Главная страница
Навигация по странице:

  • СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  • Механізм управління фінансовою стійкістю комерційних банків : автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / Р.В. Михайлюк; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2008. — 20 с.

  • уся робота. Успішне функціонування банківської системи загалом залежить від фінансової стійкості кожного окремого банку зокрема та його здатності протидіяти негативним чинникам та динамічно розвиватися


    Скачать 335.66 Kb.
    НазваниеУспішне функціонування банківської системи загалом залежить від фінансової стійкості кожного окремого банку зокрема та його здатності протидіяти негативним чинникам та динамічно розвиватися
    Анкоруся робота.docx
    Дата07.06.2018
    Размер335.66 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлауся робота.docx
    ТипДокументы
    #20087
    страница12 из 12
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

    ВИСНОВКИ
    Діяльність комерційних банків тісно пов’язана із загальним станом національної економіки, яка знаходиться в умовах коливань рівня пропозиції та попиту на банківські послуги, конкуренції, наявності різноманітних ризиків тощо. Як наслідок, виникає необхідність у підтриманні банком достатнього рівня фінансової стійкості.

    Під поняттям «стійкість» варто розуміти характеристику стану рівноваги об’єкта, системи, що відображає здатність зберігати визначені властивості та функціональне призначення незмінним, незважаючи на можливі ризики, вплив зовнішніх факторів та внутрішні трансформації (випадкові чи передбачувані). Що ж до категорії «фінансова стійкість банку», Дзюблюк О.В і Михайлюк Р.В дають найбільш повне визначення: «Фінансова стійкість комерційного банку – це якісна характеристика його фінансового стану, котрий відзначається достатністю, збалансованістю та оптимальним співвідношенням фінансових ресурсів і активів за умов підтримання на достатньому рівні ліквідності й платоспроможності, зростання прибутку та мінімізації ризиків, і котрий здатний витримати непередбачені втрати і зберегти стан ефективного функціонування. Стійкий фінансовий стан забезпечує спроможність комерційного банку ефективно працювати, досягати окреслених цілей, протидіючи різноманітним ризикам у процесі діяльності на ринку фінансових послуг, а також зберігати та поновлювати життєздатність в разі раптового її порушення».

    Таким чином, фінансова стійкість банку – це найголовніша умова його ефективного функціонування. Стійкість формується під впливом як об’єктивних так і суб’єктивних факторів і оцінюється за допомогою окремих показників та зведених комплексних показників, які є основою рейтингових оцінок діяльності банків.

    Аналіз джерел, що стосуються оцінки фінансової стійкості, вказує на те, що методи оцінки фінансової стійкості комерційних банків – це складові моніторингу їх фінансового стану.

    Оцінюючи фінансову стійкість банків, у світовій практиці застосовують ряд підходів, серед яких коефіцієнтний аналіз, рейтингові системи оцінки, комплексні оцінки банківського ризику, статистичні моделі (системи «попереднього реагування»), макропруденційний аналіз. В Україні найпоширенішими підходами є коефіцієнтний аналіз та визначення рейтингових оцінок банків.

    Належний фінансовий стан банків і банківської системи підтверджує стабільний стан суспільства і економічної системи. Таким чином, виникає необхідність у законодавчо-нормативному регулюванні діяльності банків для забезпечення їх належного фінансового стану. Так, державою встановлено ряд економічних нормативів, яких банки повинні неухильно дотримуватися. Окрім цього, банки зобов’язані створювати обов’язкові резерви та резерви для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, що в свою чергу залежать від фінансового стану позичальника, стану обслуговування позичальником кредитної заборгованості та рівня забезпечення кредитної операції. При цьому діяльність та фінансова стійкість банків регулюються ЗУ «Про Національний банк України», ЗУ «Про банки і банківську діяльність», постановою НБУ «Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні», постановою НБУ «Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків», постановою НБУ «Про затвердження Положення про порядок формування обов’язкових резервів для банків України та філій іноземних банків в Україні» та іншими нормативно-правовими актами.

    Об’єктом для оцінки фінансової стійкості банку нами було обрано ВАТ «Ощадбанк». Відкрите акціонерне товариство «Ощадбанк» є державним банком із розгалуженою мережею установ – понад 6000. Банк, відповідно до структури своїх пасивів, має статус спеціалізованого ощадного банку, усі вклади населення гарантуються державою. Вищезазначені особливості функціонування банку дозволяють йому підтримувати конкурентоспроможність у банківській системі України.

    Оцінка загальних результатів діяльності банку показала,що протягом 2008-2010 років баланс ВАТ «Ощадбанк» характеризувався рядом особливостей. Так, у валюті балансу чітких тенденцій не було, його величина у 2009 році зросла на 3,18 %, або 1 846 610 тис.грн, однак у 2010 році знову зменшилася на 1,51 % або на 907 446 тис.грн. Збільшення валюти балансу у 2009 році було зумовлене зростанням наданих кредитів та дебіторської заборгованості, а зменшення її у 2010 році – від’ємним темпом приросту грошових коштів банку, дебіторської заборгованості та цінних паперів до погашення.

    Домінуючою складовою активів банку були надані кредити, величина яких протягом періоду зросла із 34 248 672 тис. грн до 44 778 201 тис.грн.

    У структурі пасивів банку домінуючими були зобов’язання, однак спостерігалася тенденція до зростання частки власного капіталу із 27,01 % до 28,17 %. У складі зобов’язань банку домінуючу роль відігравали кошти клієнтів, величина яких постійно зростала, тоді як величина коштів інших банків навпаки, зменшувалася. Величина відстрочених податкових зобов’язань протягом періоду постійно зростала, збільшившись із 369 266 тис.грн у 2008 році до 510 723 тис.грн у 2010 році. У структурі власного капіталу банку спостерігалася позитивна тенденція до зростання частки нерозподіленого прибутку із 1,95 % у 2008 році до 7,54 % у 2010 році. Прибуток банку протягом 2008-2010 років зростав, тому була проведена оцінка доходів та витрат банку на основі звіту про фінансові результати, яка показала певні тенденції. Так, основним видом доходів банку були процентні доходи, що оцінюється позитивно, однак для банку характерною була надмірна величина непроцентних витрат, що негативно впливало на коефіцієнт дієздатності банку.

    Загальна оцінка результатів діяльності ВАТ «Ощадбанк» вказала на його стабільний фінансовий стан протягом 2008-2010 років. Так, банк нарощував обсяг наданих кредитів, забезпечуючи їх формуванням достатніх резервів. При цьому частка власного капіталу у структурі пасивів постійно збільшувалася за рахунок зростання нерозподіленого прибутку. Протягом періоду банк залишався прибутковим, однак керівництву варто звернути увагу на надмірний розмір непроцентних витрат.

    Після оцінки загальних результатів діяльності банку була проведена оцінка показників його фінансової стійкості та стану дотримання економічних нормативів.

    Оцінка показників фінансової стійкості, що базуються на структурі та достатності капіталу та показників, що характеризують динаміку окремих складових балансу вказала на високу фінансову стійкість ВАТ «Ощадбанк» протягом 2008-2010 років. Також було виявлено, що керівництво банку приділяє більшу увагу фінансовій стійкості, порівняно із прибутковістю, що пояснюється державним статусом банку.

    Щодо економічних нормативів, встановлених Національним банком то протягом 2008-2010 років вони були повністю дотримані,. При цьому величина регулятивного капіталу постійно зростала, відповідно покращувалося і значення показника адекватності регулятивного капіталу.

    На основі оцінки показників фінансової стійкості та проведених розрахунків нами було визначено рейтинг ВАТ «Ощадбанк» протягом 2008-2010 років за методикою Кромонова. Розрахунок рейтингової оцінки за методикою Кромонова включає в себе три етапи. На першому етапі проводиться визначення абсолютних параметрів на основі балансу, на другому – обчислення параметричних коефіцієнтів, на останньому – розрахунок поточного індексу надійності

    Так, за методикою Кромонова, протягом 2008-2010 років фінансова надійність банку значно знизилася. У 2008 році банк був абсолютно стабільним і стійким, однак у 2009 році ситуація значно погіршилася і рівень індексу надійності до 2010 року зріс на малу величину. Банку необхідно приділити більшу увагу ліквідності своїх активів.

    На основі результатів дослідження нами було визначено напрямки покращення фінансової стійкості банку. При цьому важливу роль повинне відігравати стратегічне управління фінансовою стійкістю. Установа протягом 2006-2010 років впроваджувала Програму розвитку. Важливим є декларування у Програмі основної мети – збільшення вартості банку для його акціонера – Держави. При цьому зростання прибутковості повинне бути зважене на ризиковість. Банк значну увагу приділяє фінансовій стійкості, оскільки депозити вкладників гарантуються державою. Однак, концентруючись на фінасовій стійкості, банк не достатньо розвиває новітні технології, відстаючи у широті застосування пластикових карток. Окрім того, маркетингова політика, порівняно із приватними банками, здійснюється не на належному рівні, що призводить до формування його іміджу як «незручного» банку.

    Отже, стратегія ВАТ «Ощадбанк» повинна бути спрямована не тільки на забезпечення фінансової стійкості (чому на даний момент приділяють найбільшу увагу), але й на покращення іміджу та залучення якнайширшої клієнтської бази. Для досягнення поставлених цілей необхідно проводити не тільки внутрішню, але й ефективну зовнішню маркетингову політику, розширювати можливості для дистанційного управління рахунками клієнтів, запроваджувати єдиний корпоративний стиль, оновлювати матеріальні ресурси. Сильними сторонами у стратегії є гарантованість вкладів державою, широка мережа відділень і філій банку. На даний час банк має достатньо резервів для зростання прибутковості, однак їх потрібно використовувати обережно, держава повинна бути дійсно ефективним менеджером, балансуючи між збереженням фінансової безпеки та підвищенням рентабельності. При цьому надзвичайно важливу роль має ще й стратегія управління ризиками, які можуть загрожувати стабільності функціонування банку.

    Далі досліджувалась роль ризик-менеджменту в управлінні фінансовою стійкістю. Необхідність ефективного управління ризиками, які супроводжують діяльність банку , є запорукою забезпечення фінансової стійкості. Питанням теорії та практики управління ризиками в зарубіжних країнах протягом останніх років приділяють підвищену увагу, зокрема багато досліджень спрямовані на пошук ефективних методів оцінки, моніторингу та контролю за ризиками, створенню систем управління ними. Щодо ВАТ «Ощадбанк», то у банківській установі ризик-менеджменту приділяється значна увага. Створено окремий департамент ризиків, розроблена Концепція управління ризиками. Вдосконалити дану систему у банку можна впровадженням і постійним оновленням інформаційної бази даних, яка потрібна для оцінки ризиків, зокрема значна увага повинна приділятися оцінці кредитоспроможності позичальників. Оскільки зовнішні системи рейтингування та оцінювання кредитоспроможності позичальників ще не є розвиненими в Україні, на даний час ВАТ «Ощадбанк» потрібно сформувати ефективний внутрішній рейтинг клієнтів-позичальників на базі зарубіжного та вітчизняного досвіду банківських установ, а також підтримувати зв’язки з іншими банками з метою отримання та передачі інформації про потенційних позичальників.

    СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:


    1. Цивільний кодекс України № 2677-17 вiд 08.03.2011 // www.rada.gov.ua.

    2. Закон України «Про банки і банківську діяльність» № 2121- ІІІ від 07.12.2000 // www.zakon.rada.gov.ua

    3. Закон України «Про національний банк України»  № 679-XIV від 20.05.1999// www.zakon.rada.gov.ua

    4. Закон України «Про організацію формування та обігу кредитних історій» вiд 23.06.2005 № 2704-IV // www.rada.gov.ua.

    5. Положення про порядок визначення рейтингових оцінок за рейтинговою системою CAMELS, затверджене Постановою Правління Національного банку України № 171 від 8 травня 2002 року //www.bank.gov.ua.

    6. Постанова НБУ «Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» № 368 від 28.08.2001// www.zakon.rada.gov.ua

    7. Постанова НБУ «Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків» № 279 від 06.07.2000// www.zakon.rada.gov.ua

    8. Постанова НБУ «Про затвердження Положення про порядок формування обов’язкових резервів для банків України та філій іноземних банків в Україні» № 91 від 16.03.2006// www.zakon.rada.gov.ua

    9. Алексеєнко М.Д. Капітал банку: питання теорії та практики: [монографія] / М.Д. Алексеєнко. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 28.

    10. Антонов Н. Г., Пессель М. А. Денежное обращение, кредит и банки. – М.: Финстатинформ, 1995. – 272 с.

    11. Бабкіна І. Досвід зарубіжних країн щодо рейтингової оцінки діяльності банків // Вісник Національного банку України. – 2010 – №12. – С. 31 – 37

    12. Банковское дело: учебник / под ред. О. И. Лаврушина. – М. : Банковский и биржевой научно-консультационный центр;ЭКОС, 1992. – 428 с.

    13. Батковський А. Рейтингова оцінка діяльності банків// Фінанси України. – 2004, № 5. – С. 145-150.

    14. Бліндюк О. Надійність комерційного банку і фактори, що її визначають // Все про бухгалтерський облік. – 2003. – № 11 (799). – С. 13–16.

    15. Богдан Т.П. Банківські кризи та їх вплив на державні фінанси // Фінанси України, 2010. - № 8. – С. 3–14.

    16. Большой экономический словарь / под. ред. А. Н. Азрилиана. – М. : Институт новой экономики, 1997. – 864 с.

    17. Бондаренко Л. А. Побудова системи ризик-менеджменту в комерційному банку / Л. А. Бондаренко // Фінанси України. – 2003. – № 9. – С. 85–93.

    18. Гнат В.М. Концептуальні основи управління активами та пасивами комерційного банку / В.М. Гнат // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка: Економіка. – К. : КНУ, 2000. – Вип. 46. – С. 10–13.

    19. Голуб В.М. Меморандум кредитної політики комерційного банку / В.М. Голуб // Фінанси України. – 2001. – № 12. – С. 121–127.

    20. Гриценко А. Реальна та фіктивна капіталізація. Нотатки з конференції «Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України» / Андрій Гриценко // Вісник Національного банку України. – 2004. – № 3. – С. 38–43.

    21. Деревко О. Шляхи підвищення рівня капіталізації банківського сектору / О. Деревко // Банківська справа. – 2008. –№ 1. – С. 76–82.

    22. Дзюблюк О.В. Оптимізація управління активами і пасивами комерційного банку / О.В. Дзюблюк // Фінанси України. – 2002. – № 5. – С. 129–137.

    23. Дзюблюк О.В. Фінансова стійкість банків як основа ефективного функціонування кредитної системи: монографія / О.В. Дзюблюк, Р.В. Михайлюк. – Тернопіль: ТНЕУ, 2009. – 316 с.

    24. Диба М.І. Капіталізація банківської системи як чинник підвищення надійності економіки України / М.І. Диба, Є.С. Осадчий // Фінанси України. –2008. – № 6. – С. 77–88.

    25. Доценко О. С. Рейтингове оцінювання надійності комерційних банків / О. С. Доценко // Статистика України. – 2007. – № 1. – С. 27–30.

    26. Дроб’язко А., Куделя В., Матвійчук С., Нескороженний Б. Банки // Финансовые риски. – 1996. – № 2 (6).

    27. Енциклопедія банківської справи України / редкол.: В. С. Стельмах (голова) [та ін.] – К. : Молодь, Ін Юре, 2001. – 680 с.

    28. Забезпечення фінансової стійкості комерційних банків на основі підвищення рівня капіталізації : Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / В.В. Салтинський; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 2004. — 19 с.

    29. Загородній А. Г. Фінансово-економічний словник / А. Г. Загородній, Г. Л. Вознюк. – Львів : Вид-во Нац. ун-ту «Львівська політехніка», 2005. – 714 с.

    30. Иванов В. В. Анализ надежности банка : Практическое пособие. / В. В. Иванов. – М. : Русская Деловая Литература, 1996. – 320 с.

    31. Камінський А. Аналіз систем ризик-менеджменту в банках України / А. Камінський // Банківська справа. – 2005. – № 6. – С. 10–19.

    32. Ковалев В. В. Финансовый анализ. – М.: Финансы и статистика, 1997.

    33. Коваленко В. В. Методи аналізу та управління фінансовою стійкістю комерційного банку // Вісник УАБС. – 2002. – № 2. – С. 39–47.

    34. Коваленко В.В., Прадун В.П. Оцінка впливу монетарної та регуляторної політики Центрального банку на розвиток банківського капіталу // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 6. – С.23.

    35. Коваленко В. В. Стратегічне управління фінансовою стійкістю банківської системи: методологія і практика: монографія / В. В. Коваленко. – Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2010. – 228 с.

    36. Королева Е. В. Мониторинг финансового состояния коммерческого банка в системе регулирования банковской деятельности / Е. В. Королева // Финансы и кредит. – 2003. – № 22 (136). – С. 32–39.

    37. Кочетков В. М. Забезпечення фінансової стійкості сучасного комерційного банку: теоретико-методологічні аспекти: Монографія. – К.: КНЕУ, 2002. – 256 с.

    38. Криклій А.С. Капіталізація банківської системи України в умовах глобалізації: проблеми та перспективи // Економіка і держава. – 2006. - №5. – С.32.

    39. Крухмаль О.В. Оцінка фінансової стійкості банків: інформаційне і методичне забезпечення : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. економ. наук : спец. 08.00.08 - гроші, фінанси і кредит / Крухмаль Олена Валентинівна ; Держ. вищий навчальний заклад «УАБС НБУ». – Суми : [ Б. В. ], 2007. – 20 с.

    40. Ларионова И. В. Реорганизация коммерческих банков. – М.: Финансы и статитика, 2001. – С. 34–36.

    41. Лобанов А., Золотарев В. Риск-менеджмент в private banking – ключевое звено на пути к успеху / А. Лобанов, В. Золотарев // Банковское дело. – 2004. – № 6. – С. 28–33.

    42. Лопатников, Л. И. Краткий экономико-математический словарь/ Л. И. Лопатников. – М. : Наука, 1979. – 359 с.

    43. Масленченков Ю. С. Финансовый менеджмент в коммерческом банке: Кн.3: Технология финансового менеджмента клиента. – М.: Перспектива, 1997. – 158 с.

    44. Матвієнко П. Капіталізація як дійовий інструмент підвищення надійності банківської системи України / П. Матвієнко // Фінанси. Податки. Кредит. – 2007. – С. 45.

    45. Мескон, Майкл Х. Основы менеджмента [Текст] / Майкл Х. Мескон, Майкл Альберт, Франклин Хедоури. – 3-е изд. ; пер. с англ. – М. : ООО “И.Д. Вильямс”, 2007. – 672 с.

    46. Методичні рекомендації щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України №361 від 2.08.2004 р. //www.bank.gov.ua

    47. Методичні рекомендації щодо створення та розвитку незалежних інформаційних та рейтингових агентств, що спеціалізуються на наданні інформаційних послуг на фондовому ринку України/ Затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 370 від 31.08.2004. // www.ssmsc.gov.ua.

    48. Минцберг Г., Альстрэнд Б., Лэмпел Дж. Школы стратегий / Г. Минцберг, Б. Альстрэнд, Дж. Лэмпел ; пер. с англ., под ред. Ю. Н. Каптуревского. – СПб. : «Питер», 2000. – 336 с.

    49. Михайлюк Р. В Механізм управління фінансовою стійкістю комерційних банків : автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / Р.В. Михайлюк; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2008. — 20 с.

    50. Михайлюк Р. В. Теоретичні аспекти поняття стійкості комерційного банку / Р. В. Михайлюк // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : економіка. – 2006. – Вип. 20. – С. 107–111.

    51. Незнамова А. Переваги та недоліки рейтингових методик вивчення надійності та ефективності банківської діяльності// Банківська справа. – 2002, № 2. – С. 63-69.

    52. Ольшанный А.И. «Банковское кредитование», Москва: Русская Деловая Литература, 1998 г. – 300c.

    53. Організаційно-методичні підходи до запровадження в НБУ системи оцінки стійкості фінансової системи. – К.: Центр наукових досліджень НБУ , 2005. – 97 с.

    54. Панова Г. С. Анализ финансового состояния коммерческого банка / Панова Г. С. – М. : Финансы и статистика, 1996. – 272 с.

    55. Пантелеєв О., Халява С. Фінансова стійкість комерційного банку: проблеми регулювання // Банківська справа. – 1996. – № 1. – C. 32 –35.

    56. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз банківської діяльності: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2003. – 347 с.

    57. Пацера, М. Світова фінансова криза та її наслідки для банківської системи України / М. Пацера // Вісник Національного банку України. – 2009. – № 1.

    58. Петриченко Л.В. Критерії стійкості комерційного банку // Фінанси України. –2000 – №7. – С. 128–135

    59. Примостка Л. Економічні ризики в діяльності банків / Л. Примостка // Банківська справа. – 2004. – № 3. – С. 16–23.

    60. Рисін В.В. Наслідки фінансової кризи для банківського сектору та ризики державного втручання // Фінанси України, 2010. - № 8. – С. 24 – 33.

    61. Савлук С.М. Стимулювання нарощування власного капіталу банків / С.М. Савлук // Фінанси України. – 2009. – № 2. – С. 111–117.

    62. Салтинський В.В. Забезпечення фінансової стійкості комерційних банків на основі підвищення рівня капіталізації : Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / В.В. Салтинський; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 2004. — 19 с.

    63. Сафронов В. А., Бездудный М. А. О подходах к оценке финансовой устойчивости российского банковского сектора / В. А. Сафронов, М. А. Бездудный // Деньги и кредит. – 2005. – № 5. – С. 21–26.

    64. Семенов С. Рейтинговая методика оценки эффективности банков // Банковские технологии (рус.). - 2006. – № 2. – C.59-62.

    65. Стойко О.Я. Банківські операції. – К.: Лібра, 2000. – 252 c.

    66. Стратегическое планирование / под. ред. Э. А. Уткина. –М. : ЭКМОС, 1998. – 440 с.

    67. Стратегічний менеджмент банку: навчальний посібник / С. М. Козьменко, Ф. І. Шпиг, І. В. Волошко. – Суми : Університетська книга, 2003. – 734 с.

    68. Тиркало Р.І., Щибиволок З.І. Фінансовий аналіз комерційного банку: основи теорії, експрес-діагностика, рейтинг: Навч. посібник, – К.: Слобожанщина, 1999. – 236 с.

    69. Томпсон, А. А. Стратегический менеджмент. Исскуство разработки и реализации стратегии [Текст] : учеб для вузов / А. А. Томпсон, А. Дж.Стрикленд; пер.с англ./под ред. Л. Г. Зайцева,М. И. Соколовой. – М. : Банки и биржи ; ЮНИТИ, 1998. – 557 с.

    70. Черных С. Управление банковскими рисками / С. Черных // Вопросы экономики. – 2004. – № 8. – С. 120–127.

    71. Шелудько Н. До визначення фінансової стійкості комерційного банку // Вісник НБУ. – 2 000. – № 3. – С. 40–43.

    72. Шершньова, З. Є. Стратегічне управління : підручник / З. Є. Шершньова. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К. : КНЕУ, 2004. –699 с.

    73. Ширинская Е. Б. Операции коммерческих банков: российский и зарубежный опыт. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 160 с.

    74. Шіллер Р. І. Фінансова стійкість комерційного банку та шляхи її зміцнення: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. – К., 1999. – 20с.

    75. Шіллер Р. І. Фінансова стійкість комерційного банку та шляхи її зміцнення. – К.: Наук. думка, 1998. – 159 с.

    76. aub.org.ua

    77. banker.ua

    78. finance.liga.net

    79. uabank.net

    80. www.antiraid.com.ua

    81. www.bank.gov.ua

    82. www.cfin.ru

    83. www.credit-rating.ua

    84. www.epravda.com.ua

    85. www.fitchratings.ru

    86. www.moodys.com

    87. www.nbuv.gov.ua

    88. www.oschadnybank.com

    89. www.smida.gov.ua

    90. www.ssmsc.gov.ua

    91. www.standardandpoors.ru

    92. www.ukrbanks.inf

    93. www.zakon.rada.gov.ua
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


    написать администратору сайта