Главная страница

қмж. 9 сын Көркем ен Ұлдар ҚМЖ-1. 1блім


Скачать 1.91 Mb.
Название1блім
Дата07.11.2022
Размер1.91 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла9 сын Көркем ен Ұлдар ҚМЖ-1.docx
ТипДокументы
#774813
страница10 из 16
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   16






бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көрме ұйымдастыру және жұмысты қорғау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)

9.3.2.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау

Сабақ мақсаттары

арнайы аудитория алдына сәулет объектісін қорғайды және жобаларының орналасуын (көрме) өз беттерінше ұйымдастырады;

жұмыстарын көрмеге алдын-ала дайындауды жүзеге асырады;

өз жұмысын таныстыру, оны жүзеге асыру мақсатында орындау этаптарын айқындау;

өзінің және өзгелердің шығармашылық жұмыстарына түсінік беру және талдау.

Бағалау критерийлері

арнайы аудитория алдына сәулет объектісін қорғайды және жобаларының орналасуын (көрме) ұйымдастырады;

бұйымның сапасын талқылайды;

сұрақтарға жауап береді және бұйыммен таныстырады;

сыныптастарының жұмыстарын талқылауға қатысады

бұйымның алғашқы этапта ойластырған идеяға сәйкес келетінін талқылайды;

кері байланыс орнатады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • Сәулет өнерінің үздік туындылары мен

заманауи сәулет өнері аспектілерін, стилдерінің ерекшеліктерін сипаттап, талдайды;

  • Сәулет өнерінің әлеуметтік ортада алатын орны туралы айтады.

Пән лексикасы, терминология және диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері

Сәулеттік стильдер, готика, барокко, рококо, классицизм, модерн, минимализм, функционализм, сәулеттік нысан макеті, табиғи материалдар, композицтялық материалдар, қолданыстағы шикізат.

Сөйлемге қажетті сөз тіркестері:

  • Біз зерттеу барысында ... анықтадық.

  • Мен сәулеттік нысан макетін дайындауға ... стилін таңдадым.

  • Біз сәулеттік нысан макетін дайындау үшін …..…..қолдандық.

  • Сәулет нысан макетін орындау кезінде...

Құндылықтарды дарыту

Өз беттерімен шешім қабылдау кезінде және оған жауапкершілікпен қарауды үйрету;

Материалдарды ұқыпты қолдану;

Оқушылар арасында өзара силастық орнату және бір-бірін құрметтеу;

Топтық жұмыстар арқылы белсенді жұмыс орнату.

Пәнаралық байланыстар

Өнер, тарих, технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану, дизайн

АКТ қолдану дағдылары

Берілген сабақ барысында оқушылар зерттеу барысында қажетті ақпарат жинау үшін АКТ дағдыларын қолданады және мәлімет іздеу, таңдау, құрастыру, дәлелдер мен дәйектер арасында байланыс орнату барысында өзіндік жұмыс дағдыларын дамытады.

Бастапқы білім

Көркемдеу және безендіру материалдарын қолданады. Оқушылар жұмыстарын таныстырады және талдайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин.



  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  • өнімді оқу барысына және жаңа тақырыпқа байланысты оқушыларды сабаққа қызығушылықтарын арттыру.

  • сабақ барысында оқушылардың сабаққа деген ынталарын арттыру көмек көрсетеді:

«Тілек тілеу» әдісі.

Оқушылар алақан және саусақтарының көмегімен бір-біріне тілек жолдайды

  • Барлықтарыңызға (үлкен саусақтардың түйісуі)

  • және барлық (сұқ саусақ)

  • жерде (ортаңғы)

  • табыстар (шылдыр шүмек)

  • тілеймін (шынашақ)

  • Сәлеметсіздер ме! (алақан)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар назарына таныстырылып, бүгінгі сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, және тілдік мақсаттарға нақтылап түсіндіру.




Сабақтың ортасы
10 мин.

20 мин


  1. «Архитектураға арналған көрме» бейне ақпаратын көру.

Оқушылар бейнематериалдарды көре отырып, әртүрлі көрмелер туралы ақпараттар көре алады және суретшілердің туындылары қалай безендірілгеніне, қалай ұсынылғанына назар аударады.

Оқушылар альбомдарда немесе жұмыс дәптерлеріне қажетті ақпаратты жаза алады.

  1. Шығармашылық жұмыс.

Жұмыстарын қорғау

Дайын жұмысқа көрме ұйымдастыру және оны ұсыну жолдары.

Оқушылартоптарда шығармашылық жұмыстарының көрмесіне таныстырылымды дайындайды, ол слайд түрінде, бейнетаспа, онлайн форумдар немесе әлеуметтік желілер арқылы жасалған көрме таныстырылымы болуы мүмкін.

Оқушыларға таңдаулары бойынша, белгілі бір аудиторияға сәулеттік нысан макетін қорғауды ұйымдастырады. Оқушылар көпшілік алдында жасалған бұйымдарын таныстырып, қойылған сұрақтарға жауап береді, кері байланыс орнатады.

Олар сәулеттік нысан макетін жасау кезінде негізгі тарихи, әлеуметтік және мәдени аспекттілердің тигізген әсері жайлы баяндайды.

Оқушылар өткізілген көрмені қорытындылау кезінде келесі сұрақтарға жауап беруі тиіс:

  • Көрмені ұйымдастыруда қандай кемшіліктер мен жетістіктер болды?

  • Біздің көрмені ұйымдастыру тәсіліміз көрермендердің ойынан шықты ма ?

  • Көрермендердің қызықтырған сұрақтарына дәлді жауап берілді ме?

  • Сәулеттік нысан макеті көрмесінен қатысушылар қандай әсер алды?



  1. Сабақты қорытындылау

Оқушылар көрермендер комментарияларын ұстана отырып, өзідерінің және өзгелердің жұмыстарын критериялар бойынша бағалайды.

Щусев мұражайында Оңтүстік Тирол сәулетіне арналған көрме ашылды
http://www.ehow.com/how_5737414_hold-first-art-exhibition-results.html

\http://www.ehow.com/how_5737414_hold-first-art-exhibition-results.html

Көрмені қалай ұйымдастыруға болатындығын түсінуге көмектесетін пайдалы кеңестер.
http://www.ehow.com/how_2063862_submit-exhibition-proposal-gallery.html

Галерея көрмесін қалай ұсынуға болады

Сабақтың соңы

5 мин.


Рефлексия:

Стикерді (жапсырылатын қағаздар) кері байланыс алу үшін қолдану.

Сұрақтарға топпен немесе жеке жауап беріңіздер:

  • Не үйрендім?

  • Қайсысы оңай болды?

  • Қайсысы қиын болды?

  • Тағы не үйренгім келеді?

Стикерлер


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Сабақ барысында оқушылардың жеке қабілеттерін қолдап, дамыту мақсатында ашық және жабық сұрақтар қою.


Бақылау,

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

Жұмысын қорғаукезіндегі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Бөлім:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы

Белгілі бір интерьер үшін жиһаз құрастыру (көрме залдарына арналған модульді креслолар, трансформаланатын балалар жиһазы, сәнді шамдар). Талқылаужәнеидеяныдамыту. Материал таңдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.5.1 күрделі объектілерді жобалау үшін түрлі салалардан алынған білімдерді қолданады;

9.1.6.1жобаланған объектінің техникалық, экологиялық және пайдалану сипаттамаларын ескере отырып, табиғи және жасанды материалдарды қолдану және өңдеу әдістерін дұрыс анықтайды.

Сабақ мақсаттары

Интерьерге арналған бұйым дайындау

Жобаланған өнімге арналған өңдеу әдістері мен материалдарын анықтау

Бағалаукритерийлері

Интерьердің не екенін біледі

Жиһаздың түрлерін біледі

.Жиһаз өндірісінің өндірістік және технологиялық үдерісін түсінеді

Қолданылатын өңдеу әдістері мен материалдарын өз бетінше анықтай алады

Алынған білім өзінің жобалық жұмысына қажет болады

Өнер мен техниканыңбайланысынбіледі

Өз жұмысын және өзгелердің жұмысын бағалайды.

Тілдікмақсаттар

Тілдік емес тақырыптарға арналған.

Дизайн

Design

Дизайн

Жиhаз

Furniture

Мебель

Интерьер

Interior

Интерьер

Жиһаз дайындауға арналған материалдар......

Өндеу тәсілдері….

Құндылықтардыдарыту

Мақсатшыл, өмір бойы оқу

Пәнаралықбайланыстар

Физика, геометрия, сызу

АКТ қолданудағдылары

Ноутбуктерді зерттеу жұмыстарына қолдану.

Бастапқыбілім

Оқушылар интерьердің түрлі стилдерімен бұрын таныс

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

30 мин.

5 мин.

Өткентақырыптықайталау

Бүгінгісабақтасіздердіңәрқайсысыңызалдыңғысабақтардабелгіленгенкритерийлергесайкелетінжиһаздыңжекебөлігінұсыну.

Интерьер көрініс, мысалы: көрме залы үшінмодульдықорындықтар, трансформалы (ауыспалы)балаларжиһазы, сәндікшамдаржәнетағыбасқаларболуымүмкін.

Жиһаз өндірісі үшін кеніңен қолданылатын материалдармен танысайық.

Жайлылық, тәртіп біздің өмірімізге тығыз кірді. Біз ыңғайлы төсекке ұйықтап, үстелде тамақтанып, кең шкафта киім жинаймыз. Бұл жиһаздарды сапалы материалдарды пайдаланып, өндіру үшін, оларды тек беріктік, функционалдығы емес, сондай-ақ эстетикалық жағынан тартымды болуы ескеріледі. Материалдың әрбір түрі өз сипаттамаларына, өнімділігіне, бағасына ие. Жиһаз жасаудың негізгі материалдарын, олардың қысқаша сипаттамасын көреміз.

Жиһаз өндірісінде қолданалатын қазіргі заманғы материалдарын екі санатқа бөлуге болады:

Негізгі. Бұл топ жиһаз өнімдерінің барлық түрлерінің конструкциясынажәне негізгі құрылымдық элементтерін дайындау үшін пайдаланылатын материалдар. Осындай материалдардың негізгі талабы механикалық беріктігі мен ұзақ қызмет ету мерзімін арттыру;

Қосымша. Бұл санатқа көбінесе сәндік қабат ретінде пайдаланылатын материалдар кіреді. Олар ешқашан ауыр механикалық күйзеліске ұшырамайды, ал олардың басты өлшемі - сыртқы тартымдылық.

Бөлек санатқа шкафтар мен жұмсақ жиһаздар үшін бекітпелер мен керек-жарақтар кіреді. Ол бірнеше функцияларды орындайды - құрылымның барлық элементтерін қосу, өнімнің функционалдығын жоғарылату және жиһаздың кейбір стильдік ерекшеліктерін беру.

Слайд көрсетілімі.

Тақырыптытаңдағаннанкейін, дизайн формасынжасаңыз, материалдардыңжәнеөңдеудіңәдістеріншешіңіз.

Жұмысальбомдарындаэскиздер мен суреттерорындаңыз.

Әзірленгенэскиздер мен сызбалардыталқылау.

https://museum-design.ru/ctrlzak/

http://sdelajrukami.ru/svetilnik-svoimi-rukami/

Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия

Барлықэскиздер мен сызбаларбүкілсыныптаұсыныладыжәнеталқыланады. Болашақта, барлықұсыныстардыескереотырып, түзетулеренгізумүмкіндігіболады.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   16


написать администратору сайта