Главная страница

Поняття про культуру. У матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста


Скачать 34.73 Mb.
НазваниеУ матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста
АнкорПоняття про культуру.doc
Дата18.03.2018
Размер34.73 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПоняття про культуру.doc
ТипДокументы
#16836
страница25 из 39
1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   39

що часом вони забували предмет пропо­віді — Святе Письмо. Теми з Арістотедя чи Овідія стали на якийсь час популяр­нішими, ніж теми з Євангелія. Як свідчив батько Реформації Мартін Лютер, у церквах начебто стали соромитись виголошувати ім'я Христа. Ця ситуація тривала аж до ХУІЇІ ст.

Водночас виявилася і тенденція до проведення богослужіння та проповіді національною мовою (Ян Гус (рис. 4.2.1), Мартін Лютер (рис. 4.2.2) та інші). У Німеччині задавав тон Густав Пфайфер, що проповідував під відкритим не­бом, подібно до біблійних персонажів. Його проповіді збирали величезну ауди­торію. Стає популярною у протестантів і теза про необхідність підкорення Цер­кви не Риму, а тому чи іншому світському володарю національної держави.

Католицька церква намагалася всіляко протистояти цим процесам, що, як вона розуміла, мусили призвести до повного підкорення Церкви державі й по­літиці або й до відвертого розриву з християнством взагалі. Католицький рух проти Реформації називають Контрреформацією, але він не був примітивним обстоюванням середньовічних норм.






4.2.1. Ян Гус






4.2.2. Мартін Лютер (портрет) роботи А.Кранлха)


По-перше, католицька церква навела порядок у своїх лавах, намагаючись звільни­тися від тих кричущих недоліків, за які їй дорікали протестанти.

«Соборний рух XV століття прагнув ре­формувати католицизм офіціозним шляхом. Констанцький (1414—1418рр.) і Базельський (1431—1448 рр.) собори висунули пропози­цію, щоб главою Церкви був не папа, а со­бор, вищий за папу. Зважаючи на утворення національних церков, це означало контроль над політичними й майновими справами пап (пе­реважно італійців) в інтересах кіл, представ­лених своєю національною церквою»


14


По-друге, католицька церква спиралася не на традиційне самозречення особистості, а, навпаки, на максимальний розвиток її, на засвоєння духовного досвіду Ренесансу.

Орден єзуїтів, заснований Ігнатієм Лойолою, став покровителем нового, рене­сансного стилю в літературі та мистецтві, який мусив бути використаний вже для ви­конання традиційних завдань Церкви. В єзу­їтських навчальних закладах, розрахованих на елітну молодь, все було спрямоване на розкриття здібностей особи; тут насаджува­ли змагальність, честолюбство й усвідомлен­ня цінності власного «я» (представники української шляхти тих часів, зокрема Бог­дан Хмельницький, навчалися в таких закла­дах). Єзуїти прагнули використати досвід розкріпаченої думки Ренесансу на користь Церкви; зокрема саме за формулюванням єзуїтів тиранія короля, тобто зловживання владою, — це протиприродне явище, з яким слід боротися.




Католицизм в цю пору висунув чимало блискучих проповідників, що, зо­крема, будували свої проповіді в новому, філософськи ускладненому стилі баро­ко, беручи на озброєння досвід як літератури античності та Відродження, так і традиційні церковні засади (Петро Скарга в Польщі або Балтадар Грасіан

у Іспанії). Стиль їхніх літературних творів та усних проповідей ряснів уже не лише цитатами зі Святого Письма, але й прикладами з художньої літератури та язичницької міфології, посиланнями на наукові досягнення тощо.

У цих складних обставинах вимальовуються риси європейської людини но­вого типу, яка звикла до діалектики протиріч, суперечки думок і поступово підходить до розуміння плюралізму (множинності) істини. Міцно стоячи на грунті практично-утилітарних потреб, ця людина починає опановувати світ на­уково-технічними методами, але ще не втрачає інтересу до релігійно-богослов­ських суперечок, так само, як і до ірраціонального та містичного.

За розуміння духу та букви Святого Письма ведуться релігійні війни. Водно­час створюються грандіозні утопії, мета яких визначити параметри вічного миру та процвітання людського суспільства.

4.2.2. Політика-правова думка постренесансної епохи. Два фактори визначають суспільну свідомість європейця у постренесансну епоху. По-перше, зміцнюється тип національної держави, яка остаточно прийшла на зміну величезній космополітичній імперії. Західна Європа стає конгломерацією національних спільнот, кожна з яких активно відстоює, в першу чергу, власні інтереси. По-друге, всередині національного суспільства запроваджується чітка, побудована на авторитарності, ієрархія соціальних верств.

Короля вважають гарантом законності й порядку, він стоїть над усіма. Пер­ший прошарок, за традицією, формувало духовенство, другий — дворянство, а до третього належали всі інші, простолюд.

Кордони між цими станами були чіткими й підкресленими. Наприклад, в абсолютистській Франції XVII ст. золоті прикраси мали право носити лише дворяни, а міщани й селяни — тільки срібні. З першого погляду можна було відрізнити шляхтича в оксамиті, мереживах від простолюдина у скромному сірому або чорному вбранні.

Дохід можновладців забезпечувався працею тисяч селян. Знать вела розкіш­не життя, неухильно скочуючись до зубожіння, тоді, коли третій прошарок потроху збагачувався й соціальне диференціювався. З його складу виділялося все більше заможних людей, які могли вже цілком зрівнятися з дворянами за фі­нансовою спроможністю, освіченістю і, звичайно ж, природними обдарування­ми. Ці люди прагнули незалежності від існуючих порядків, гроші ставали для них еквівалентом свободи, вони поволі навчалися вправно їх примножувати і впливати на життя капіталом, а не словом або кулаком. Це — бюргери (у Німеччині), або буржуа (у Франції).

Духовенство при всій його зайнятості проблемами свого часу почувалося (хоча 6 теоретично) громадянами, перш за все, Небесного Єрусалиму. Дворян­ство розвивало традиції середньовічного лицарства, культивуючи як стиль життя війну, кохання й витончені розваги. А психологія та світогляд третього прошар­ку, в першу чергу бюргерства, були сповнені надій на нові можливості соціаль­ного устрою, які б не пригнічували їх та не зв'язували їхньої ініціативи.

Проблеми облаштування людини в житті починають становити основу на­самперед «бюргерської психології», ідеологію тих,хто належав до третього про­шарку. Але вплив цієї ідеології все ширше утверджується через життєві контак­ти, науково-літературну думку та митецьку творчість у всіх класах суспільства.
Ключовою стає проблема розкріпачення індивідуальності, яка з часів Рене­сансу вважає себе центром буття й усе, що стосуєтьс;! ідеї покори чиємусь авто­ритетові, сприймає болісно, як посягання на свої природні права. Водночас, індивідуальність прагне домінувати над іншими. Але вже на початку формуван­ня суспільства, в якому ці принципи переважатимуть, стає очевидно, що ініціа­тива особистості мусить бути регульована, інакше життя перетвориться на су­цільну війну всіх проти всіх.

В епоху панування християнства всі надії покладалися на вироблення в сві­домості кожної людини совісті й відповідальності. Коли ж ці поняття стали сприйматися як пережитки, залишилася надія не на сумління (тобто регулювання самим індивідуумом власної поведінки «зсередини»), а на зовнішні важелі впли­ву: закон, державу, соціальне пригнічення агресивних. Політико-юридичні концепцїї постренесансної епохи зосереджені на проблемі «особистість і держава».

Характерний, перш за все, англійський досвід. усі процеси, яких зазнає у Новий час Європа, в Англії відбувалися наче в спеціально призначеному для цього місці, своєрідній «основній лабораторії».

Саме в англії індивідуальність вперше широко заявила про свої права. Тут вперше Церква відокремилася від Риму й стала національною, підпорядкова­ною королеві. Проте саме тут вперше в Європі було заперечено тиранію монархії та відрубано голову королю Карлу І. Саме у Британському королівстві виникає перший парламент; самовладдя монархів обмежується конституцією, яка гаран­тує громадянські права всьому суспільству. Саме на англійському грунті поло­ження римського права про недоторканість особистості набуло характеру гасла «мій дім — моя фортеця», що виражало перевагу особистісних інтересів над суспільними. Не випадково найбільш чітко й послідовно викладає нову концеп­цію взаємовідносин між особою та державою саме британець Т. Гоббс.

Томас Гоббс (XVI—XVII ст.), який розглядав традиційну релігію з Її покладан­нями на душу й совість вже як пережиток і марновірство, створює трактат «Леві­афан» , використавши для змалювання держави образ біблійної титанічної істоти.

Ця держава постає як творіння людини; всі люди рівні від природи але вони, за Гоббсом, «домовилися» жити в суспільстві, аби уникнути війн, що їх породжує індивідуалізм. Самообмеження особи в рамках держави — добровільне. Гоббс не бачить у суспільстві якогось класового розшарування, виходячи з того, що в національній державі у всіх — одні інтереси. Тут народ начебто добровілір-но довіряє королеві право володарювати. У такій державі за поширеним у про­тестантських краях поглядом світське право мусить домінувати над Церквою.

Але оскільки з часів Макіавеллі було зрозуміло, що для «нормального» во­лодаря християнські чесноти не обов'язкові, а злочп'ни його — виправдані, якщо чиняться в інтересах держави, то поступово й пересічна особистість слідом за

.

володарем починає зневажати традиційні норми моралі. Набуває розвитку інди­відуалізм, небезпечність якого передбачив Гоббс.

Віра в Церкву як інститут, що керує й королями, релігійний ідеалізм з часів Ренесансу вивітрюються, доступаючись дедалі частіше відчаю та цинізму, лице­мірству та аморалізму, брутальному й неприкритому насильству. Виникає тен­денція до політичної тоталітаризації життя, при якій церковні норми дедалі час­тіше стають просто гаслами для маніпулювання в руках політиканів. Релігія дедалі частіше виступає як оболонка цілком матеріальних, економічно-політич­них інтересів певних соціальних груп.

Для нової людської спільноти властиві вже нові, капіталістичні, меркантильні відносини, воля до влади й самоствердження агресивного «я», а не церковна мораль. Ідеальне поступається реальному, надії на Царство Боже — сподіванню гарно прожити свій вік на землі. Ці процеси здебільшого стимулювали розвиток західноєвропейського суспільства. Розкріпачення людського «я», вивільнення внутрішніх можливостей людини й суспільства сприяли розвитку науково-тех­нічної думки та духовного пошуку. Людина Нового часу прагне повністю підко­рити собі земну кулю, сили природи, бути господарем власної долі. Набувають статусу альтернативних європейському досвіду правові системи, суспільні моделі та духовно-культурне життя різних народів, в тому числі й тих, що населяли землі, відкриті в епоху Колумба та МагеАдаяа.

4.2.3. Наука та освіта в тсляренесансному суспільстві. Зростає ав­торитет науки та інженерної справи як ізрзктичного утвердження людини в ролі перетворювача природи. Варто згадати про такі явища, як формування класич­ної механіки та відкриття основоізоложеїіх законів природи І. Ньютоном (за­кон всесвітнього тяжіння та ін.). У цеїіч^г. Р. Декарт заклав основи аналітичної геометрії; Б. Паскаль відкрив оснознкй закон гідростатики; Е. Торрічеллі довів існування атмосферного тиску та вакууму (так звана «торрічеллієва порожне­ча» ), винайшов ртутний барометр; Р. Бойль сформулював перше наукове визна­чення хімічного елемента.

У філософсько-науковій думці Нового часу починають панувати сенсуалізм (від лат. 5ЄП5Ш почуття) та емпіризм (від грецьк. єи.тсєірїа — досвід). Ці концепції полягають в тому, що світ можна зрозуміти лише через тілесні почут­тя; тому практичний досвід витісняє абстрактні міркування. Схоластика в цих умовах занепадає, поступаючись науці, яка в цю епоху остаточно секуля­ризується, переходить у світську власність, звільняючись від релігійного впливу.

Проте богослов'я знаходить часом неочікувану підтримку у наЙвидатні-ших вчених. Досить згадати «Тлумачення на Апокаліпсис» Ньютона, або ж «Листи до провінціала» Паскаля (геніального математика, який узаконив ме­тод математичної індукції) на підтримку янсеністів, угрупування, що ворогува­ло з єзуїтами (XVII ст.). Ці твори написано з глибоким розумінням теологіч­них проблем, але вони постають не як приклад руху богословської думки, а радше як особиста примха вченого.

Ірраціональне вчені теж не випускають з поля зору. Як про два рівноправ­них напрями пізнання цілком серйозно розмірковує про магію та науку такий видатний вчений Нового часу, як Френсіс Бекон, автор афоризму “Знання — це сила”.

Проте містико-релігійна свідомість загалом широко поступається практич­ним завданням, винахідництву. Інтенсивно машинізується, наскільки дає змогу рівень тодішніх знань, виробництво (йдеться, правда, про чисто механічні при­лади на зразок млина). Розвиток індивідуалізму, змагання особистостей, полі­тичних структур, релігійних груп тощо вимагали обміну інформацією. З'явля­ється ідея швидкого розповсюдження інформації, починає стрімко працювати пошта (для особливо швидкого сполучення використовують дресированих голу­бів). У XVII ст. у Німеччині, Голландії, Англії, Франції з'являються перші газети, спочатку рукописні.

Освіта стає фактором боротьби за панування в суспільстві. Наприклад, лицарські академії, що функціонували у Німеччині з кінця XVI ст. до XVIII ст., здійснювали підготовку юнака не лише до військової служби. Тут вивчали, по­ряд з генеалогією (родоводом дворянства) мови: рідну, латину та французьку;

в програмі були риторика, етика та право. Вивчали й мистецтва, що ними мав володіти лицар (їзду верхи, фехтування, стрільбу з лука, танці, віршування й музику). Зрозуміло, що це всебічне (фізичне, моральне й інтелектуальне) виховання мало на меті виховування елітного прошарку.

Проблема виховання, передачі знань, набуває гостроти. Ренесансний педа­гогічний підхід полягав у стимулюванні можливостей майбутньої особистості. Наприклад, чеський педагог ЯнАмос Коменський (XVI—XVII ст.), послідовник Яна Гуса, створив педагогіку, орієнтовану на розвиток особистості дитини. Він наполягав на масовій освіті, поступовому введенні дитини у світ науки, враху­ванні вікових особливостей, створенні єдиної класно-урочної системи та навчанні рідною мовою.

4.2,4. Мистецтво та література,післяренесансної епохи. Неймовір­не для європейця середньовіччя ускладнення життя, психології та світосприй­няття стимулювало небувалий розквіт літературно-митецької діяльності. Ренесансні знахідки, по-перше, стають надбанням всього європейського мистецтва й навіть потрапляють у нововідкриту Америку. По-друге, письменник і художник не зупиняються на досягненнях ренесансної пори. Виникають художні програми (ідейно-стильові напрями), які конкурують і змагаються між собою.

Католицька церква санкціонує з метою боротьби проти гуманістичного духу новий стиль — бароко, покликаний нейтралізувати однобічну орієнтацію на натуру й однозначну насолоду чуттєвими формами світу, притаманні митцям Відродження- Слово «бароко» на жаргоні ювелірів означало річкову, неправиль­ної форми перлину (на відміну від круглої морської). «Неправильність» стає принципом стилю бароко. Митці відмовляються від застиглої, в дусі античного зразка, гармонії. Майстри бароко вдаються до натури, але не ідеалізують ЇЇ, безбоязно показуючи поруч з юним і прекрасним старе й потворне. Світло урівноважується пітьмою, життя — смертю. Така повнота образу дійсності мала пробудити релігійні почуття, спіритуальне сприйняття матерії як чогось тимча­сового. Якийсь час бароко є стилем оновленого католицького мистецтва епохи Контрреформації, частиною її програми.

Архітектура бароко оперує динамічними викривленими лініями, у ній панує дух загадковості; споруда являє собою з різних точок зору абсолютно новий образ;

в інтер'єрі — безліч переходів, сходів, вікон оригінальної форми, розташованих



4.2.3. Бароковий фасад

у самих неочікуваних місцях; навіть колона ту" звиваються, мов змії, виявляючи нестримний рух вгору (рис- 4.2.3).

Зразковим архітектурним твором бароко вважають церкву Іль Джезу у Римі, що є духовним центром ордену єзуїтів.

Зберігаючи у плані форму хреста з купололі над місцем перетину трансеп-та, вона має також капели з обох боків навк.. Архітектура стримана й сувора;

з нею контрастує пишний декор — різьблення по каменю, гіпсу, дереву, кова­ні грати. Величезні вівтарні образи розміддено у пишних рамах. Багатоколірні розписи стін і позолота, натурально розфарбована скульптура створюють вра­ження патетичності-

Типовим зразком барокового стилю є також оформлення собору Св. Петра у Римі, збудованого ще майстрами Ренесансу (рис. 4.2.4).

Вівтар оточено пружно-покрученими, могутніми бронзовими колонами, що зносяться у височінь. Крізь величезні вікна ллється притьмарене кольоро­вим склом світло; з ним конкурує штучне небо — сяйво й клуби хмар, викона­ні митцями у гігантських масштабах. У каплицях, які оточують основний ін­тер'єр з боків, встановлено менші вівтарі, на яких фігурують в якості ікон твори геніїв італійського мистецтва — наприклад, мармурова група «П'єта» (скорботна Богоматір з мертвим Христом на руках) роботи -Мікеланджело. Проте загалом стиль собору визначає зже інша, барокова скульптура на зразок



4-2.4. Собор Св. Петра в Римі та колонада Берніні

групи різця Берніні «Екстаз Св. Терези». Юна дівчина у чернечому вбранні звивається, наче від чуттєвої насолоди; усміхнений хлопчик-янгол цілить в Її серце стрілою, мов античний амур. Над групою біломармурових фігур клубочаться майстерно виконані з бронзи величезні хмари. Античність і Ренесанс подолано, розчинено у могутньому плині релігійного почуття як щось тимчасо­ве й несуттєве (рис. 4.2.5).

Новим в архітектурі бароко було те, що в архітектурний ансамбль включа­ються вже не тільки окремі споруди та площі, але й вулиці. Початок і кінець вулиць обов'язково позначають акцентами — архітектурними (площами) або скульптурними (пам'ятниками). Д. Фонтана вперше застосовує трипроменеву систему вулиць, що розходяться від площі, завдяки чому досягається зв'язок головного в'їзду в місто з основними ансамблями Рима. В точках сходження проспектів і на їх кінцях розташовують обеліски та фонтани, які створюють майже театральний ефект перспективи. Принципи Фонтана мали значний вплив на розвиток містобудування. Новим акцентом було також те, що в центрі площі тепер все частіше встановлювали не статую, а обеліск або фонтан, прикрашений

скульптурою. Блискучим прикладом ба­рокових фонтанів були фонтани Берні-ні: фонтан «Тритона» на площі Бар-беріні і фонтани «Чотирьох річок» (рис. 4,2.6), «Мавра» на площі Навона.

Барокова скульптура насичена емо­ціями; у ній поєднані різнорідні мате­ріали (сорти мармуру, камінь і метал). Поширилися натуралістичні культові статуї Христа, Богородиці, святих: їх по­чали розмальовувати, інкрустувати: очі слізно блищали завдяки майстерно вмон­тованим скельцям.

Мистецтво бароко перестало боя­тися правди життя. Показовою є твор­чість представника барокового живопису Дієто Веласкеса (XVII ст., Іспанія), про манеру якого портретований ним пала Інокентій III висловився: «Занадто пра­вдиво!». Веласкес принципово не при­крашав натуру, видобуваючи з неї могут­ню гаму емоцій. Він, наприклад, напи­сав цілу серію портретів придворних блазнів, нещасних калік-карликів. Не сміх, а складні почуття шоку й поваги викликають ці істоти' — кожна з влас­ним характером і ставленням до долі, часом — мужнім і гідним.

Яскравим виразником барокової ес­тетики був один з найбільших худож­ників всіх часів Пітер Пауль Рубенс (Фландрія, XVII ст.).

На його полотнах зображені в динаміці могутні мускулясті й пиш­ні тіла; глядач відчуває рух вітру у вершинах дерев, жах загнаного мис­ливцями вепра, трепетну ніжність краси молодої дружини художника, спокійну, впевнену чуттєвість антич­них божеств та напівбогів,, шорст­кість бороди старця — пензлеві май­стра підкоряється усе. Та цей поет плоті, що за фахом був досвідченим,



4.2.5. Берніні «Екстаз Св, Терези»



4.2.6. Фонтан «Чотирьох річок» у Римі


хитромудрим дипломатом, в побуті — справжнім аскетом, знаходить могутні трагічні інтонації у трактуванні релігійної теми. Це картини «Знесення хреста» та «Зняття з хреста». «Картини Рубенса насичені бурхливим рухом. Зазвичай для підсилення динаміки він удається до певної композиції, де переважає діаго­нальний напрямок. Цей динамічний напрям створюється і ускладненими ра­курсами, позами фігур, що перебувають у взаємозв'язку і утворюють складне просторове середовище»38. Рубенс ще більш вдосконалює техніку олійного жи­вопису, фарба у нього накладається кількома шарами: по густому підмальовку йдуть тонкі лесування прозорими відтінками, що створює відчуття повітряної аури та багатобарвності написаних фігур. «Живописець королів і король живо­писців» — такий титул дали Рубенсові за життя його сучасники.

Бароко стає справжнім «стилем епохи». Навіть у протестантських країнах, де мистецтву було відмовлено у сакральній ролі, і воно вже не могло бути іконою, об'єктом поклоніння, цей стиль став могутнім виразником тої діалекти­ки, яку відчула людина того часу в речах, що її оточували, і у власній свідомості. Наприклад, голландські майстри зазвичай відкидають католицьку тенденцію насичувати образ рефлексією, міркуваннями про нетривкість світу. Вони у своїх барокових картинах відверто милуються розкішшю чуттєвих форм — природ­них (пейзаж) або й зроблених руками людини (натюрморт), догоджаючи бюр­герському смаку. Такий натюрморт Вільяма Геди «Сніданок з ожиновим пиро­гом», сповнений й замилування красою металу, скла, земних плодів, й цікавості до людських проблем (речі покинуто у поспіху, скляний кубок розбито, пиріг ледь надрізано). Така картина стає прекрасним доповненням до багатого ін­тер'єру, розважає й захоплює професійною майстерністю виконання. Але й в рамках протестантської культури мистецтво не поспішає втрачати роль вираз­ника, перш за все, високих духовних пошуків.

Насамперед, це творчість Рембрандта (XVII ст.), селянського сина, що за­молоду мав успіх як модний портретист, одружився на аристократці й не був занадто обтяжений якимись проблемами. Та після смерті коханої дружини все перемінилося.

Рембрандт почав писати на біблійні теми, воскрешаючи в своїй уяві обра­зи Сходу; його стала цікавити, перш за все, екзистенційно-моральна проблема­тика; він відмовився від гладкого письма й почав накладати фарби густо й енергійно. Проте все плотське, вихоплене променем світла, тоне в глибокій, загадковій пітьмі. Такі його численні автопортрети, що зафіксували зміни від простого хлопця до мудрого старця, погляд якого згасає. Шедевр Рембрандта — картина «Повернення блудного сина» на сюжет притчі Христа. Зморений воло­цюга з поголеною головою в'язня припав до грудей покинутого колись батька так, що ми бачимо лише зношені підошви сандалій, які спадають з натруд­жених ніг. Зневаживши батька, син не сподівався на прощення, але зустрів під рідним дахом неминаючу любов. Це — алегорія повернення зухвалої людини до Бога, виконана митцем у грубих формах навколишньої реальності. Але такі



4.2.7. Рембрандт «Повернення блудного сина»
картини шокували голландське бюргерство, яке вже воліло не перейматися подібними речами. Рембрандт не мав у похилому віці ані пошани, ані замовників, і помер у злиднях.

Література бароко вражає поєднанням рафінованого духовного польоту та грубого нату­ралізму. Стиль барокового письменника — усклад­нений, навіть затьмарений. Проте в рамках цьо­го стилю було створено цілу течію, що ставила на меті змалювання повсякденності у Ті неприкра-шеності й приниженості. Це, наприклад, драма­тургія Лопе де Вега, в якій увагу письменника починають приваблювати такі речі, як конфлікт між феодалом та селянами («Фуенте Овехуна» )19. Це роман на зразок «Пригод Ласарільо з Торме-са», в якому змальовано історію покидька суспільства; він виявляється таки «душею живою», хоча всі виховували його лише приниженням і стусанами. Але найбільшим відомим твором є «Дон Кіхот» Сервантеса (рис. 4.2.8).

Дон Кіхот — іспанський ідальго (дворянин), що втратив розум, начитав­шись старих лицарських романів у своєму зубожілому маєтку. Він живе у чарів­ному світі, де зло чиниться чарівниками, а шляхетні лицарі руйнують їхні чари. Відчуваючи себе нащадком тих лицарів, він зодягається в іржаві фамільні лати й рушає виправляти світ. Дон Кіхот, мов дитина, грає з реальністю: вітряки вида­ються йому зачарованими велетнями, звичайне сільське дівчисько — шляхетною дамою тощо. Поруч з ним — відданий слуга Санчо Панса, огрядний, присадкуватий чолов'яга, типове втілення «бюргерської психології»: на від­міну від свого пана, він тверезий, метикуватий і водночас фатально обмежений, Бачачи, що Дон Кіхот у затьмаренні, він все ж таки не хоче пропустити шансу стати «губернатором», коли його пан (хто знає?), може, й завоює світ.




4.2.8. Пам'ятник Дон Кіхоту та Санчо Пансі у Севільї
Прозріння героя болісне, Він проклинає «дурні» книжки, що звели його з розуму, й помирає. Але не лише сатира становить ос­новний пафос твору. Світ, в якому немає міс­ця мрїі, шляхетності й справедливості, може, Й «реальний», але від того не менш огидний.

Бароковий стиль виявився спроможним охопити протиріччя буття в єдиному монумен­тальному узагальненні: втрата ідеалу подібна до втрати юності й, може, самого життя,




Бароко багатьох дратувало своєю «старосвіт­ською» філософічністю, його мова здавалася прихильникам «античної лінії» занадто крикли­вою, екстатичною; ідеї, що живилися біблійно-середньовічним духовним досвідом, — архаїкою. Лінію Ренесансу прагнув зберегти в непоруш­ній чистоті інший великий літературно-митеиь-кий напрям — -класицшм, що набув найповні­шого вираження у Франції XVII ст. Тут розквіт абсолютної монархічної влади в епоху «Короля-Сонця» — Людовика XIV (рис, 4.2.9) сформу­вав орієнтацію суспільства на світські цінності і державобудівництво, на реалізацію ідеї земно­го, проте ідеально організованого суспільства.

Класицизм оголосив війну бароко у літературі й мистецтві. Його теоретик Нікола Буало заборо­няє письменництву спиратися на Біблію: авторите­тами віднині й назавжди мають стати Арістотель, Гомер, Горацій. Головна задача літератури й мистецтва — навіювати громадянам думку про обов'язок служити монархові: адже він є гарантом справедливості. Провідним мистецтвом стає мис­тецтво театральне — як найбільш публічне, практично-впливове на суспільство, яке до того ж поєднує різні жанри у виставі. Класицистична теорія закликає вчитися в античних майстрів вмінню робити зображення життєвим. До антич­них правил додаються нові: вважається правдоподібним, коли за годину спектаклю на сцені промайне не більше, ніж один день; події сюжету мають підпоряд­ковуватися одній-єдиній колізії, врешті все має відбуватися тільки в одному, незмінному місці (правило трьох єдностей). Все фольклорне відхиляється, так само, як і «плебейський» жанр роману; література має писатися переважно віршами.


4.2.9. Риго. «Людовик XIV»
Створена у XVII ст. з ініціативи кардинала Рішельє, міністра Франції, Ака­демія наук покликана була підтримати класицизм як винятковий напрям літе­ратури й мистецтва, паралельно з нормуванням французької мови на основі вдосконаленої граматики.

Класицизм збагатив культуру Франції й цілої Європи, що почала активно наслідувати французький досвід. Задавала тон новому напряму література. Твор­чість таких видатних письменників епохи як Корнель, Расін, Мольєр, підкоряє гострим відчуттям значущості проблеми «людина і суспільство». Щоправда, ре­цепт гармонії полягає у відмові від прав власного «я» на користь обов'язку перед ідеалом, державою чи королем20.

У трагедії Корнеля «Сід» використано лицарський сюжет про героя війни іспанців з маврами, але у Корнеля головна тема — не подвиги: Родріго, оберігаючи

честь сім'ї, вбиває на дуелі батька своєї коханої, прирі­каючи себе на її помсту. Оспівується зречення люди­ною власного щастя в ім'я обов'язку: драматург відвер­то захоплений змальовани­ми ним характерами. Тра­гедія мала шалений успіх.

Трагедія Расіна«Федра»' інтерпретує сюжет Еврипі-да про мачуху, безнадійно закохану у пасинка. Не ба­жаючи кривити душею, вона вдається до самогубства, і автор сповнений співчуття до цієї жертви обов'язку.

Мольєр писав комедії на живому матеріалі. Його «Міщанин у дворянстві»-зображає плебея-багатія Журдена, який намагається видавати себе за аристокра­та, але викликає лише презирство Й насмішки своєю глупотою й примітивністю.

Класицистична архітектура формувала вигляд європейських міст з їхніми колонадами, куполами, портиками; «культура» в класицизмі виразно панує над «натурою»: всюди домінує логіка, математичний розрахунок пропорцій. Пам'ят­кою класицистичної палацової архітектури є велична й строга за стилем резиден­ція французьких королів Лувр . Були й численні спроби будувати в цьому стилі християнські церкви, поєднуючи традиції хрестово-купольного храму з чистим античним стилем куполу, входу-портика, колон, витриманих у правилах античних ордерів. Видатний зразок цього стилю — церква Будинку інвалідів у Парижі (архітектор Ж. Ардуен-Мансар) (рис. 4.2.11). -

Художники на зразок Пуссена (Франція) створюють світ, сповнений теат­ралізованої героїки. У картині Пуссена «Танкред і Ермінія» (на сюжет поеми Тассо «Звільнений Єрусалим») чарівниця Ермінія допомагає тяжкопораненому лицарю; надвечірнє освітлення надає ситуації загадковості, є виразним тлом для благородних величних поз і жестів героїв,

Для класицизму властивий холодно-театральний стиль, штучність і штампо­ваність поз, що наче копіюють канонічні балетні фігури; в античний одяг було вбрано навіть героїв національної історії. Нова світська класицистична культура дуже швидко обмежила ренесансний досвід системою правил, які вважалися вічними й непорушними. Складалося враження, що існують лише античність і сучасність; тисячолітній досвід християнської культури вже не сприймався фун­даторами нового напряму. Не всі приймали цю вибагливу й штучну систему, Наприклад, художники епохм поділилися на рубенсистів та пуссеністів. Бароко довго жило в літературі, архітектурі (рис, 4.2.12) та малярстві, особливо ж на теренах Східної Європи, де його натуралістично-ренесансні елементи взяли на себе, за Д. Ліхачовим, функцію Ренесансу, який, проте, до кінця не розвинувся






4.2.11. Церква Будинку інвалідів у Парижі






4.2.12- Орган у стилі бароко


через панування аж до XVIII ст. куль­тури середньовічно-церковного типу.

Театр в цю епоху, не створюючи принципово нових форм і напрямів, розвиває знахідки епохи Ренесансу, причому формуються різні національ­ні театральні школи й традиції (фахів­ці вживають терміни «іспанський» чи. «італійський» театри, «театр Лопе де Вега», «театр Шекспіра», «п'єса, плаща й кинджала» тощо).

На стан музичної культури впли­нула Реформація, яка узаконила поруч з національною мовою й фольклорну традицію: відхиливши католицьку цер­ковну музику, протестанти стали спі­вати. свої духовні гімни на мелодії' на­родних пісень (гуситські пісні тощо). Водночас, складається музичний канон католицької меси з її поліфонією стро­гого стилю; ,иого нова барокова струк­тура позначиться і на православному богослужінні Східної Європи, в першу чергу України.

У світській музиці панує опера, яка набуває помпезності і стає справжнім синтезом мистецтв (костюми, декора­ції, бутафорія тощо). Уславлені в цей час оперні композитори — К. Монтевер-ді, Ж.Б. Люллі. Ж.Ф. Рамо. У 1637 р. у Венеції був відкритий перший у світі оперний театр. Поруч з оперою розви­ваються й інші вокально-інструментальні форми — кантата, інструментальний та сольний концерти. Удосконалюється культура виготовлення музичних інстру­ментів. Легендарною фігурою стає А. Страдіварі, неперевершений творець співучих скрипок, до рівня якою не під­нісся жоден майстер впродовж століть. Більш ніж півтисячі виготовлених ним скрипок, ціни на які вимірюються астро­номічними сумами, існують і сьогодні.

Народна музика набуває рис профе­сіоналізму. Наприклад, в Іспанії розцві­тає жанр романсу (відомий ще з XV от.), формується народний танець фламен-




ко; з'являються нові музичні інструменти

кастаньєти.,вігюеля (шестиструн-ний інструмент, попередник гітари).

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

Ї. Який основний результат Реформації у сфері релігійного життя Євро­пи? Охарактеризуйте концепцію протестантизму; назвіть основні про­тестантські конфесії.

2. Як вплинула Реформація на духовно-культурний стан католицької церкви?

3. Які соціальні пертурбації зумовлені зростанням індивідуальної та. суспіль­ної ініціативи в епоху Реформації та Контрреформації?

4. Опишіть стан науки та освіти в епоху Реформації та Контрреформа­ції? Як змінився світ в очах європейця? Що було причиною цих змін?

5. Охарактеризуйте стиль бароко, його філософську насиченість.

6. Назвіть найвидатніших письменників епохи Реформації та. Контррефор­мації, коротко охарактеризуйте їхні твори.

7. Що би знаєте про архітектуру, скульптуру й живопис епохи Реформа­ції? Кою з майстрів мистецтва цього періоду слід вважати зірками першої величини й чому?

4.3. ЕПОХА ПРОСВІТНИЦТВА

4.3.1. Філософська думка в епоху Просвітництва, Термін « Просвітниц­тво» введено філософами XVIII ст., які запозичили його з церковного лексикону. Нового змісту йому надав Вольтер; Гегель трактував його як заперечення всіх існуючих досі установ — релігії, державоустрою, політичних принципів, права тощо.

Чимало інтелектуалів відчували справжню ненависть до Церкви, яку вважа­ли розсадником агресивної реакції.

В епоху Просзітництва починають поширюватися вільнодумні ідеї. Це, в першу чергу, деїзм — згідно з яким Бог є безособистісною першопричиною світу, але не втручається в процеси та явища, що відбуваються в ньому: в світі панує сама лише людина, формується також атеїзм; зневіра у релігії та розумін­ня матерії як єдиної реальності.

Зброєю атеїзму стає наука, що, втративши традиційний зв'язок з теологією, прагне пояснити світ шляхом вивчення матеріальних реалій.

У світі, де все має власну масу й параметри, де все можна обчислити, будь-які емоції видаються зайвими. Увага інтелектуалів Європи зосереджується на розумі.

«Розум — панівна ідея Просвітництва, згідно з якою існує переконаність у відносно невеликій кількості сталих істин, зрозумілих у будь-яку епоху, а отже, одержаних завдяки, здатності розуму пізнавати сутність речей і явищ. Будь-яка людська діяльність сприймалася тепер як вияв універсального закону природи, природного порядку речей».

Авторитетною стає філософія Рене Декарта (^картезіанство'), яка вимагає відмови від прийняття будь-чого на віру. При цьому Декарт вважає розум більш надійним, ніж емпіричне вивчення природи. Відомий його афоризм: «Я мислю — отже, існую!» Тому XVIII ст. називають віком Просвітництва.

Парадокс полягає в тому, що раціоналізм XVI 11 ст. народився зі схоластич­них студій у середньовічних університетах (середні віки не були суцільним цар­ством пітьми й розхристаних емоцій). Та логіцизм декартового типу безпідстав­но ототожнює все середньовічне зі сліпою вірою та клерикалізмом.

XVIII ст. не було епохою виняткової домінації інтелектуалізму. Розвій окульт­ного містицизму, що виявився у вшануванні авантюриста Каліостро, який був предтечею сучасних гіпнотизерів і екстрасенсів, програма лібертинізму, яка залишає далеко позаду найсміливіші діяння «сексуальної революції» XX ст. (чого варта хоча 6 постать де Сада), запровадження безкрайнього та бездумного гедо­нізму в мистецтві, що породило наприкінці XVIII ст. термін декаданс (зане­пад) — все це теж грані епохи, її складові. Людина не вичерпується самим лише «здоровим глуздом», і очевидно, згадані речі є граничним виявом ренесансного людиноцентризму.

Епоха Просвітництва справді культивувала протилежну логіцизмові ірраціо-налістичну тенденцію. Це був час, коли увагу почали привертати уява та фанта­зія — вони розширювали уявлення про світ, природу, взаємовідносини людини та всесвіту. Формується вчення про генія у А. Баумгартена (праця «Про складо­ві елементи розуму, що мислить художньо», в якій натхнення проголошено не менш суттєвим явищем, ніж здатність до мудрування). Щоправда, геніальність Баумгартен розглядає лише як вияв художнього обдарування. Кант у трактаті «Про генія» теж розглядає проблему здатності творити у площині виняткової художньої творчості. Та Кант визначає артистичну особистість, як елітарну, хоча б уже тому, що вона здатна зректися диктату «плаского рівня» логіки. Кант ставить питання і про геніальність у науці, хоча й проводить межу між генієм у мистецтві та генієм-вченим (у першому випадку — оригінальна творчість, створення нового, «художнього» світу; в другому — лише повнота опису, а не здатність до креативної творчості). У вченні Гегеля креативна здатність митуя творити «з нічого» виноситься за рамки філософсько-логічної думки. Німецький філософ Фіхте, який надавав ідеалізмові етичної форми, підносить роль несвідо­мої діяльності фантазії.

Отож, саме креативна обдарованість, тобто здатність до творчості, посту­пово постає в центрі уваги найвизначніших філософів епохи.

4.3.2. Стан релігійного життя Західної Європи у XVIII ст. Епоха «сліпої» віри та схоластичного трактування Біблії закінчується. Народжується напрям «біблійної критики»: самі богослови (католицькі і протестантські) по­чинають аналізувати Біблію науковими методами, порівнюючи ЇЇ дані з історією та даними природничих наук. Щоправда, цей критицизм швидко набуває харак­теру гіперкритицизму; вільнодумці оголосять Біблію збіркою фантастичних іс­торій, вигаданих шарлатанами-жерцями; навіть існування Вавилону та Ассирії визнаватиметься за міф — аж до археологічних відкрить кінця XIX ст.

Особливо характерна спроба модернізації християнства в протестантизмі. У протестантському богослов'ї Німеччини виник напрям, який вимагав від пропо­відника заміни промови християнського вчення вільною філософією (наприклад,

позиція Ф.-Ф. Рейнгарда, твори якого у 35-ти томах усталили традицію протес­тантського духовного красномовства). Характерні праці відомого протестантсь­кого богослова XVIII ст. Ф. Шлеєрмахера, в яких християнське проповідництво виразно перетворюється на філософське розумування.

Лише у XVIII ст. протестантська церковна культура, переживши «спокуси» філософії та політики, повертається до своїх основ; протестанти згадали про тези М.Лютера, який закликав передусім коментувати Біблію,

Протестантизм визначає нову ситуацію в європейській культурі. Протестанти вимагають заміни чернечого аскетизму самовідданою працею на благо суспільс­тва («мирський аскетизм»). Проте увага суспільства масово переключається з кафедри церковного проповідника на трибуну політичного оратора чи судову залу; банк, біржа, університет стають важливішими від церкви.

4.3.3. Політико-правова свідомість епохи Просвітництва. Устрій соці­ального життя починає займати особливу увагу європейця, викликає невдоволення в народних масах. Син кріпака-селянина приречений все життя працювати у полі, не зважаючи на свої таланти, а син вельможі, нехай і зовсім бездарний, автоматично посідає керівні позиції у суспільстві.

В умовах наростання індивідуалізму й неухильної боротьби за розкріпачення особистості та цілих соціальних верств, авторитаризм, характерний для середньовіччя, втрачає ґрунт. У цій системі авторитет монарха національної держави тримався вже не на почутті святості влади або навіть її законності. Монарх, аби мати авторитет, мусив забезпечувати загальний добробут усіх верств населення. Формувалося нове ставлення до монархічної влади: її вже не вважали освяченою та вічною, і народ (відповідно до цих ідей) залишав за собою право скидати поганого монарха.

Особливо напружено ці процеси відбувалися у Франції, яка ще донедавна вважалася зразковою абсолютною монархією. У франції до 1789 р. король міг посадити до в'язниці будь-кого за власним бажанням і надавав таке право й деяким своїм вельможам.

Французький філософ і політичний письменник Ш. Монтеск'є закликав, за прикладом Англії, обмежити королівську владу конституцією та парламентом. На його думку, будь-які установи — річ відносна; юридичний устрій в державі визначається чи то деспотичним, чи то республіканським ладом, а тип правління зумовлюється географічно-кліматичними умовами та релігійно-культурними тради­ціями того чи іншого народу («Про дух законів» ), тобто все може бути змінено.

Просвітники мають певні надії на монарха, який, розуміючи суспільну ситу­ацію, лібералізуватиме порядки у своїй країні. Та спроби знайти такого монарха закінчувалися незмінно невдачею. Історії взаємовідносин Вольтера та прусського імператора Фрідріха, Дідро та російської імператриці Катерини II (які почина­лися з приязні, а закінчувалися прохолодно або й розривом) свідчать, що монархи лише гралися в лібералізм, аби викликати прихильність суспільства.

Набуває реального змісту ідея прав людини, породжена юридичною дум­кою Відродження. Вперше це сформулював Дж. Локк, який висунув поняття «природного закону» та природної рівності людей; особистість, Ті свобода і влас­ність потребують захисту, і людина доручає це державі. Отже, якщо держава не справляється зі своєю роллю, люди мають право змінювати суспільні порядки. Це обґрунтовувало ідею революції, яка могла вибухнути внаслідок втрати віри у святість авторитетів.

Політична революція є, по суті, загальноєвропейський перманентний про­цес, що почався від моменту, коли в Англії відрубали голову королю Карлу І (XVII ст.), і набув апогею у XX ст. Особливо вплинула на розвиток політично-правової активності особистості в Європі Велика французька революція 1789 р., яку не без підстав визначали як буржуазну.

Революція ставить на меті реальне вивільнення широких верств суспільства, залучення їх до полеміки, публіцистики, активної політичної дії. Демократизація життя в Західній Європі збудила хвилю політичних полемік, а потім і револю­ційного насильства. Залишили помітний вельми кривавий слід в історії такі по­літичні діячі та оратори революційної Франції XVIII ст., як Марат, Робесп'єр, Мірабо, Дантон та ін., які реалізували ідеї філософів Просвітництва — Вольтера, Руссо, Д'аламбера, Дідро та ін.

Величезну роль відіграло в епоху Просвітництва осмислення відкриття Аме­рики: вона являла собою грандіозний заповідник «альтернативної» моделі люд­ського розвитку, що не зазнає стародавніх культурних впливів, як це було у Європі. В Америці існували власні своєрідні цивілізації (ацтеки, майя тощо), що сповідували незрозумілі для європейця цінності. До Америки рушили най­більш енергійні та вільні від старих уявлень люди; нерідко й такі, що не були у згоді із законами Старого світу, Європи. На нововідкритому континенті було створено суспільство, що відхилило традиційні моделі пануючої церкви та мо­нархії, в якому утвердилась демократія, що її так очікували прихильники про­гресу в Європі. Статуя Свободи, подарована Сполученим Штатам Америки Францією, стала символом єдності ідеалів всієї західної цивілізації. Америка усвідомлюється як спадкоємиця процесів, що відбуваються в Європі, але вирі­шує вона їх швидше, послідовніше та енергійніше. Назва « Новий світ» якнайкра­ще передавала враження європейців від цього континенту та його населення.

У першому документі, який було прийнято Сполученими Штатами Аме­рики, — Декларації Незалежності проголошено; «Всі люди створені рівними й мають право на життя і свободу та прагнення до щастя». Отож без суду й вироку ніхто не може нікого позбавити життя та свободи. За Конституцією Сполучених Штатів Америки владу розділено на три гілки: президент виконує закони, прийняті парламентом; цей процес контролює конституційний суд. Строк президентства — чотири роки (максимум президент може керувати країною два терміни). Парламентські вибори проходять окремо від президент­ських, з різницею у часі. Конституційні судді, навпаки, обіймають свої посади на тривалий час, і президент не може їх замінити. Всі сучасні конституції так чи інакше враховують структуру американської конституції.

Проте юридична, думка та практика епохи Просвітництва далека від об­стоювання якихось морально-релігійних або навіть політичних ідеалів, панує дух так званої «контрактної етики», улагодження спільних інтересів у тій чи
іншій конкретній ситуації. В законодавстві старанно фіксуються права й свобо­ди, відстояні у боротьбі з старим ладом життя.

4.3.4. Наука І освіта епохи Просвітництва. Хоча наука XVIII ст. й була зорієнтована на чуттєвий досвід та механічно-матеріалістичний підхід до явищ, однак успіхи її вражаючі, особливо ж у Франції та Німеччині.

Г. Лейбніц засновує аналітичну геометрію, диференційне та інтегральне обчис­лення. П. Лаплас публікує основоположні праці з диференціальних рівнянь, дає нові тлумачення небесної механіки та космогонії, сприяє запровадженню нової сис­теми мір. А. Цельсій запропонував температурну шкалу, якою ми користуємось і сьогодні (так звана «шкала Цельсія»), А.-Л. Лавуазьє став одним із засновників сучасної' хімії та термохімії. К. Лінней створює систему класифікації живих істот (не тільки тваринного, але й рослинного світу). Першу цілісну теорію еволюції живих істот формує Ж.-Б.Ламарк (книга « Філософія зоологи»). Узагальнює досвід природо­знавства «Природнича історія» французького вченого Бюффона, в якій змальовано величну перспективу — від моменту формування планети до виникнення людини.

Водночас спостерігається прагнення ідеологічно тлумачити науку в матеріа­лістичному дусі, протиставляти її релігії («Думки про пояснення природи» Д. Дідро, «Нарис про походження людських знань» Е. Кондільяка).

Матеріалістичний підхід своєрідно виявився у вченні Ф. Месмера (Німеч-ш-на), який своєю концепцією «тваринного магнетизму» відкрив шлях до вивчен­ня сфери гіпнотичних та парапсихологічних явищ. Не менш цікавою була псевдо­наука френологія, яка визначала обдарування людини за формою черепа.

Економічну думку епохи найповніше висловив А. Сміт, який розглядав вар­тість товару як доходи, що Їх приносять капітал, земля та праця і визначив прибуток як вирахування з праці робітників.

Наука протягом XVII—XVIII ст. набуває сучасної структури. Поруч з універ­ситетською наукою виникають перші європейські академії наук, що спеціалізу­ються на суто теоретичних дослідженнях;починає виходити друком спеціальна наукова преса.

Проблема виховання стає центральним напрямом просвітницької філософії та практичної діяльності. Спрямовано на формування нового типу людини «Енцик­лопедію, або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел» у 35 томах, що видава­вся у Франції в другій половині XVIII ст. (засновник і головний редактор — Дідро).

Енциклопедія просякнута духом боротьби з феодальною системою та цер­ковним світоглядом. Вона підводить до відчуття неприродності монархічної влади. Енциклопедія навіює думку про необхідність вивчення та перетворення реаль­ного світу, закликає до науково-технічного прогресу, нетривіальних рішень. Практично саме це видання, в першу чергу, підготувало демократичні маси для Французької буржуазної революції 1789 р.

Все це мало на меті створення нової, вільної від тенет старої культури, люди­ни, господаря своєї долі. На знаменах Французької революції написано було «Сво­бода, рівність, власність!». Третя верства, пригнічена королем, аристократією

та церієвою, прагнула самоствердження (економічного також), й ідеологи рево­люції, безумовно, виражали настрої цих демократичних мас. Але ідеалізація «лю­дини як такої» призвела до утвердження як нового суспільного ідеалу досить агресивної істоти:

«Суспільним героєм проголошується «громадянин» — ідеалізований бур­жуа, нібито здатний добровільно поступатися особистими інтересами заради загального блага. Прагнення ж дійсно відповідати ідеалові стало родючим грун­том для конфліктів між почуттям і розумом, пристрастями та обов'язком. Перемагає раціоналізм, що ставить індивіда, продукт буржуазної самосвідомо­сті, над суспільством, яке жорстко підпорядковується його волі й розуму. Так народжувалася самовпевнена до екзальтованості буржуазна «воля до життя».

Все це мотивується «природністю», яку, мовляв, досі пригнічувала культура. Гольбах, французький філософ-матеріаліст, відвертий ворог християнства, зма­льовував людину рабом законів природи, позбавляючи Ті свободи волі («Система природи»). Інший матеріаліст — Ламетрі вважав егоїстичні мотиви поведінки людини цілком нормальними: адже чинити слід так, як «велить природа», а не виховання, релігія чи закони («Людина-машина»). Просвітник Вольней запев­няв, що егоїзм є головним чинником людських дій, а егоїзм у поєднанні з матеріалістичною свідомістю завжди конденсується на простих речах типу «здо­ров'я та гроші». Як наслідок, провідними мотивами людської поведінки дедалі частіше -стають дріб'язковий егоїзм і відверта меркантильність.

Спрощення ідеалів людини стає не тільки повсякденною практикою, але Й цілою філософською програмою. Просвітницька філософія ідеалізує не обтя-женого культурою «дикуна», який, мовляв, має природне почуття істини. Жан-Жак Руссо стверджує, що цивілізація принесла більше шкоди, аніж користі, закликаючи повернутися до природи. Вольтер пише повість «Гурон», в якій дикий індіанець Америки, потрапивши до «зіпсованого» Парижа, нібито пра­вильно вирішує ті проблеми, які важко розв'язати навіть парижанам. Та це лише віртуальна модель — філософи не мають уявлення про те, як тяжко й самовіддано закладає початки цивілізації справжній дикун.

На практиці європейці, проте, поводяться з «дикунами» без будь-якої по­штивості. Колоніалізм та його дітише расизм замінюють діалог культур моноло­гом білого колонізатора, який з презирством ставиться до підкорених народів. Прикладом є поведінка англійців у підкореній ними Індії, висока культура якої лишилася для них переважно екзотикою.

В Європі поширюється англійське поняття джентльменства, яке втрачає первісне значення (вихований як аристократ) і починає уживатися до всякої людини, що чемно й пристойно поводитися в суспільстві, зберігаючи власну гідність. Загалом наука і освіта починають домінувати у культурі, потіснивши такі її традиційні чинники, як релігія та мистецтво. Спільно з політично-прав­ничими концепціями вони утворюють раціоналістичну програму перебудови життя, яка базується на вірі в силу розуму людини та в її можливості побудувати «новий світ», в якому природні начала будуть підкорені потребам цивілізації.

.

4.3.5. Література та мистецтво епохи Просвітництва. XVIII ст. ознаменовалося створенням на Заході великих національних художніх літера­тур, які формували психологію європейця. У Франції було написано проникливі романи, у яких глибоко проаналізовано руйнівність пристрастей («Манон Лес-ко» абата Прево та «Небезпечні зв'язки» Шодерло де Лакло).

Та найповніше узагальнив духовно-митецький пошук епохи Просвітництва Йоганн Вольфганг Гете у філософській трагедії «Фауст».

Гете використав сюжет, створений у Німеччині епохи Ренесансу в народ­ному середовищі. Вчений Фауст прожив вік у служінні людству. Але відчувши разом зі старістю глибоке розчарування у всьому, укладає угоду зі сатаною — Мефістофелем, що віддасть йому душу в обмін на вічну молодість і володарювання над світом. Звільнений від тенет старості й моралі, герой чинить низку страш­них руйнацій, гублячи в своєму егоїзмі й тих, хто його любить. В примхах своїх він безмежний: на його вимогу Мефістофель здобуває для нього навіть Прекрасну Єлену. Але дари лукавого оманливі: у фіналі герой знову старий, втратив зір, та все ще рішуче прагне переробити природу, осушити море й побудувати на його місці прекрасне нове місто. Стукіт заступів, що риють йому могилу, він сприймає за звуки будівництва. Однак після смерті янголи таки не віддають душу бунтівника роздратованому Мефістофелеві: Бог приймає свого блудного сина.

Фаустові роздуми типові для західноєвропейської свідомості цієї епохи, по­роджені духовним конфліктом. Людїіза нового складу сповнена енергії та волі до життя, прагне до підкорення са^у, шзнаяня його таємниць. Вона визнає лише земні цінності, воліє не ліжігї; ^д^л собою ніякої влади, але її не покидає трагічне відчуття відірваності від Есга; зічним супутником такої людини стає скептичний, зловісний Мефістофель. Ось один з монологів Фауста, сповнений гіркого розчарування у знанні:

У філософію е зник,

До краю всіх наук дійшов —

Уже я й лікар, і правник,

І, на нещаств, богослов...


1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   39


написать администратору сайта