Главная страница
Навигация по странице:

  • Діагностика: • фіброскопічна ларингоскопія (рис. 18, див. вкл.);• компютерна томографія гортані;• морфологічне дослідження біоптату.Лікування.

  • Особливості догляду.

  • Рак щитоподібної залози

  • Класифікація раку щитоподібної залози за стадіями TNM

  • Діагностика

  • Питання на систематизацію і закріплення нового матеріалу

  • Структурно-логічна схема Пухлини голови і шиї

  • онкологія. онкологія-1 посібник. Зміст вступ 1 Загальна онкологія


    Скачать 4.22 Mb.
    НазваниеЗміст вступ 1 Загальна онкологія
    Анкоронкологія
    Дата19.11.2019
    Размер4.22 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаонкологія-1 посібник.doc
    ТипДокументы
    #95926
    страница13 из 30
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   30

    Класифікація. Деталізація категорії Т наводиться окремо для кожного з відділів у спеціальних керівництвах. Категорії N і М, а також групування за стадіями, такі ж, як при раку нижньої губи.

    Діагностика:

    • фіброскопічна ларингоскопія (рис. 18, див. вкл.);

    • комп'ютерна томографія гортані;

    • морфологічне дослідження біоптату.

    Лікування. Основними методами лікування раку гортані є променевий та хірургічний. Однак частіше застосовується комбінований метод (променева терапія + операція). Основним оперативним втручанням є ларингектомія з лімфаденектомією.

    Особливості догляду. Спеціального догляду потребують хворі з трахеостомою (рис. 19). Вона може накладатись як після планових операцій з видалення гортані, так і в невідкладному порядку при пухлинному стенозі гортані. Суть операції полягає у введенні в просвіт трахеї через розріз на передній поверхні шиї спеціальної дугоподібної пластмасової чи металевої трубки (рис.20). При правильно проведеній трахеостомії хворий повинен вільно дихати через трахеостомічну трубку. Всі явища стенозу гортані (утруднене дихання, ціаноз) зникають. Щоб виділення з трахеї через канюлю не забруднили рану, під щиток трубки підкладають марлеву серветку. Канюлю фіксують марлевою стрічкою, проведеною через отвори в щитку, навколо шиї. Внутрішню трубку кілька разів на день виймають, очищають від слизу і харко-Рис. 20. Трахеостомічні трубки. тиння, промивають у кип'яченій воді. Медична сестра повинна регулярно міняти і промивати внутрішню трахеостомічну трубку.

    При необхідності через трахеостомічну трубку здійснюють активне відсмоктування слизу і харкотиння з трахеї. Для цього через канюлю обережно вводять тонкий катетер, зовнішній кінець якого під'єднують до шприца або відсмоктувача. З ліків найчастіше в трахею вводять антибіотики, а також трипсин, який сприяє розрідженню харкотиння.

    Рак щитоподібної залози

    Епідеміологія. Рак щитоподібної залози становить 1-3 % злоякісних пухлин. Найчастіше хворіють особи віком 30-60 років, переважно жінки.

    Етіологія. Етіологічну роль у виникненні раку щитоподібної залози відіграють гормональні зрушення та іонізуюча радіація. Після аварії на Чорнобильській АЕС в Україні помітно зросла захворюваність на рак щитоподібної залози у дітей. У 10 % випадків рак виникає на фоні вузлуватого зобу.

    Клініка. Однією з перших ознак раку щитоподібної залози є збільшення її розмірів і поява в ній щільного вузла. В одних випадках під час пальпації вузлів визначають їх чіткі контури й гладеньку поверхню, що свідчить про експансивний ріст і торпід-ний перебіг процесу; в інших - неправильну форму, згладженість контурів, малу рухомість, які характерні для інфільтративного росту. Існують приховані форми, коли першою ознакою хвороби є поява метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах шиї, а пухлина у щитоподібній залозі клінічно не визначається. У випадках задавненої хвороби пухлина проростає навколишні тканини й органи, що зумовлює відповідну симптоматику: з'являються кашель, захриплість голосу, задишка, порушення акту ковтання.

    Клінічний перебіг і прогноз часто визначаються ступенем злоякісності пухлини. Розрізняють диференційовані форми (фолікулярна й папілярна аденокарцинома), проміжні (медулярний рак) і недиференційований рак щитоподібної залози.

    Віддалені метастази найчастіше з'являються в легенях і кістках.

    Зовнішній вигляд Макропрепарат

    Класифікація раку щитоподібної залози за стадіями TNM

    Т0 — первинна пухлина не визначається

    Т1 — пухлина до 1 см у найбільшому вимірі, обмежена тканиною щитоподібної залози

    Т2 - пухлина до 4 см, обмежена тканиною щитоподібної залози Т3 - пухлина понад 4 см, обмежена тканиною залози Т4 — пухлина будь-яких розмірів з поширенням за межі капсули щитоподібної залози

    N0— регіонарні лімфатичні вузли не уражені

    N1 — рухомі метастази у гомолатеральні лімфатичні вузли шиї

    N2 — рухомі метастази в протилежні або білатеральні лімфатичні вузли шиї N3 — нерухомі метастази в лімфатичні вузли

    М0 — немає віддалених метастазів М1 — наявні віддалені метастази

    Діагностика раку щитоподібної залози грунтується на даних огляду, пальпації, цитологічного дослідження, радіоізотопного скенування, пневмотиреоїдографії. Швидкий ріст пухлини, її щільність, а також асиметрія і горбистість залози дають підставу запідозрити рак. Дані пункційної біопсії, наявність "холодної" зони на скенограмі, визначення дефекту наповнення на контрастній тиреоїдо-лімфограмі дають змогу підтвердити діагноз.

    Лікування. Основним методом лікування раку щитоплдіб-ної залози є хірургічний (геміструмектомія, струмектомія). При поширеному місцевому процесі з наявністю регіонарних метастазів проводять перед- і післяопераційну променеву терапію, лімфаде-нектомію. У пізніх стадіях хвороби застосовують променеву терапію. Після хірургічного і комбінованого лікування призначають гормони щитоподібної залози (тиреоїдин, трийодотиронін, тирео-комб, L-тироксин) в індивідуальних дозах.

    Особливості догляду. Одним із ускладнень, що виникає після струмектомії, є гіпопаратиреоз. Він виникає гостро і супроводжується зниженням в крові рівня кальцію, підвищенням вмісту фосфору. Кальцій практично не виділяється з сечею. Якщо рівень кальцію в крові падає до 0,17 ммоль/л і нижче, розвивається тетанія. Тетанічні корчі охоплюють звичайно м'язи кінцівок (іноді тільки верхніх), обличчя, рідше - тулуба. Вони можуть поширюватися на м'язи глотки, гортані і діафрагми, викликаючи асфіксію. Часто розвиваються психози, переважно депресивного характеру. Нерідко тетанія нагадує напади епілепсії. Для зняття тетанічного нападу внутрішньовенно вводять 5-10 мл 10 % розчину хлориду кальцію. Для підтримання рівня кальцію одночасно з розчином хлористого кальцію вводять паратиреоїдний гормон. Основним завданням медичної сестри є динамічне спостереження за хворим (частота пульсу, артеріальний тиск, частота і характер дихання, колір шкірних покривів). При появі корчів чи порушенні дихання -негайно повідомити лікаря, налагодити внутрішньовенну інфузію, ввести розчин хлористого кальцію, приготувати все необхідне для інтубації трахеї. Для попередження пошкодження зубів під час нападу між щелепами вставляють марлевий валик.
    Питання на систематизацію і закріплення нового матеріалу


    1. Назвіть передракові захворювання нижньої губи

    2. Перелічите симптоми раку нижньої губи. Які методи його діагностики та лікування ви знаєте?

    3. Які передракові захворювання язика ви знаєте? Назвіть їх симптоми. Методи лікування?

    4. Назвіть симптоми раку язика. Методи діагностики та лікування?

    5. Перелічите симптоми раку гортані. Методи діагностики? Принципи лікування?

    6. Які симптоми раку щитоподібної залози ви знаєте? Методи діагностики та лікування?


    Структурно-логічна схема Пухлини голови і шиї
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   30


    написать администратору сайта