практичне, інструкторсько-методичне (інструктивне) та показове заняття.


    Заняття поділяються у залежності від визначених завдань з підготовки офіцерів на систематичні та періодичні. До систематичних занять належать планові та контрольні заняття з тактичної (тактико-спеціальної), вогневої, спеціальної, технічної, методичної та національно-патріотичної підготовки, а також за необхідності, рішенням командирів (начальників) з інших предметів навчання які безпосередньо впливають на ефективність виконання завдань за функціональним призначенням військовослужбовця в особливий період. Періодично проводяться заняття з інших предметів навчання, які можуть бути включені до індивідуальної підготовки, але суттєво не впливають на ефективність виконання завдань за призначенням.
        1. Заняття з індивідуальної підготовки з офіцерами, які мають підпорядкований особовий склад, плануються щомісяця протягом одного дня, а з офіцерами, які не мають підпорядкованого особового складу – три дня на місяць.


    Підготовка офіцерів постійного складу ВВНЗ ЗС України і ВНП ЗВО проводиться з урахуванням профілю і особливостей кожного закладу.

    Заняття з індивідуальної підготовки у військових комісаріатах (територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки) плануються на рік і проводити по 2 дні на місяць на фондах обласного військового комісаріату під особистим керівництвом обласних військових комісарів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки)

    Заняття з індивідуальної підготовки не проводяться в місяці проведення командирських (навчально-методичних, спеціальних) зборів, підсумкової перевірки (інспектування) та підготовчого періоду.

    Тривалість навчального дня (без урахування часу для пересування на заняття і з занять) – до 6 годин, навчальної години – 45 хвилин. Під час проведення польових виходів, стрільб, водіння, а також інших занять, пов’язаних з виходом на полігони, тривалість навчального дня може збільшуватися до 10 годин.

        1. Пі час організації індивідуальної підготовки слід враховувати, що:


    лекція – вид заняття, який являє собою логічне та послідовне викладення навчального матеріалу, що висвітлює основні теоретичні та практичні погляди, актуальні (проблемні) питання. Лекції проводиться тільки за необхідності у навчальних класах або клубах військових частин для вивчення нового або маловивченого навчального матеріалу, надання систематизованих основ загальної тактики та практичного досвіду з питань, що вивчаються та зосередження уваги на найбільш складних питаннях підготовки та ведення бою (бойових дій). Під час лекції відпрацьовується три-чотири навчальних питання;

    практичне заняття – вид заняття, під час якого керівник організовує засвоєння теоретичних положень шляхом індивідуального виконання спеціально сформульованих завдань та певних практичних вправ (прийомів, дій). Практичні заняття проводяться на центрах імітаційного моделювання, тренажерах, на техніці та у навчальних класах. Під час практичних занять закріплюються та поглиблюються теоретичні знання, формуються навички та уміння у проведенні тактичних розрахунків, відпрацюванні бойових документів, виконанні практичних завдань (вправ, нормативів тощо) за посадою;

    інструктивне (інструкторсько-методичне) заняття – вид заняття, яке спрямовано на отримання знань, удосконалення умінь та навичок військовослужбовців щодо методики підготовки та проведення заходів бойової підготовки. Вони проводяться на будь-якому об’єкті навчальної матеріально-технічної бази військової частини. Під час таких занять головна увага зосереджується на правильний вибір і застосування найбільш доцільних форм та методів навчання, ефективне використання методичних прийомів, навчально-матеріальної бази та навчального часу, вироблення єдиної методики вивчення нових питань теорії і практики тактики, вогневої підготовки та інших, як правило основних предметів навчання;

    показове заняття – вид заняття, яке проводиться з найважливіших тем і складних елементів бойової підготовки з метою впровадження передового досвіду в процес навчання, вироблення єдності поглядів на найбільш ефективний порядок підготовки та методики проведення заходів бойової підготовки, показу найбільш доцільних методів роботи командирів і штабів, прийомів і способів дій частин (підрозділів), застосування озброєння і військової техніки в бою (бойових діях).

      1. Групова вправа– форма навчання, яка являє собою практичне заняття по управлінню частинами (підрозділами) в складі навчальної групи де усі ті, яких навчають, виступають в ролі одного, а інколи – декількох посадових осіб (командира, начальника штабу, начальника роду військ, служби). Групова вправа проводиться в рамках тактичної підготовки на місцевості на командному (командно-спостережному) пункті або у навчальному класі на картах (макеті місцевості). Під час групової вправи відпрацьовується декілька навчальних питань, які відносяться до одного виду бою (бойових дій).


    В ході планування групових вправ враховується фах відповідних офіцерів тактичної ланки управління. При цьому впродовж навчального року їх повинно бути не менше двох за різною тематикою (наприклад для офіцерів механізованих військ: одне – оборонної та одне – наступальної тематики). Тривалість групової вправи від 3 до 6 год.

      1. Індивідуальна тактична літучка– форма навчання, яка проводяться з метою перевірки та вдосконалення знань, практичних умінь офіцерів з окремих питань управління підрозділами (військовими частинами), тренування їх у самостійних діях в умовах обмеженого часу. Літучки проводяться в рамках тактичної підготовки на картах у класах або на місцевості (макеті місцевості). На літучках ті, яких навчають, виступають у ролі однієї службової особи і виконують одні й ті самі обов’язки та, як правило, приймають рішення по обстановці, що склалася з відпрацюванням бойових документів щодо управління підрозділами (військовими частинами).


    В ході планування літучок враховується фах відповідних офіцерів тактичної ланки управління. При цьому впродовж навчального року їх повинно бути не менше трьох (щоквартально, впродовж першого, другого та третього кварталів).Тривалість тактичної літучки від 2 до 4 год.

      1. Комплексна розрахункова топографічна задача – форма навчання, яка проводиться з метою перевірки та вдосконалення знань, практичних умінь офіцерів топографічної служби з питань удосконалення професійних навичок топографічної підготовки, тренування їх у самостійних діях в умовах обмеженого часу. Задачі вирішуються на картах у класах або на місцевості. Під час виконання задачі ті, яких навчають, проводять обчислення та розрахунки.


    В ході розроблення задач враховується фах відповідних офіцерів тактичної ланки управління. При цьому впродовж навчального року їх повинно бути не менше трьох (що квартально, впродовж першого, другого та третього кварталів). Тривалість задачі – до 2 год.

      1. Радіотренування – форма навчання в системі бойової підготовки, яка являє собою практичне заняття для набуття та вдосконалення вмінь і навичок командирів, офіцерів щодо збору та аналізу даних обстановки, постановки завдань у різних видах бойових дій із застосуванням засобів радіозв’язку, у тому числі з використанням документів скритого управління військами (силами) та документів кодованого зв’язку. Радіотренування проводяться в рамках тактичної підготовки як на техніці, що знаходиться на озброєнні (засобах зв’язку) військової частини (підрозділу). У ході радіотренування всі навчальні питання відпрацьовуються з дотриманням тієї послідовності, що характерна для реального бою, без пауз і перерв, на фоні тактичної обстановки.


    В ході планування радіотренувань враховується фах відповідних офіцерів тактичної ланки управління. При цьому впродовж навчального року їх повинно бути не менше двох (що півроку), а для офіцерів командної ланки - щоквартально.

      1. Самостійна роботавизначається основною формою індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління, яка проводиться з метою отримання або підвищення знань, вмінь та навичок з використанням різноманітних джерел, у тому числі інформаційних систем, відкритих і закритих баз даних, під час виконання індивідуальних завдань, підготовки до проведення занять. Самостійну роботу планувати не менше 4 годин на тиждень у службовий час згідно з розпорядком дня, у відповідності до розкладу занять з індивідуальної підготовки, який затверджується безпосереднім командиром (начальником).


    Вона включає: індивідуальні завдання; самостійне вивчення теоретичних положень та набуття (удосконалення) практичних навичок, які визначив офіцеру безпосередній командир (начальник) або керівник групи індивідуальної підготовки.

      1. Індивідуальні завдання сприяютьпоглибленню знань і методичної майстерності офіцерів. Вони визначаються, як правило, одне на рік для кожного офіцера тактичної ланки управління, які не мають підлеглого особового складу.До змісту індивідуальних завдань за звичай включаються проблемні питання: тактики (основ, підготовки та ведення бою (бойових дій); особливостей бойового (функціонального) призначення (військової частини, підрозділі, військового комісаріату (територіального центрукомплектування та соціальної підтримки), установи; бойової і мобілізаційної готовності, повсякденної службової діяльності та їх практичної реалізації.Окрім зазначеного – рішенням командира військової частини (без видання окремих розпорядчих документів) можуть бути й інші теми індивідуальних завдань.


    Індивідуальні завдання повинні носити прикладний характер, а найкращі виконані роботи, з рецензіями відповідних старших на дві ступені начальників, ставитися на облік, зберігатися у визначених місцях та використовуватися на практиці (у лекціях (доповідях), статтях, рефератах, тактичних завданнях та інших навчальних матеріалах).

    Перед початком навчального року офіцерам –старшими начальниками визначаються індивідуальні завдання, які включаються до Плану виконання індивідуальних завдань офіцерами (додаток 4), як складової частини Плану підготовки військової частини на навчальний рік.

      1. Відповідальними за організацію індивідуальної підготовки офіцерів тактичної ланки управління в системі бойової підготовки, якісну підготовку та проведення заходів індивідуальної підготовки призначаються:


    у військових частинах(структурних підрозділах органів управління, установ)– командир військової частини (керівник структурного підрозділу);

    безпосередньо– керівник відповідної групи індивідуальної підготовки.

    До заходів індивідуальної підготовки не залучаються офіцери, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (за заочною формою навчання).

      1. Документи індивідуальної підготовки

        1. Основними документами, що визначають зміст та порядок проведення командирських (навчально-методичних, методичних, спеціальних) зборів є план індивідуальної підготовки, план проведення збору, розклад занять. Ці документи розробляються штабамиі затверджуються: план індивідуальної підготовки – старшим начальником, план збору та розклад занять – керівником збору.


    У Плані проведення командирського збору відображаються: навчальні цілі, час та місце проведення збору, склад учасників, розрахунок навчального часу за днями і предметами навчання, матеріально-технічне та інші види забезпечення збору з визначенням службових осіб, що відповідають за їх організацію, розрахунок прогнозованих витрат матеріальних засобів і коштів на підготовку та проведення збору. У розкладі занять відображаються: день проведення заняття, час проведення заняття, предмет навчання, тема, форма проведення заняття, місце проведення заняття, керівник заняття.Крім того, можуть бути вказані додаткові дані (наприклад, форма одягу, спорядження, озброєння тощо) (додаток 5).
        1. В інтересах підготовки та проведення групової вправи відпрацьовуються: план проведення групової вправи (графічно на карті з додаванням пояснювальної записки); тактичне завдання для тих, яких навчають (загальна обстановка, часткова обстановка, довідкові дані, вказівки з підготовки до заняття); інші документи (план або замисел нарощування обстановки; дані обстановки доводяться до тих, яких навчають (ввідні), тощо).

        2. Для індивідуальної тактичної літучки розробляються: замисел (на карті, з пояснювальною запискою); тактичне завдання з картою вихідної обстановки (для тих,яких навчають).

        3. Під час підготовки радіотренування відпрацьовуються: план радіотренування на карті (схемі) з пояснювальною запискою; робочі карти (схеми) учасників радіотренування; схема організації радіозв’язку з визначенням радіомереж службових осіб, які залучаються до радіотренування; витяг із таблиці радіоданих та позивних службових осіб (текстуально на кожного учасника радіотренування); таблиця сигналів (виконується текстуально); план роботи керівника радіотренування; відомість обліку результатів проведення радіотренування, план створення реальних перешкод у радіомережах та графік створення реальних радіоперешкод. Ті, яких навчають, в ході радіотренування повинні мати: робочу карту з вихідною обстановкою та кодуванням, витяг із таблиці радіоданих та позивних службових осіб, таблицю сигналів управління (переговорну таблицю) тощо.


    Детальний порядок розробки документів для групової вправи, індивідуальної тактичної літучки та радіотренування, порядок їх затвердження визначені відповідними настановами з бойової підготовки.
        1. На кожне заняття індивідуальної підготовки керівником розробляється план-конспект або план проведення заняття.


    У плані-конспекті відображається тема; вид заняття; час і місце проведення; перелік інформації, що використовувались під час підготовки до заняття; навчальні питання; зміст, порядок викладення навчального матеріалу та час, відведений на його вивчення; методичні способи і прийоми, що використовуються; матеріальне забезпечення заняття; порядок його використання. Ступінь деталізації матеріалу визначається керівником заняття і залежить від рівня його методичної підготовленості. Більш детальний план-конспект заняття складається у разі проведення занять з нової або складної теми.

    План проведення заняття відображає порядок опрацювання навчальних питань, зміст навчального матеріалу розкривається не в ньому, а в іншому документі, що розробляється окремо (текст лекції тощо).

    1. 1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта