Розділ 1 ХАРАКТЕРИСТИКИ ЕЛЕТРОМЕХАНІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ЕКСКАВАТОРА ЕКГ-8І
1.1 Технічні характеристики екскаватора ЕКГ-8І Вітчизняні кар’єри масово застосовували екскаватори типу ЕКГ, велика частина котрих використовується протягом 10-20 років. Вони використовують систему типу «генератор-двигун», яка має низку переваг:
- Здатність стійкого працювання при умовах слабких кар'єрних мереж;
- Великий коефіцієнт потужності cos φ;
- Не дуже складну за структурою схему управління швидкістю двигунів;
Недоліки нинішніх схем керування приводами в загальному пов'язані з використанням застарівшої схеми керування, виконаної на підсумовуючих магнітних підсилювачах.
Такі недоліки виявляються в наступному:
-Недостатньо плавне регулювання швидкістю двигунів;
-Достатньо велике динамічне навантаження, котрі насамперед проявляються в скельних забоях;
-Низька швидкодія магнітних підсилювачів;
-Не повне використання можливостей системи генератор-двигун з гасіння коливань в головних механізмах.
Головна причина цих недоліків йде від того, що головні механізми є двомасовими механічними системами з не жорсткою кінематикою. Ефективність та стійкість екскаватора, працюючого у сильному навантаженні, в основному характеризується особливостями підйомнонапірного механізму. Екскаватор ЕКГ-8І складається з поворотної платформи зі встановленими на ній механізмами, ходового візка та робочого обладнання.
Обладнання включає в себе стрілу, ковш з підвіскою, механізм відмикання днища ковшу та підвіску стріли.
Шарнірно-зчленована стріла складається з верхньої та нижньої секцій звареної будови трубча стого перетину. Стріла приймає навантаження від ковшу з рукояттю та передає його на платформу і підвіску стріли. Рукоятка з'єднана з стрілою за рахунок рухомого колихаючогося сідлового підшипнику. Ковш, котрий підвішаний на канаті, огинає головні блоки на стрілі. Підвіска стріли з’єднана шарнірно з двоногою стійкою, передаючи навантаження від стріли на платформу повороту. Схема розположення обладнання на платформі зображена на рис.1.1.1.
Поворотна платформа виконує роль підстави для встановлення на неї механізмів екскаватору та обладнання, і складає разом поворотну частину екскаваторe. Станина платформи являється одночас корпусом противаги для екскаватору. На платформі встановлено підйомну лебідку, поворотний механізм, напірну лебідку, кузов, кабіну з органами управління, компресор.
Поворотна платформа опирається на роликове коло, котре лежить на кільцевій рейці ходового візка, та з'єднується з ходовим візком центральною цапфою. Візок є опорою всієї обертової частини. За конструкцією ходовий візок складається з нижньої рами зварної конструкції, ходових механізмів, гусеничного ходу і вінця з роликовим колом.
Рисунок 1.1.1 – Схема розположення обладнання на поворотній платформі. Напірний механізм потрібен для повідомлення рукояті зворотнопоступального руху. Пристрій виконується з лебідки і канатів. Лебідка приводиться в рух від електродвигуна, котрий з’єднаний з редуктором муфтою граничного моменту. На вали редуктору насаджено барабани. Сповільнення напірного механізму в роботі виконується протитечією. Для сповільнення механізму при зупинці машини і знеструмлення екскаватору передбачене колодочне пневматичне гальмо, уніфіковане з гальмами механізму підйому.
Підйомний механізм потрібен для підйому та опускання ковшу. Механізм виконується із підйомної лебідки та канату. Лебідку приводить у рух два електродвигуна, котрі з'єднані з редуктором пружними муфтами. На валах редуктора барабани, на які кріпляться підйомні канати.
Сповільнення механізму при роботі виконується протиструмом. Передбачено два колодкових гальма, котрі уніфіковані з гальмом механізму напору, для сповільнення механізму підйому при зупинці машини і знеструмленні екскаватору.
Поворотний механізм екскаватору потрібен для можливості оберту платформи з механізмами та обладнанням. Поворот здійснюється завдяки двом однаковими механізмам, які складаються з електродвигуна та редуктора. На верхньому кінці вала для кожного двигуна встановлено гальмівний шків для колодкового гальма, який призначено для сповільнення механізму при пересуванні екскаватору, стоянці та при аварійному знеструмленні, а на нижньому - закріплена шестерня, котра являється провідною шестірнею редуктору повороту. Консольний вихідний вал редуктору скінчується бігунковою шестернею, зчепленою з нерухливим зубчастим вінцем, котрий розташовано на нижній рамі ходового візка екскаватору. Пневматична схема потрібна для можливості управління гальмами повороту, підйому, напору, обдуву стисненим повітрям обладнання і механізмів, керування вхідними сходами, подання сигналу і приводу пневматичного інструменту.
На рис.1.1.2 зображено кінематичну схему механізму повороту екскаватору. Традиційно механізм виконаний з двохдвигуновим електроприводом.
Рисунок 1.1.2 - Кінематична схема механізму повороту екскаватору Нагнітання повітря виконується компресорною станцією, котра виконується з компресору ВВ-О7/8 із приводом від електродвигуна і двох з'єднаних послідовно повітрозбірників. Спільний обсяг - 47 л. Всмоктуючий патрубок компресора має встановлений повітряний фільтр. Нагнітальна труба перед повітрозбірником має встановлені: масловіддільник зі спускним краном і зворотний клапан. Ходовий механізм потрібен для переміщення екскаватору та виконується з електродвигуна, гальмів, редуктора та бортових передач гусеничного ходу. Електродвигун встановлено на корпусі редуктора, котрий прикріплений до гусеничної рами та з'єднаний з ним муфтою, яка одночас виконує роль гальмівного шківа електромагнітного гальма. Нововведенням у практиці вітчизняного та закордонного екскаваторобудування для механізмів такого типу являється встановлення роздільного приводу на кожну гусеницю механізму пересування. Зубчасті передачі усіх механізмів вкладено в пилозахистні масляні ванни, а вали змонтовано на підшипниках кочення. Механізми, котрі розташовано на поворотній платформі (окрім напірного), закрито металічним кузовом, котрий забезпечено примусовою вентиляцією та внутрішнім освітленням. Піднята кабіна машиніста гарантує хороший огляд, є просторою, герметизированою, забезпечена опаленням та вентиляцією обігрівання скла.
|