Пән:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| Дата:
| Класс: 9
| Оқушы саны:
| Бөлім:
|
| Сабақтың тақырыбы
| Жұмысты жоспарлау
| Бастапқы білім
| Интерьерге арналған сағаттарды жасаудың бірнеше жолдарын біледі.
| Оқыту мақсаттары
| 9.1.4.1 жұмыстыорындаудыңтиімді (оптималды) әдістері мен реттілігінанықтайотырып, шығармашылыққызметінжоспарлау
9.1.5.1 күрделінысандар, пішіндер мен образдардыңдизайнындайындауүшінтүрлісалаларбойыншабілімдердіжалпылау
| Сабақтың мақсаттары
| Игерген білімдерінің негізінде шығармашылық жұмысты жоспарлау.
| Бағалау критерийлері
| Игерген білімдерін жалпылап,тоқсандық шығармашылық жұмыста жасайтын сағат нобайын таңдайды; Таңдаған сағат нобайына сәйкес жоспар парағын толтырады.
| Тілдік мақсаттар
| Біз өзіміздің тобымызда талқы жүргізіп ... орындаған нобайын тоқсандық жұмыста жасауға таңдадық. Сағат ... техникада орындалады. Бұл сағатты орындау үшін ... құрал-жабдықтар қажет болады. Сағатты жасау үшін біз ... қадамдарды жоспарладық.
| Құндылықтарды
дарыту
| Сабақ барысында оқушылар алдағы өнер пәні бойынша нәтиже мен білімінің қалыптасуына жауапкершілікпен қарауды, сабақтың барысында мұғалімді және сыныптастарын сыйлауды, практикалық жұмысты орындауда ұқыптылық пен қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрету арқылы денсаулық және сыныптасына көмек қолын созу арқылы серіктестікті дарытамыз.
| Пәнаралық байланыстар
| Пән
| Кезең
| -
| -
| Дифференциация
| Соңғы нәтиже бойынша дифференциация:
Оқушылардың барлығына бірдей тапсырма беріледі. Бірақ оқушылар оны әртүрлі деңгейде орындайды.
| АКТ қолдану дағдылары
| Сабақта АКТ қолдану мүмкіндігі болса, ғаламтордан басқа да сағаттардың түрлерін қарап, сол бойынша өз жоспарларын жазулары мүмкін.
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Сабақ барысында оқушылар тоқсанның басында өткен қауіпсіздік ережелерін сақтаулары тиіс.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
10 минут
| Оқушылармен амандасып,оларды түгендеймін. Өтілген сабақты оқуышлардың естеріне түсіру үшін «Аквариум»әдісін қолданамын. Оқушыларға алдымен өткен сабақты есімізге түсіру үшін екі -үш оқушы қажет екендігін айтамын. Оқушылар ортаға шығып орындықтарға жайғасқан сәтте, сыныпты тәртіп ережелерімен таныстырамын.Оқушылар өткен сабақтартарды естеріңе түсіріп, жүзеге асырған практикалық жұмыстарды талқылаулары қажет.Талқылауға 3-4 минут беріледі.Оқушылар талқыны еш қысылмай,дауыстап айтады. Талқылап болғаннан кейін, олардың айтқан мәліметтерінің растылығы туралы сыныптастары айтулары тиіс.Айтылмай қалған ақпаратты толықтырулары мүмкін. Оқушыларды сыныпппен бірге үш шапалақпен орындарына шығарып саламыз.
Сабақтың тақырыбына шығу үшін оқушыларға сұрақтар қоямын:
Біз тоқсандық шығармашылық бұйыммен таныстық, оның нобайын орындадық, осы сабақта біз қандай әрекет жасауымыз қажетпіз? Сонымен оқушылар қалай ойлайсыздар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады?
Оқушылардың сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысырамын.
|
| Сабақтың ортасы 5 минут
15 минут
| Оқушыларды шағын топтарға біріктіремін. Оқушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі:
Шағын топтағы оқушылар бірігіп тоқсандық жұмыста жасайтын нобайды таңдаңыз.Таңдалынған нобай негізінде шығармашылық жұмысты жоспарлаңыз.
Оқушыларға слайд арқылы жоспар парағын көрсетіп, түсіндіремін. Жоспар парағына шағын топта ақылдаса таңдалыған нобай кірістірілуі керек. Сонымен қатар кестеде қажетті құрал-жабдықтар мен жұмыстың орындалу қадамдарын ашып, жазулары керек. Дескрипторлар:
Тоқсандық жұмыс ретінде жасайтын нобайды біріге таңдауда ат салысады; Нобайды жоспар парағына кірістірді; Нобайдағы сағатты орындау техникасының атауын жазып,көрсетті; Нобайдағы сағатқа қажетті құрал-жабдықтар тізімін жазды; Нобайдағы сағатты жасаудың қадамдарын рет бойынша жазды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=ngVZzWR74dk
| Сабақтың соңы
15 минут
| Уақыт аяқталған кейін оқушылар кезекпен сыныптың алдына шығып өздерінің жоспар парақшаларымен таныстырады. Таныстырылым аяқталып болғаннан кейін олардан кейінгі шығатын оқушылар, бұл топты дескрипторлар бойынша бағалап, өз ұсыныс пен пікірлерін жеткізеді.
Барлық оқушылар өз жұмыстарын таныстырып болғаннан кейін, әр топ оқушыларына кері байланыс беремін. Оқушыларға сабақтағы жақсы ақпаратты түсіндірген топты , тапсырманы барлық дескрипторларға сай орындаған оқушыларды таңдауды ұсынамын.Сабақты қорытындылау үшін сабақтың мақсатына қайта оралып, оқушылардың мақсатына қаншалықты жете алғандары бойынша кері байланыс беріп аяқтаймын.
|
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрыс қойылғанба?
Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткізді ме?Жеткізбесе,неліктен?
Дифференциация дұрыс жүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталды ма?
Сабақжоспарынанқандай ауытқулар
болды, неліктен?
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?
|
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
|
| Мектеп:
|
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақ тақырыбы:
| Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері (заманауи және тарихи).
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.1.2.1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау;
9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
| Сабақ мақсаттары
| Архитектураның шығу тарихын түсіне отырып, оның заманауи архитектурасының ерекшеліктерін түсіндіреді. архитектуралық шедеврлерді заманауи архитектурамен салыстыру және талдау;
бір қаланың үлгісінде, ақылды қаланың аспектілерін зерттеу.
| Бағалау
критерийлері:
| салыстырмалы талдау жасайды; ақылды қалаларды (ғимараттарды) зерттейді; зерттеу нәтижелерін инфографикаға түсіреді.
| Тілдікмақсаттар
| Оқушылар болуы мүмкін…
Зерттеу және архитектурамен байланысты мәселелерді талқылау кезінде сынып алдындағы сұрақтарға жауап беру.
Арнайы терминдер сөздігі :
Сәулет, жоспар, қасбет, композиция,стилизация, ауа және сызықтық перспектива. нысаны, симметрия, ритм, динамика, локальность . Пропорциялар, техника, құру.
Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы сөз тіркестері:
Сәулетші тарату мақсатында желілік және ауа перспективасын пайдаланды.....
Менің ойымша, сәулетші қолданған сызықтар мен формалар пластикасы ... .
Ғимарат элементтері осылай көрінеді, себебі…
Бұл экспозицияның сәулетшісі ...
* Бұл бейнелеу техникасы сезім көрсетеді.......
| Құндылықтарды
дарыту:
| Тиісті шешімдерді қабылдау және қоғамда шығармашылықпен айналысу үшін шығармашыл және креативті ойлау.
| Пәнаралық
байланыста:
| Физика сабағымен пәнаралық байланысты. Оқушылар баламалы энергия көздері қалай жұмыс істейтінін зерттейді және т.б.
| АКТ қолдану
дағдылары:
| -
| Бастапқы білім:
| -
|
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы 7 мин
| «Вавилон мұнарасы» жаттығуы Жаттығу ережесі: қатысушылар 2 командаға бөлінеді. Әр команда мүшесіне жеке тапсырма беріледі. Жеке тапсырмалар: парақтарға тапсырма қысқаша жазылған, әр парақ бірғана қатысушыға арналған, парақтағы мәлімет қатаң құпия болып табылады. Мысалы, «Мұнарада 10 қабат болуы керек» - мұндай жазба жаттығудың бір қатысушысына жазылған парағы, ол ешкімге көрсетпеуі керек, бірақ бірігіп салыңған мұнарада 10 қабат болуын тырысу керек.Екінші тапсырма: «Бүкіл мұнарада қоңыр контур бар» - бұл келесі қатысушының міндеті. «Мұнараның үстінде көгілдір жалауы бар», «Мұнарада тек 6 терезе бар» және т.б. Қатысушыларға сөйлеуге тыйым салынады және әдетте дауысты қолдануға тыйым салынады.
Оқушылар Вавилон мұнарасын бірге салу керек. Жұмыс уақыты шектеулі (5-7 минут).
Жаттығудың психологиялық мәні: жаттығу кезінде қатысушылар өз әрекеттерін үйлестіруді үйренеді, топта өзара әрекеттеседі. Сөзсіз қарым-қатынас дағдыларын дамыту. Талқылау:
Тапсырманы аяқтау қиын болды ма? Ең қиыны не болды? Топтың өзара әрекеті сәтті болды ма? Неліктен?
|
Ресурстар: түсті маркерлер, сурет қағаздары, алдын-ала дайындалған жеке тапсырмалар.
| Сабақтың ортасы
10 мин
2 мин
15 мин
| Бұл құрылымдалған ақпаратты жинауға немесе ойлауға бағытталған жаттығу, ол оқушылардың белгілі бір тақырып бойынша идеялар мен жауаптардың қысқаша тізімін құруына әкеледі. Оқушылар қарастырылып отырған сұраққа қатысты идеялармен алмасу немесе ұсыныстар жасау үшін кішкентай топтарда жұмыс істейді. Сондай-ақ, олардың басқа топтардың идеяларын бірлесіп бағалауға және оларды сұрақтарға өз жауаптарын қалыптастыру үшін ықтимал негіз ретінде пайдалануға мүмкіндігі бар. Қазақстан Республикасы сондай-ақ, жаттығулар пікір немесе стикерлер коллекциясын табу.
Сынып орналасуы:
* Оқушыларға бір топтан екіншісіне ауысу қажет болуы мүмкін. Немесе оқушылар өз орындарында қалып, флипчарттарды бөлінген уақыт өткеннен кейін көрші топқа бере алады.
Бұл қалай жұмыс істейді?
1. Оқушыларды шағын топтарға бөлу керек.
2. Әрбір топқа флипчарт немесе жоғарыдан сұрақ жазылған А3 көлемдегі кез келген қағаз парағы беріледі. Әрбір қағаз бетінде әр түрлі сұрақтар болуы мүмкін.
Мысалы: әлемнің қандай архитектуралық ғимараттарын білесіз бе?
3. Оқушылар белгілі бір уақыт ішінде өз жауаптарын, ойларын немесе идеяларын жазып алуы тиіс.
4. Әр топқа әр түрлі түсті қалам беруге болады, содан кейін қандай топқа жауаптар тиесілі екенін түсіну оңай.
5. Берілген уақыттан кейін оқушылар парақшалармен өзгеріп, басқа сұрақ алады.
6. Олар алдыңғы топтың жауаптарын оқиды және олар келісетінін немесе келіспейтінін талқылайды. Егер олар келіссе-белгі қояды. Егер жоқ болса, олар өз көзқарасының негіздемесін жазу керек.
7. Оқушылар сұрақ бойынша өз ойларын жазады. Егер олардың идеялары алдыңғы топтың жазбаша жауаптарынан туындаса, олар өз идеяларын көрсеткімен байланыстыра алады.
8. Карусель, егер әрбір топтың әр сұраққа көру және жауап беру мүмкіндігі пайда болған уақытқа дейін уақыт мүмкіндік берсе, жалғастырылуы мүмкін.
9. Орындау туралы сұрау жүргізу пайдалы.
10. Карусель де бағалаудың пайдалы құралы болып табылады.
Сұрақтар қамтуы мүмкін: сіз бүгін не білдіңіз? Сіз үшін ең таңқаларлық, қызықты, пайдалы не болды? Сіз мүмкін жасадық, басқаша болар ма еді? 1. Осы бөлім бойынша материалдармен танысу.
2. Мұғалім архитектурамен байланысты сұрақтарды қояды мысалы: қандай биік ғимараттар сізге биіктік ғимараттардың рейтингі қалай бөлінеді?
3. Қандай танымал сәулетшілер білесіз?
4. Астана архитектурасын Корея, Қытай және т. б. сияқты елдердің архитектурасымен салыстыруға бола ма? Жария етіледі сабақтың мақсаты :
Архитектураның шығу тарихын түсіне отырып, оның заманауи архитектурасының ерекшеліктерін түсіндіреді. Оқушыларға әлемнің ең үздік архитектуралық құрылыстарымен слайдтар көрсетіледі. Жаңа терминологияларды таныстырады және альбомдарға жазады.
Сәулет, жоспар, қасбеті, композиция, стилизация, ауа және желілік перспектива, форма, симметрия, ритм, динамика, жергілікті. Пропорциялар, техника, құру.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
• Болашақ қаласы қандай болуы керек деп ойлайсыз?
• Дәстүрлі модель қаласынан қаншалықты айырмашылығы болу керек? Зерттеу жұмысы:
Архитектуралық стильдерді зерттеңіз:көлемі, макеті, дизайн, пейзажы, орналастыруы. Готика, романс, барокко, заманауи, гиди, биоорган, органикалық сәулет, постмодернизм. Готика, романс, барокко, заманауи және заманауи, гибридтік, био дизайн, органикалық сәулет, постмодернизмнің архитектурасына салыстырмалы талдау жасаңыз.
|
Сәулет өнерінің үздік туындылары
|
Заманауи сәулет архитектурасы
| Пайда болған уақыты
|
|
| Қайда пайда болды
|
|
| Терминнін пайда болуы
|
|
| Архитектураның ерекшелігі
|
|
| Сыртқы келбеті
|
|
| Құрлыста қолданылған материалдар және әдіс-тәсілдер
|
|
| Тапсырма топтарда жүргізіледі, тарихи және заманауи стильді талдайды. Ақылды қала (ақылды қала) - бұл өмірдің сапасын жақсарту үшін заманауи технологияларды қолданатын қала.
Ақылды қаланың аспектілері туралы бейнебаянды көру (ағылшын тілінде). Тапсырма. Заманауи қаланы зерттеп, ақылды қаланың аспектілерін анықтаңыз:
• Барселона (Испания)
• Сингапур
• Маздар (БАӘ)
• Мальмо (Швеция)
• Вена (Австрия)
• Songda (Оңтүстік Корея)
Дескрипторлар:
- бір ақылды қаланы зерттейді;
- плакатты дайындайды;
- инфографика техникасы бойынша жұмыс жасайды;
-графикалық редакторларды қолданып плакат жасайды;
- ақылды қаланың 6-7 аспектісін анықтайды. Презентация
| Басылған мақалаларды тарату
Сәулет стильдерінің картішкелері
Маркерлер, түсті қарындаштар, A3 форматты қағаз.
| Сабақтың соңы
3 мин
| Сабақтың соңында оқушыларкері баланыс береді:
- Не үйрендім, білдім?
- Нені түсінбедім?
- Немен тағыда жұмыс істеу керек?
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Оқушылың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде дифференциация көрсетіледі
| Сұрақ қою әдісі. Өзін-өзі бағалау
| Қолданылатын физминутка және белсенді қызмет.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
| Мектеп:
|
| Күні:
| Мұғалімніңаты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысқандарсаны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтақырыбы:
| Сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.1.5.1 күрделінысандар, пішіндерменобраздардыңдизайнындайындауүшінтүрлісалаларбойыншабілімдердіжалпылау.
| Сабақ мақсаттары
| Архитектуралық құрылымдарға идеяның дизайның (техникалық сызу) әзірлеу.
| Жетістік
критерийлері:
| жетілдіру идеяларың ұсынады;
шығармашылық идеяларды жоспарлауға арналған алаңды зерттейді;
шығармашылық жобаның идеясын дамытады.
| Тілдік мақсаттар :
| Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:
Қаланың жоспарлауы, ландшафтық дизайн, қалалық сәулет, процестер, тұрақтылық, экологиялық мәселелер
| Құндылықтарды дарыту:
| Тиістішешімдердіқабылдаужәнеқоғамдашығармашылықпенайналысуүшіншығармашылықжәнекреативтіойлау
| Пәнаралық байланыста:
| Физика сабағымен пәнаралық байланысты. Баламалы энергия көздеріқалайжұмысістейтініңзерттейдіжәнет.б.
| АКТ қолдану дағдылары:
| Оқушыларgooglemapsкарталарыннемесекез-келгенбасқакарталардыпайдалануарқылы № 2 тапсырманыорыңдағанкезде АКТ дағдыларыдамытылады.
| Бастапқы білім:
| -
|
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Жоспарланғансабақ
| Ресурстар
| Сабақтың басы2 7 мин
| Сабақтыңтақырыбы мен сабақмақсатыңталқылау
| Презентация РР
| Сабақтың ортасы
10 мин
2 мин
15 мин
| Техникалықсуретдегеніміз – бұл аксонометрия ережелерібойынша, пропорцияныкөзмөлшеріменсақтайотырып, қолданорындалатынкескін. Бұлжағдайдааксонометриялықпроекцияларсалғандағыережелердісақтаукерек: осьтердісондайбұрыштаржасайорналастырады, ал өлшемдердіосьтербойынатүсіреді. Техникалықсуреттерді тор көздіқағазғаорындағанқолайлы. Ғимараттың техникалық сызбасының тақтада үлгілерінде көрсетіңіз.
Тапрсыма 1.
Сіздің туған қалаңызды зерттеп, SMART CITYқаласын құру идеясын ұсыныңыз. Альбомдағы идеяларды көрсететін эскиздер жасаңыз. Техникалық сызба. Дескрипторлар:
- қаланы зерттейді.
- альбомда эскиз салады;
- шығармашылық идеяны білдіреді; Өз идеяларыңызды ұсыныңыз. Сыныппен бөлісіңіз. Тапсырма 2.
Қазіргі заманғы мұражай, автобус аялдамасы, көпір, жаппай құрылысқа арналған ғимарат, мысалы, эко-үй немесе қымбат емес зауыт ғимараттары сияқты өзіңіздің архитектуралық жобаңыздыойластырыңыз. Альбомдарда болашақ қала ғимараттардың эскиздерін орындаңыз.
Дескриптордар:
- сәулет құрылымының идеясын ұсынады;
- құрылымның орналасатың жерін болжайды;
- құрылыс үшін құрылыс материалдарын ұсынады;
- АКТ пайдаланады;
- идеяны сипаттайды.
Идеялар ұсыну.
|
Альбом, қарындаш, өшіргіш, түрлі-түсті қарандаштар
Альбом, қарапайымқарындаш, өшіргіш, түстіқарындаштар.
| Сабақтың соңы
3 мин
| Оқушылар мұғаліммен бірге сабаққа қорытыңды жасайды:
- Қандай іс-әрекет сәтті болды?
- Нені түзетуге тура келеді?
Сонымен қатар, оқушылар бір-біріне кері байланыс береді.
Жұмысорыңдытазалау.
|
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде оқушыларға жеке қабілеттерін ескере отырып, жеке қолдау көрсету арқылы дифференциация жүргізіледі,
| Сұрақ қою әдісі. Өзін-өзі бағалау
| Қолданылатын физминуткалар және белсенді іс-қимылдар.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады(оқытутуралыда,оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?
|
бөлімі:2
| Мектеп:
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні
| Сынып: 9
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
| Сабақ тақырыбы:
| Сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы
| Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме)
| 9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
| Сабақ мақсаттары
| Макеттіңпропорциясынсақтаумақсатындамасштабтысанау;
Макеттің тесттік прототипін жасау.
| Бағалау критерийлері
| Шығармашылық жұмыста пропорцияны сақтау үшін масштаб санау әдісін қолданады;
Макеттің тесттің прототипін ұсынады.
| Тілдікмақсаттар
| - салалық терминологияны қолдану;
- сұрақтарға жазбаша және ауызша жауап беру;
Пәндік лексика және терминология
ландшафттық дизайн, қала архитектурасы
екі өлшемді, үш өлшемді дизайн, компьютерлік жобалау бағдарламасы, жобалау бөлімі, қасбет, құрамбірліктер
экологиялық мәселелер, орнықтылық, жаһандық және мәдени бірегейлік, эстетика, дизайн элементтері
| Тұрақты дамудың мақсаты (БҰҰ бойынша)
| Климаттың өзгеруіне қарсы күрес, экологиялық мәселелер.
| Құндылықтарды
дарыту
| Ынтымақтастық – топта бір келісімге, шешімге келе отырып, шығармашылық жобаға қатысты материалдармен бірігіп жұмыс істеу, топ ішінде міндеттерге бөлу.
| Кілттік
дағдылар
| Коммуникативті - оқушылар өз жұмыстарының нәтижелерімен бөліседі, сыни тұрғысынан ойлау-креативті, стандартты емес идеялардың ұсынуы.
| Бастапқы білім
| Масштаб – география пәнінен масштаб ұғымын біледі.
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
3 мин.
| Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
| РРТ 1-2
| Сабақтың ортасы
3 мин
2 мин
10 мин
15 мин
3 мин
| (Қауіпсіздік техникасы жайлы ескерту.
- кеңсе пышағымен жұмыс;
- өткір құралдармен жұмыс;
- жұмыс орнын тиянақты ұстау, жинау.
Ой қозғау. Жаңа материалды игеру.
- Сәулет өнеріндегі масштаб деген не?
- Масштабты көрсетудің қандай тәсілдері мен құралдарын білесіңдер?
Масштабтау (Масштабирование; zoom) — берілген шамаларды жөне оларды түрлендіру нәтижелерін белгілі бір ауқымнан шығармай көрсету тәсілі. Бейнені немесе оның бөлігін үлкейте немесе кішірейте отырып көрсету тәсілі де осылай аталады.
(G) Практикалық жұмыс
Сәулет ғимаратының масштабын, пропорцияларын сақтай отырып, болашақ макетіңіздің тесттік прототипін жасаңыз. Жобаны өткен сабақта ұсынған эскиз негізінде орындаңыз.
Жобаның спецификациясымен жұмыс.
Өткен сабақта орындаған технологиялық спецификация бойынша жобаның орындалу мерзімін талқылау, келесі сабаққа қажетті материалдар мен құралдар қатарын анықтау.
| РРТ 3 https://olymp.in/news/11-sredstva-garmonizacii-formy-masshtabnost/160
скетчбук, картон, кеңсе пышағы, қайшы, желім, т.б макетке қажетті материалдар мен құралдар Скетчбук, жобаның технологиялық спецификациясы
| Сабақтың соңы
4 мин
| Жасалған топтық жұмыстың қорытындысын жасауда бағалау критерийлері бойынша мақсатқа жеткен/жетпегенін атап өту.
Рефлексия
Рефлексиялық текшенің әрбір қырында сұрақтар бар, оқушылар оны айналдырады, түскен сұраққа жауап береді.
(рефл.куб) 3-4 оқушыдан алу ұсынылады
| РРТ 2
Рефлекс.текше
| Саралау - оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетті жоғары қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
(смайликтер, тағы басқа)
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Жоғары деңгейлі оқушылар бірден макетті жасауға кірісе алады
| Практикалық жұмыс барысында мұғалім әр топқа жоба бойынша сындарлы кері байланыс береді.
| Оқушылар кеңсе пышағымен жұмыс істеу қағидаларын біледі, сонымен қатар, жұмысын аяқтағаннан кейін жұмыс орнын жинау.
| Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
| Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
| |