Главная страница

вфывф. Рак стравоходу


Скачать 194.45 Kb.
НазваниеРак стравоходу
Анкорвфывф
Дата08.11.2021
Размер194.45 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлат2.docx
ТипДокументы
#265930
страница8 из 9
1   2   3   4   5   6   7   8   9

РАННІЙ РАК ШЛУНКА

Успіхи в розвитку методів діагностики раку шлунка й у лікуванні ранніх форм захворювання обумовили необхідність виділення «раннього раку шлунка», як практично виліковногозахворювання.

Під«раннімраком»шлункабільшістьдослідниківрозуміютьпухлинирозміромдо3,0см,щолокалізуютьсявмежах слизової оболонки і не мають метастазів.

Радикальне хірургічне лікування в цій стадії забезпечує 5, навіть, 10 річне виживання до 90%100%.
Відповідно до класифікації Японського товариства гастроентерологів (1967), розрізняють три типи раннього раку:

  • Тип 1 виступаючийтип: поліповидні пухлини на широкій основі;

  • Тип 2 поверхневийтип:

А піднята плоска поверхня; В плоска пухлина;

С втиснена поверхня.

  • Тип 3 виразковийтип.


Клініка раку шлунка

По%перше, специфічних симптомів раку шлунка немає, і в ранніх стадіях захворювання протікає безсимптомно,а існуючі клінічні прояви в більшості випадків обумовлені супут% ньою патологією.

По%друге, клінічна картина захворювання залежить від локалізації пухлини, ступеняїїпоширеностііформиросту,а поява клінічних проявів свідчить, як правило, про розпов% сюджений пухлинний процес.

Останнє повною мірою належить і до так званого «синдрому малих ознак» (О.І. Савицький, 1947), який у більшій мірі характерний для великого пухлинного процесу і вклю% чає такі симптоми:

  • зміненнясамопочуття,загальнаслабість,зниженняпрацездатності;

  • стійкепогіршенняапетиту,відразадодеякихвидівстрави;

  • «шлунковийдискомфорт»,почуттяпереповненняшлунка,відрижка,нудота, блювота;

  • безпричиннесхуднення;

  • стійкаанемія,блідістьшкірнихпокривів,їхпастозність;

  • депресія,апатія.


Серед інших синдромів раку шлунка можна відзначититакі,упорядкуїхчастотиізначимості:

Шлункова кровотеча і її прояви: блювота кров'ю і «каво% вою гущею», блідість шкірних покривів, слабість, анемія, мелена, головні болі, задишка, тахікардія. При масивній кровотечі на перший план виступають симптоми гострої крововтрати і кровотечі в просвіт шлунково%кишкового тракту, при хронічному симптоми анемії.

Болі в епігастрії, частіше ниючі, глухі, не сильні, які не мають періодичності і сезонності, не пов'язані з прийомом їжі, іноді іррадиюючі в зону серця при раку кардії, або в спину — при пророщенні підшлункової залози і заочере% винного простору.

Диспептичний синдром, який у більшості випадків обу% мовлений порушенням функції шлунка при пухлинах ниж% ньої і верхньої третини, котрі супроводжуються розвитком

стенозу вихідного чи проксимального відділу з відповідни% ми клінічними проявами.

У залежності від локалізації пухлини, можна відзначити характерні риси клінічної картини захворювання.

Для пухлин вихідного відділу шлунка, внаслідок розвитку стенозу і порушення евакуаторної функції, більш харак% терні: нудота, відрижка, почуття переповнення шлунка, блювота з'їденої напередодні неперетравленої їжі. У подіб% них випадках можна виявити ознаки перерозтягнення шлунка — велика кривизна пальпується в мезогастрії, виз% начається «шум плескоту» і т.і.

При пухлинах проксимальноговідділушлункаікардіоезофагеальноїзониособливе місце серед диспептичних симп% томів займає дисфагія,під якою мається на увазі відчуття утрудненого проходження їжі в загруднинній зоні. Спочатку дисфагія буває непостійною й обумовлена в більшій мірі спазмом кардії. У далеко зайдених випадках, при вираже% ному стенозі, хворі не можуть навіть пити воду. Обов'язко% вими при наявності дисфагії є рентгенівське й ендоскопічне дослідження, які дозволяють диференціювати рак і схожі за клінікою захворювання. Грубою тактичною помилкою вар% то вважати неврологічне лікування хворих з дисфагією, тому що симптоматична терапія спочатку дає тимчасовий ефект, затушовуючи справжню причину захворювання. Болі при пухлинах проксимального відділу шлунка часто ірра% диюють в зону серця і ліве плече, симулюючи стенокардію.

При пухлинах тіла шлунка превалюють загальнісимптоми:зниження апетиту, немотивована загальна слабість, болі в епігастрії, нездужання, схуднення, субфебрилітет які зустрічаються також і в 75% усіх хворих на рак шлунка,переважно в розповсюджених стадіях захворювання.
При зовнішньому огляді необхідно звернути увагу на стан шкірних покривів: блідість, пастозність, сухість, жовтушність. Пальпаторно визначають наявність або відсутність пухлини в епігастральній зоні, збільшення печінки, ознаки переповнення шлунка і наяв% ності вільної рідини в черевній порожнині. З метою вияв% лення віддалених метастазів досліджують надключичні і пахвові зони, пупок і обов'язково виконують пальцеве рек% тальне чи бімануальне жінок) дослідження.
Необхіднозгадатиклінічніпроявиускладненогоракушлунка.

Ускладнення, яке зустрічається найчастіше (до 13,5%), шлунковакровотеча,при гострій кровотечі на перший план виступають: блювота кров'ю чи «кавовою гущею», мелена і прояви гострої крововтрати: слабість, блідість, холодний піт, тахікардія, у випадках масивної кровотечі колапс. При триваючій хронічній кровотечі превалюють загальні симптоми анемії.

Перфорація шлунка також належить до числа досить ча% стих ускладнень і зустрічається у 8%9% хворих. У більшості випадків клінічна картина починається з появи сильного (кинджального) болю в епігастрії, характерного і для пер% форації (прориву) стінки шлунка при виразковій хворобі. Потім починає розвиватися клініка перитоніту, вираженість якої, деякою мірою, залежить від інтенсивності надходжен% ня шлункового вмісту у вільну черевну порожнину. Варто мати на увазі, що у хворих з розповсюдженим пухлинним процесом, при вираженій анергії, перитоніт може розвива% тися ніби поволі, без характерних клінічних проявів, на фоні прогресуючого погіршення стану хворого.
Методи діагностики раку шлунка

Основним методом діагностики є фіброгастроскопіязобов'язковоюбіопсією(мається на увазі полібіопсія — узяття матеріалу з декількох місць (не меншеп'яти) підозрілої ділянки слизової оболонки з морфологіч% ним вивченням біоптата.

Променеві методи діагностики рентгенографіяіком'ютернатомографія дозволяють вивчити змінення форми і розмірів органа, рельєф слизової шлунка, стан його стінки, функціональну активність, виявити поширення процесу на сусідні структури й ознаки збільшення регіонарних і заоче% ревинних лімфовузлів.
При рентгенівському дослідженні застосовують такі методики: контрастування барієм, подвійне контрастування, метод тугого заповнення і штучну гіпотонію шлунка.

При пухлинному ураженні шлунка можна відзначи% ти такі види його деформації: укорочення малої кривизни, провисання антрального відділу, локальне утягнення великої кривизни, завиткоподібна деформація, звуження вихідного відділу або тіла, зменшення шлунка, каскадний перегин, деформація склепіння.
Комп'ютернатомографіязастосовується, головним чи% ном, для уточнення розповсюдження пухлинного процесу і дозволяє більш чітко і детально на поперечних зрізах оцінити форму росту, рівень інфільтрації стінки шлунка, проростання в суміжні органи і тканини, збільшення зао% черевинних лімфовузлів, наявність гематогенних метастазів у паренхіматозних органах.
Як додаткові методи застосовуються ультразвукове дослідження і ендосонографія, які дозволяють до операції більш точно визначити поширеність пухлинного процесу і виявити віддалені метастази.
При необхідності використовують інвазивні методи діагностики: пункційнубіопсію,лапароцентез,лапароскопію.Їх призначення уточнююча діагностика з метою оцінки поширеності пухлинного процесу.
1   2   3   4   5   6   7   8   9


написать администратору сайта