Главная страница
Навигация по странице:

  • 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту

  • Қосудың ауыстырымдылық қасиеті / Достарыммен бірге спортпен шұғылданамын

  • Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау

  • Өзектендіру. «Доп лақтыру»

  • «Доп лақтыру»

  • «Шапалақтау» әдісі

  • Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

  • «Отшашу» әдісі

  • Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

  • Рефлексия 32-35 «Бес саусақ»

  • 2 санын қосу және азайту / Ең жақын досым

  • Өзектендіру. «Ыстық орындық»

  • «Ыстық орындық»

  • Мағынаны тану 10-15 Жаңаны ашу.

  • Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру «Жұптас, ойлан, бөліс»

  • Жұптас, ойлан, бөліс»

  • Рефлексия 32-35 «Тазалық»

  • 3 санын қосу және азайту / Менің ата-анам

  • Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба


    Скачать 170.85 Kb.
    НазваниеIi тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
    Дата08.01.2023
    Размер170.85 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМатематика қмж.docx
    ТипДокументы
    #876462
    страница1 из 14
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    II ТОҚСАН. Ортақ тақырыптар: «Менің отбасым және достарым», «Бізді қоршаған әлем».

    33-сабақ.

    Бөлімі:

    2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту




    Педагогтің аты-жөні:







    Күні:







    Сыныбы:

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Қосудың ауыстырымдылық қасиеті / Достарыммен бірге спортпен шұғылданамын




    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.




    Сабақтың мақсаты:

    Қосудың ауыстырымдылық қасиетімен танысасың.




    Сабақтың барысы:

    Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Қызығушылықты ояту

    0-3

    Ынталандыру

    Мұғалім оқушылармен спортпен шұғылданудың пайдасы туралы әңгіме жүргізеді?







    Оқулық.


    4-6

    Өзектендіру.

    «Доп лақтыру» ойыны.

    5+3 2+2 4+3

    8 – 6 5+5 7 – 2


    Оқушылар ауызша сандарды қосуды, азайтуды орындайды.




    «Доп лақтыру» ойыны.


    7-10

    Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

    Мұғалім тақтаға үш сары текше мен екі қызыл текше жапсырады.



    Оқушыларға сұрақтар қояды:

    Сары текше нешеу? (3)

    Қызыл текше нешеу? (2)

    Барлығы неше текше? (5)

    3+2=5

    Текшелердің орындарын ауыстырып қояды.



    Қызыл текше нешеу? (2)

    Сары текше нешеу? (3)

    Барлығы неше текше? (5)

    2+3=5

    Екі санның орындарын ауыстырып қоссақ та, қосындының мәні бірдей болғанын көрдік.

    Бұл қасиет қалай аталады?

    Ережесін тұжырымдай аласың ба?


    Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

    Мәселелік жағдаятты түсінеді.

    Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.


    Текшелер.

    Мағынаны тану

    10-15

    Жаңаны ашу.

    Оқулықтағы №1тапсырманы орындау ұсынылады. Суреттерді салыстыр. Сен не байқадың?

    Бірінші суретте кі ұл мен бір қыз бала тұр.

    Барлығы неше бала?

    2+1=3

    Екінші суретте бір қыз бен екі ұл бала тұр.

    Барлығы неше бала?

    1+2=3

    Ереже оқылады.

    Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.

    2+1=1+2

     Бұл қосудың ауыстырымдылық қасиеті деп аталады.


    Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
    Қосудың ауыстырымдылық қасиетін үйренеді.






    Оқулық, дәптер.


    15-20

    Жаңаны қолдану

    Оқулықтағы №2тапсырманы жұппен орындау ұсынылады. Суретте және сан кесіндісінде қосудың қалай орындалғанына қарап, айтып бер.Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің орындалатынын тексереді.



    Қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолданады.

    4+2=6



    2+4=6



    4+2=2+4

    Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

    Оқулық, дәптер.

    20-25

    Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

    Оқулықтағы №3 тапсырманы оқушылар өзбетімен орындайды. Оқушылар үлгіге қарап, сурет бойынша өзара байланысты мысалдар төрттігін құрастырады.

    4+3=7 2+6=8

    3+4=7 6+2=8

    7 – 4=3 8 – 2=6

    7 – 3=4 8 – 6=2

    «Сәйкестендір» әдісі. Оқулықтағы №4тапсырманы орындау ұсынылады. Суретке қай қосынды сәйкес келеді?

    Бірінші суретке сәйкес келетін қосындылар:

    3+4=7

    4+3=7

    Екінші суретке сәйкес келетін қосындылар:

    3+5=8

    5+3=8

    Сурет бойынша өзара байланысты мысалдар төрттігін құрастырады.

    Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің орындалатынына көз жеткізеді.


    Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.

    Оқулық, дәптер. «Сәйкес-тендір» әдісі.


    25-32

    Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

    Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынуға болады.

    Сурет бойынша мысалдар төрттігін
құрастыр. Мұғалім қосуға кері амал азайту амалын қолданып, бос орындардағы сандарды анықтауды ұсынады.



    Оқушылар сурет бойынша мысалдар төрттігін
құрастырады.

    4+5=9 4+3=7

    5+4=9 3+4=7

    9-4=5 7-4=3

    9-5=4 7-3=4


    Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

    Баспа негіздегі жұмыс дәптері

    Рефлексия

    32-35

    «Бес саусақ» әдісі. Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.

    1. «Бас бармақ» – басты мәселе.

    Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

    2. «Балалы үйрек» – бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

    3. «Ортан терек» – ойлану.

    Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

    4. «Шылдыр шүмек» – шынайылық.

    Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

    5 «Кішкентай бөбек» – көңіл күй ахуалы.

    Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

    Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді.

    Осыдан соң олар сабақ туралы сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.





    «Бес саусақ» әдісі.

    ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

    34-сабақ.

    Бөлімі:

    2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту




    Педагогтің аты-жөні:







    Күні:







    Сыныбы:

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    2 санын қосу және азайту / Ең жақын досым




    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;

    1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.




    Сабақтың мақсаты:

    2 санын қосуды және азайтуды орындап үйренесің.




    Сабақтың барысы:

    Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Қызығушылықты ояту

    0-3

    Ынталандыру

    Мұғалім оқушылармен достық туралы әңгіме жүргізеді.










    4-6

    Өзектендіру.

    «Ыстық орындық» әдісі. Оқушылар сұрақ құрастырып, орындыққа отырған оқушыға қояды.

    –2 санының құрамын ата.

    –2 санының құрамын жаз.

    1+1=2

    Қосу амалының компоненттерін ата, т.с.с.


    Оқушылар санның құрамын айтады.

    Сұрақтар қарастырады.




    «Ыстық орындық» әдісі.

    7-10

    Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

    Бүгін біз 2 санына қосу мен азайту кестесін үйренеміз.


    Мәселелік жағдаятты түсінеді.







    Мағынаны тану

    10-15

    Жаңаны ашу.

    Оқулықтағы №1тапсырма орындау ұсынылады.

    2 санын қосу мен азайтуды есіңе түсір.

    Кестенің қалай құрылғанына назар аудар.



    Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 2 саны мен 2 санына қосу жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 2 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз.

    Есептеуді орындайды.

    Есіңде сақта.



    2 санын қалай қосуға,

    азайтуғаболатынын есіне түсіреді.

    2 саны мен 2 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтайды.




    Оқулық, дәптер.


    15-20

    Жаңаны қолдану

    Оқулықтағы №2тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Сандардың құрамын айт.

    6 санының құрамы 2мен қандай сан?(4)

    7 санының құрамы 2мен қандай сан? (5)

    8 санының құрамы 2мен қандай сан? (6)

    Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.

    6 – 2=4 7 – 2=5 8 – 2=6

    6 – 4=2 7 – 5=2 8 – 6=2


    Сандардың құрамын айтады. Азайтуға мысалдар құрастырады.


    Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.

    Оқулық, дәптер.


    20-25

    Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

    «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Оқулықтағы

    №3 тапсырманы оқушылар жұппен орындайды.





    Үлгіні пайдаланып, қалған мысалдарды есепте. Сандық кесіндіні қолдан. Досыңнан тексеруін сұра.

    Үлгіні пайдаланып, мысалдарды есептейді. Сандық кесіндіні қолданады.

    8 – 2=6

    8 – 1 – 1=6

    9 – 2=7

    9 – 1 – 1=7

    4+ 2 =6

    4+1+1=6

    Оқушылардың жұмысы смайлберу арқылы бағаланады.

    Оқулық, дәптер.

    «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.


    25-32

    Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

    Оқулықтағы №4 тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Кесінділерді өлшейді.

    Әлия өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге арттырады. Сырым өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге кемітеді.

    Кесінділерді өлшейді. Өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге арттырады,

    2-ге кемітеді.




    Оқулық, дәптер.


    Рефлексия

    32-35

    «Тазалық» ойыны.

    Жол сөмкесі – бүгінгі сабақ маған ұнады, маған қажет.

    Еттартқыш – бүгінгі сабақты әлі де жетілдіруім керек, көп нәрсені түсінбедім.

    Қоқыс жәшігі – бүгінгі сабақ маған ұнамады, қажет емес.

    Оқушылар тақтадағы суреттерге стикерлерін жабыстырады. Онда мына суреттер салынған:




    «Тазалық» ойыны

    ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

    35-сабақ.

    Бөлімі:

    2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту




    Педагогтің аты-жөні:







    Күні:







    Сыныбы:

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    3 санын қосу және азайту / Менің ата-анам




    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;

    1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.




    Сабақтың мақсаты:

    3 санын қосуды және азайтуды орындап үйренесің.



      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


    написать администратору сайта