Главная страница
Навигация по странице:

  • Culture Corner Упр.1 стр.21 Употребление ЛЕ по теме

  • Module 1 Модуль : Citizenship/Across the curriculum/Going green. Урок №7 Тема: Дискриминация и защита прав. Вторая жизнь вещей.

  • Citizenship / Across the curriculum / Going green . Упр. 1 стр.22.Разобрать понятие дискриминация. Чтение словарной статьи.

  • Урок №9 Тема: Контроль навыков чтения, аудирования, лексики и грамматики Классы: 10а_________

  • Инфинитив с частицей

  • Инг-форм/

  • Инфинитив без частицы

  • Календарное планирование 10 класс. Урок 1. Вводный урок. Увлечения. Цель совершенствовать речевые умения по теме. Задачи


    Скачать 110.2 Kb.
    НазваниеУрок 1. Вводный урок. Увлечения. Цель совершенствовать речевые умения по теме. Задачи
    АнкорКалендарное планирование 10 класс
    Дата19.09.2022
    Размер110.2 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаpourochnye_10.docx
    ТипУрок
    #685389
    страница2 из 4
    1   2   3   4

    Module 1

    Модуль :Culture Corner

    Урок №7 Тема: Подростковая мода в Великобритании.

    Классы: 10а_________

    Задачи:

    Обучающие: Развивать умения употреблять в речи ЛЕ по теме мода, стиль, одежда.

    Развивающие: развитие навыков диалогической речи. Развитие умений поискового чтения.

    Воспитательные: развитие страноведческих знаний.

    Оборудование:

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    4. Опрос дом. Упр.8 написать письмо. Собрать для проверки.

    5.Введение нового материала. Модуль Culture Corner

    Упр.1 стр.21 Употребление ЛЕ по теме

    Suggested Answer Key British teenagers like wearing comfortable, cheap clothes like baggy jeans and trainers, second-hand clothes and modern colourful designs.

    Упр.2 стр.21 Развитие умений поискового чтения

    Answer Key 1 John 3 Amy 5 Lisa/Amy 2 Lisa 4 John

    Упр.3 стр.21 Закрепление лексики путем подбора синонимов

    Suggested Answer Key

    Reasonably

    well-dressed: dressed quite well

    individuality: being yourself/different to others

    bothered about: interested in sth

    tend to: to usually do sth

    stick to: not to change

    rip: tear

    keeping up with: following a trend

    top designers: the most famous designers

    trendy: fashionable

    affordable: at a reasonable price

    hit the shops: to go shopping

    inspiration: sth that influences your decisions/ choices

    multi-cultural: involving people of different cultures

    trends: fashions picking up

    bargains: buying things at a low price

    second-hand shops: shops that sell used items

    stand out in a crowd: to be noticed

    influenced by: affected by

    the other way round: the opposite

    Упр.4 стр.21 Развитие навыков диалогической речи.

    Suggested Answer Key A: So, Amy, tell me, do you like to keep up with the latest fashion? B: Oh, yes! I just love fashion and I buy a lot of fashion magazines. A: Where do you shop mostly? B: I do most of my shopping in the high street shops. A: Why’s that? B: Because they are full of trendy affordable clothes. Etc

    Упр.5 стр.21. Рефлексия изученного .

    Suggested Answer Key In my country, there are always several trends and so teenagers wear a variety of clothes. A lot of teenagers are influenced by American TV and they copy the clothes some American kids wear. Many boys like to wear large baggy trousers, Nike or Adidas trainers and baseball caps. Most girls seem to follow the latest fashion that they see in magazines and so they wear whatever is in. Others are inspired by rock groups and wear the same clothes that their favourite singer wears. Teenagers who keep up with the latest fashion and who have the money to spend, tend to go to high street shops while others like going to markets or second-hand shops. I think most teenagers would spend about ú 100 a month on clothes.

    affordable: at a reasonable price

    bargains: buying things at a low price

    bothered about: interested in sth

    hit the shops: to go shopping

    individuality: being yourself/different to others

    influenced by: affected by

    inspiration: sth that influences your decisions/ choices

    keeping up with: following a trend

    multi-cultural: involving people of different cultures

    rip: tear

    second-hand shops: shops that sell used items

    stand out in a crowd: to be noticed

    stick to: not to change

    tend to: to usually do sth

    the other way round: the opposite

    top designers: the most famous designers

    trends: fashions picking up

    trendy: fashionable

    well-dressed: dressed quite well

    Citizenship/Across_the_curriculum/Going_green._Урок_№7_Тема:_Дискриминация_и_защита_прав._Вторая_жизнь_вещей.'>Module 1

    Модуль : Citizenship/Across the curriculum/Going green.

    Урок №7 Тема: Дискриминация и защита прав. Вторая жизнь вещей.

    Классы: 10а_________

    Задачи:

    Обучающие: развитие умения составлять тезис устного сообщения; развитие умений устной речи.

    Развивающие: развитие умений употреблять в речи ЛЕ по темам.

    Воспитательные: воспитание бережного отношения к природе; воспитание культуры поведения, терпимости к людям разных конфессий, пола и убеждений.

    Оборудование:

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    4. Опрос дом. Упр.5 стр.21написать сообщение моде среди подростков. Опросить устно несколько учеников.

    5.Введение нового материала. Модуль Citizenship/Across the curriculum/Going green.

    Упр. 1 стр.22.Разобрать понятие дискриминация. Чтение словарной статьи.

    Упр.2 стр.22.Развитие навыков чтения.

    Suggested Answer Key A: I think Paolo should talk to his teacher because if not, the situation will only get worse. B: I agree. He can also tell his parents so they can help him. A: I think Meg should keep on applying for jobs. She will find one in the end. B: I agree. She should never give up. A: I think Julie should start an anti- discrimination group at school to help others like her. B: I think you’re right. She would make new friends that way too.

    Упр.3 стр.22

    Suggested Answer Key

    teased: made fun of

    made redundant: be asked to leave your job because you are not necessary

    placement agency: an employment agency that helps you find a job

    highly qualified: to have lots of qualifications

    tomboy: a girl who likes doing the things boys usually do

    hurt: upset

    reluctant: not prepared to do sth

    shared: to give a part to sb else

    halved: reduced by half

    illegal: against the law

    provide: give sth

    counselling: giving advice (therapist/expert)

    guest speakers: sb who is invited to speak at a conference/meeting

    bullied: hurt or threatened by sb more powerful

    Suggested Answer Key 1 teased 3 made redundant 2 hurt 4 tomboy

    Project

    4 Giving a talk about discrimination

    Useful link ―www.yourrights.org.uk www.nistudents.org

    Упр.2 стр.23 Развитие навыков чтения с заполнением пропусков словами в правильной грамматической форме.

    Answer Key 1 represents 6 completes 2 them 7 recycled 3 third 8 shopping 4 consumer 9 driving 5 Buying 10 manufacturers

    Итоги урока.

    Домашнее задание. Подготовиться к выполнению заданий на стр.25 (письмо, говорение)


    a. teased:

    b. made redundant

    c. placement agency:

    d. highly qualified:

    e. tomboy:

    f. reluctant

    g. shared:

    h. illegal

    i. provide:

    j. counselling:

    k. guest speakers

    l. bullied:

    1 made fun of

    2.to have lots of qualifications

    3.not prepared to do sth

    4. giving advice (therapist/expert)

    5. hurt or threatened by sb more powerful

    6.give sth.

    7.sb who is invited to speak at a conference/meeting

    8.be asked to leave your job because you are not necessary

    9.an employment agency that helps you find a job

    10. against the law

    11. a girl who likes doing the things boys usually do

    12.to give a part to sb else


    a. teased:

    b. made redundant

    c. placement agency:

    d. highly qualified:

    e. tomboy:

    f. reluctant

    g. shared:

    h. illegal

    i. provide:

    j. counselling:

    k. guest speakers

    l. bullied:

    1 made fun of

    2.to have lots of qualifications

    3.not prepared to do sth

    4. giving advice (therapist/expert)

    5. hurt or threatened by sb more powerful

    6.give sth.

    7.sb who is invited to speak at a conference/meeting

    8.be asked to leave your job because you are not necessary

    9.an employment agency that helps you find a job

    10. against the law

    11. a girl who likes doing the things boys usually do

    12.to give a part to sb else


    a. teased:

    b. made redundant

    c. placement agency:

    d. highly qualified:

    e. tomboy:

    f. reluctant

    g. shared:

    h. illegal

    i. provide:

    j. counselling:

    k. guest speakers

    l. bullied:



    1 made fun of

    2.to have lots of qualifications

    3.not prepared to do sth

    4. giving advice (therapist/expert)

    5. hurt or threatened by sb more powerful

    6.give sth.

    7.sb who is invited to speak at a conference/meeting

    8.be asked to leave your job because you are not necessary

    9.an employment agency that helps you find a job

    10. against the law

    11. a girl who likes doing the things boys usually do

    12.to give a part to sb else

    Урок №9 Тема: Контроль навыков чтения, аудирования, лексики и грамматики

    Классы: 10а_________

    Задачи: Проконтролировать знания по всем видам речевой деятельности.

    Обучающие:

    Оборудование: ноутбук, раздаточный материал

    Ход урока

    .Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    3 Прослушивание
    4.Чтение

    5.Контроль лексико-грамматических навыков

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №14

    Класс: 10а

    Дата:________

    Тема: Юные потребители. Урок введения новой лексики.

    Цели:

    Обучающие: развитие навыков чтения (изучающее чтение); освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме.

    Развивающие: развитие умений прогнозирования содержания текста по заголовку и

    Иллюстрациям.

    Воспитательные: воспитывать бережное отношения к деньгам и умение правильно их тратить.
    Оборудование:

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    Выполнение заданий

    Упр.1 стр.28 Задачи: прогнозирование содержания текста по заголовку и иллюстрациям.

    Suggested Answer Key A: British teenagers spend their money on clothes, mobile phone cards, sweets and bus fares. B: You’re right. They also spend it on computer games, going out and magazines/books/ comics, etc.

    Упр.2 стр.28 Задачи: развитие навыков изучающего чтения.

    Answer Key 1 F 3 B 5 E 2 A 4 C 6 D

    Упр.2б стр. 28 Развитие умений аргументировано отвечать на вопрос.

    Упр.3 стр.28 Задачи: повторение изученных и введение новых слов по теме; подбирать синонимы к словам.

    Suggested Answer Key

    consumers: people who buy things for their own use

    retailer: shop owner/seller

    catching up: reaching the same level

    as something digging deeper into their pockets: paying out more money than usual

    handing out: giving away

    making ends meet: having enough money to live on

    resist: stop from doing something

    survive: live;

    get by student loan: money the government lends students to pay for their studies

    pocket money: money parents give children to spend as they wish
    household chores: routine jobs done around the house

    can’t afford to splash out: not having money to buy luxuries, expensive things

    shopping sprees: buying lots of things at the same time

    saving up: gradually collecting money by spending less than usual

    5 Рефлексия изученного.

    6.Домашнее задание. Выучить слова для устного опроса стр 28

    Keys 1b 2a 3k 4d 5n 6l 7j 8- 9i 10h 11g 12m 13c 14f

    1.consumers

    2.retailer

    3.householdchores

    4. catching up

    5.making ends meet

    6. resist

    7. survive

    8. student loan

    9. pocket money

    10. can’t afford to splash out

    11. shopping sprees

    12. saving up

    13. digging deeper into their pockets

    14. handing out

    a. shop owner/seller

    b. people who buy things for their own use

    c. paying out more money than usual

    d. reaching the same level

    e. gradually collecting money by spending less than usual

    f. giving away

    g. buying lots of things at the same time

    h. not having money to buy luxuries, expensive things

    i. money parents give children to spend as they wish

    j. live;

    k. routine jobs done around the house

    l. stop from doing something

    m. : having enough money to live on

    1.consumers

    2.retailer

    3.householdchores

    4. catching up

    5.making ends meet

    6. resist

    7. survive

    8. student loan

    9. pocket money

    10. can’t afford to splash out

    11. shopping sprees

    12. saving up

    13. digging deeper into their pockets

    14. handing out

    a. shop owner/seller

    b. people who buy things for their own use

    c. paying out more money than usual

    d. reaching the same level

    e. gradually collecting money by spending less than usual

    f. giving away

    g. buying lots of things at the same time

    h. not having money to buy luxuries, expensive things

    i. money parents give children to spend as they wish

    j. live;

    k. routine jobs done around the house

    l. stop from doing something

    m. : having enough money to live on

    1.consumers

    2.retailer

    3.householdchores

    4. catching up

    5.making ends meet

    6. resist

    7. survive

    8. student loan

    9. pocket money

    10. can’t afford to splash out

    11. shopping sprees

    12. saving up

    13. digging deeper into their pockets

    14. handing out

    a. shop owner/seller

    b. people who buy things for their own use

    c. paying out more money than usual

    d. reaching the same level

    e. gradually collecting money by spending less than usual

    f. giving away

    g. buying lots of things at the same time

    h. not having money to buy luxuries, expensive things

    i. money parents give children to spend as they wish

    j. live;

    k. routine jobs done around the house

    l. stop from doing something

    m. : having enough money to live on

    1.consumers

    2.retailer

    3.householdchores

    4. catching up

    5.making ends meet

    6. resist

    7. survive

    8. student loan

    9. pocket money

    10. can’t afford to splash out

    11. shopping sprees

    12. saving up

    13. digging deeper into their pockets

    14. handing out

    a. shop owner/seller

    b. people who buy things for their own use

    c. paying out more money than usual

    d. reaching the same level

    e. gradually collecting money by spending less than usual

    f. giving away

    g. buying lots of things at the same time

    h. not having money to buy luxuries, expensive things

    i. money parents give children to spend as they wish

    j. live;

    k. routine jobs done around the house

    l. stop from doing something

    m. :having enough money to live on

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №15

    Класс: 10а

    Дата:________

    Тема: Трата денег.

    Цели:

    Обучающие: развитие навыков говорения ( диалогической и монологической).

    Развивающие:

    Воспитательные: воспитывать бережного отношения к деньгам.

    Оборудование: карточки для закрепления лексики

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    Контроль выполнения домашнего задания.-карточки

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    Выполнение заданий

    Упр.5 стр.29 Работа с лексикой

    Answer Key 1 pay 4 save 7 earn 2 lend 5 waste 3 borrow 6 cost

    Упр.6 стр.29 Портфолио-развитие навыков диалогической речи.

    Suggested Answer Key

    A: How much money do you get, Josh?

    B: I get £15 a week.

    A: What do you spend it on?

    B: Things like CDs, computer games, comics and going out. What about you, Hayley?

    A: Well, I get £70 a week and I spend my money mainly on snacks, bus fares, going to the gym and going out. Etc

    Упр.7 стр.29 рефлексия изученного материала.

    Домашнее задание: упр.7 стр.29

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №16

    Класс: 10а

    Дата:________

    Тема: Занятия в свободное время.

    Цели:

    Обучающие: освоить во всех видах речевой деятельности новые Л.Е. по теме и повторить изученные; научится вести разговор о разных видах предпочтения в зависимости от типа характера;

    Развивающие: развитие навыков во всех видах речевой деятельности-навыков выразительного чтения.

    Воспитательные: воспитывать культуру поведения через освоение норм этикета (умение выражать предпочтения и спрашивать о предпочтениях).

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    Контроль выполнения домашнего задания- упр.7 стр.29 собрать тетради

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    Выполнение заданий

    Упр.1 стр.30 Введение и закрепление лексики по теме

    Suggested Answer Key

    do: gardening, martial arts, aerobics, archery, (weightlifting, track and field events)

    play: football, tennis, board games, (baseball, basketball)

    go: white-water rafting, fishing, skydiving, snowboarding, (walking, climbing)
    упр.2 стр.30 Составление предложений о хобби и личностях

    Suggested Answer Key

    gardening: cautious, creative, relaxed, quiet, sensitive, imaginative

    white-water rafting/skydiving/snowboarding: adventurous, brave, outgoing, active, strong

    fishing: cautious, strong, relaxed, quiet

    martial arts/archery: fit, strong, determined

    football/tennis/aerobics: fit, strong, outgoing, sociable, determined, active

    board games: creative, cautious, quiet, sociable, reserved, imaginative

    Cautious people enjoy gardening, fishing or playing board games.

    Creative people enjoy gardening, martial arts or playing board games.

    Fit people enjoy martial arts or football. Etc

    Упр.3 стр.30 Развитие навыков диалогической речи

    Suggested Answer Key

    A: Would you rather go snowboarding or play football?

    B: I prefer to play football because I like team sports. Etc

    Упр.4 стр.30 Прогнозирование содержания диалога по предложенным отрывкам из диалога.

    Suggested Answer Key I think that the dialogue is about different activities teenagers do in their free time.

    Упр.4б стр.30 Заполнение пропусков с последующим прослушиванием. Работа с лексикой.

    Answer Key 1 C 3 A 5 D 2 E 4 B 6 F

    Suggested Answer Key

    y bruises: injuries that look like purple marks on your body

    come along: come with, as well action

    shots: photos of something in motion

    Jake likes extreme sports such as white-water rafting and snowboarding. Suzy likes going to art classes and taking photographs.

    Упр.5 стр 30 Выразительное чтения диалога.

    Упр.6 стр.30 Идиомы связанные с характером человека

    Answer Key 1 cool 2 straight 3 joke

    Рефлексия.упр.11 стр.31

    Домашнее задание 1пр.1,2 стр.30 для словарного диктанта.

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №17

    Класс: 10а

    Дата:________

    Тема Запись на дополнительные занятия

    Цели:

    Обучающие-развивать навыки аудирования и устной речи.

    Развивающие-развивать коммуникативные умения при работе в паре.

    Воспитательные: формирование ценностной ориентации

    Оборудование: компьютер, карточки для проверки слов

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    Контроль выполнения домашнего задания- словарный диктант

    Авантюрный аэробика честолюбивый стрельба из лука настольная игра осторожный решительный рыбная ловля в хорошей физической форме садоводство одаренный воображением боевые искусства общительный тихий уравновешенный замкнутый чувствительный затяжные прыжки с парашютом сноубординг дружелюбный сильный сплав на плотах

    3.Введение в модуль. Вводная беседа.

    Упр.7 стр.31 Прослушивание. Прогнозирование содержания диалога по форме

    Suggested Answer Key I think the form is for enrolling in a class.

    1 surname

    2 phone number

    3 name of class

    4 day/date

    5 a number

    6 a place or thing that has adverts

    Упр.7б стр.31 Заполнение пропусков при прослушивании

    Answer Key

    1 Barlow

    3 kick boxing

    5 35 2 875 6540

    4 3rd

    6 a poster

    Упр.8 стр.31Портфолио


    A Greet and ask to help. B Greet & express interest in taking a class.

    Give name.

    Confirm spelling.

    Give phone number.

    Ask what is available.

    Respond.

    Choose one.

    Ask about cost.

    Agree.

    Say goodbye.

    Ask for name.

    Check spelling of name.

    Ask for contact number.

    Ask which classes interested in.

    Ask if sporty or not.

    Give list of classes.

    Give starting date.

    Give price.

    Make closing remarks.


    Упр.9 стр.31 Выбор правильной реплики. Выделение ударного слога. Выразительное чтение.

    Answer Key 1 a 2 a 3 b

    Answer Key 1 gym, along, really

    2 cinema, tonight, love, really, can’t

    3 shopping, afternoon, That, really, great

    Рефлексия изученного материала. Упр.10 стр 31

    Домашнее задание: диалог учить

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №18 (2c)

    Класс: 10а

    Дата:________

    Тема :Развитие грамматических навыков: ing-form,инфинитив с частицей и без частицы to/

    Цели:

    Обучающие-освоить распознавание и использование во всех видах речевой деятельности инфинитива и герундия/ причастия.

    Развивающие-развивать познавательные интересы за рамками урока.

    Воспитательные- освоить культуру поведения через освоение норм написания письма с употреблением изученной грамматической темой.
    Оборудование: таблица

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    Контроль выполнения домашнего задания упр.8 стр.31 ( учить диалог)

    Введение в модуль 2с Изучение грамматического справочника стр.3-5,конспектирование

    Инг-форм

    1.существительное в качестве подлежащего;

    2. после глаголов admit, appreciate, avoid, consider, continue, deny, fancy, go( for activities)imagine, mind, miss, practice, prevent, quit, save, suggest.

    3.после глаголов love, like, enjoy, prefer, dislike, hate для выражения общего предпочтения.

    4.после выражений таких как be busy, it’s no use, it’s not good, it/s not worth, what’s the use of, can’t help. Can’t stand, have difficulty in, have trouble, there is no point in.

    5.после глаголов spend, waste, lose (time, money)

    6.после предлога to и выражениями look forward to, be used to, in addition to, object to, prefer (doing sth, to sth. Else)

    7.после других предлогов (of, for etc,)

    8.после глаголов hear, listen to, notice, see, watch, feel для описания незаконченных действий, но для оконченных действий употребляется инфинитив без частицы to .

    Инфинитив с частицей to

    1.для выражения цели

    2 после определенных глаголов которые относят действия к будущему agree, appear, decide, expect, hope, plan, promise, refuse, want.

    3. после выражений would like, would prefer, would love для выражения особого предпочтения.

    4. после прилагательных, которые описывают чувства и эмоции (happy, glad, sad.),выражают желание или нежелание (eager, reluctant, willing), слова относящиеся к характеру человека и прилагательные удачи (lucky, fortunate-clever, kind), .

    !!! после прилагательных которые описывают характер человека может использоваться безличная конструкция , например It WAS KIND of you to lend me your laptop.

    5.после too, enough.

    6.с it+be+adjective/noun

    7.после be+first/second/next/last

    8.после глаголов и выражений ask, decide, explain, find out, learn, want, want to know , когда за ними следует вопросительное слова (when )

    9.после выражений to tell the truth, to be honest, to sum up, to begin with.

    10.после определенных существительных my honour

    11.с so+adj.+as

    12.с only выражающий неудовлетворительный результат

    13.в выражениях for+noun/pronoun+to infinitive

    Инфинитив без частицы to

    1.после модальных глаголов (can, must, may, should etc;)

    2.после глаголов let, make, see, hear, feel) , но после be made, be heard, be seen (пассивная форма) используется инфинитив с частицей to.

    Когда после глаголов see, hear, watch следует ing-form нет изменений в пассивную конструкцию. Например: I heard her crying in the room/She was heard crying in the room.

    3. После had better/would rather;

    4.После help употребляется инфинитив с/без частицы to;

    Упр.1 стр.32 Практика употребления грамматических структур.

    Answer Key Andrew needs a job because he doesn’t have enough money.

    Claire suggests that he does odd jobs for his neighbours.

    Answer Key

    1 -ing form

    2 –ing form

    3 infinitive with to

    4 infinitive without to

    5 –ing form

    6 infinitive with to

    7 infinitive without to

    Упр.2 стр.32 Закрепление. Раскрыть скобки

    Answer Key

    1 helping 6 playing

    2 reading, watching 7 go

    3 finish 8 cry

    4 saying 9 to see

    5 to do 10 to go

    Упр.3 стр.32 Составление предложений с использованием фраз на закрепление темы

    Suggested Answer Key

    1 hates sailing.

    2 enjoys working long hours.

    3 wants to be alone.

    4 likes to be on time.

    5 don’t mind eating Chinese or Indian food.

    Рефлексия

    Упр.4 стр.32 Составление предложений с использованием лексики и грамматической темы.(перенос на себя). Проконтролировать.

    Suggested Answer Key

    I look forward to going on holiday every year.

    I can’t help laughing at David ― he is so funny!

    I don’t mind working out each day. It keeps me fit.

    I can’t imagine living anywhere else. I really like living in Kiev.

    I can touch my toes if I really stretch.

    Let me go first, please. I’m in a hurry.

    I want to go to university when I leave school.

    I don’t fancy going to Dublin in the winter.

    Домашнее задание: стр.33 упр.2 изучить, написать, выписать фразовые глаголы


    Инг-форм/ ing-form

    1.существительное в качестве подлежащего;

    2. после глаголов admit, appreciate, avoid, consider, continue, deny, fancy, go( for activities)imagine, mind, miss, practice, prevent, quit, save, suggest.

    3.после глаголов love, like, enjoy, prefer, dislike, hate для выражения общего предпочтения.

    4.после выражений таких как be busy, it’s no use, it’s not good, it/s not worth, what’s the use of, can’t help. Can’t stand, have difficulty in, have trouble, there is no point in.

    5.после глаголов spend, waste, lose (time, money)

    6.после предлога to и выражениями look forward to, be used to, in addition to, object to, prefer (doing sth, to sth. Else)

    7.после других предлогов (of, for etc,)

    8.после глаголов hear, listen to, notice, see, watch, feel для описания незаконченных действий, но для оконченных действий употребляется инфинитив без частицы to .

    Инфинитив с частицей to

    1.для выражения цели

    2 после определенных глаголов которые относят действия к будущему agree, appear, decide, expect, hope, plan, promise, refuse, want.

    3. после выражений would like, would prefer, would love для выражения особого предпочтения.

    4. после прилагательных, которые описывают чувства и эмоции (happy, glad, sad.),выражают желание или нежелание (eager, reluctant, willing), слова относящиеся к характеру человека и прилагательные удачи (lucky, fortunate-clever, kind), .

    !!! после прилагательных которые описывают характер человека может использоваться безличная конструкция , например It WAS KIND of you to lend me your laptop.

    5.после too, enough.

    6.с it+be+adjective/noun

    7.после be+first/second/next/last

    8.после глаголов и выражений ask, decide, explain, find out, learn, want, want to know , когда за ними следует вопросительное слова (when )

    9.после выражений to tell the truth, to be honest, to sum up, to begin with.

    10.после определенных существительных my honour

    11.с so+adj.+as

    12.с only выражающий неудовлетворительный результат

    13.в выражениях for+noun/pronoun+to infinitive

    Инфинитив без частицы to

    1.после модальных глаголов (can, must, may, should etc;)

    2.после глаголов let, make, see, hear, feel) , но после be made, be heard, be seen (пассивная форма) используется инфинитив с частицей to.

    Когда после глаголов see, hear, watch следует ing-form нет изменений в пассивную конструкцию. Например: I heard her crying in the room/She was heard crying in the room.

    3. После had better/would rather;

    4.После help употребляется инфинитив с/без частицы to;

    Модуль 2 Деньги в нашей жизни

    Урок №19 (2c)

    Тема: суффиксы абстрактных существительных

    Класс: 10а

    Дата:________

    Цели:

    Развитие грамматических навыков: освоить образование абстрактных существительных и фразового глагола take; освоить употребление ЛЕ представляющих трудность в различении.

    Развивающие-развитие навыков распознавания и использования на письме ing-forms/infinitive.

    Воспитательные: воспитание познавательных интересов за рамками урока.
    Оборудование: таблица

    Ход урока

    1.Приветствие.

    2.Постановка целей урока. Мотивирование на урок.

    Контроль выполнения домашнего задания упр.2 стр.33 ,правило

    Введение в модуль
    1   2   3   4


    написать администратору сайта