Главная страница

Поняття про культуру. У матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста


Скачать 34.73 Mb.
НазваниеУ матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста
АнкорПоняття про культуру.doc
Дата18.03.2018
Размер34.73 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПоняття про культуру.doc
ТипДокументы
#16836
страница23 из 39
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   39
Політика-правова еволюція західного суспільства. З XIII ст. у надрах феодального ладу почали поволі складатися нові, капіталістичні відно­сини, при яких стосунки між людьми базуються не на ієрархії та традиційному пригніченні посполитого люду аристократичною верхівкою, а на почутті свобо­ди вчинку, на приватній ініціативі, партнерстві та взаємовигідній співпраці. Звичайно, й тут не може бути абсолютної рівності людей, але виникають, при­наймні, рівні можливості для змагання.

Торгівля та ремесло, які дають від початку певний простір для ініціативи та активності індивідуума, утверджують пріоритет способу життя нового типу — життя у місті, яке починає відігравати провідну роль, відтісняючи цінності жит­тя села на другий план (пригадаймо, що саме поняття цивілізації пов'язане з виникненням міст, міського способу життя).

На зміну натуральному господарству, яке характеризувало систему «село-замок сеньйора» у феодальну пору, приходить розвиток ремесел, товарного виробництва, торговельного та банківського капіталу.

Зростає роль міста і як осередка мануфактурного виробництва. Місто стає конденсатором вільного духовного, наукового, техніко-інженерного та митецького
пошуку. Воно постійно перебуває в боротьбі за право самоврядування з сеньио-рами-феодалами (світськими та церковними), що прагнуть керувати його жит­тям, як зазвичай керували середньовічним селищем.

Цей процес поступового розкріпачення особистості супроводжувався роз­поділом людей на певні верстви. В Західній Європі, наприклад найповажнішим класом людей вважалося духовенство. Дворянство (аристократія, лицарі) та простолюд складали все інше населення. За часів феодального панування ари­стократія фактично присвоїла собі панівну роль у суспільстві, утискуючи кріпа­ків і прагнучи якось нейтралізувати, авторитет церкви. У всіх національних дер­жавах Заходу — Італії, Іспанії, Франції, Англй та ін, — дворянство прагнуло обмежити якомога більше централізовану владу короля. Королі ж потерпали від аристократичної сваволі, намагалися спиратися на народ і духовенство.

Ці процеси стимулюють політичну думку Європи, прагнення усвідомити закономірності процесів, що розгорталися навколо й не вкладалися в традиційні схеми.

Особливою масштабністю, новизною позначені концепції визначних мисли­телів епохи Відродження, які намагалися осмислити структуру суспільства, ви­ходячи з того, що вона — не вияв божественних законів, а творіння людини.

Дедалі більшу роль починає відігравати реальна політика, причому з'явла-ються нові концепції державності. Ідея Граду Божого та Церкви, як його втілен­ня, остаточно поступається в очах численної частини суспільства ідеї впорядкова­ного Граду Земного — недаремно саме тоді складаються численні утопії, які змальовують ідеальне буття ідеальної держави. Ці утопії відображають ідеали августинового Граду Божого, але, на відміну від нього, це вже суто Земний Град, і людство має будувати його власними зусиллями.

Піко Делла Мірандола (XV ст.) — італійський гуманіст, який вважав, що людина, виняткова істота, вільно творить і саму себе як особистість, і свою історію. По суті, в його творах вимальовується ідея прогресу, перемоги цивілі­зації над дикунством.

Томас Мор (XV ст.) — противник відокремлення англійської церкви від Риму, якого було страчено за підтримку католицизму (католиками він каноні­зований), автор книги «утопія», в якій змалював ідеальне суспільство, побудо­ване на відсутності приватної власності, обов'язковій праці кожного, розподілі продуктів праці за потребами і демократизмі влади. Очевидно, він не стільки змальовував контури можливого майбутнього соціалізму, як це подавалося в марксистській думці (утопія грецькою мовою означає «місце, якого не іс­нує»), скільки зображав ідеальну общину ранньохристиянського типу, на докір несправедливій і жорстокій сучасності. Однак книга Мора стала «першою ластів­кою» серед концепцій, які намагалися обгрунтувати «щасливе майбутнє» людства.

Томмазо Кампанелла (XVI—XVII ст.) — італійський ченець, переслідува­ний інквізицією за вільнодумство, автор твору «Місто Сонця», в якому змалю­вав ідеальне суспільство, що також не має приватної власності,. базується на обов'язковій праці та рівному розподілі. Кампанелла писав свій твір вже як конкретний проект, що його, на думку автора, мали реалізувати папа римсь­кий та монархи Європи.
Від утопій недалеко було й до суто практичних кон­цепцій. Юрист Ж.Боден (XVI ст.) обґрунтовує ідею держави, що стоїть над релігійними і класовими супе­речностями і покликана привнести гармонію в суспіль­ство, забезпечити безперервний прогрес. Здебільшого ідею законності й порядку все ще пов'язують з ідеєю монархії, яка стоїть над духовенством, дворянством і простим народом- Але з'являються нові вимоги до монарха, якого вважають відповідальним за правління.




Ідея життя за законом, успадкована з Біблії, пере­стає бути віртуальною: демократичні верстви суспіль­ства прагнуть встановити реальний порядок, при яко­му не буде умов для сваволі й несправедливості.

, У цей період з'являються численні народні рухи, напіврелігійні, напівполітичні: 'їхні ідейні керівники поєд­нували. політичний розрахунок з релігійною думкою (або принаймні фразеологією), були вельми популярні; То­мас Мюнцер у Німеччині, Гільйом Каль у Франції, Джон Болл та уотт Тайлер в Англії, Ян Жижка у Чехії та ін.


4.1.1. Томас Мор (портрет роботи

Гольбейна-молодшого)
Від епохи Ренесансу право починають розуміти як особливий фактор культури. Спостерігається вихід за межі понять традиційного римського права, адаптованого думкою середньовіччя; розвивається сформульо­вана ще Томою Аквінантом ідея права природного, яка стане згодом підґрунтям численних утопічно-революційних доктрин. Прагне відокремити юридичне рі­шення від догми та формули юрист-гуманіст Куяцій (XVI ст.). Значну роль у розвитку юриспруденції нового типу відіграла юридична систематика, пов'яза­на з іменами Альціата, Констануса, Донелла, Рамуса (XVI ст.), які відкинули схоластичні методи й прагнули до точності юридичних дефініцій.

З винаходом книгодруку Й. Гутенбергом нові ідеї набувають характеру пуб­ліцистики,, обговорюються в масових дискусіях і диспутах, досі властивих для

вузької університетської аудиторії,

і

Справжній злет переживає риторичне слово, яке в середні віки було влас­тиве лише для проповіді. Це — політичне красномовство, породжене міждержав­ними та внутрідержавними проблемами. Розквітає епідектичне (урочисте) крас­номовство — окраса ювілеїв, бенкетів, церемоній, до яких світська культура виявляє неабиякий смак; культивується панегіричний стиль, похвала героям, ювілярам, можновладцям тощо. Водночас з глибин фольклорної стихії вирива­ється потужний струмінь «вільного» слова, не зв'язаного з християнським мора­лізаторством (літературний етикет середньовіччя табуював лихослів'я). Гостре й часто малопристойне слівце культивується в побуті, проникає до літератури — достатньо пригадати роман Франсуа Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель». Набувають поширення памфлет і пасквіль: перед поетом Пьєтро Аретіно (XVI ст.) трем­тять можновладці Європи, побоюючись його пера.

Водночас чітко виявляється й риса, яка стане домінуючою в за­хідноєвропейській свідомості та бага­то що визначатиме в суспільному житті. Йдеться про відмову від тра­диційних християнських цінностей, які вже «зв'язують» волелюбну осо­бистість, про безкрайній індивідуалізм, який переростає у відверту амораль­ність, властиву, перш за все, для влад­ної верхівки. На жаль, в ідеології ми­нулих часів подібна розкріпаченість особистості трактувалася як щось таке,




4.1.2. Школа епохи Ренесансу
що відповідає суті й призначенню людини, як її «титанізм». Проте в історію увійшли не лише імена Піко Делла Мірандоли або Марсіліо Фічіно, які оспівували безмежні можливості розкріпаченої людини.

Більш того, подібна вседозволеність починає виправдовуватися й навіть пате­тично схвалюватися в сфері політичної думки. У трактаті Нікколо Макіавеллі «Князь» ідеалізовано володаря, який заради свого народу й держави порушує клятву, підступно вбиває своїх ворогів: адже це робиться в ім'я великої суспільної мети. Лицарський ідеал затьмарюється, політика стає «брудною справою». По­дібний тип політичної поведінки отримує назву макіавеллізму.

4.1.3. Прогрес природничих наук і техніки. Гуманістична освіта (рис. 4.1.2) базувалася на вивченні римських і грецьких літераторів, філософів та істориків; не виключалися, проте, й тілесні покарання. Зі схоластикою було рішуче покінчено. Щоправда, разом зі схоластикою відсувалися й християнські цінності, носієм яких вона була. Згадаймо ще раз флорентійську Платонівську академію з її ідеєю «загальної релігії» та прагненням віднайти «Бога в природі». Виникає тип вченого, якого приваблює тільки природа.

Польський астроном Миколай Коперник висуває ідею про те, що Земля — куля, яка обертається навколо Сонця. Це — руйнація середньовічного погляду на унікальність земного буття, застосування законів механіки до обчислення руху світил.

Виникає ідея множинності світів; Джордано Бруно навчає про те, що Сонць-зірок та їхніх супутників на зразок Землі безліч, і на інших планетах можуть існувати істоти подібні на людей.

Для вчених Ренесансу характерний універсалізм: Галілео Галілей (рис 4.1.3) поєднує в собі фізика, астронома і механіка, який не тільки відкриває закони природи (принцип відносності й принцип постійності прискорення сили ваги, вчення про те, що Земля рухається в космосі за законами механіки тощо), а й прагне до використання знання на практиці (винаходи телескопа, термо­метра, гідростатичної ваги, маятникового годинника).

Освічений церковний діяч Миколай Кузанський підтримував геліоцентричну теорію. Він також створив першу в світі карту Європи (хоча не уникнув поми­лок, бо занадто довіряв античній географії).

Андреас Везалій (XVI ст.) закладає основи наукової анатомії, звертаючись до недавно забо­роненого методу розтинання трупів; першим правильно описав будову та функції кровообігу Вільям Гарвей (XVI—XVII ст.).




Подібні речі здавалися церкві, занепокоє­ній піднесенням вільнодумства, занадто несуміс­ними з традиційним образом світу. Книгу Коперника було внесено до списку заборонених. Галілеєві допікала інквізиція, й він мусив зрек­тися вчення Коперника. Везалієві присудили як покуту паломництво до Єрусалима. А Бруно спалили живцем на вогні. Все це свідчило про серйозний конфлікт між старим, схоластичним знанням і новим науковим світоглядом.

Однак практика свідчила про результатив­ність наукового підходу; перша навколосвітня подорож Фернанда Магеллана та відкриття Аме­рики Христофором Колумбом (XV ст.) довели, що наша планета кулеподібна. Численними були й успіхи у галузі фізики, медицини та природничих наук. Розвивається винахідництво, яке спирається на наукові концепції; вимальову­ються риси майбутньої технічної цивілізації.

4.1.3. Галілео Галілей

Водночас v науці ренесансної пори знання поєднуються з марновірствами. Наприклад, засновник алопатичної медицини Парацельс запозичив ідею лікування штучно створеними медикаментами з алхімії, був Її палким прихильником.

Часом вчені-гуманісти виявляють неабиякий інтерес і до відвертого окуль­тизму. Агрипа Нетесгеймський (Німеччина, XVI ст.) видає тритомне дослід­ження магії, трактованої як однієї з наук. Складається новий тип вченого, зафік­сований суспільною свідомістю ренесансної епохи у німецькій народній книзі про доктора Фауста, що продав душу дияволу за вічну молодість і владу над природою.

Ще й сьогодні знаходять своїх шанувальників «Центурії» М. Нострадамуса — пророцтва, викладені як астрологічний прогноз.

Спостерігається нове ставлення до цінності земного часу, який донедавна був ніщо перед вічністю. У книзі афоризмів XIV ст. — «Книга про гарні звичаї» Паоло Ді Чертальдо — натрапляємо на такі думки: «Хто занадто довго спить — втрачає час», «Тікай від лінощів, як від самого диявола або якого іншого ворога, якщо прагнеш успіху». П'єтро Паоло Варджаріо заснував гуманістичну концеп­цію в галузі виховання і освіти: відтепер гуманісти таврували ледарство як не­припустиме явище8.




4,1.4. Аітературно-митецьке життя епохи Відродження. Мистец­тво пори Відродження є виразом нової свідомості: середньовічний ідеал аскета, який знищує свою особистість, посту­пається ідеалу Ьотоипісо «людина, єдина в своєму роді»10.

Новий, гуманістичний світогляд ви­являється насамперед в архітектурі. На зміну готичним спорудам, що стриміли до неба, приходить підкреслено вигадлива будівля з чіткою геометричною органі­зацією простору й рослинним орнамен­том-прикрасою (у вигляді вінків-гірлянд античних часів). Відновлюються античні елементи: ротонда, портик з фронтоном, колони античних ордерів, римський тип купола; широко використовуються скульптура й фреска.

Дух епохи втілив флорентійський со­бор Санта Марія дель Фьоре. Городяни Флоренції, яка перевершувала красою інші міста, поставили собі за мету збудувати храм, який би пасував величі міста, бо старий собор не вміщав усіх прихожан.

4.1.4. Брунеллескі. Капела Пацці у Флоренції

Це завдання виконав інженер та архітектор Брунеллескі (XV ст.), створивши капелу Пацці (рис. 4.1.4). Величезний купол, оригінальне витягнений у висоту, видний здалеку. Панує вже не поривання до неба, а світський дух змагання, бажання створити щось незвичне й грандіозне.

Видатним архітектором Ренесансу був Браманте (XV—XVI ст.), автор церк­ви Санта Марія делла Граціє (Мілан). Візантійський канон переосмислено в інтонаціях мажорного світосприйняття, Церкву щедро прикрашено терако­товою скульптурою, в інтер'єрі використано червоний колір. Створений Браманте проект собору Св. Петра, який мав бути зведений на місці давньої базиліки, не було реалізовано, але ідеї архітектора широко використовували майстри Від­родження.

Простір мав домінувати над матеріалом, усе було підпорядковано величез­ному куполу, античні й традиційно-християнські елементи мали творити не­розривну стильову гармонію. Собор втілив гуманістичний світогляд епохи: тут не небо сходило до людини, як у візантійській архітектурі, а людина осягала небо власними зусиллями.







4.1.6. Палаццо Веккьо v Флоренції
4.1.5. Інтер'єр ренесансного палацу
Розробляли план собору різні майс­три, серед них — Рафаель і Мікеланджело. Згодом споруду було оформлено у стилі бароко, й говорити про неї слід саме в контексті цього стилю.

Поруч з церковними будівлями в новому дусі, які вже часом нагаду­ють радше античні святині, виникають світські палац і вілла (рис. 4.1.5).

Виділяється серед них палаццо (за­мок) Веккьо — величезний п'ятикут­ник з круглим двором посередині, який оздоблено з використанням елементів фортеці, що надає споруді монумен­тальності (рис. 4.1.6). Чіткі античні архітектурні форми панують над пей­зажем, цю переконливо свідчить про могутність володаря (архітектори Мі-келанджело та Антоніо Да Сангалло (молодший).

Рафаель та, його учень Джуліо Ро-мано — автори такої типово ренесанс-- ної споруди, як вілла Мадама поблизу Рима: мініатюрного собору з трансеп-том і куполом, який являє собою при­ватне житло можновладця. Дім має вихід до саду, гротів й озерця, що ство­рює враження «приборканої природи» у невеликому й гармонійно організо­ваному садово-парковому ландшафті.

У центрі живопису та скульптури Ренесансу постає особистість, її непо­вторність. Це вимагає нових прийомів малювання, протирічить канонам середньовічного малярства, що розці­нювалося як ремесло. Ще на початку Відродження пишно оздоблена рама ці­нувалася більше за картину. Митцям на зразок Джованні Белліні доводило­ся ламати ці стереотипи. Розуміння живопису як змагання з природою, як божественного, креаційно-творчого дару складається лише в епоху високо­го Відродження (XVI ст.) — в першу чергу, в Італії, яка тоді була лідером європейського прогресу. Художник


починає сміливо вводити в картину автопорт­рет, навіть якщо у ній використано релігійний, міфологічний або історичний сюжет, Це свід­чить про розуміння цінності індивідуальності як творчого начала життя.

Переворот у живописі почався, коли такі майстри пензля, як Джотто, стали насичувати канонічну ікону об'ємністю, життєвістю ком­позиції, чим викликали інтерес до психології персонажа. Це властиве було і для візантійсько-готичного живопису, але ікона в епоху Відрод­ження почала наближатися до картини.

Митці Ренесансу на основі наукових обчис­лень відкривають закони перспективи, завдяки чому зображення на площині стає стереоскопіч­ним, об'ємним.

Найяскравіше представляють ренесансний живопис і скульптуру три італійські художни­ки: Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті та Міке-ланджело Буонарроті (XV ст.),






4.1.7. Леонардо да Вінчі. «Джоконда»




Леонардо — уславлений автор «Джоконди», полотна, на якому зображено молоду італійку" із загадковою усмішкою (рис. 4.1.7). Як і в багатьох інших жіночих образах Леонардо, тут панує дивна непевність; один куточок вуст під­нято, інший — опущено, і складається враження, що ніжність поєднується із сумом.

У фресці «Тайна вечеря», майстерно виконаній на довгій стіні композиції, змальовано учнів Христа, які почули звістку, що один з них зрадить вчителя. По-різному реагують вони на ці слова — гнівом, смутком, розпачем.

У малюнках Леонардо відтворено внутрішній світ генія, що був водночас інженером, скульптором, письменником. Йому належать креслення машин, які буде винайдено лише у XX ст.: літака, танка, підводного човна тощо. Охоче змальовував Леонардо прекрасні та потворні обличчя.

Рафаель, що розвивав традиції релігійного живопису, часто звертався до зображення Богоматері. Найбільш відома «Сикстинська мадонна». Юна Марія, позбавлена будь-якої пишноти, з немовлям на руках, наче сходить з небес, несучи сина в жертву світові. Очі її сповнені смутку, що контрастує з пильни­ми, блискучими очима Христа-дитини, не по-дитячому серйозного й зосеред­женого. Навколо клубочаться в синяві легкі хмарки, за якими проглядають обличчя янголів, що співають славу цій жертві в ім'я людства; два янголочки на

першому плані замріяно вдивляються у постаті матері й сина. По боках в шанобливих позах фігури Св. Сікста та Св. Варвари підсилюють атмосферу щирого й беззастережного вшану­вання.


1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   39


написать администратору сайта