Главная страница

Рецензенти А. О. Заїнчковський


Скачать 25.45 Mb.
НазваниеРецензенти А. О. Заїнчковський
Анкор10-Planuvannya_Shvab.doc
Дата28.01.2017
Размер25.45 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла10-Planuvannya_Shvab.doc
ТипНавчальний посібник
#821
страница4 из 29
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29



2) місткість територіального ринку, де розміщене підприємство;

3) результати ринкового тестування, яке проводиться з метою вивчення можливос­тей реалізації нового товару;

4) результати аналізу даних про реалізацію продукції в минулих роках. Постійне дослідження ринку необхідно проводити маркетинговим службам

усіх підприємств. Обсяги збуту продукції широкого вжитку плануються на ос­нові договорів, що укладаються між виробником і споживачами, та інших замов­лень. Планування збуту продукції промислового призначення, життєвий цикл яких більш тривалий, має свої особливості через те, що менше значення має чут­ливість до ринку.

План збуту такої продукції розробляється на основі державного замовлення і контракту, портфеля інших замовлень, договорів, які укладаються між виробни­ками і споживачами. При плануванні збуту цієї продукції необхідно враховувати, у які роки (періоди) життєвого циклу товару буде вироблятися та реалізовуватись така продукція.

Життєвий цикл товару - це концепція, що визначає послідовність періодів існу-

вання товару, період часу, протягом якого товар продається на ринку. Жит­тєздатність товару має декілька стадій: розробка, впровадження, зростання по­питу, зрілість (насичення), спад. На кожній стадії товар по-різному рекла­мується, продається, має різну ціну. Крім того, необхідно враховувати, у які роки (періоди) життєвого циклу буде вироблятися та реалізуватися така про­дукція (рис. 4.1).



4. Маркетингові дослідження та планування збуту продукції__________________47

Етап 0 - етап розробки формування зразка нового товару, складання розрахунків витрат (на створення, виробництво і реалізацію товару) і передбачуваних прибутків від його реалізації;

Етап 1 - етап виведення на ринок або впровадження, поява товару на ринку у вигляді дослідної (пробної) партії. Обсяг продажу невеликий, прибуток на одиницю продукції невисокий. З метою залучення покупців збільшуються витрати на рекламу та сервісне обслуговування;

Етап 2 - етап росту або зростання попиту, визнання товару покупцями, швид­ке збільшення попиту на нього, зростання обсягу реалізації, одержання відносно вели­кого прибутку, стабілізація витрат на рекламу. На цій стадії товар приносить основну частину прибутків за весь період життєвого циклу;

Етап 3 - етап зрілості, період задоволення попиту на даний товар.

Знижуються темпи зростання попиту, стабілізуються витрати на рекламу. Для підтримки попиту на товар збільшують витрати на рекламу, підвищують якість това­ру, поліпшують сервіс, знижують ціни;

Етап 4 - етап насичення - на цьому етапі вже неможливо знайти нові групи споживачів товару, у цьому разі необхідно знизити ціну на товар, щоб утримати по­купців, прибуток зменшується;

Етап 5 - етап занепаду, період різкого зниження обсягу реалізації товару. Підпри­ємство або посилює рекламу, змінює методи збуту, знижує ціну, або знімає товар із виробництва.

Крім того, існує також зв'язок між ціною товару і його кількістю, яку продавці хо­чуть і можуть продати - це є закон пропозиції. Він стверджує, що (за інших рівних умов) чим вища ціна товару, тим більше бажання продавця зробити цей товар доступ­ним (виробити його, запропонувати на продаж).

Які ж фактори (детермінанти) впливають на обсяг попиту на товар?

Найістотніша детермінанта - ціна товару. Цінова еластичність попиту — ступінь зміни обсягу збуту продукції в залежності від динаміки цін на неї. Еластичність попиту різна для різних товарів і залежить від їх новизни, особливостей виробництва і споживання, рівня конкуренції або, навпаки, монополізації ринку, включаючи доступ на ринки.

Існує ще ряд факторів, які впливають на обсяг попиту: якість товару, упаковка, реклама товару, ціна взаємозамінних товарів, доходи покупців; діяльність продавців, торгових агентів, сервісне обслуговування, канали поширення тощо.

Особливу увагу слід звернути на такий параметр як якість товару. Підвищення якості продукції - довгий процес, який потребує удосконалення технології виробниц­тва, закупки нового обладнання та ін. Тому підприємство, яке виробляє продукцію вищої якості, одержує перевагу у часі, завдяки цьому розширює свою частку на ринку і збільшує обсяг збуту.

Упаковка товару зберігає його, полегшує транспортування і використання, пропо­нує товар споживачеві у більш привабливому вигляді. Тому упаковка сприймається як складова частина якості товару.

Сервісне обслуговування - це додаткові послуги споживачам, наприклад, заван­тажування товару, оформлення кредиту, консультації та інше. Деякі підприємства на­дають особливі сервісні послуги з метою залучення більшої кількості споживачів, що впливає на збільшення збуту продукції.

48 _________________ //. ПЛАНУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА І ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ

Вибір каналів розподілу товару має важливе значення для його збуту, форми та­ких каналів залежать від властивостей товарів, розміру партій, порядку реалізації, збе­рігання і обслуговування.

Місцезнаходження підприємства є важливим у роздрібній торгівлі. Магазини зосереджують частіше на житлових масивах, у місцях, які зв'язують місце роботи і проживання покупців. Це дозволяє реалізувати більшу кількість товарів.

Використання товарного асортименту як параметра впливу на збут - це внесення до асортименту торгового підприємства товарів, не характерних для його спеціалізації. Це веде до збільшення кількості покупців, покупок і, як результат -до збільшення обсягу збуту.

Додаткові параметри впливу на збут також мають велике значення для збільшення обсягів збуту продукції. Діяльність продавців і торгових агентів - це робота, яка про­водиться з покупцями у місцях проживання споживачів, при обслуговуванні по телефону, на замовлення тощо. Така діяльність збільшує кількість покупців і обсяг збуту товару [26].

Закінчується робота по плануванню збуту складанням портфеля замовлень. У рин­ковій економіці портфель замовлень формує відділ маркетингу підприємства само­стійно. Як правило, портфель замовлень складається із трьох розділів:

1) поточних замовлень, що забезпечують ритмічну роботу підприємства в даний період;

2) середньострокових замовлень на 1-2 роки;

3) перспективних замовлень, біля двох років.

Найважливішим фактором, який визначає рівень і рентабельність продажів, є від­повідність асортименту і номенклатури продукції запитам споживачів. Під номен­клатурою розуміють укрупнений перелік продукції, що випускається підприємством за видами, типами, гатунками, фасонами, кресленнями. Наприклад, у номенклатурі автомобільного заводу можуть виділятися наступні види продукції: автомобілі легкові і вантажні тягачі; автобуси; піднімальні крани; мотоблоки; запасні частини. У той же час асортимент кожного виду виробу представлений різними марками машин, виділе­ними відповідно до їхнього призначення, потужності, вантажопідйомності й інших пара­метрів продукції.

Асортимент продукції - склад і співвідношення окремих видів виробів у про­дукції підприємства, галузі виробництва або в будь-якій групі товарів.

Асортимент товарів - набір різних товарів, їх видів і різновидів, об'єднаних за будь-якою ознакою. Розрізняють виробничий і торговий асортимент.

Виробничий асортимент - набір товарів, який виробляється промисловістю і сільським господарством, відображає спеціалізацію промислового і сільськогосподарсь­кого виробництва, і формується в залежності від цієї ознаки.

Торговий асортимент - набір товарів, які пропонуються для продажу населенню в роздрібній торгівлі.

Асортиментна позиція - це конкретна модель, марка чи розмір продукції, що продає підприємство. Набір взаємозалежних товарів має назву асортиментної групи. Номенклатура чи товарний асортимент включає всі асортиментні групи, пропоновані підприємством до продажу.

При плануванні номенклатура чи товарний асортимент можуть характеризуватися: різноманітністю (виходячи з кількості пропонованих асортиментних груп чи номенк­латурних позицій); глибиною (виходячи з кількості позицій у кожній асортиментній групі); порівняльністю (виходячи зі співвідношень між асортиментними групами з погляду спільності кінцевого споживання, каналів розподілу, груп споживачів та діапазону цін).

4. Маркетингові дослідження та планування збуту продукції___________________49

Різноманітний асортимент при плануванні дозволяє орієнтуватися на різні ви­моги споживачів і стимулювати покупки в одному місці. Одночасно він вимагає вкла­дення ресурсів у різні категорії продукції, що пов'язано із деякими труднощами.

Глибокий асортимент може задовольняти потреби різних купівельних сегментів гинку в одному товарі, максимізувати використання місця в торгівельних точках, пе­решкоджати появі конкурентів, пропонувати діапазон цін і стимулювати підтримку ди­лерів. Однак він також збільшує витрати на підтримку запасів, модифікацію і реаліза­цію товарів. Крім того, у процесі планування і виготовлення продукції можуть виникну­ти труднощі у диференціації між схожими асортиментними позиціями.

Порівняльність асортименту впливає на процедури планування і керування. За-вичай порівняний асортимент планувати легше, ніж непорівнянний. Він дозволяє під­приємству спеціалізуватись у сфері виробництва й обслуговування споживачів, ство-^ити позитивний імідж підприємства та забезпечувати стабільні відносини в каналах оуту. Однак надмірна спеціалізація і концентрація може зробити підприємство враз-ивим перед загрозою з боку зовнішнього середовища, коливань у збуті, уповільнення гчзсту потенціалу в силу того, що опір робиться на обмежений асортимент товарів.

При плануванні номенклатуру й асортимент прийнято вимірювати кількістю най­менувань типорозмірів продукції і співвідношенням питомих ваг окремих видів ви-гобів (робіт) у виробничій програмі підприємства.

Номенклатура й асортимент піддаються постійним змінам, причому асортимент : мінюється в більшій мірі, ніж номенклатура.

Кожне підприємство, як правило, поставляє на ринок кілька товарів чи послуг. Окремі товари відіграють різну роль на ринку і мають неоднакове значення з погля-

у інтересів підприємства. Тому, вибираючи стратегію підприємства, необхідно ди-: еренціювати ці продукти. У маркетинговому стратегічному плануванні така ди-; еренціація здійснюється шляхом визначення так званих стратегічних господарських диниць (полів, підрозділів).

Аналіз асортиментного портфеля припускає використання різних методів. Од-ш.и із найвідоміших методів є так звана матриця Бостонської консалтингової руни, розроблена в 60-х роках.

Матриця "зростання — частка ринку ", розроблена Бостонською консалтинговою р\тюю, побудована в такий спосіб. Горизонтальна вісь показує частку ринку, що займає їжен ппплVк•т — ПОК Аггпя-

"ггічна одиниця бізнесу). Ця астка ринку виміряється об-. ягом аналогічної продукції, реалізованої лідером. Асор-гиментний портфель опи-.ується шляхом влаштуван­ня кожного товару в одне з -отирьох полів матриці, всі о вари підприємства дифе-енціюються на чотири гру-ти: "важке дитя" ("знак питан--Ія"), "зірки", "дійні корови" та собаки" (рис. 4.2.).



Рис 4.2. Матриця "зростання - частка ринку"

50 //. ПЛАНУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА І ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ

"Знак питання" ("важкі діти") - високий темп росту, низька частка ринку. Для збільшення частки потрібні великі вкладення, що можуть перетворити продукт у зірку.

"Зірка" - високий темп росту, висока частка ринку. Продукт може давати досить грошей, щоб підтримувати своє існування, хоча можуть спостерігатися фінансові труднощі.

"Дійна корова" - низький темп росту, висока частка ринку. Продукт дає великі над­ходження грошей, які можуть йти на пророблення "знаків питання" і вирощування "зірок".

"Собака"- низький темп росту, низька частка ринку. Продукт вимагає великої ува­ги і зусиль з боку керівництва. У той же час він не приносить грошей і прибутку або ж дає дуже низьку фінансову віддачу.

Нанесені на матрицю кола показують положення продукту на осях "зростання -частка ринку". Діаметр кола пропорційний обсягу продажів даного продукту. Квад­рати матриці відображають різні ситуації із рухом грошей.

Таким чином, використання портфельного аналізу дає змогу оцінити різні види діяль­ності організації, вибрати інвестиційні стратегії для кожного із них, прийняти рішення щодо коригування виробничої структури організації. До основних переваг матриці "зро­стання - частка ринку", розробленої Бостонською консалтинговою групою, належать: використання об'єктивних критеріїв привабливості та конкурентоспроможності СОБ, зменшення рівня суб'єктивізму; забезпечення поєднання видів діяльності; сприяння прийняттю обґрунтованих рішень про вибір стратегічних позицій на ринку і розподіл коштів між окремими СОБ; простота і зрозумілість. У таблиці 4.1. наведена характе­ристика товарів маркетингових стратегій Бостонської консалтингової групи.

Таблиця 4.1. Характеристики товарів і маркетингових стратегій згідно з матрицею Бостонської консалтингової групи



Матриця Бостонської консалтингової групи ґрунтується на двох критеріях, що не завжди забезпечує задовільний результат. Більш детальний варіант матриці Бостонської консалтингової групи був запропонований компанією "Сепегаї Еіесігіс " у співпраці з консультативною компанією "МсКіпсеу", яку називають матриця "привабливість-конкурентоспроможність" (рис. 4.3). *

-?. Маркетингові дослідження та планування збуту продукції 51



Рис 4.3. Матриця портфельного аналізу 'МсКіпсеу ' - "Сепегаї Еіесігіс (Матриця "привабливість — конкурентоспроможність")

Особливістю матриці є те, що її можна застосовувати в усіх фазах життєвого циклу товару за різних умов конкуренції. У матриці виділяють такі типові положення, які ь лповідають певним категоріям СОБ у матриці "зростання - частка ринку ":

/ Зона А (низька привабливість - слабка конкурентоспроможність) - це найне-5 ягідніша зона. Стратегічна орієнтація - продовження діяльності без інвестицій, як це ; тастиво для категорії "собак".

/ Зона В (висока привабливість ринку - слабка конкурентоспроможність) за основ­ними ознаками відповідає "знакам питання". Стратегія - інвестування або вихід з ринку.

/ Зона С (висока привабливість - сильна конкурентоспроможність) - найвигід-гі:ше положення, аналогічне "зіркам".

/ Зона В (низька привабливість - сильна конкурентоспроможність) відповідає лйним коровам". Пріоритетна стратегія - низька активність, захист своєї позиції без Ісааткових витрат.

Проміжні зони матриці займають менш чіткі позиції, їх важче інтерпретувати тому, ао середня оцінка може означати поєднання високої оцінки для одного критерію з -Інзькою оцінкою для іншого або ж середні оцінки для двох критеріїв.

Загалом дана матриця є довершенішою, оскільки в ній розглядається істотно більше

-лнників, внаслідок чого вона не призводить до спрощених висновків, як Бостонська

(атриця. Вона гнучкіша, оскільки показники вибираються, виходячи з конкретної си-

-> ації. Однак, на відміну від матриці БКГ, в ній відсутній логічний зв'язок між показ-

- иками конкурентоспроможності і грошовими потоками. Оскільки даний метод не ви­водить із будь-якої окремої гіпотези, то його застосування ширше. Разом із тим, деякі дослідники зазначають, що на противагу матриці БКГ, результати, які отримуються,

асновані на суб'єктивних оцінках. Для підвищення об'єктивності оцінок рекомендується алучати групу незалежних експертів [20].

Основні загальні недоліки методів портфельного аналізу, які властиві і матриці МсКіпсеу " (^привабливість - конкурентоспроможність):

«> труднощі обліку ринкових відносин (кордонів і масштабу ринку); дуже велика

• Ількість критеріїв; при зростанні чинників більш складною проблемою стає їх ви­орювання.

*



-

52 //. ПЛАНУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА І ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ

Окрім того, існують й інші моделі портфельного аналізу, такі як:

*І» матриця "галузева привабливість - конкурентоспроможність" (направленої по­літики);

«і» матриця АОЬ (АВЬ - назва фірми "АгІЇшг О. Ьіпіе"), в основі портфельного аналізу лежить концепція життєвого циклу галузі;

«І* матриця Ансоффа (призначена для опису можливих стратегій підприємства в умовах зростаючого ринку);

«І» тривимірна схема Д. Абеля (визначення галузі бізнесу в трьох вимірюваннях: 1) групи покупців, що обслуговуються (хто?); 2) потреби покупців (що?); 3) технологія, що використовується при розробці і виробництві продукту, проекту (як?);

<» проект РІМ8 (Ргоїїі Ітрасі оГ Магкеї 8ігаІе§у - вплив ринкової стратегії на прибуток) як інструмент стратегічного аналізу тощо.

4.2. ПЛАНУВАННЯ РЕКЛАМИ

У здійсненні розробки плану збуту вирішальне значення має його стимулювання, яке може привабити покупців і підтримувати привабливість до товару чи фірми високою споживчою цінністю і репутацією для споживачів товарів та послуг. У цьому особливу роль відіграє комунікаційна політика підприємства і, зокрема, планування реклами.

Комунікаційна політика - це комплекс заходів щодо забезпечення інформова-ності споживачів та посередників, інших контактних аудиторій про фірми або її товари з метою просування товарів. До комунікаційної політики належить реклама, засоби стимулювання збуту, персональний продаж, робота із засобами масової інформації, організація участі в ярмарках та виставках, фірмовий стиль, упаковка тощо.

Цілями комунікаційної політики можуть бути:

>- збільшення обсягів продажу;

>- зменшення товарних запасів;

>• виведення на ринки нового товару;

>- створення певного іміджу фірми або його удосконалення та ін.

Основними інструментами комунікаційної політики є:

-* реклама;

-> стимулювання збуту;

-» персональний продаж;

-» пропаганда.

Реклама (фр. гесіате, від лат. гесіате - вигукую, кричу) - має декілька значень

1) повідомлення про конкретний товар, послугу;

2) вид комунікативного зв'язку між виробником і споживачем;

3) комерційна (що обслуговує сферу ринкового обміну) пропаганда споживчих вла­стивостей товару (послуг) з метою стимулювання його продажу, яка містить вибірко­ву інформацію про товар і яка формує певне уявлення покупця про товар.

З економічної точки зору реклама - це оплачена форма не персональної презен­тації та просування товарів і послуг із чітко визначеним джерелом фінансування. Для реалізації маркетингових цілей застосовують такі види реклами: Інформаційна реклама застосовується переважно з метою створення попиту на етапі виведення нового товару на ринок (інформація про товари, форму, образ підприємства).

4. Маркетингові дослідження та планування збуту продукції___________________53

Переконуюча реклама застосовується на етапі збільшення випуску продукції з ме­тою переконання споживачів у перевазі певної марки товару. Часто набуває форми порів­няльної реклами (переконує у необхідності здійснення покупки, викладає переваги товару).

Нагадувальна реклама використовується на етапі зрілості для того, щоб змусити ;поживача згадати про товар (нагадує про товар, місце його продажу).

Підкріплююча реклама після купівлі запевняє покупців товару у правильності вибору.

Престижна реклама створює певний імідж підприємства.

Засобами поширення реклами підприємства є:

/ друкована реклама (газети, журнали, книги, довідники, листівки, плакати, ката-:оги, проспекти, візитні картки і т. і.);

/ зовнішня реклама (великогабаритні плакати (Ві§Ьоапі), електрифіковані і світлові анно з нерухомими, анімаційними чи запрограмованими написами (Ьі§ЬІЬох), просто-гові конструкції тощо);

/ реклама на транспорті (усередині і зовні транспортних засобів, на зупинках, алізничних і автовокзалах, аеро- і морських портах);

/ екранна реклама (кіно- і телереклама, слайди, радіореклама);

У таблиці 4.2. наведено перелік рекламних засобів і визначено, за допомогою якого них слід рекламувати той чи інший товар. Таблиця 4.2. Пріоритетні напрями використання основних засобів реклами

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29


написать администратору сайта